Rizika umělé inteligence

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Informatika

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Informatika. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
ondragon
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 4
Registrován: 04 říj 2021, 10:53
Dostal poděkování: 1 poděkování

Rizika umělé inteligence

Příspěvek od ondragon »

Zdravím, jsem trochu aktivista přes AI a rád bych nadnesl téma nutnosti přípravy na příchod silné AI.
Jsem rád, že už je zde diskuze o regulaci AI. Nejde ale jen o regulaci, nýbrž o celkovou přípravu společnosti a co nejvíce i světa na příchod AI vlády. Naopak s regulací bych to moc nepřeháněl, protože jak už to bývá, reguluje ty slušné a ti bezohlední budou pokračovat neregulovaně, navíc ještě tajně.

Chci říct, že riziko silné AI je celkově největší riziko pro lidstvo (tedy i pro Česko), na čemž se shoduje nejspíš většina futurologů. Zároveň předpovídají, že taková AI může dorazit velmi brzy, klidně již za deset let. To nám vskutku nedává moc času na přípravu! Je třeba začít se připravovat hned! Legislativa, společnost, kontrola výzkumu. Aktuálně je stav takový, že pro společnost a politiky je AI stále scifi a vědci spolu neregulovaně závodí, kdo silnou AI vynalezne nejdříve.

Oceňuji, že Piráti rozumí současnému světu a věřím, že pokud nás někdo dokáže připravit na budoucnost, jsou to oni.

Zde uvádím, co je podle mě důležité a snad i možné zařídit:

1) Zahájit diskuzi o AI, přinést toto téma do politiky a dát najevo, že je to skutečná hrozba, ne scifi
2) Hlavně v EU prosazovat podporu zodpovědného AI výzkumu
3) Ale i v ČR, naše aktivity mohou být precedentem pro celý svět, vytvořit pravidla pro výzkum
4) Přijmout za své poradce futurology, i přesto (právě proto!), že říkají zvláštní věci. Svět se mění stále rychleji a začíná být důležité ve Sněmovně pracovat s myšlenkami, které se zdají jako ze scifi
5) Připravovat legislativu pro problémy AI, jak přicházejí, dnes třeba technologická nezaměstnanost a deflace, a připravit se, že jich bude stále více
6) Stále se vzdělávat o budoucnosti, i když je nejistá, odhlédnout občas od tradičních politických témat a dívat se tam, jak ostatní nehledí
7) Vysvětlit lidem, v čem rizika spočívají a jejich aktuálnost a podpořit organizace, které tak budou činit
8) Přidat péči o rizika AI na důstojné místo v programu Pirátů, přijmout toto téma za důležité (kdo nechápe jeho důležitost, ten nechápe ta rizika)
9) Podpořit vznik skupiny složené z politiků, futurologů, AI inženýrů atd, jež bude dlouhodobě problémy zkoumat. Nestačí věnovat se jim jen tak mimochodem nebo pouze z jednoho úhlu pohledu.

Zájemcům o toto téma doporučuji knihu Superinteligence od Nicka Bostroma, kde jsou rizika AI pěkně vysvětlená.

Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Rizika umělé inteligence

Příspěvek od Vit.Fux »

Ahoj, budeš muset být konkrétnější čeho bys chtěl dosáhnout, zatím mi to přijde, že si protiřečíš: říkáš že neregulovat, ale body které píšeš jsou o regulaci a varování před nebezpečím.

Michal.Lupecka
Člen KS Olomoucký kraj
Příspěvky: 443
Registrován: 27 dub 2009, 18:10
Profese: webař
Bydliště: City 17
Dal poděkování: 739 poděkování
Dostal poděkování: 579 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rizika umělé inteligence

Příspěvek od Michal.Lupecka »

Vit.Jurasek píše: 05 říj 2021, 13:19

Ahoj, budeš muset být konkrétnější čeho bys chtěl dosáhnout, zatím mi to přijde, že si protiřečíš: říkáš že neregulovat, ale body které píšeš jsou o regulaci a varování před nebezpečím.

"… o celkovou přípravu společnosti a co nejvíce i světa na příchod AI vlády." Tohle mi zní celkem jako deklarovaný cíl.

@iiic
PGP Key IDs: 0x760CC8FBFF5A6EA7 | 0x8BC4688A2B9556EF

Co znamená mediální vyváženost? "Dnes vám zprostředkujeme rozhovor s předním odborníkem na dané téma a v rámci vyváženosti i s někým kdo nemá ani ponětí o čem mluví, ale cokoliv si vymyslí"
Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Rizika umělé inteligence

Příspěvek od Vit.Fux »

Michal.Lupecka píše: 05 říj 2021, 13:25
Vit.Jurasek píše: 05 říj 2021, 13:19

Ahoj, budeš muset být konkrétnější čeho bys chtěl dosáhnout, zatím mi to přijde, že si protiřečíš: říkáš že neregulovat, ale body které píšeš jsou o regulaci a varování před nebezpečím.

"… o celkovou přípravu společnosti a co nejvíce i světa na příchod AI vlády." Tohle mi zní celkem jako deklarovaný cíl.

To je pravda, tomu bych docela pomáhal :D

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Fux za příspěvek:
Michal.Lupecka
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rizika umělé inteligence

Příspěvek od Michael.Polak »

No, co bude obnášet AI vláda už dnes tušíme v případě algoritmů sociálních sítí, které nám v podstatě podsouvají, co si máme myslet (ne, že by nám to předtím média nepodsouvala taky - takhle to člověka občas aspoň trkne)

Jinak samozřejmě, AI je pouze honosná forma pro použití de-facto pokročilých statistických metod nad obrovskými objemy dat. Největším nebezpečím je paradoxně zpětná vazba: tím, že s těmito údaji bude někdo pracovat, samo o sobě dojde k tomu, že ta v minulosti shromážděná data přestanou být relevantní. Takže je to dilema podobné, jako v případě využití špionážních informací za války...

Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 3):
Michal.Ketner, Marek.Krejpsky, firda

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Rizika umělé inteligence

Příspěvek od Vit.Fux »

Michael.Polak píše: 06 říj 2021, 13:29

No, co bude obnášet AI vláda už dnes tušíme v případě algoritmů sociálních sítí, které nám v podstatě podsouvají, co si máme myslet (ne, že by nám to předtím média nepodsouvala taky - takhle to člověka občas aspoň trkne)

Jinak samozřejmě, AI je pouze honosná forma pro použití de-facto pokročilých statistických metod nad obrovskými objemy dat. Největším nebezpečím je paradoxně zpětná vazba: tím, že s těmito údaji bude někdo pracovat, samo o sobě dojde k tomu, že ta v minulosti shromážděná data přestanou být relevantní. Takže je to dilema podobné, jako v případě využití špionážních informací za války...

To právě ze sociálních sítí úplně nevytušíme. To jsou statistické algoritmy trénované na to, aby nám kradly pozornost a pomáhaly nám klikat ochotněji na reklamy. Ale taky můžou být trénované na to, aby nám strkaly pod nos elektrokoloběžky, když přemýšlíme nad tím jak cestovat na krátké vzdálenosti.

A problém zpětnovazebné smyčky není problém neaktuálnosti dat, ale opačný: konzervace situace. Když vyjde, že ostraváci nejezdí na kole, tak se nebudou stavět cyklostezky a tím pádem nikdo nebude jezdit na kole. Ono to může být třeba způsobené terénem a vzduchem, takže nikdo nechce a nebude ani na stezkách, ale taky to může být jen tím, že není kde pořádně začít.

ondragon
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 4
Registrován: 04 říj 2021, 10:53
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Rizika umělé inteligence

Příspěvek od ondragon »

Od mého příspěvku uplynul rok a rizika spojená s AI (i další existenční rizika) jsou stále vážnější. I musím napsat znovu myšlenku, která mě nyní mlátí svojí přesvědčivostí, žádá a prosí o hlasité vykřičení do světa. Jeden příspěvek na fóru pirátů sotva něco změní, nicméně abych si zachoval tvář před vnoučaty svými nebo abych vůbec nějaká měl, já ve svých 25 letech vkládám důvěru politické straně, která snad nejlépe rozumí skutečným problémům současným a snad i budoucím. I když teď tímto sám nic nezměním, snad za několik let až nadejde zlý čas, bude pirátstvo schopné spolu s dalšími kolegy-politiky ostatních zemí provésti nás bezprecedentními úskalími, jaká proud času přinese.

Zaujala mě myšlenka z knihy Nad propastí, již právě čtu: lidé za zmrzlinu ročně utratí víc než za ochranu před riziky schopnými lidstvo připravit o jeho budoucnost. Co s tím? Žádnému státu se do ochrany před existenčními riziky investovat nechce, jde o nepopulární krok, ze kterého by měly beztak užitek hlavně země cizí. Já si však myslím, že hlavní je, že z takové ochrany budeme mít užitek my! Bezpečnost světa je též bezpečností Česka. Rizika pro lidstvo jsou též riziky pro občany naší vlasti. Nejenže se výzkum a ochrana světa z Česka vyplatí, jde podle mě i o jeden z nejdůležitějších úkolů pro české politiky a tedy i Vás Piráty. Nikdo nechce z českého rozpočtu ochraňovat miliardy cizinců, ale necháme při světa případném konci padnout českou minulost, kulturu, budoucnost? Národ Husa, Masaryka a Havla necháme zemříti? Dáme zahynouti jedenácti milionům Čechů? Ne! Budeme se za ně jak rytíři blaničtí do konce sil bíti!

Proto navrhuji v Česku zřídit instituci, jež by se zabývala ochranou světa před existenčními hrozbami: jejich výzkumem a jejich snižováním.
Proč zde v Česku? Nejlépe všude! I v Česku. A proč ne? Copak by si měl stát každý říci: "proč zrovna zde?"? Buďme prvními na světě, inspirujme ostatní země. Investujme peníze, jež budou mít díky svému prvenství obrovský mezní užitek. Užitek nesmírného významu. Pro naděje našich babiček, pro šťastný život nás, pro naše vnoučata.

Já, obyvatel světa, však občan ČR, důvěru svých předků zemřelých, svoji i svých dětí budoucích ve Vás vkládám a prosím: nedejte lidskému druhu zahynouti!!!

firda
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 131
Registrován: 06 zář 2022, 20:09
Dal poděkování: 32 poděkování
Dostal poděkování: 29 poděkování

Re: Rizika umělé inteligence

Příspěvek od firda »

ondragon píše: 04 říj 2021, 11:34

Zdravím, jsem trochu aktivista přes AI a rád bych nadnesl téma nutnosti přípravy na příchod silné AI.

firda píše: 06 zář 2022, 22:38

AI není to, co vám tvrdí. AI je statistický model, nepřemýšlí. (AI vůbec není inteligence, to je jen marketing)
Je to stále jen algoritmus (vlastně matematická funkce stvořená algoritmicky) a právě proto má své problémy (a řešení... ale jiná, než ze sci-fi, tohle není GAI = obecná/univerzální/skutečná inteligence). ...

ondragon píše: 21 zář 2022, 00:01

Od mého příspěvku uplynul rok a rizika spojená s AI (i další existenční rizika) jsou stále vážnější.

Ne více než nukleární zima. Nezlobte se, GAI / silná AI tu jednou bude, ale ne tak zhurta. Zatím je to jen statistický model. To má sice své poroblémy (stejně jako algoritmy dodávající reklamu), ale stále to není (a ještě dlouho nebude) super-inteligence překračující naše hranice.

firda píše: 06 zář 2022, 22:38

To vůbec není o AI, to je o automatizovaných systémech obecně (AI je jen podskupina).
Jak automatizované systémy uřídit a regulovat? To je ta správná otázka!

Odpověď: stejně jako lidi. Systémem pravidel, příkazů, zákazů, kontrol, soudů a zlepšení (trestů... špatně, ale to je jiné téma).
Moje odpověď: klasifikovat závažnost, standardizovat (algoritmickou) kontrolu a meze = AI je black-box, něco co si dělá co chce, nekontrolovatelné - kontrolujme vstupy a výstupy (nic proti standardizaci vývoje AI, ale to je mimo legislativu).
Tedy: AI dejme vstupy a kontrolujme výstupy, tedy pravomoce. Standardizujme MCU = kontrolní počítač, který AI nedovolí dělat, co nechceme (filtrace výstupů, vlastně rovnou možnosti ovládání)

Tedy znovu: nemá moc smysl regulovat vývoj AI. Má smysl regulovat použití (skrze standardizované kontrolní mechanismy). To dokonce platí jak pro AI (ANI = Artificial NARROW Inteligence) tak pro GAI/AGI (GENERAL Artificial Inteligence) a trochu i pro lidi (ale stroje můžeme kontrolovat jinak).

Tedy ještě jinak: kontrolujme zbraně (tady půjde vývoj hodně rychle) a neduhy (rasismus, předsudky)... což je mnohdy více o tom "čím to krmíme", než jak to funguje ;)

Základem jakékoliv diskuze je ochota přijmout (či alespoň pochopit) jiný názor. Jinak to není diskuze ale paralelní monology.

Odpovědět

Zpět na „Informatika“