Zdenek Brejsa píše:Já bych pirátský etický kodex nebral jako hezkou tvář na venek, ale jako impulz k zamyšlení, pošťouchnutí a inspiraci pro skutečné piráty. Prostě něco na čem se shodneme, že tohle se slučuje (a tohle už ne) s naší představou o správném pirátovi.
Etický kodex má v názvu jasně definovano, co to je. Je to souhrn základních pravidel, které každý slušný člověk dodržuje. Několik jsem jich podepisoval a vždy to samé... a vždy jsem si jen poznamenal, že je to nezajímavé, jelikož mé vnitřní zásady jsou o něco přísnější.
Myslím, že naše filosofie je bližší tomuto: "Je třeba prosadit takové zákony, aby zbytečně nekriminalizovali, ale zas nedovolili absolutní rozklad společnosti. Zbytek je vaše věc" Nenutíme nikoho sdílet (krom státních institucí), protože kdo nechce nemusí. Kdo chce sdílet ať sdílí! Já budu rád. Ale nezatracuji hned člověka, co nesdílí.
Z čehož mi vyplývá, že bychom se spíš měli postarat o efektivní zákony (jejich návrhy etc), které jsou vynutitelné a hlídané. Pak kdo něco udělá blbě bude trestán. A pokud bude něco na hraně, tak půjde o reputaci daného jedince... ale tu ztratí s kodexem i bez.