Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Uživatelský avatar
Petr.Polacek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 143
Registrován: 09 úno 2018, 11:27
Profese: OSVČ, pedagog
Bydliště: Zd. Nejedlého 638, 518 01 Dobruška
Dal poděkování: 195 poděkování
Dostal poděkování: 171 poděkování

Re: Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny

Příspěvek od Petr.Polacek »

Naprosto nesouhlasím. Jako čtyřčlenná opozice nebudeme mít prostor cokoliv prezentovat, nebudeme mít prostor v mediích a už vůbec nebudeme mít prostor cokoliv prosadit. Všechny takovéto podněty jsou jen další a další střelba do vlastních nohou. Kandidovali jsme jako koalice dvou stran a podepsali jsme v tomto směru koaliční smlouvu. Dodržme tedy to, k čemu jsme se uvázali. Jen historie nám ukáže, zda-li to bude správně. Nicméně odstupovat od pětiletého projektu po půl roce je hloupost a to používám velmi mírná slova.
Petr Poláček

Petr.Daubner píše: 10 říj 2021, 07:28

Všichni mají mandátů jak máku, jen my máme úplné hovno. Za téhle situace, se čtyřmi poslanci, jejichž hlasy ve Sněmovně vlastně nikdo nepotřebuje, by byla účast ve vládě sebevraždou. Je lepší být hodně hlasitou opozicí, než hrát ve vládě roli fackovacího panáka a užitečného idiota. Co se týče samotné Pirátské strany, čeká nás zemětřesení, po kterém nezůstane kámen na kameni. Buď nás to zabije, nebo posílí. Co z toho nakonec vzejde, si ovšem netroufám odhadnout.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Polacek za příspěvky (celkem 11):
Jan.Munzar, kaca_mig, Petr.Prochazka, puzzler, Martin.Altschmied, Petr.Vileta, Martin.Cryo.Broz, YjM, Martin.Sterba, Zbynek.Konvicka, MirekS
Marek.Stoklaska
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 28
Registrován: 06 říj 2020, 13:48
Profese: Project manager
Bydliště: Roudnice nad Labem
Dal poděkování: 37 poděkování
Dostal poděkování: 71 poděkování

Re: Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny

Příspěvek od Marek.Stoklaska »

Tak, pokud půjdeme do opozice i když máme nabídnuté vládní angažmá (se STANEM), tak nálepky "ubrečené děti" se už nezbavíme. Většina voličů nekroužkovala a ti co chtěli STAN kroužkovali poctivě. Prosím nesesypejme se z toho. Piráti snad budou mít dvě ministerstva a můžou se na nich předvést. Teď bysme spíš, než vyvolávat zemětřesení, měli o to více semknout a poslat našim zástupcům ve sněmovně maximální support.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Stoklaska za příspěvky (celkem 9):
puzzler, Jan.Munzar, kuryr, Jan.Adam, Martin.Altschmied, Petr.Vileta, YjM, Martin.Sterba, Zbynek.Janoska

Člen MS Litoměřice
Člen rezortního týmu Vnitro a bezpečnost
Člen pracovní skupiny pro minoritní sporty (esport)

kuryr
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Příspěvky: 12
Registrován: 17 led 2021, 15:48
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 25 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Re: Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny

Příspěvek od kuryr »

Volil jsem koalici Spolu a vám jsem držel palce. I když volby nedopadly dle vašich představ, tak pro nás všechny dopadly výborně a to je teď to nejdůležitější. Děkuji vám, že jste a také za vše co děláte a o co se snažíte. Hlavně se prosím teď nezabývejte sami sebou a buďte s koalicí Spolu stále jeden tým.

Hodně štěstí nám všem

Milan Šurina

Tito uživatelé poděkovali autorovi kuryr za příspěvky (celkem 3):
Jan.Adam, Petr.Jedelsky, Martin.Stanek
Martin.Altschmied
Místní předsednictvo
Příspěvky: 21
Registrován: 07 bře 2018, 10:37
Profese: Business analytik
Dal poděkování: 19 poděkování
Dostal poděkování: 30 poděkování

Re: Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny

Příspěvek od Martin.Altschmied »

Za výsledkem vidím (není to seřazené dle důležitosti, jen takový proud mých myšlenek a postřehů od lidí z mé sociální bubliny, které mi dávají smysl):

  • neustále opakování pirátských hoaxů a nesmyslů z dílny Babiše a jeho marketingového týmu, ale bohužel i některých představitelů Spolu. Na naše core voliče by to působit nemělo, nicméně mainstreamové to spolehlivě odradilo. Protože pravda to sice není, ale mohla by. Také nám obrana a věčné vysvětlování braly čas a energii na komunikaci vlastních myšlenek a programu.
  • s tím souvisí příklon k mainstreamu, kdy jsme podlehli pocitu, že můžeme mít premiéra. Programem ano, nicméně jak píšu v předchozím bodě, mainstream volič nás moc nezná a neví, co od nás čekat. Pokud si tedy vybral naší koalici, zvolil si větší jistotu v podobě kolegů ze STANu.
  • možnost kohokoliv tady na fóru napsat úplně jakoukoliv kravinu, kterou pak soupeři a media přebírají jako "Piráti chtějí...". Vím, že to není úplně chyba naše a jsme na tom založeni, nicméně je to fakt a v lidech to pak rezonuje. Těžko se pak vysvětluje, že ten který návrh se nedostal ani k hlasování a tak je to spíš "XY chtěl, ale nenašel podporu..." Takový krásný příklad byl nedávný podnět na odvolání Ivana, podaný v půl jedné v noci pod vlivem kdo ví čeho. Trochu více rozvahy, diskutování i offline a hledání podpory před tím, než se to plácne na otevřené fórum by neuškodilo. Všichni jsme v nějakých MSkách, pořád se někde slejzáme, to je tak těžké si nejdřív o věcech promluvit tam a dostat alespoň základní zpětnou vazbu?
  • nevýrazné osobnosti - většinu poslanců z našeho končícího poslaneckého klubu jsem snad neviděl nikdy nic mediálně prezentovat. Nebo mi to ani neutkvělo v paměti. Tím nemyslím, že nic nedělali, to určitě ne, jen prostě nebyli vidět. Stránka Piráti pracují je sice super, ale jaké promile voličů se na ní podívá.
  • systém kroužkování, který prostě není vhodný pro koalice, neboť do rozhodování voliče vnáší další dimenzi, nejen osobní preference v rámci jedné strany. Naši voliči byli možná s koaličním projektem více ztotožněni než voliči STANu. V kombinaci se silnou mocí kroužku oproti odevzdání prázdného lístku a kroužkovací matematickou nepoměrného zastoupení stran na kandidátce to pak dopadlo, jak to dopadlo.
  • zejména první fáze kampaně s různými přešlapy, které už se probíraly jinde. Září už mi pak přišlo o dost lepší, nicméně zase v závěrečných debatách Ivana smáznul Fiala s Vítkem. Nebyl špatný, ale oni dva byli prostě opticky lepší.

Doufám, že z toho oklepeme, zase napneme plachty a poplujeme dál.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Altschmied za příspěvky (celkem 4):
Vaclav.Fortik, Petr.Vileta, MirekS, Miroslav.Radimersky
Uživatelský avatar
Ludek.Blaha
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 1394
Registrován: 23 čer 2014, 00:11
Profese: strategický zkompetentňovatel
Bydliště: Písek
Dal poděkování: 1492 poděkování
Dostal poděkování: 1479 poděkování

Re: Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny

Příspěvek od Ludek.Blaha »

Někde jsem četl, že jedním z projevů vyšší inteligence je schopnost oddálit úspěch v dlouhodobém horizontu.
Podle počtu získaných mandátů, kdy jsme se dostali téměř až za horizont událostí, to odhaduji na íkvé 196.
Příležitost k radostně nadějnému návratu ke kořenům bez poněkud křečovité snahy se tam dostat honem rychle.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Ludek.Blaha za příspěvky (celkem 5):
Martin.Cryo.Broz, Vlastimil.Bednarik, YjM, Jan.Hrebicek, Jiri.Janecka
Aby člověk mohl hlásat pravdu z radnice nebo z parlamentu, musí se tam nejdřív prolhat...
Uživatelský avatar
Martin.Sterba
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 267
Registrován: 01 dub 2018, 15:20
Profese: manažer on-line komunikace
Bydliště: Praha 8 - Libeň
Dal poděkování: 525 poděkování
Dostal poděkování: 419 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny

Příspěvek od Martin.Sterba »

Petr.Daubner píše: 10 říj 2021, 07:28

Všichni mají mandátů jak máku, jen my máme úplné hovno. Za téhle situace, se čtyřmi poslanci, jejichž hlasy ve Sněmovně vlastně nikdo nepotřebuje, by byla účast ve vládě sebevraždou. Je lepší být hodně hlasitou opozicí, než hrát ve vládě roli fackovacího panáka a užitečného idiota. Co se týče samotné Pirátské strany, čeká nás zemětřesení, po kterém nezůstane kámen na kameni. Buď nás to zabije, nebo posílí. Co z toho nakonec vzejde, si ovšem netroufám odhadnout.

Petře, takže se máme vykašlat na to, co jsme celou dobu opakovali voličům? Jasně, i mě štve, že máme jen čtyři poslance a poslankyně, ale teď už nám teda podle tebe o tu lepší budoucnost jít nemá? Jak se podíváme za pár měsíců do očí voličům, když jim řekneme "sorry, máme málo poslanců, šli jsme do opozice". Bude to těžká vláda, ale máme být její součástí. Máme ukázat, co v nás je, a že máme na to být součástí tohoto vládního projektu.

Dali jsme koaličním voličům závazek, že půjdeme společně do vlády, anebo společně do opozice. Máme být těmi, kteří dohody dodržují.

Během tohoto volebního období se oklepeme (musíme!!), příští rok nabereme sílu v komunálu, poté v krajích a v roce 2026 se do Sněmovny vrátíme silnější než jindy!

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Sterba za příspěvky (celkem 3):
Petr.Vileta, Vit.Jurasek, MirekS
Mgr. Martin Štěrba | předseda MS Praha 8 & poradce primátora hl. města Prahy
+420 732 408 769 | www.fb.com/sterbamartin | www.twitter.com/sterbamartin
martin.sterba@pirati.cz
vondracekt
Příznivec Pirátů – Pardubický kraj
Příspěvky: 5
Registrován: 11 srp 2013, 15:19
Profese: Vedoucí software vývoje
Dostal poděkování: 6 poděkování

Re: Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny

Příspěvek od vondracekt »

Můj názor je ten, že voliči v prvé řadě volili koalici Piráti+STAN a její společný program. Co jsem koukal, kroužků pro starosty bylo cca 20%. To znamená, že většina (80%) byla pro koalici jako celek. Je smutné, že pro Piráty jsou z toho jen 4 mandáty, ale je nutné to brát, že z pohledu voličů má mandát koalice jako celek a ta by měla prosazovat program, se kterým před voliče přišla. Fakt, že se do sněmovny nedostali kandidáti, které si koalice představovala, nikoho neopravňuje k tomu říct voličům, že takhle to nemá cenu. Navíc 4 poslanci ve sněmovně toho prosadí ještě méně než když budou mít i hlasy ve vládě. Nezapomeňte, že vláda rozhoduje jako celek a např. i 2 hlasy ve vládě budou znát.

Tito uživatelé poděkovali autorovi vondracekt za příspěvky (celkem 2):
Martin.Sterba, MirekS
Uživatelský avatar
Zbynek.Konvicka
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 144
Registrován: 13 říj 2016, 00:14
Profese: novinář
Dal poděkování: 464 poděkování
Dostal poděkování: 278 poděkování

Re: Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny

Příspěvek od Zbynek.Konvicka »

Jednoznačně bychom měli jít do vlády a společně se STAN prosazovat náš společný program.

Jít do opozice není cesta. Možná by se někomu líbilo být stále "rebelem bez příčiny", ale byl by to i podraz našim voličům, když jsme deklarovali vstup do vlády s koalicí Spolu.

Ideál by byla samozřejmě 2 ministerstva, tak držím palce při vyjednávání podmínek.

Jít do opozice by byla za mne i tak trochu "uražená ješitnost".

Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Konvicka za příspěvky (celkem 5):
Martin.Sterba, MirekS, Vit.Jurasek, Martin_Philipp, Petr.Vileta
"Co tě nezabije, to tě posílí!"
Uživatelský avatar
Petr.Daubner
Člen KS Praha
Příspěvky: 275
Registrován: 03 lis 2017, 22:08
Profese: učitel
Bydliště: Praha 9 - Vysočany
Dal poděkování: 945 poděkování
Dostal poděkování: 865 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny

Příspěvek od Petr.Daubner »

Ještě pár poznámek k výsledkům voleb. Měli bychom si pravdivě přiznat, jak jsme dopadli, zhodnotit výsledky pokud možno s chladnou hlavou (což není těsně po volbách úplně snadné), a na základě toho přemýšlet, co dělat teď a co dělat v dlouhodobém horizontu. Bohužel jsem od žádného našeho představitele neslyšel pravdu. To je na jednu stranu logické, protože vedení strany nese největší odpovědnost, tudíž přiznání, že jsme nedopadli dobře, by bylo i přiznáním vlastních chyb. Takže se raději vše lakuje narůžovo, a pokud se náhodou něco nepovedlo, tak za to může antikampaň, hoaxy apod. Ovšem tyhle výkřiky, že za všechny naše neúspěchy může nějaká kampaň (čímž netvrdím, že by se ta kampaň proti Pirátům nevedla), působí někdy až směšně. Hodně mi to připomíná Babiše, který také pořád opakoval jenom slovo "kampaň". Pořád se prezentujeme tak, že jsme dokonalí, na všechno máme skvělá data a analýzy, ve všem máme pravdu a poučujeme ostatní. A pak, když utrpíme debakl, může za to vždy někdo jiný. Takhle se ale nikam nepohneme.

Takže za sebe zopakuji: volby skončily pro Pirátskou stranu naprostým debaklem. Získali jsme čtyři mandáty, tj. 2% křesel ve Sněmovně. Nepamatuji si, že by se tohle "povedlo" někdy v minulosti jakékoliv jiné straně. Ano, také mě těší, že komunisti a spol. nezasednou ve Sněmovně, a že Babiš téměř jistě nesestaví vládu. Ale situace v tomhle státě rozhodně není růžová. Babiš volby nominálně vyhrál, má 72 mandátů. Skončí sice v opozici, ale bude to neskutečně silná a semknutá opozice s dvěma silnými lídry, Babišem a Okamurem. Proti nim bude stát slabá vláda, složená z pěti stran, která bude navíc muset Česko vyvést z ekonomické krize do které se řítíme a ve které už částečně jsme. Obrovské zadlužení státu, vysoká inflace, korupce, důchodová reforma, tohle všechno se nevyřeší mávnutím kouzelného proutku během jednoho volebního období. Navíc se mílovými kroky blíží prezidentské volby, ve kterých skoro jistě zvítězí Babiš, protože demokrati se těžko shodnou na jednom kandidátovi a dopadne to jako minule.

A co se týče Pirátů: čtyři mandáty ve Sněmovně z nás dělají ministranu s marginálním vlivem, nebudeme ani ve většině výborů. Pokud vstoupíme do vlády, budeme otloukánci, na které se svede jakýkoliv neúspěch , zatímco jakýkoliv vládní úspěch bude prodán jako úspěch jiných, především ODS. Že nás ODS ráda nemá, víme všichni. Někteří ódésáci by nás nejraději v té vládě neviděli vůbec, další by pak raději vytvořili vládu z ANO. Ti jsou v ODS zatím možná v menšině, ale že by nás v ODS čtyři roky velebili a chválili, jak se s námi skvěle spolupracuje, to si asi nikdo nemyslí. Naše čtyři hlasy navíc nikdo nepotřebuje. Pozice Pirátů je tedy mimořádně svízelná. Počkám si, jak dopadnou jednání o nové vládě, jaký bude vládní program, jaké priority se Pirátům podaří prosadit do koaliční smlouvy a kolik budeme mít ministrů, a jaké resorty to budou. Ale co se týče účasti Pirátů ve vládě, jsem pořád hodně skeptický.

Hlavně je ale potřeba říct si, kde se staly chyby, které vedly k příšernému volebnímu výsledku, kdo je udělal a kdo je za ně odpovědný. Souhlasím, že není moudré odvolávat předsedu těsně po volbách, kdy probíhají povolební vyjednávání o nové vládě. Ale je třeba problémy jasně pojmenovat a vyvodit z nich odpovědnost konkrétních lidí. Řeči, že všichni jsme udělali chyby a že máme dohromady se STANem 37 mandátů, takže je to vlastně velký úspěch, to si nechte pro novináře. Koalice se STANem už reálně neexistuje a nikdy už existovat nebude. Každý jedeme sami za sebe. oni mají 33 poslanců a hromadu senátorů, my máme čtyři poslance a dva senátory. STAN nás podrazil, porušil jednoznačně koaliční smlouvu, protože výzvy ke kroužkování kandidátů STANu nebyly ojedinělým excesem, ale hromadným jevem, který volby výrazně ovlivnil. Proto neberu argumentaci, že Piráti musí jít do vlády a musí to a to, protože máme koaliční smlouvu. Koaliční smlouva je mrtvá, reálně je to cár papíru, na který se nemůžeme ohlížet.

Hlavně jsme ale selhali my sami. Někdo více, někdo méně. Za všechno určitě nemůže jen Ferjenčík. Očekávám mnohem větší sebereflexi. Nechce se mi věřit, že zatím nejhlasitěji mluví lidé, kteří nesou největší odpovědnost. Že oni budou zase ti, kdo nás chtějí vést dál, i když už nás jednou zavedli tam, kde jsme. Že zase oni vědí nejlépe, kudy dále a co bychom měli dělat, ačkoliv už minimálně jednou zásadně selhali. Piráti potřebují výraznou změnu, programovou i personální. Když jsem se dal k Pirátům před čtyřmi lety přidal, měl jsem pocit, že se jedná o středovou liberální stranu. V současnosti mám spíše pocit, že jsme levicoví progresivisté. S tím se ale neztotožňuji a nechci ztotožnit. Budeme-li prosazovat především kontroverzní témata, která odmítá většina společnosti a budeme-li neustále poučovat, skončíme jako Zelení. Ti také pořád poučovali, a kde jsou teď. A potřebujeme i nové lidi ve vedení, protože Pirátskou stranu nemohou vést k úspěchu (který si všichni přejeme, ale který bude obtížné znovu zopakovat) ti samí lidé, kteří ji přivedli k volebnímu debaklu.

Jak dopadnou jednání o vládě, uvidíme brzy. Co se týče směřování Pirátské strany, doufám, že bude jasno nejpozději po lednovém CF. Rád bych viděl ve vedení Pirátů nové tváře, cítil nový svěží vítr, slyšel nové nápady a myšlenky, které nás posunou dál. Čas ukáže. Ale času je málo a čas pracuje proti nám.

Naposledy upravil(a) Petr.Daubner dne 15 říj 2021, 08:10, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Daubner za příspěvek:
Michael.Polak
Uživatelský avatar
Tomas.Martinek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 772
Registrován: 31 kvě 2012, 19:34
Profese: Student doktorského studia, OSVČ
Bydliště: Česká Lípa
Dal poděkování: 442 poděkování
Dostal poděkování: 1048 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny

Příspěvek od Tomas.Martinek »

V roce 2017 využilo kroužkování zhruba 45 % voličů STAN a 13 % voličů Pirátů. Pokud obdobný poměr platil i v roce 2021, tak na základě preferenčních hlasů koalici volilo zhruba 36,2 % voličů STAN (tedy cca 5,66 % všech voličů) a 63,8 % voličů Pirátů (tedy cca 9,95 % všech voličů)

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Martinek za příspěvky (celkem 6):
Eva.Novakova, Aneta.Heidlova, Dalibor.Zahora, Marek.Necada, Ondrej.Calovka, Ondrej.Profant
Ing. Tomáš Martínek, poslanec za Liberecký kraj, místopředseda volebního výboru a člen rozpočtového výboru PSP ČR
Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“