Doklady v mobilu, redukce duplicitních dokladů

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Informatika

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Informatika. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
baxik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3
Registrován: 22 říj 2020, 17:11
Dostal poděkování: 5 poděkování

Doklady v mobilu, redukce duplicitních dokladů

Příspěvek od baxik »

Dobrý den,

Zhruba před rokem jsem se tu ptal ohledně elektronických dokladů. V té době v podstatě se řešila jen technicky nedokonalá eDokladovka.

Ač za ten rok digitalizace trochu pokročila (portál občana, bankovní identita, vylepšený eGoverment apod.) tak mám pocit, že toho nemuset s sebou tahat milion kartiček všelijakých dokladů jako OP, řidičák, zdravotní karta, zelená karta apod. se snad ani nedožiju.

Můžete mi prrosím říct, zda krom diskutovaného sloučení řidičáku s občankou (až bněkdy v r.2025) se lze v nějaké dohledné době těšit na to že budeme moci mít doklady v mobilu?

Dík.

Tito uživatelé poděkovali autorovi baxik za příspěvek:
Martin.Stanek
Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2463
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2012 poděkování
Dostal poděkování: 3234 poděkování

Re: Doklady v mobilu, redukce duplicitních dokladů

Příspěvek od Jan.Prokop »

JJ, ale než pytlíkovat nějaké vlastní řešení, tak by bylo imho dobré zabudovat řešení pro ID karty, co mají už výrobci v sobě. IOS by měl mít podporu pro uchovávání ID karet ve wallet od nového IOS 15, u Androidu netuším.

Ivor.Kollar
Člen KS Praha
Příspěvky: 967
Registrován: 05 bře 2017, 11:57
Profese: IT konzultant
Dal poděkování: 2211 poděkování
Dostal poděkování: 2518 poděkování

Re: Doklady v mobilu, redukce duplicitních dokladů

Příspěvek od Ivor.Kollar »

baxik píše: 16 črc 2021, 10:55

Dobrý den,

Zhruba před rokem jsem se tu ptal ohledně elektronických dokladů. V té době v podstatě se řešila jen technicky nedokonalá eDokladovka.

Ač za ten rok digitalizace trochu pokročila (portál občana, bankovní identita, vylepšený eGoverment apod.) tak mám pocit, že toho nemuset s sebou tahat milion kartiček všelijakých dokladů jako OP, řidičák, zdravotní karta, zelená karta apod. se snad ani nedožiju.

Můžete mi prrosím říct, zda krom diskutovaného sloučení řidičáku s občankou (až bněkdy v r.2025) se lze v nějaké dohledné době těšit na to že budeme moci mít doklady v mobilu?

Dík.

No, zrovna pri mobiloch je momentalne problem ten, ze tak 90% obyvatelstva nema mobilny telefon pod svojou kontrolou (google pripojene androidy bez "roota", iphony). A davat zahranicnym korporaciam plnu kontrolu na identitami velkej vacsiny obyvatelstva, navyse takmer nonstop pripojenu online, to moze byt VELMI nerozumny krok.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivor.Kollar za příspěvky (celkem 3):
Petr.Vileta, Martin.Stanek, Vit.Fux
qnx
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1182
Registrován: 30 dub 2021, 10:49
Dal poděkování: 231 poděkování
Dostal poděkování: 432 poděkování

Re: Doklady v mobilu, redukce duplicitních dokladů

Příspěvek od qnx »

Doklady v mobilu pokládám za nesmysl, bohatě by stačil jediný doklad (občanka) a to ostatní (od řidičáku až po platební kartu) už se může tahat z registrů.

Uživatelský avatar
Vojtech.Sazel
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 81
Registrován: 14 led 2017, 20:18
Profese: programátor
Bydliště: Tábor
Dal poděkování: 196 poděkování
Dostal poděkování: 104 poděkování

Re: Doklady v mobilu, redukce duplicitních dokladů

Příspěvek od Vojtech.Sazel »

Jan.Prokop píše: 16 črc 2021, 11:37

JJ, ale než pytlíkovat nějaké vlastní řešení, tak by bylo imho dobré zabudovat řešení pro ID karty, co mají už výrobci v sobě. IOS by měl mít podporu pro uchovávání ID karet ve wallet od nového IOS 15, u Androidu netuším.

Tak s tím třeba já nesouhlasím. To je řešení plně pod kontrolou nějaké korporace, třeba jako jsou platby s Google Pay. Používáte nějaký alternativní firmware, telefon od firmy, která se ocitla na černém seznamu, tak máte smůlu. Rozhodně je třeba mít vlastní aplikaci. Aspoň Android umožňuje stále instalovat aplikace mimo ty co jsou schváleny Googlem. iPhone to je už asi jedno, to je totalitní telefon tak jako tak.
Rozumné mi přijde navázat na současnou aplikaci pro očkovací certifikáty.

Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2463
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2012 poděkování
Dostal poděkování: 3234 poděkování

Re: Doklady v mobilu, redukce duplicitních dokladů

Příspěvek od Jan.Prokop »

Vojtech.Sazel píše: 21 črc 2021, 12:24
Jan.Prokop píše: 16 črc 2021, 11:37

JJ, ale než pytlíkovat nějaké vlastní řešení, tak by bylo imho dobré zabudovat řešení pro ID karty, co mají už výrobci v sobě. IOS by měl mít podporu pro uchovávání ID karet ve wallet od nového IOS 15, u Androidu netuším.

Tak s tím třeba já nesouhlasím. To je řešení plně pod kontrolou nějaké korporace, třeba jako jsou platby s Google Pay. Používáte nějaký alternativní firmware, telefon od firmy, která se ocitla na černém seznamu, tak máte smůlu. Rozhodně je třeba mít vlastní aplikaci. Aspoň Android umožňuje stále instalovat aplikace mimo ty co jsou schváleny Googlem. iPhone to je už asi jedno, to je totalitní telefon tak jako tak.
Rozumné mi přijde navázat na současnou aplikaci pro očkovací certifikáty.

Ok rozumím tvému argumentu, tj proč nemít obě moznosti, já třeba mám očkovací certifikát taky ve wallet, nesnáším kvůli každý ptakovine si instalovat extra aplikaci.

Odpovědět

Zpět na „Informatika“