Změna vedení resortního týmu školství

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Skolstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Školství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Daniel.Mazur
Republikový výbor
Profese: fyzik
Dal poděkování: 744 poděkování
Dostal poděkování: 1572 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Změna vedení resortního týmu školství

Příspěvek od Daniel.Mazur »

Ahoj všichni,

v návaznosti na oznámení, které jsem učinil už téměř před měsícem tímto otevírám jednání ke změně vedoucího RT školství. Formálně tento tým vedu od roku 2017, kdy jsem roli převzal po Václavu Fořtíkovi, a už dávno uzrál čas na předání otěží. Po jmenování nového vedení chci v RT školství zůstat a věnovat se především oblasti vysokých školy, vědy, výzkumu a inovací.

Jak asi víte, vedoucí resortních a meziresortních týmů vybírá Republikové předsednictvo. Svůj záměr předat vedení RT školství jsem mu už komunikoval a je na mně, zda a jak navrhnu RP nástupce či nástupkyni.
Náš resortní tým nemá vlastní organizační nebo jednací řád, jeho vytvoření rád nechám na budoucím vedení. ;) Pro tuto příležitost nicméně navrhuji následující postup.

Toto jednání proběhne podobně, jako by šlo o volbu, přiměřeně ustanovením Jednacího řádu CF s následujícími odchylkami a specifiky:
1) Sběr podpory pro nominaci všech uchazečů a uchazeček proběhne v jednom vlákně, a to zde.
2) Nominační příspěvek pro sběr podpory si založí uchazeč(ka) jednotlivě a vlastnoručně. Povinnou náležitostí nominačního příspěvku bude odkaz na aktualizovaný profil/medailonek. Nepovinnými součástmi budou vize fungování týmu a odpovědi na případné otázky položené kandidujícím ve vlákně.
3) Členové RT budou vyjadřovat podporu nominace formou "palcování" nominačního příspěvku, přičemž každý může podpořit libovolný počet osob, případně nikoho. Jde o veřejnou podporu nominace, tuto formu volím, aby bylo možné spočítat a zahrnout hlasy pouze od členů RT školství.
4) Členů RT je 70OFFTOPICdle externě vedeného seznamu, aktuálně probíhá jejich doplňování do skupiny RT školství tady na fóru, z toho asi 45 Pirátek a Pirátů (členů strany). Navrhuji stanovit minimální potřebný počet hlasů pro nominaci na 2√Nčlenů, což by mělo být 17 .
5) Pro sběr podpory nominací bude vyhrazeno aspoň 10 dní. Výsledek palcování ke konci tohoto intervalu bude automaticky považovaný za doručenou nominaci.
6) Po uzavření výsledku nominací proběhne jednokolová preferenční volba v systému Helios, kde oprávněnými hlasujícími budou ti členové RT, kteří jsou zároveň členy strany. Jde tedy o tajné hlasování, kde bude možné hlasovat pro libovolný počet osob, případně pro nikoho.
7) Pro hlasování budou vyhrazeny aspoň 3 dny včetně víkendu, např. od čtvrtka do neděle.
8) Výsledek bude vyhlášený zde a následně doručený do podatelny RP s návrhem, aby novou vedoucí/novým vedoucím RT Republikové předsednictvo jmenovalo osobu, která získala nejvíce hlasů. V případě rovnosti hlasů na první pozici vezmu na sebe odpovědnost za rozhodnutí, koho z vítězů RP doporučím. OFFTOPICLosování považuji za nedůstojné této situaci.
Považuji za příhodné, že jmenování nového vedení RT připadne novému RP, které vzejde z hlasování během CF 2022.

Jelikož v pondělí 3.1.2022 proběhne první schůze iniciativy Rada resortních týmů, přijímám zde podněty na změny tohoto postupu do 2.1.2022 včetně.
Zdraví Dan
OFFTOPIC[test neautorizované editace - AM]

Daniel Mazur

+420-602-439-639
daniel.mazur@pirati.cz

"Hey, what does this button do?" (Curiosity)

Jan.Hrubes
Kontrolní komise
Profese: student, učitel, hudebník
Dal poděkování: 1447 poděkování
Dostal poděkování: 1342 poděkování

Re: Změna vedení resortního týmu školství

Příspěvek od Jan.Hrubes »

Dane, díky za výkop, jen s jedním mám trochu problém:

Daniel.Mazur píše: 28 pro 2021, 22:51

4) Členů RT je 70OFFTOPICdle externě vedeného seznamu, aktuálně probíhá jejich doplňování do skupiny RT školství tady na fóru, z toho asi 45 Pirátek a Pirátů (členů strany). Navrhuji stanovit minimální potřebný počet hlasů pro nominaci na 2√Nčlenů, což by mělo být 17 .

Pokud bychom se drželi dvou odmocnin, vyjde nám až nepřiměřeně vysoký práh pro získání nominace k hlasování. Navrhuju postupovat analogicky podle §5 JdŘ CF:

Skupinou členů se rozumí jen taková skupina, která čítá aspoň stanovený počet členů strany, kteří podpořili určitý návrh. Počet členů se stanoví u návrhu na zahájení jednání jako dvojnásobek druhé odmocniny z počtu přítomných členů, nejméně však jedna setina a nejvýše jedna pětina z počtu přítomných členů. U návrhu na již zahájeném jednání se takto stanovený počet snižuje na polovinu.

Pro toto jednání by skupina členů činila pětinu z celkového počtu, tedy 9. Pokud bychom snižovali počet členů pro podporu na polovinu, jako je to i v jiných personálních volbách CF, vyšlo by nám potřebných hlasů pro nominaci pět.

Díky za zvážení téhle alternativy.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hrubes za příspěvky (celkem 4):
Vaclav.Kubaljak, Arnost.Stepanek, Michaela.Nepejchalova, Daniel.Mazur
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka
Profese: Strategie, projekty, rozvoj
Dal poděkování: 3179 poděkování
Dostal poděkování: 3500 poděkování

Příspěvek od Antonino.Milicia »

Ahoj Dane,
předně chci ocenit tento postup a přístup, protože je demokratický a je cestou správným směrem pro fungování našich resortních týmů. Úplně v pohodě bys prostě mohl vybrat sám jméno a to si nechat potvrdit RP. Ty jsi zvolil ten správnější postup. Díky.

Ke zvážení je i dvoukolová volba, která by mohla přinést jiný (přesnější) výsledek než jednokolová.

Chápu námitku Honzy, ale číslo 5 by nám volbu hrozně rozmělnilo. Pokud bychom se vydali touto cestou, preferuji jím zmíněné číslo 9. Věřím, že i číslo 17 nám dá na výběr z více osob.

OFFTOPICNevím, jestli je to chyba systému nebo jeho vlastnost, ale mám možnost zde editovat i mazat příspěvky jiných (aniž by po tom zůstala stopa). Možná je chyba v nastavení skupiny(?)

Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino.Milicia za příspěvky (celkem 3):
Jan.Halasz, Arnost.Stepanek, Daniel.Mazur

"Tatínek je pirát, ale ten hodný pirát." (Mikeš, 4yo)

Arnost.Stepanek
Profese: Náměstek hejtmana KHK - školství a sport
Dal poděkování: 527 poděkování
Dostal poděkování: 726 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Arnost.Stepanek »

Dane, za mne velké poděkování za vedení týmu i za nelehký úkol připravit volbu nového vedení RT.

Dovolím si ve smyslu §10 JdŘ CF a návrhů @Jan.Hrubes @Antonino.Milicia učinit formální návrh na změnu postupu:
Bod 4) upravit na: Minimální potřebný počet hlasů pro nominaci se stanovuje na 9
Bod 6) navrhuji upravit na: Po uzavření výsledku nominací proběhne dvoukolová volba ve smyslu §10 JdŘ CF v systému Helios, kde oprávněnými hlasujícími budou ti členové RT, kteří jsou zároveň členy strany.

Co mne k tomu návrhu vede:
Snížení prahu pro nominace OFFTOPICa nemám problém ani s číslem 5 nám umožní vytáhnout a zaktivizovat více lidi, což potřebujeme jako sůl. 17 hlasů na podporu je opravdu hodně, ... a mnoho lidí, kteří mají chuť se zapojit to zbytečně odradí od podání nominace OFFTOPICa při dvoukolové volbě dojde k přirozené eliminaci méně známých jmen a současně se obávám, že počet lidí, kteří se aktivně zůčastní této diskuse nebude dostačující
Dvoukolová volba je pirátský standard a není asi důvod ji měnit, když už jsme si vybrali tuhle cestu volby, tak pojďme dát RP kandidáty v pořadí dle standardního procesu - prvně přijatelnost a pak z přijatelných vybrat nejvhodnějšího kandídáta / kandidátku.
Myslím, že právě dvoukolový volební systém je hodně unikátní a dlouhodobě vykazuje velmi dobré výsledky. A právě v kombinaci s nížším prahem pro moninace nám to umožní zapojit co nejvíce lidí a přesto nakonec seřadit kandidáty.

Dovoluji si požádat o podporu tohoto návrhu formou palců. Díky

Tito uživatelé poděkovali autorovi Arnost.Stepanek za příspěvky (celkem 5):
Vaclav.Fortik, Antonino.Milicia, Jan.Hrubes, Veronika.Nurnbergerova, Kornelia.Gottmannova
Arnošt Štěpánek
"Dobrý hráč hraje tam, kde je puk právě teď. Výborný hráč hraje tam, kde puk bude za chvíli"
Wayne Gretzky
Jan.Hrubes
Kontrolní komise
Profese: student, učitel, hudebník
Dal poděkování: 1447 poděkování
Dostal poděkování: 1342 poděkování

Příspěvek od Jan.Hrubes »

Děkuju @Arnost.Stepanek za návrh postupu a chci se zeptat, jestli by @Antonino.Milicia nebyl ochoten stáhnout námitku a nesouhlasil při dvoukolové volbě s pěti (nebo devíti? Jak teda, Arnošte?) hlasy pro nominaci, tzn. nominovaný musí dostat čtyři palce (jeho hlas se počítá za jeden, příspěvek si nelze opalcovat sám), abychom mohli tenhle návrh schválit všeobecnou shodou. Pojďme si to nekomplikovat procedurálním hlasováním...

Jak psal Arnošt výše, je to pirátský standard, není důvod na něm cokoliv měnit, volba vedoucího tím pádem proběhne nenapadnutelným způsobem. Ostatně i podle ZaTyS OFFTOPIC(čl. 6 odst. 3) bychom spíš měli použít dvoukolový hlasovací systém a nominace podle JdŘ CF, i když tam předpis připouští odchylku OFFTOPIC("není-li stanoveno jinak"). Vzhledem k tomu, v jakém je vše předpisovém vakuu, bych se však současných platných předpisů držel v maximální možné míře.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hrubes za příspěvky (celkem 3):
Antonino.Milicia, Arnost.Stepanek, Daniel.Mazur
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka

Neberte prosím můj předchozí příspěvek jako procedurální námitku, ale jen příspěvek k otevření diskuse, což se podařilo. S Arnoštovým zpracováním jsem v pohodě (preferuji ho), umím žít i s tím Danovým. Jako nejlepší řešení vidím to dvoukolové hlasování a 9 hlasů v nominaci, což myslím je i ten Arnoštův formální návrh a k tomu bych směřoval ten konsensus. Určitě budu rád, když si to nebudeme komplikovat zbytnými procedurálními kroky. Asi hodně pomůže, když zareaguje @Daniel.Mazur.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino.Milicia za příspěvky (celkem 3):
Daniel.Mazur, Veronika.Nurnbergerova, Kornelia.Gottmannova

Arnost.Stepanek
Profese: Náměstek hejtmana KHK - školství a sport
Dal poděkování: 527 poděkování
Dostal poděkování: 726 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Arnost.Stepanek »

Jan.Hrubes píše: 29 pro 2021, 19:32

Děkuju @Arnost.Stepanek za návrh postupu a chci se zeptat, jestli by @Antonino.Milicia nebyl ochoten stáhnout námitku a nesouhlasil při dvoukolové volbě s pěti (nebo devíti? Jak teda, Arnošte?)

do návrhu jsem napsal 9 hlasů (právě proto, abychom snáz dosáhli konsensu), bude-li všeobecná shoda na 5, přijde mi to v kombinaci s dvoukolovým systémem hlasování jako postačující. Ale beru to spíš jako návrh pro @Daniel.Mazur, myslím, že v tomhle jednání má hlavní slovo on, nechci mu to komplikovat a budu respektovat jakýkoli postup, pro který se rozhodne.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Arnost.Stepanek za příspěvky (celkem 3):
Antonino.Milicia, Jan.Hrubes, Daniel.Mazur
Arnošt Štěpánek
"Dobrý hráč hraje tam, kde je puk právě teď. Výborný hráč hraje tam, kde puk bude za chvíli"
Wayne Gretzky
Daniel.Mazur
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

Ahoj,

děkuji za návrhy v obou částech, tedy počtu hlasů k získání nominace a dvoukolovosti hlasování.

Ad bod 4) Rád vezmu za svůj návrh pracovat s hranicí 9 hlasů pro nominaci. Když je členů strany v RT 45 a aktivních (responzivních) asi 20-25, potom je i 9 rozumné číslo. Pět palců mi připadá jako už moc málo.
Ad bod 6) Důvod, proč jsem navrhl jednokolový preferenční proces místo dvoukolové volby je, že výsledek není pro RP dogma. Myslím si, že tu proto de facto nejde o volbu. Z toho důvodu je podle mne dvoukolová volba jednak procedurální overkill a jednak vnímám jako funkčnější mít na konci seřazené kandidáty preferenčně než jako "jednička a pak nic". OFFTOPICVelmi zjednodušeně "míru konsenzu na přijatelnosti na místě vedoucího" vnímám v kontextu vedení RT jako užitečnější informaci než "míru vnímání, kdo bude nejlepší vedoucí". Jedinou výhodu dvoukolové volby vidím v tom, že jde o postup u Pirátů zažitý. Spekulativně bych mohl jako výhodu připustit i to, že pokud by náhodou došlo při "reformě odborné sekce" na takový stupeň autonomie, že volba členů RT bude rozhodující, potom použít proces volby už teď znamená, že se "mandát" nového vedoucího přes takovou reformu hladce přenese. Nicméně jsem ochotný nasadit dvoukolovou kvazi-volbu, pokud tu v diskuzi převládne názor, že to tak bude lepší.

Ještě jednou děkuju za návrhy!
Dan

Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Mazur za příspěvek:
Antonino.Milicia

Daniel Mazur

+420-602-439-639
daniel.mazur@pirati.cz

Daniel.Mazur
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

Antonino.Milicia píše: 28 pro 2021, 23:35

...

OFFTOPICNevím, jestli je to chyba systému nebo jeho vlastnost, ale mám možnost zde editovat i mazat příspěvky jiných (aniž by po tom zůstala stopa). Možná je chyba v nastavení skupiny(?)

Děkuju za tenhle postřeh, optimálně by to mělo jít jen superadminům, jako jsem coby předseda v části KS Praha. Coby vedoucího (a se mnou jimi jsou teď Lukáš Bartoň, David Wagner a Martin Úlovec) téhle skupiny mě tahle možnost do očí nebije, u "řadového člena" skupiny je to překvapující. Poptám se u Vojty Pikala, jestli to je něco, co bych mohl opravit sám.

OFFTOPICAntonino píše do textu Dana... a může ho měnit i po třech dnech

Daniel Mazur

+420-602-439-639
daniel.mazur@pirati.cz

Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka

Daniel.Mazur píše: 30 pro 2021, 15:28
Antonino.Milicia píše: 28 pro 2021, 23:35

...

Děkuju za tenhle postřeh, optimálně by to mělo jít jen superadminům, jako jsem coby předseda v části KS Praha. Coby vedoucího (a se mnou jimi jsou teď Lukáš Bartoň, David Wagner a Martin Úlovec) téhle skupiny mě tahle možnost do očí nebije, u "řadového člena" skupiny je to překvapující. Poptám se u Vojty Pikala, jestli to je něco, co bych mohl opravit sám.

No, ono to je možná ještě jinak. Když admin jinde šáhne do příspěvku, tak tam zůstane zmínka, že byl příspěvek upraven, ale tady se tak nestalo. Viz můj OT ve tvém prvním i posledním příspěvku.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino.Milicia za příspěvek:
Daniel.Mazur

Odpovědět

Zpět na „Školství“