Rezignace ze zastupitelstva Prahy 3 ke konci 2021

Moderátoři: KoKS Praha, Komunální zastupitelé, Krajští zastupitelé, Zastupitele - HMP

Uživatelský avatar
Stepan.Strebl
Člen KS Praha
Příspěvky: 338
Registrován: 16 lis 2016, 11:30
Dal poděkování: 441 poděkování
Dostal poděkování: 872 poděkování

Rezignace ze zastupitelstva Prahy 3 ke konci 2021

Příspěvek od Stepan.Strebl »

Vážení občané, kolegové, přátelé,

jelikož delší dobu vím, že nechci obhajovat svou funkci, rozhodl jsem se rezignovat na mandát zastupitele a dát prostor těm, kteří se o funkce budou ucházet v komunálních volbách 2022. Na prosincovém zastupitelstvu se bude volit můj nástupce ve funkci místostarosty. Toto je již delší dobu známo, ale neuškodí napsat k mému rozhodnutí ještě pár řádek na vysvětlenou.

Před třemi lety jsem ani netušil, že budu kandidovat. Za tehdejších složitých okolností v místním sdružení na mě lídrovství tak trochu spadlo, a tak jsem své životní plány odpovídajícím způsobem upravil. Proč se koneckonců nevěnovat čtvrti, kde jsem žil? Následně jsem se tři roky handrkoval s konzervativními politiky a úředníky o jakoukoliv změnu, kterou jsme chtěli prosadit. Při tom všem jsem dokázal nemálo věcí změnit k lepšímu a víceméně úspěšně prosazovat pirátský program, jehož moderní vize je na hony vzdálená realitě úřadu. Jsem vděčný za tu šanci, vnímám to jako cennou zkušenost a tu práci jsem vykonával rád, s maximálním nasazením často na úkor sebe i vlastní rodiny. Snažil jsem se uspět a odevzdat 100% výkon, ostatně jako při jakékoli činnosti, které se věnuji.

Zanechávám za sebou místní sdružení v nejlepším stavu, v jakém kdy bylo. Věřím, že jsem jej vždy srdnatě a důstojně reprezentoval. Máme spoustu kvalitních kandidátů na všechny pozice, včetně mnoha kompetentních žen, zvolili jsme si skvělou lídryni. Primárky probíhají hladce a v pozitivním duchu. Panuje mezi námi vesměs přátelská atmosféra spolupráce, což je k nezaplacení, a doufám, že to tak do budoucna zůstane. Kdo si vzpomínáte na situaci před minulými volbami a během uplynulých let a na to, čím jsme si prošli, vnímáte jistě ten rozdíl.

Opouštět funkci je málokdy snadné. Je mi jasné, že to způsobuje komplikace. V této situaci bychom se však octli třeba i v případě, kdy bych uspěl ve volbách do Sněmovny nebo se účastnil vládního angažmá. OFFTOPICStojí za to se zamyslet i nad nedostatkem kandidátů, kteří jsou ochotni na sebe toto břímě vzít. Funkci beru jako prostředek k dosažení cíle, nikoli cíl samotný, ač mnozí politici prahnou právě po funkci bez zásadní vize (a ti jsou paradoxně vybaveni větší vůlí v ní setrvat). Osobně jsem na své funkci nikdy nelpěl. I díky tomu se nám podařilo vždy dojednat dobré podmínky v rámci koalice a udržet koalici stabilní. Dospěl jsem nyní k závěru, že do konce volebního období už nemám Praze 3 ani místnímu sdružení co dát. Můj úkol je hotov. Mám mladou rodinu, hledám stabilitu, prosperitu, ale také smysluplné nové výzvy a životní zkušenosti. Vnímám také, že si nějaký čas chci celkově od politiky odpočinout. Ty tři roky byly opravdu náročné. V průběhu následujících měsíců se proto s rodinou plánujeme usadit v USA.

Nevylučuji, že se do Čech jednou třeba vrátíme a do politiky ještě zasáhnu, ale v tuto chvíli cítím, že v Česku neexistuje poptávka po řešeních, která nabízím. Studoval jsem pod vedením špičkových odborníků na nejlepších školách ve světě, abych dokázal pomoci zemím jako Česká republika zbohatnout. Když jsem se po návratu do Čech pustil do politiky, šel jsem do toho s tím, že chci nabyté znalosti aplikovat. Jenže jsem se vrátil do země, kde ambici stát se bohatou zemí už skoro nikdo nemá. Češi v 90. letech měli ambici dohnat Západ a pustili se zásadních změn typu transformace ekonomiky. Jenže tyto ambice se vytratily a dnes po zásadních změnách již není poptávka. Nevnímám ji na radnici, kde jsem dostal příležitost své myšlenky prosazovat, a nevnímám ji ani ve vyšších patrech politiky. Lidé by si možná v duchu přáli vydělávat jako Švýcaři, ale nejsou ochotni opustit svou komfortní zónu a učinit nezbytné radikální změny. Respektuji to. Je to směr, kterým se Česko vydalo, ale není to můj směr.

Odcházím s tím, že jsem za sebou něco pozitivního a hmatatelného zanechal na Praze 3. Máme na Praze 3 třeba Montessori školku, kvalitní program výuky angličtiny s rodilými mluvčími, nastartoval jsem bilingvní třídy, sehnal jsem pro Prahu 3 v zahraničí ty nejlepší mozky v oblasti vzdělávání, které mohou našim školám pomoct předběhnout zbytek republiky a klidně i zbytek světa. Zásadnější inovace bohužel často troskotají na demotivující byrokracii, chybějící politické odvaze, a těžkopádných a konzervativních zákonech, které znemožňují inovovat v rozumném čase při rozumných nákladech, případně inovace úplně zazdí. Potenciál však existuje. Doufám, že občané těchto příležitostí využijí a politici je budou nadále rozvíjet.

Za dobu mého působení jsem si na sebe také vydělal. Našel jsem efektivity v hodnotě zhruba 5,3 milionu korun ročně. Nebýt mě, daňoví poplatníci by každý rok zbytečně zaplatili o tolik víc – zcela zbytečně. Jde o věci typu úspor na pověřencích GDPR (kde jsme dosáhli úspory 1.5 pracovního místa), software na vyúčtování útraty za mobilní telefony, který jsem naprogramoval, open source dotační software, a další položky. Šlo by udělat ještě víc, ale člověk naráží na limity dané politicko-byrokratickou realitou. Automatizace, zefektivňování činnosti a snižování počtu pracovníků například naráží na politiky, kteří se odmítají modernizací seriózně zabývat.

Nemohu opomenout ani další aspekt, který silně mé angažmá poznamenal. Půlka republiky mě zná v negativním kontextu kvůli dovozu ochranných prostředků během pandemie, spíše než díky tomu, co jsem na radnici dokázal. Uvědomil jsem si díky této zkušenosti, že Češi mají pořád komunismem pokřivené vnímání, když i 30 let po revoluci jste jako majitel firmy sprostým podezřelým. Je přitom jedno, že má firma byla transparentní a veřejné prostředky získávala rovněž transparentně v soutěžích, kam se mohl přihlásit úplně každý, a prokazatelně ušetřila občanům peníze. Místo toho, aby se lidé ptali, zda to bylo výhodné a kolik ušetřili, jsou naštvaní, že jiný mohl vydělat. Firma mé rodiny prokazatelně dodávala kvalitní certifikované produkty levně a uspěla ve veřejných soutěžích. Každý se mohl přihlásit, každý mohl uspět. Uspěli jsme ve veřejném sektoru paradoxně až poté, co se začalo soutěžit. Na tom žádný senzacechtivý novinář nic nezmění. OFFTOPICInvestigace skutečně neznamená podívat se do veřejného rejstříku a najít tam někoho, kdo nic neskrývá. Znamená to přijít na ty, kteří tam chybí. Osobně jsem se navíc ani chodu podnikání neúčastnil mimo strategická rozhodnutí a investici vlastních peněz v době, kdy se jiní investovat báli. Nikdy jsem tedy nevěnoval podnikání ani čas na úkor mé veřejné funkce. Jsem si vědom odpovědnosti, kterou s sebou pobírání veřejných prostředků nese.

Odcházím v každém případě s vědomím, že jsem pro občany naší městské části pracoval, jak nejlépe jsem uměl, a že jsem prokazatelně daňovým poplatníkům přinesl víc, než kolik za mě zaplatili. Dění na Žižkově i v Česku budu nadále sledovat jako občan. Nastal čas se posunout dál a čas i životní energii věnovat jiným věcem než jen veřejnému blahu.

Life, Liberty and the pursuit of Happiness

Uživatelský avatar
Bohdana.Hola
Místní předsednictvo
Příspěvky: 999
Registrován: 09 srp 2018, 09:21
Profese: datový analytik
Dal poděkování: 1478 poděkování
Dostal poděkování: 1126 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rezignace ze zastupitelstva Prahy 3 ke konci 2021

Příspěvek od Bohdana.Hola »

Stepan.Strebl píše: 09 lis 2021, 21:36

Zanechávám za sebou místní sdružení v nejlepším stavu, v jakém kdy bylo. Věřím, že jsem jej vždy srdnatě a důstojně reprezentoval. Máme spoustu kvalitních kandidátů na všechny pozice, včetně mnoha kompetentních žen, zvolili jsme si skvělou lídryni. Primárky probíhají hladce a v pozitivním duchu. Panuje mezi námi vesměs přátelská atmosféra spolupráce, což je k nezaplacení, a doufám, že to tak do budoucna zůstane. Kdo si vzpomínáte na situaci před minulými volbami a během uplynulých let a na to, čím jsme si prošli, vnímáte jistě ten rozdíl.

Abych řekla pravdu, Štěpáne, tak tohle zrovna nepovažuju za Tvuj úspěch.
Spíš mám tak nějak pocit, že v MSku je pokrok navzdory tomu, že ses k němu vždy choval poměrně dost macešsky.
Předevšim v oblasti týmování a komunikace.
Ale každý jsme jiný.

Odvedl jsi na kampaních, které jsi dělal a na radnici Prahy 3 spoustu dobré práce i když minimálně P3 byl od začátku pro Tebe trochu malý píseček. Za to Ti velký dík.
Ale stav MSka bych si fakt být Tebou mezi své úspěchy nedávala.

Abych řekla pravdu, spíš mě to pěkně nadzvedlo ze židle.

Do velkého světa všem třem přeju hodně štěstí!

Motto: Pane Bože, dej mi sílu bojovat s problémy, se kterými můžu něco udělat
Dej mi trpělivost nebojovat s věcmi, se kterými nic udělat nemůžu
a dej mi moudrost rozeznat ten rozdíl.
Bohdana

Jiri.Janecka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1809
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 516 poděkování
Dostal poděkování: 2445 poděkování

Re: Rezignace ze zastupitelstva Prahy 3 ke konci 2021

Příspěvek od Jiri.Janecka »

Stepan.Strebl píše: 09 lis 2021, 21:36

a že jsem prokazatelně daňovým poplatníkům přinesl víc, než kolik za mě zaplatili.

Když myslíš

Janek.Wagner
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3215
Registrován: 26 úno 2012, 19:46
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3870 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rezignace ze zastupitelstva Prahy 3 ke konci 2021

Příspěvek od Janek.Wagner »

Právě teď na jednání zastupitelstva vypadávají kostlivci: například pronájem prostor bez výběrových řízení pod cenou... To bude výprask v dalších volbách!

Uživatelský avatar
Jan.Bartko
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 376
Registrován: 24 kvě 2018, 16:08
Profese: radní městské části
Bydliště: Praha 3
Dal poděkování: 294 poděkování
Dostal poděkování: 419 poděkování

Re: Rezignace ze zastupitelstva Prahy 3 ke konci 2021

Příspěvek od Jan.Bartko »

?????

“Triviality is evil - triviality, that is, in the form of consciousness and mind that adapts itself to the world as it is, that obeys the principle of inertia. And this principle of inertia truly is what is radically evil.”
― Theodor W. Adorno
Uživatelský avatar
Michal.Gill
Zahraniční odbor
Příspěvky: 1913
Registrován: 06 kvě 2012, 07:20
Profese: Copywriter, volejbalový rozhodčí
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
Dal poděkování: 3882 poděkování
Dostal poděkování: 3273 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rezignace ze zastupitelstva Prahy 3 ke konci 2021

Příspěvek od Michal.Gill »

Janek.Wagner píše: 14 pro 2021, 16:00

Právě teď na jednání zastupitelstva vypadávají kostlivci: například pronájem prostor bez výběrových řízení pod cenou... To bude výprask v dalších volbách!

Janku, o čem to zas mluvíš? Když už chceš za každou cenu kopat do Pirátů, buď prosím konkrétní.

Bc. Michal Gill • vedoucí ZO • asistent radních Prahy 3 • mobil: +420 603 590 571 • pevná linka: +420 222 116 782 • michal.gill@pirati.czgill.michal@praha3.cz

Odpovědět

Zpět na „Zastupitelstvo - Praha 3“