CF 20/2021 Dovolba vládního týmu

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.


Moderátor: Předsedající

Pravidla fóra

Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26150
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36899 poděkování
Dostal poděkování: 30038 poděkování
Kontaktovat uživatele:

CF 20/2021 Dovolba vládního týmu

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Zahajuji jednání celostátního fóra ve věci doplňující volby vládního týmu.

Jednání bylo zahájeno 23.8. na základě žádosti. Jednání probíhá podle § 33a Sestavení vládního týmu JdŘ a přiměřeně podle pravidel pro jednání o doplňující volbě dle § 19 b), a to na pozice Obrana a Záležitosti EU.

Rozprava s jednotlivými kandidáty bude probíhat zde, v tomto vlákně. (Pokud by se ukázalo, že je kandidátů moc, nebo to není udržitelné, budeme to řešit, oddělením vláken.)
Lhůta pro navrhování je nejméně 14 dní, tedy do 6.9. 9.9
Kandidáty může navrhovat republikové předsednictvo, republikový výbor, nebo skupina členů členským podnětem.

Návrh musí specifikovat, na který resort je kandidát navrhován. Dalšími podmínkami kandidatury jsou
1) Osobní aktuální a pravdivá osobní na webu strany se svým úplným jménem, podobenkou a životopisem
2) Splnění předpokladů pro výkon funkce, kterým je zveřejnění prezentace kandidáta se všemi náležitostmi v kandidátské řeči k této nominaci na celostátním fóru.

Lhůta na rozmyšlenou trvá nejméně 14 dní a potrvá do čtvrtku 23.9. včetně. Nárok na závěrečné slovo mají kandidáti a celostátní lídr, který v něm ke každé kandidatuře uvede zdůvodněné stanovisko ze škály: podporuji - spíše podporuji - neutrální - nepodporuji - zásadně nepodporuji. Závěrečná slova a stanovisko se odkáži u hlasování.

Hlasování proběhne v jediném kole ve dnech 24.9. až 27.9. v systému Helios. Do vládního týmu budou zvoleni všichni kandidáti, kteří získají většinovou podporu všech hlasujících. Tito pak budou předloženi na koaliční radě k doplnění koaličního vládního týmu, kde jsou zástupci Pirátů vázáni rozhodnutím CF.

Nominace z předchozí volby nelze uplatnit, je třeba získat nové. (Předsednictvo se ke kandidátům sejde poslední pondělí lhůty pro navrhování.)
Případné Pirate TV budeme směřovat do prvního týdne lhůty na rozmyšlenou.
POKUD NIKDO NENÍ PROTI předávám předsedání k dalšímu pořízení @Georgia.Hejdukova

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26150
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36899 poděkování
Dostal poděkování: 30038 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 20/2021 Dovolba vládního týmu

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Souhrnný příspěvek

Kandidáti:
Jan Lipavský (Obrana) - navržen RP, kandidátská řeč, profil,

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26150
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36899 poděkování
Dostal poděkování: 30038 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 20/2021 Dovolba vládního týmu

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

S úvodním slovem se budu opakovat; viewtopic.php?p=760548#p760548

Vážení členové celostátního fóra,

Podle usnesení celostátního fóra by měl kandidát splňovat následující kritéria;

  1. Znalost resortu a připravená vize a plán
  2. Kompetence v daném oboru
  3. Důvěryhodnost a tým pro vedení resortu
  4. Schopnost prosazovat politický program a prezentovat výsledky
  5. Schopnost vést
  6. Rétorické schopnosti
  7. Jazyková vybavenost
  8. Průřezové kompetence
  9. Komunikace s veřejností
  10. Další předpoklady

Úspěšní kandidáti budou zařazeni do vládního týmu, následně do koaličního vládního týmu a poté v případě volebního úspěchu a povolebního vyjednávání v souladu s povolební strategií je případně čeká proces jmenování členem vlády a uvedení do úřadu.

Pozice člena vlády je vrcholná politická, ústavní a manažerská funkce, mezi jejíž úkoly patří řízení svěřeného resortu, fungování ve vládním týmu (vláda hlasuje ve sboru, člen vlády je spoluzodpovědný za všechna vládní rozhodnutí). Dále příprava legislativy a její prosazování v souladu s koaličním programem v rámci daného resortu na jednáních vlády, sněmovny a senátu. Vyjednávání na evropské a mezinárodní úrovni v rámci Rady ministrů, prezentace a vystupování v médiích, protokolární záležitosti a v neposlední řadě účast na interpelacích a projednávání zákonů (i poslaneckých) dle své kompetence.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Josef.Ulehla

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Georgia.Hejdukova
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1203
Registrován: 25 čer 2017, 17:02
Profese: studentka práv, rešeršistka
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 734 poděkování
Dostal poděkování: 2468 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 20/2021 Dovolba vládního týmu

Příspěvek od Georgia.Hejdukova »

Děkuji a přebírám předsedání

Tito uživatelé poděkovali autorovi Georgia.Hejdukova za příspěvky (celkem 3):
Vojtech.Pikal, Martin.Elias, Josef.Ulehla

“It does not do to dwell on dreams and forget to live”
― prof. Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore, O.M
+420 775 864 103 / georgia.hejdukova@pirati.cz
LinkedIn / Facebook / Twitter / Instagram / Web

Jan.Lipavsky
Republikový výbor
Příspěvky: 1260
Registrován: 21 srp 2013, 13:33
Profese: Analytik
Dal poděkování: 1626 poděkování
Dostal poděkování: 2311 poděkování

Re: CF 20/2021 Dovolba vládního týmu

Příspěvek od Jan.Lipavsky »

Dámy a pánové, milí kolegové,

dovolte mi v následujících minutách představit vám sebe a svoji práci, jakožto kandidáta České pirátské strany na post ministra obrany, potažmo zahraničních věcí. Rád bych své dosavadní zkušenosti i profesní plány do budoucna uplatnil ve vládním angažmá, hájil zájmy naší země a znovu ukázal, že Piráti jsou kompetentní a zodpovědná strana, která staví na expertíze a jasně vymezených hodnotách.

Stěžejní částí mého resumé je moje práce ve Sněmovně za uplynulé čtyři roky.

Jako místopředseda Zahraničního výboru a Výboru pro obranu se věnuji především tématům ze zahraniční, obranné, ale i bezpečnostní, ekonomické a lidskoprávní agendy. S těmito klíčovými oblastmi se dokážu také pravidelně dostávat do médií. Stal jsem se do určité míry pirátskou mediální tváří pro glosy či komentáře z oblasti zahraniční a obranné politiky. Své názory prezentuji jasně a srozumitelně. Vnímám, že jsem si dokázal vybudovat renomé i v rámci obranné a bezpečnostní komunity, jinak docela uzavřeného světa.

Za nejdůležitější ale považuji výsledky své práce, kdy jsem opakovaně dokázal zvedat témata celonárodního významu jako kauzu nevýhodného odkupu Smartwings, chování hradní kliky okolo Miloše Zemana nebo Dukovany II, kde jsem pro společný postup získal na naši stranu celou demokratickou opozici. Snažím se soustředit na hmatatelné problémy, spolupracovat na jejich řešení s experty a vyjednávat podporu pro naše návrhy i mezi dalšími stranami.

Zahraničně-politická a lidskoprávní agenda
V první řadě se věnuji tématu obrany naší demokracie před vlivy zahraničních režimů, zejména ze strany Ruska a Číny. To má přímý přesah do lidskoprávní agendy, protože tyto režimy ze svého principu fungování potlačují práva celé řady skupin svých obyvatel.

Obranná a bezpečnostní agenda
Ve Výboru pro obranu prosazuji moderní a vyvážený pohled na obranu ČR, plně v souladu s naším programem.

  • Aktivně jsem zvedal téma spolupráce v obraně na evropské úrovni, například skrze programy PESCO.

  • Řešil jsem armádní akvizice, korupci a její prevenci.

  • Zeptal jsem se ministra obrany Metnara, proč posílá čestnou stráž Armády České republiky a udílí záštitu akcím pochybných lidí ze spolku ČSBS.

  • Opakovaně se do médií vyjadřuji k problematice tajných služeb. Řešil jsem zákon o kybernetické obraně, která připadne Vojenskému zpravodajství, či jsem kritizoval Miloše Zemana za jeho opakované útoky na BIS.

  • V neposlední řadě jsem jako místopředseda Výboru pro obranu reprezentoval sněmovnu na řadě akcí, například na slavnostním předávání vyznamenání a odznaků za účast na zahraničních misích.

Ekonomická agenda
Ekonomické agendě se věnuji méně, než bych si osobně přál. Díky možnosti cestovat a potkávat se s celou řadou lidí jsou při mé práci přesahy do ekonomické oblasti přirozené.

Výsledky, na které se dá "sáhnout"

  • Otevřel a dotáhl jsem do konce kauzu Smartwings. Tím jsem jsem státu ušetřil 2,5 miliardy. Více zde a zde.

  • Sněmovna začala brát vážně problematiku hybridních hrozeb. Pomohl jsem prosadit vytvoření Stálé komise pro hybridní hrozby, která se nyní seriózně zabývá tématy jako jsou dezinformace, kybernetická bezpečnost, vlivové operace, vliv Ruska nebo Číny na český politický systém. Info zde.

  • Inicioval jsem nápravu během koronavirové krize. Po našem upozornění opravila vláda chybu v nařízení diskriminujícím registrované partnery při cestování přes hranice. Informace zde a zde.

Má práce v číslech

Další aktivity
V rámci své práce ve sněmovně též vykonávám celou řadu aktivit, které nejsou tolik viditelné, ale dílek po dílku přispívají k tomu, že naplňujeme naši agendu.

  • Pomohl jsem vybudovat nejlepší poslanecký klub ve sněmovně. Z pozice jeho místopředsedy jsem strávil první sněmovní rok stovkami hodin práce u výběrových řízení, přípravě organizační struktury či chystáním rozpočtu. Další roky jsem se pak věnoval péči o tento skvěle fungující organismus.

  • Pravidelně skládám účty na krajské schůzi pražského krajského sdružení. Písemně informuji průběžně o svých aktivitách ve vlákně na fóru.

  • Cestuji do zahraniční a navazuji vztahy, dokud to epidemiologická situace dovolovala. V rámci celé řady pracovních cest jsem například monitoroval volby na Ukrajině či v Gruzii. Dokázal jsem navázat užitečné vztahy v centrále OECD v Paříži a přenést je do Prahy. V rámci evropských konferencí o bezpečnosti jsem navázal vztahy s dalšími poslanci věnujícími se zahraniční a bezpečnostní politice. Díky cestám do USA jsem dokázal též oslovit klíčové instituce (vládní i nevládní) ve Washingtonu.

  • Na celosvětové úrovni řeším agendu Číny v rámci Meziparlamentní aliance pro Čínu (IPAC). Za Česko jsem jedním ze dvou spolupředsedů, mám tak možnost ovlivňovat agendu a být informován o nejdůležitějších otázkách, které se váží k problematice Tchaj-wanu, Tibetu, Sin-Ťiangu, Hong-Kongu, a prakticky se ihned dozvídám o kauzách z druhé strany planety, například pokud se Čína agresivně obuje do Austrálie.

Na závěr ještě shrnu pár informací o mé osobě
Studoval jsem mezinárodní vztahy na univerzitách v Česku a v Anglii. Před vstupem do politiky jsem pracoval v soukromém sektoru, například ve společnostech McKinsey & Company či ZOOT. Postupně jsem se vypracoval do manažerských pozic v oblasti informačních technologií v bankovnictví. S Piráty jsem od roku 2015.

O zahraniční politiku se zajímám celý život a díky působení ve sněmovně se stala i součástí mé práce. Po třech letech ve sněmovně si dovolím o sobě říct, že jsem se v oblasti zahraničních vztahů a bezpečnostních otázek stal do určité míry i pirátským expertem.

Moje stručné bio si můžete prohlédnout zde. Nad rámec uvedeného se slušně domluvím anglicky a za pomocí rukou a nohou též německy a rusky.

Moje vize
Česko je moderní zemí. Naše prosperita stojí na vzdělání, pracovitosti, vynalézavosti, zájmu o moderní technologie a schopnosti vyvážet zboží s vysokou přidanou hodnotou do zahraničí. Potřebujeme se proto umět v zahraniční prodat, navázat tam vztahy a přivést do Česka zpět kvalitní know-how. Stejně tak ale musíme usilovat o to, aby byl svět místem, kde se dodržují pravidla, jak obchodní, tak lidskoprávní. Věřím proto, že je nutné udržovat silná partnerství se zeměmi, které nám jsou blízké ve svém hodnotovém ukotvení.

Asi nikoho nepřekvapím, když napíšu, že bezpečnost České republiky nepovažuji za samozřejmost, a proto bychom měli na zajištění bezpečnosti dávat odpovídající finanční částku. Tak, jak jsme se k tomu zavázali v rámci NATO.

Stále věřím, že liberální demokracie je nejlepší z nejhorších způsobů, jak si lidské společenství může vládnout, avšak je neustále potřeba hlídat, co k nám z globalizovaného světa přichází a zda to náhodou není vliv totalitních států.

Vizí Pirátů je svobodná, vzdělaná a digitálně propojená společnost. Věřím, že v Poslanecké sněmovně dokážu k naplňování této vize přispívat, a že bych k ní přispěl i jako ministr.

Mou podrobnější vizi najdete v přiložených dokumentech.

Přílohy
Jan_Lipavsky_CV.pdf
(207.53 KiB) Staženo 74 x
Lipavský_MO.pdf
(140.35 KiB) Staženo 54 x
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Lipavsky za příspěvky (celkem 5):
Josef.Ulehla, Jan.Prokop, Jan.Zavadil, Vojtech.Pikal, Radek.Cernohous
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26150
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36899 poděkování
Dostal poděkování: 30038 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 20/2021 Dovolba vládního týmu

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Vidím, že je to tu poněkud umřité, tak bych chtěl poprosit o prodloužení doby pro navrhování do 9.9. včetně, což by němělo mít vliv na termín hlasování, ale zároveň to umožní příjmout formálně v pořádku tuto kandidaturu.

Tedy navrhuji prodloužení lhůty pro navrhování do 9.9. včetně.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Josef.Ulehla, Martin.Elias

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Georgia.Hejdukova
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1203
Registrován: 25 čer 2017, 17:02
Profese: studentka práv, rešeršistka
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 734 poděkování
Dostal poděkování: 2468 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 20/2021 Dovolba vládního týmu

Příspěvek od Georgia.Hejdukova »

Registruji návrh postupu, je někdo proti?

Tito uživatelé poděkovali autorovi Georgia.Hejdukova za příspěvek:
Josef.Ulehla

“It does not do to dwell on dreams and forget to live”
― prof. Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore, O.M
+420 775 864 103 / georgia.hejdukova@pirati.cz
LinkedIn / Facebook / Twitter / Instagram / Web

Uživatelský avatar
Georgia.Hejdukova
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1203
Registrován: 25 čer 2017, 17:02
Profese: studentka práv, rešeršistka
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 734 poděkování
Dostal poděkování: 2468 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 20/2021 Dovolba vládního týmu

Příspěvek od Georgia.Hejdukova »

Inu, nikdo nebyl do včerejšího večera proti, a tak je rozprava prodloužena do 9.9 23:59

Tito uživatelé poděkovali autorovi Georgia.Hejdukova za příspěvky (celkem 3):
Josef.Ulehla, Jan.Bednarik, Vojtech.Pikal

“It does not do to dwell on dreams and forget to live”
― prof. Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore, O.M
+420 775 864 103 / georgia.hejdukova@pirati.cz
LinkedIn / Facebook / Twitter / Instagram / Web

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26150
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36899 poděkování
Dostal poděkování: 30038 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 20/2021 Dovolba vládního týmu

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Dovoluji si doručit nominaci: https://redmine.pirati.cz/issues/37171

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Josef.Ulehla

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Lukas.Dolezal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 2331
Registrován: 28 úno 2019, 14:48
Profese: Politolog, analytik mezinárodních vztahů
Dal poděkování: 3976 poděkování
Dostal poděkování: 3000 poděkování

Re: CF 20/2021 Dovolba vládního týmu

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

Ahoj @Jan.Lipavsky,
protože jsi mi neodpověděl v tvém nominačním vlákně na ministra zahraničí, dávám svůj dotaz sem.

Ahoj Honzo,
jak se stavíš k izraelsko-palestinskému konfliktu? Podporuješ vznik dvou států 🇮🇱 🇵🇸? Jak se díváš na rozšiřování izraelských osad a eventuální přesun české ambasády do Jeruzaléma?

Děkuji za odpovědi.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvky (celkem 4):
Josef.Ulehla, Dan.Lestina, Vojtech.Pikal, Petr.Kocourek

Podporuji ██████████████████████████████████████████████████████████████.

Pomoz vytlačit okupanty z Ukrajiny. Слава Україні! Героям і Героїням слава! 🇺🇦 ✌️.

Člen MF Brno, KF Jihomoravský kraj, Zahraničního odboru a Rezortního týmu pro záležitosti Evropské unie, zahraničních věcí a obrany (RT EZO), lukas.dolezal@pirati.cz

Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“