Oznámení o ukončení členství - Vojtěch Prchal

Moderátoři: PKS Vysočina, PMS Jihlavsko

Uživatelský avatar
Vojtech.Prchal
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 93
Registrován: 07 úno 2018, 22:58
Profese: Zastupitel města Jihlava
Dal poděkování: 82 poděkování
Dostal poděkování: 213 poděkování

Oznámení o ukončení členství - Vojtěch Prchal

Příspěvek od Vojtech.Prchal »

Vážené předsednictvo Místního sdružení Jihlavsko, doručuji Vám oznámení o ukončení členství v České pirátské straně, a to k dnešnímu datu 8. 2. 2022.

Možná je to shoda náhod, ale registrovaným příznivcem Pirátů jsem se stal téměř na den přesně před 4 lety. Později jsem k Pirátům jako člen vstupoval se dvěma nastavenými primárními cíli. Některé se dařilo plnit lépe, některé hůře. Rád bych zde složil účet a uvedl některé důvody, které mě k tomuto kroku vedou.

Stanovené cíle a jejich plnění

 1. Příprava místního sdružení Jihlavsko na komunální volby a úspěch v nich
  a. Rozšíření členské základny a aktivních regP
  b. Zintenzivnění spolupráce s experty v oborech (externí i interní)
  c. Zefektivnění a prohloubení týmové práce

 2. Participace na stabilizaci Krajského sdružení a aktivita v rámci expertních týmů

Druhý zmíněný bod se mi průběžně dařilo plnit. Vcelku pravidelně jsem se účastnil schůzek krajského předsednictva, aktivně přispíval k tématům a snažil se konstruktivně přistupovat k problémům. Podílel jsem se na přípravě voleb do Poslanecké sněmovny jako člen Krajské koaliční rady a dobrovolně pomáhal v dalších pirátských výzvách. Co se týká aktivity v rámci expertních týmů, stal jsem se spoluzakladatelem Krajského expertního týmu pro přípravu komunálních voleb a Krajského expertního týmu pro udržitelnost, v rámci kterého dokončujeme Kuchařku udržitelnosti. V letošním roce jsem se stal předsedou Krajské expertní komise, ve které jsme se něco málo přes půl roku snažili plnit zadání PKS – naše dosavadní výsledky si můžete poslechnout na zasedání KF 13. 2. 2022. Zároveň děkuji všem členům KEKu za spolupráci a zapálení. Věnoval jsem Pirátům a s nimi souvisejícím aktivitám spoustu času a energie a doufám, že alespoň něco z toho vám pomůže v dalším účinkování, a že bude na co navázat.

První bod se mi dařilo plnit méně. Rozšíření členské základny se nedařilo realizovat a základní tým dlouho zůstával neměnný. Spolupráci s experty v oborech vně strany se mi průběžně dařilo navazovat, ale bohužel bylo velmi obtížné je aktivně začlenit do prostředí místního sdružení. S interními experty jsem se snažil navázat spolupráci v tématech jako řízení společností vlastněných samosprávami, realizace výběrových řízení a dalších např. i v rámci chystaného projektu SAKO. Dlouho jsem se snažil pracovat na zefektivnění a prohloubení týmové spolupráce v rámci místního sdružení, ale nepodařilo se mi to. Občas se potkají lidé, kteří jsou každý z jiného těsta a přirozeně spolu tolik nepečou. Důvody, které mě postupně dovedly až k tomuto rozhodnutí částečně zmíním níže.

Politika mě baví, ale v některých hodnotách jsme se s Piráty začali rozcházet a v poslední době se více než politika řešily interní problémy a pro všechnu práci na politiku nezbyl čas. Krátce v bodech mé důvody:

 • Konstantní navyšování vnitrostranické byrokracie, různé pohledy na dodržování vnitřních pravidel, snižování efektivity činnosti a rozhodování
 • Vnitrostranická politika na místní úrovni
 • Směřování celostátní politiky a změna pravidel a priorit (zesílení levicového směřování než liberálního)
 • Přílišný důraz na transparentnost, která se stává zbraní obracející se proti nám a výrazně snižující koaliční potenciál. Striktní využívání výhradně pirátských komunikačních kanálů
 • Kladení většího důrazu na proces než obsah při rozhodování a řešení problémů

K 13. 2. 2022 rezignuji na předsedu a zároveň člena Krajské expertní komise. Mé členství v dalších grémiích (expertních týmech, komisích, výborech atd.) ponechám na odpovědných orgánech a vzájemné dohodě. Svůj mandát jihlavského zastupitele budu dále vykonávat jako nezávislý a budu činit kroky potřebné pro fungování aktuální koalice a respektovat koaliční smlouvu.

Děkuji všem, se kterými jsem měl tu čest se podílet na pirátské politice a vážím si naší dosavadní spolupráce. Přeji Vám hodně energie a úspěchů ve vaší politické činnosti. Doufám, že budeme mít příležitost na naši práci navázat v budoucnu a rád s vámi budu i nadále udržovat kontakt. Já zůstávám stále sám sebou ;)

S úctou,

Vojta Prchal

Uživatelský avatar
Barbora.Pokorna
Koordinátor/ka krajského sdružení
Příspěvky: 265
Registrován: 21 dub 2020, 23:44
Dal poděkování: 527 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování

Re: Oznámení o ukončení členství - Vojtěch Prchal

Příspěvek od Barbora.Pokorna »

Vojto, tvůj odchod mě mrzí. Věřím ale, že sis celou věc dobře promyslel a že to není unáhlené jednání. Já to ze své strany vidím tak, že by se jak PKS, já a vlastně členové vzájemně měli více zajímat o svoje potřeby a vztahy mezi námi. Je škoda když lidé odchází a u dobrých lidí je to škoda dvojnásob. Díky za tvou podporu, když bylo potřeba. Dobře se mi s tebou spolupracovalo. Přeju ti hodně štěstí ve tvých dalších cestách

Uživatelský avatar
Jan.Brizdala
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 896
Registrován: 29 kvě 2018, 21:03
Profese: Radní Kraje Vysočina
Bydliště: Třebíč
Dal poděkování: 783 poděkování
Dostal poděkování: 1613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oznámení o ukončení členství - Vojtěch Prchal

Příspěvek od Jan.Brizdala »

Ahoj @Vojtech.Prchal, tento krok mě velmi mrzí. Pevně věřím, že spolu budeme moc nadále spolupracovat

Jan Břížďala
místopředseda KS Vysočina, člen MS Třebíč
Radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu, informatiky a komunikačních technologií
Profil na wiki.pirati.cz
Uživatelský avatar
Eva.Novakova
Krajský zastupitel
Příspěvky: 968
Registrován: 29 led 2018, 14:38
Profese: Metodička
Bydliště: Jihlava
Dal poděkování: 4179 poděkování
Dostal poděkování: 1686 poděkování

Re: Oznámení o ukončení členství - Vojtěch Prchal

Příspěvek od Eva.Novakova »

Vojto, věřím, že to pro tebe nebyl lehký krok a děkuju za oznámení i za nastínění důvodů. Prošli jsme si jako MS Jihlavsko řadou nelehkých situací. V některých jsme se dokázali semknout a podpořit navzájem, v jiných možná stáli proti sobě. Ale všechny nás někam posunuly a chci ti poděkovat za všechnu práci, kterou jsi odvedl.

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů
web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Jan.Posvar
Jednatel/ka republikového výboru
Příspěvky: 1708
Registrován: 11 čer 2010, 11:33
Profese: Programátor
Bydliště: Havlíčkův Brod
Dal poděkování: 1826 poděkování
Dostal poděkování: 2119 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oznámení o ukončení členství - Vojtěch Prchal

Příspěvek od Jan.Posvar »

Škoda Vojto, že to takhle vidíš, cítíš a že ses rozhodl ukončit členství. Pořád jsem doufal, že v MS zvládnete najít společnou řeč.

Uživatelský avatar
Tereza.Maskova
Člen KS Vysočina
Příspěvky: 79
Registrován: 05 zář 2019, 17:07
Profese: Zdravotní sestra
Dal poděkování: 304 poděkování
Dostal poděkování: 283 poděkování

Re: Oznámení o ukončení členství - Vojtěch Prchal

Příspěvek od Tereza.Maskova »

Moc mě to mrzí. Opravdu hodně. Denně se dozvídám o ukončení členství někoho, koho obdivuju a kdo toho hodně vykonal. Ale ty se neztratíš a věřím, že ti tento krok ve tvé politické práci pomůže. Hodně štěstí.

Zlatá střední cesta! Aneb hledat rovnováhu vždy a ve všem.
Uživatelský avatar
libor.dusek
Příznivec Pirátů – Vysočina
Příspěvky: 36
Registrován: 12 kvě 2020, 00:41
Profese: ekonom
Dal poděkování: 211 poděkování
Dostal poděkování: 197 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oznámení o ukončení členství - Vojtěch Prchal

Příspěvek od libor.dusek »

Ahoj Vojto, mě to taky moc mrzí. Škoda, že jsem tě nepřesvědčil tomu dát ještě šanci. Mrzí mě to natolik, že mám potřebu přidat ještě pár slov:

1) Důvody, co uvádíš, ve mě rezonují. Většina z nich jsou tytéž důvody, pro které jsem ještě nepodal přihlášku na členství. Na jedné straně se chcu zapojit, v RTs jsem aktivní a často mě to baví. Na druhou stranu právě tyto dysfunkčnosti mě osobně otravují (chcu se bavit o tom, co v programu s Priorem ;) , ne řešit zda platforma A nebo B) a vyvolávají pochynosti, zda to má smysl. (Jen nesouhlasím s tím, co říkáš o celostátním směřování - středově-liberální směr v reálné činnosti je myslím jasný, nedávné volby RP taky ukázaly, jaké postoje mají jasnou většinovou podporu.)

2) Mám pocit, že dosud jasně nezaznělo, co se stalo a jaké jsou důsledky. Tak já se toho s dovolením ujmu s trochou odstupu:

 • Měli jsme dva zastupitele, navíc nabídku na post radního pro teba do finále volebního období.
 • Výsledek: jeden zastupitel.

Kličové lidi, kteří mají koaliční potenciál a jsou atraktivní pro voliče, o které se reálně přetahujeme s konkurencí, je třeba udržet. A ne, že je jiní dofrustrují k odchodu. To je politický fail, který nepomůže Pirátům ani PiFu.

@Vojtech.Prchal

Člen RT Finance a Spravedlnost. Člen správní rady Institutu PÍ.
Medailonek. Osobní web www.libordusek.eu.

Odpovědět

Zpět na „Jihlavsko“