Námitka proti postupu předsedající, která blokuje hlasování o návrhu

Do tohoto fóra se přesouvají uzamčené a zpracované členské podněty.


Moderátor: Předsedající

Souhlasím s námitkou

Ano

43
37%

Ne

67
57%

Nemám jasno

7
6%
 
Celkem hlasujících: 117 - Celkem hlasů: 117

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12022 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Námitka proti postupu předsedající, která blokuje hlasování o návrhu

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Vážené členky, vážení členové,

obracím se na vás s žádostí o podporu námitky proti postupu předsedající ( viewtopic.php?p=786868#p786868 ), která odmítá zařadit do hlasování můj alternativní návrh úpravy velikosti republikového předsednictva s odúvodněním, že údajně nesouvisí s předloženým návrhem. Jsem přesvědčen, že oba návrhy spolu naopak úzce souvisí. Návrh zvýšit počet členů RP nutně dále zvýší komplexitu naší organizace, já svým návrhem proto tuto změnu naopak podmiňuji změnou způsobu obsazování pozic vedoucích odborů, která strukturu vedení strany naopak o něco zjednodušuje.

Chápu, že názory na navrhovanou změnu se mohou různit, ale přijde mi velmi nepirátské znemožnit skrze procedurální kličky, aby se o ní vůbec hlasovalo.

Podpořte tedy prosím námitku, at už máte věcný postoj k návrhu jakýkoliv.

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2788
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7195 poděkování

Re: Námitka proti postupu předsedající, která blokuje hlasování o návrhu

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Kdo jste to nezaznamenali v jednání, zde je nezávislý názor Petra Springinsfelda z RK:

Petr.Springinsfeld píše: 14 pro 2021, 22:45

Ahoj, mám za to, že návrh @Mikulas.Ferjencik nelze předložit jako alternativní návrh do tohoto jednání, protože aby byl takový návrh přijatelný, tak musí dle § 4 odst. 1 písm. c) JdŘ CF bezprostředně souviset s projednávaným rozhodnutím.

Souvislost návrhu na změnu zůsobu výběru vedoucích odborů s navýšením počtu členů RP je odůvodněna pouze tak, že "pokud přidáváme nové volené funkce, jiné bychom měli odebrat". Návrh se ale týká jiných orgánů než projednávaná změna a přijde mi tak k tomuto návrhu spíše "naroubovaný" než že by přímo bezprostředně souvisel. Proto si myslím, že by k návrhu mělo být spíše svoláno samostatné jednání.

A pozornost si zaslouží i komentář Mikuláše Peksy:

Mikulas.Peksa píše: 15 pro 2021, 13:56

Demokratické minimum
...
nepodpořím nesouvisející pozměňovací návrh (přílepek) či ustanovení, která jsou zjevně mimo vymezenou působnost projednávaného návrhu a je možné je projednat odděleně.
...

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12022 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Námitka proti postupu předsedající, která blokuje hlasování o návrhu

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Jan.Bednarik píše: 16 pro 2021, 02:04

Kdo jste to nezaznamenali v jednání, zde je nezávislý názor Petra Springinsfelda z RK:

Petr.Springinsfeld píše: 14 pro 2021, 22:45

Ahoj, mám za to, že návrh @Mikulas.Ferjencik nelze předložit jako alternativní návrh do tohoto jednání, protože aby byl takový návrh přijatelný, tak musí dle § 4 odst. 1 písm. c) JdŘ CF bezprostředně souviset s projednávaným rozhodnutím.

Souvislost návrhu na změnu zůsobu výběru vedoucích odborů s navýšením počtu členů RP je odůvodněna pouze tak, že "pokud přidáváme nové volené funkce, jiné bychom měli odebrat". Návrh se ale týká jiných orgánů než projednávaná změna a přijde mi tak k tomuto návrhu spíše "naroubovaný" než že by přímo bezprostředně souvisel. Proto si myslím, že by k návrhu mělo být spíše svoláno samostatné jednání.

A pozornost si zaslouží i komentář Mikuláše Peksy:

Mikulas.Peksa píše: 15 pro 2021, 13:56

Demokratické minimum
...
nepodpořím nesouvisející pozměňovací návrh (přílepek) či ustanovení, která jsou zjevně mimo vymezenou působnost projednávaného návrhu a je možné je projednat odděleně.
...

Poznámka Petra Springsfelda se ovšem týká jiného návrhu, ten původní jsem právě kvůli jeho vyjádření upravil.

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Jan.Lejcko
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 623
Registrován: 02 čer 2017, 18:33
Profese: Student práv, "ajťák".
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 1328 poděkování
Dostal poděkování: 804 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Námitka proti postupu předsedající, která blokuje hlasování o návrhu

Příspěvek od Jan.Lejcko »

Ty brďo, prosinec je "nabouchaný" každý večer nějaký to hlasování, kde na to berete čas 🤔..

  • btw @Mikulas.Ferjencik chápu tě správně, že jsi pro 7 lidí v RP + Vedoucí MO, TO, PO jako klíčové orgány vymanit z kompetence CF pod RP?

PS: omluv mě, ale fakt jsem nepročítal vše

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Lejcko za příspěvky (celkem 2):
Tereza.Vovesova, Jan.Halasz
Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12022 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Námitka proti postupu předsedající, která blokuje hlasování o návrhu

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

7 lidí v RP a vedoucí odborů obsazovat na základě výběrového řízení, to je podstata mého návrhu.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvek:
Jan.Lejcko

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2788
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7195 poděkování

Re: Námitka proti postupu předsedající, která blokuje hlasování o návrhu

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Podstata návrhu je zrušit demokratickou volbu vedoucích odborů a podřídit je RP jak výběrem ve VŘ, tak úkolováním ze strany RP. A to včetně věcí, které jsou dnes vyhrazenou kompetencí odborů (a nelze je v těchto věcech úkolovat).

Zvýšení na 7 členů RP je jen přílepek, kterým se z toho Mikuláš snaží byrokratickými kličkami udělat alternativní návrh k běžícímu jednání CF, protože nezískal podporu skupiny členů pro zahájení samostatného jednání o zrušení demokratické volby vedoucích odborů.

Navíc Mikuláš navrhuje přidat dva obecné členy RP, kteří nebudou místopředsedové, a tak je nejasné, jestli budou v RP vůbec moct něco dělat a spolurozhodovat. A narozdíl od návrhu na zvýšení místopředsedů o dva, na kterém je shoda mezi RP a RV, o tomhle Mikulášově návrhu RP a RV nediskutovalo, ani to Mikuláš nekonzultoval s předpisovou skupinou RV (a členy RK), kteří by mu v tom vychytali mouchy. Tak je to celé takové nedomyšlené a problematické.

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Uživatelský avatar
Jan.Lejcko
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 623
Registrován: 02 čer 2017, 18:33
Profese: Student práv, "ajťák".
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 1328 poděkování
Dostal poděkování: 804 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Námitka proti postupu předsedající, která blokuje hlasování o návrhu

Příspěvek od Jan.Lejcko »

Díky za objasnění. Jestli je to skutečně takto, jak Honzo zmiňuješ. Pak jsem proto si zachovat přiměřený a klasicky namodelovaný demokratický proces - to by byl můj apel směrem k Mikymu. Popravdě ani nechápu, proč to takto tlačíš na sílu...

Tu "kličku" chápu, není ji tak těžké najít. Nehledě na to, že té změny už prostě časově nedocílíš, aby si to v lednu navolilo RP už samo...
Mandát a funkční období vedoucích MO, PO, TO je, pokud se nemýlím, nějak do druhé poloviny r.2023.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Lejcko za příspěvky (celkem 3):
Jakub.Backa, Jan.Bednarik, Michaela.Nepejchalova
Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11918 poděkování

Re: Námitka proti postupu předsedající, která blokuje hlasování o návrhu

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Jan.Bednarik píše: 16 pro 2021, 02:04

Kdo jste to nezaznamenali v jednání, zde je nezávislý názor Petra Springinsfelda z RK:

Petr.Springinsfeld píše: 14 pro 2021, 22:45

Ahoj, mám za to, že návrh @Mikulas.Ferjencik nelze předložit jako alternativní návrh do tohoto jednání, protože aby byl takový návrh přijatelný, tak musí dle § 4 odst. 1 písm. c) JdŘ CF bezprostředně souviset s projednávaným rozhodnutím.

Souvislost návrhu na změnu zůsobu výběru vedoucích odborů s navýšením počtu členů RP je odůvodněna pouze tak, že "pokud přidáváme nové volené funkce, jiné bychom měli odebrat". Návrh se ale týká jiných orgánů než projednávaná změna a přijde mi tak k tomuto návrhu spíše "naroubovaný" než že by přímo bezprostředně souvisel. Proto si myslím, že by k návrhu mělo být spíše svoláno samostatné jednání.

A pozornost si zaslouží i komentář Mikuláše Peksy:

Mikulas.Peksa píše: 15 pro 2021, 13:56

Demokratické minimum
...
nepodpořím nesouvisející pozměňovací návrh (přílepek) či ustanovení, která jsou zjevně mimo vymezenou působnost projednávaného návrhu a je možné je projednat odděleně.
...

To ani tak není můj autorský text jako citát z obecného pravidla, který při zakládání strany vetkli její zakladatelé mezi základní principy, podle kterých by se měl každý Pirát rozhodovat. Věřím, že je dobré si ho občas připomenout, protože i po těch letech na něj občas zapomeneme a pak to působí křečovitě.

Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3070
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4841 poděkování
Dostal poděkování: 6417 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Námitka proti postupu předsedající, která blokuje hlasování o návrhu

Příspěvek od Jan.Hora »

Já jsem podpořil původní návrh v mylném domění, že to bude separátní jednání. Myslím že sice v obecné rovině souvisí s tématem úpravy fungování RP, ale měl by se vydiskutovat separátně - zejména proto, že si mimo jiné myslím, že ta část vedoucích odborů má víc řešení než to navržené a osobně preferuju trochu jiné.

Pojďme k tomu udělat separátní jednání CF a podívat se na organizační strukturu a organizační řád jako celek. To se do léta da stihnout včetně dlouhé rozpravy a na fyzickém zasedání pak shrneme výsledek debaty a odhlasujeme si finální variantu řešení. Ostatně, i to rozšíření členů RP je jen záplata, která déle než půl roku fungovat nebude.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 5):
Michaela.Nepejchalova, Martin.Stanek, Jan.Lejcko, Jan.Novak, Karel.Maly

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30040 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Námitka proti postupu předsedající, která blokuje hlasování o návrhu

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Já tuto námitku musím podpořit.

Přijde mi to formalistické, věcně to prostě souvisí a podrobněji jsme to zdůvodnil zde: viewtopic.php?p=787289#p787289

Návrh věcně řeší stejný okruh problémů, jen ze zcela jiného úhlu. Už je tam soubor asi 4 alternativ, není důvod nepřipustit další. Pokud nebude mít podporu, většinovou 3/5 podporu a nejvyšší ze všech návrhů, tak prostě neuspěje. Odpůrci by jej měli porazit na argumentech a ne na procesu.

Musím ještě reagovat na @Jan.Bednarik , který tu zjevně šíři FUD;

Navíc Mikuláš navrhuje přidat dva obecné členy RP, kteří nebudou místopředsedové, a tak je nejasné, jestli budou v RP vůbec moct něco dělat a spolurozhodovat.

Prosimtě, člen kolektivního orgánu(předsednictva, komisem, váboru) v něm něm má stejná a rovná hlasovací práva bez ohledu na to, jestli je členem, předsedou, místopředsedou nebo jednatelem.
Co se týče možnosti zastupování, tak

Stanovy píše:

(1) Právní úkony jménem strany činí republikové předsednictvo. Za republikové předsednictvo podepisuje písemné úkony předseda strany, nebo jiný pověřený člen předsednictva.

Co se týče otázka projednání návrhu předem RV nebo předpisovou skupinou, tak mi to, vzhledem k tomu, že jsem musel sám upozornit republikový výbor, že nesplnil svou vlastní povinnost z jednacího řádu zahájit o změnách stanov jednání s měsíčním zpoždením, příjde jako absolutní chucpe.

Určitě je možné se bavit o tom, že by proces změny stanov měl být nějakým způsobem rigidnější a předvídatelnější. Pokud to považuješ za důležité, jako člen republikového výboru jsi v ideální pozici s tím něco dělat.

Bavme se prosím o návrhu a ne o procesu, tohle nás zabíjí.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 5):
Tereza.Hubackova, Jan.Hora, Jan.Posvar, Jan.Halasz, Jiri.Hoskovec

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Zamčeno

Zpět na „[Archív] Ukončené členské podněty“