MS 03/2021

Moderátoři: PKS Ústecký kraj, PMS Litoměřicko

Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal.Ketner
Republikový výbor
Příspěvky: 2897
Registrován: 09 pro 2012, 13:16
Profese: Panda všeho druhu
Dal poděkování: 1910 poděkování
Dostal poděkování: 3394 poděkování

MS 03/2021

Příspěvek od Michal.Ketner »

Milé MS,

tímto vyhlašuji zasedání MS, které se uskuteční v pátek 18. 3. 2021 od 18:00, a to v souvislosti s přetrvávajícími epidemiologickými opatření online přes Jitsi na této adrese.

Od teď do začátku zasedání můžete navrhovat body progamu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Ketner za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, David.Lux, Ales.Stibal

Nejhorsi je lidska ublíženost :fet:

Sebeonanující popisky jaký mám funkce a jak jsem důležitej. :fet:

Zuzana.Petruvova
Koordinátor/ka krajského sdružení
Příspěvky: 344
Registrován: 14 črc 2017, 10:38
Profese: student práva
Dal poděkování: 154 poděkování
Dostal poděkování: 255 poděkování

Re: MS 03/2021

Příspěvek od Zuzana.Petruvova »

Ahoj,

mohla bych poprosit o zařazení bodů:
1.) Představení nováčků a zájemců o členství - 10 min, bez usnesení (Petrůvová)
2.) Role v PMS (organizace, proplácení, atd.) - 10 min, bez usnesení (Petrůvová)
3.) Projekty a plány na další měsíce - 10 min, bez usnesení (Petrůvová)

Děkuji, Z.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zuzana.Petruvova za příspěvky (celkem 2):
Adam.Senk, Petr.Rysler
Koordinátorka pro Ústecký kraj
zuzana.petruvova@pirati.cz
+420 778 402 477
Zuzana.Petruvova
Koordinátor/ka krajského sdružení
Příspěvky: 344
Registrován: 14 črc 2017, 10:38
Profese: student práva
Dal poděkování: 154 poděkování
Dostal poděkování: 255 poděkování

Re: MS 03/2021

Příspěvek od Zuzana.Petruvova »

Schůze MS Litoměřicko 2/ 2021
dne 18. 03. 2021 od 18 hod na platformě jisti

Účastníci: Michal Ketner, Ondřej Marek, David Lux, Zuzana Petrůvová, Tomáš Lukačina, Dalibor Záhora, Marek Stokláska, Miroslav Hrstka, Adam Šenk, Aleš Stibal, Petr Rýsler, Michal Robouský, Kateřina Stibalová
Omluveni: Kateřina Stojanová
Zapisuje: Zuzana Petrůvová
Ověřuje: Michal Ketner

Navrhovaný program:
1.) Představení nováčků a zájemců o členství - 20 min, bez usnesení (Petrůvová)
2.) Role v PMS (organizace, proplácení, atd.) - 10 min, bez usnesení (Petrůvová)
3.) Projekty a plány na další měsíce - 10 min, bez usnesení (Petrůvová)
4.) Litoměřické zastupitelstvo - rychlé shrnutí - 10 min, bez usnesení (Aleš Stibal, Ondřej Marek)
5.) Kandidátní listina do PSP - 15 min, bez usnesení (Rýsler)
6.) Co se děje na pirátském facebooku - 10 min, bez usnesení (David Lux)
7.) Republikový výbor - 10 min, bez usnesení (Dalibor Záhora)

1.) Představení nováčků a zájemců o členství
Michal Ketner nebyl u grilování našich zájemců o členství a chtěl by se ještě dozeptat na nějaké otázky, aby měl jasno v rozhodování o přijetí/nepřijetí členů
Adam Šenk: Co si myslíte o kauze ,Mladé Pirátstvo"?

David Lux: Vidím to na pirátském facebooku, chci o tom konkrétně ještě mluvit v mém bodě. Hlavně SPD to rozvířila, ale osobně si myslím, že by si každý měl dělat co chce, kde chce a kdy chce.
Marek Stokláska: Přijde mi to naprosto zbytečné a nechápu to.
Petr Rýsler: Radek psal na fóru, že pozastavuje členství, nyní už je jakákoliv diskuze zbytečná, spíš se pojďme (v jiném bodu) bavit o tom, jak budeme zvládat tyto mediální útoky, kvůli Kateřině je musíme v našem MSku očekávat čím dál více.
Dalibor Záhora: Klidně se o tom můžeme bavit, ale to nepřísluší do tohoto bodu, spíš na konec schůze.

Petr Rýsler: Jak si konkrétně v Roudnici představujete spolupráci v komunálních volbách a co máte v plánu? Bavili jste se o tom všichni spolu?

Adam Šenk: Mě politika zajímá, komunální politika mi přijde jako přirozená startovací čára, nějaké ambice nezakrývám, chtěl bych se stát zastupitelem. Zároveň nezáleží na mně, zda budu za Piráty kandidovat. Mám rád organizování se v politických stranách, mám rád široké demokratické platformy, ne ty ad hoc uskupení, které za sebou nemají členskou základnu. Například Čižinského projekt Praha sobě. Pokud by to fungovalo, tak to vidím jako přirozenou cestu, když by byli Piráti v Roudnici schopní postavit svoji kandidátku, maximálně doplněnou o nezávislé osobnosti. Ale nemyslím si, že jsem v pozici, kdy bych to měl rozhodovat. Třeba za rok bych se o pozici na kandidátce ucházel.
Marek Stokláska: Já mám určitě zájem kandidovat příští rok do komunálních voleb v Roudnici nad Labem. Mám to v plánu už několik let. Před posledními volbami v roce 2018 jsem kandidovat mohl, nicméně jsem tehdy řekl uskupení Společně pro Roudnici, že o to nyní zájem nemám, že musím nejprve nasbírat zkušenosti a zjistit, o čem to všechno je. To jsem si během těchto let prožil, když jsem byl členem STANu, od roku 2017, kdy jsem přemýšlel, zda by byla personální možnost u jakékoliv strany postavit vlastní kandidátku. Ale nemám rád to, že postavíme 3, 4 kandidáty, co něco budou dělat a zbytek bude křoví, což by tak asi skončilo. Pokud bychom jako Piráti personálně obsadili kandidátku, bude to nejlepší, popřípadě pak společně se Společně pro Roudnici, kde mají hodně nezávislých osobností.
Petr Rýsler: A Společně pro Roudnici jsou ok?
Marek Stokláska: Já tam znám všechny zastupitele, teď je to současný starosta, místostarosta. Opoziční politikové se shodli, že to současné vedení města dělá dobře. Neřekl bych, že jsou transparentní jako Piráti, ale žádné podrazy, nikdo si nehází ,malou domů".
Petr Rýsler: A jak jsi nabyl dojmu, že tato vládnoucí garnitura si za rok vzpomene a půjdou s Piráty spolu do voleb?
Marek Stokláska: Nebývá to zvykem, nicméně současný starosta města, když jsem se s ním bavil, tak se vyjádřil jasně a to, že ho v komunální politice nezajímá, kdo je z jaké strany. Prostě, když vidí člověka, který pro to město chce něco udělat, tak by měl dostat šanci.
Petr Rýsler: Takže se nebavíme přímo o Pirátech, ale o tobě. Jemu Piráti nepřekážejí.
Marek Stokláska: On věděl, že jsem byl členem STANu a také o mém odchodu i to, že chci pracovat pod Piráty. Nic netajím, nic nezastírám, jsou s tím pohodě.
Tomáš Lukačina: Já vycházím z toho, že jsem pár let pracoval na městě a mám dost osobních zkušeností, jak to funguje nebo nefunguje. To, co říká Marek o současném veden, je pravda. Ale chybí mi právě to, co vidím u Pirátů. Nové myšlenky, transparentnost, projektový přístup, komunitní přístup. To, co u těch Pirátů funguje, nám chybí. Abychom nebyli jen noclehárna pro lidi, co jezdí pracovat do Prahy. Tady vidím hodně míst, které potřebují péči. Já bych rád se do toho zapojoval. Je to i důvod, proč jsem s Piráty chodil na kafe, ale nechtěl jsem vstoupit, protože jsem byl zaměstnanec města. Ani jsem neviděl reálnou cestu, jak to udělat, ale nyní už si myslím, že to reálné je a rád bych touto cestou šel. A myslím, že tu je spousta lidí, kteří ten pirátský přístup mají rádi a za ten rok se nám povede na tom nějak zapracovat.

Petr Rýsler: Ty jsi zmínil, že něco v pořádku není. Děláte vy všichni něco, aby se to změnilo? A pokud ano, tak jak se na to tváří?

Tomáš Lukačina: No, nyní jsme zavření doma, nebo aspoň já jsem a moc aktivit nevyvíjím. Ani jsme se nebyli schopni sejít s kolegy z města, jen s Markem. Já jsem to zkoušel jako zaměstnanec. To, že města mají být transparentní atd., tam je hodně věcí, na čem pracovat.
Adam Šenk: Já bych byl trochu kritičtější k vládnoucí koalici v Roudnici než Marek, ale o tom jsme už minule mluvili. Určitě by bylo fajn zapojit další lidi odsud, i Marek mi určitě ta některá jména potvrdí. Nemohlo by tohle MSko vytvořit nějakou pracovní skupinu, nebo vytyčit nějakého člověka, který by komunikoval s lidmi z roudnicka, aby se to někam posouvalo, abychom nezaplevovali schůze? Pro tuto funkci se nakonec přihlásil Petr Rýsler
Tomáš Lukačina: Rozhodně ano, ale chtěl by to dělat fyzicky u kafe. Já jsem chtěl mít za sebe jasno, že si s pirátským kolektivem rozumíme, že to bude sedět z mojí i z vaší strany. Takže já jsem rozhodně chtěl víc zakořenit tady, než budu aktivně dávat dohromady buňku.
Kateřina Stibalová: Já jsem chtěla podpořit Tomáše, že jsem ho zažila, párkrát se snažil ty věci měnit a posouvat a myslím, že ta Roudnice je opravdu hodně zakopaná. Já jezdím po komunitních plánováních v celém okrese za Káčko a Roudnice je nejproblematičtější město, kde se setkáváme s nezájmem a s problémy v určitých ohledech.

Michal Ketner: Jak se stavíte k psychotropním látkám? Co říkáte na plošné omezení hazardu ve městech?
Tomáš Lukačina: Psychotropní látky. Za mě v ideálním svět, ve kterém rozhodně nežijeme, má každý právo dělat, co uzná za vhodné. Jestliže se rozhodne, že chce svůj život strávit opájením do extrémů, tak je svéprávný, zodpovědný člověk, i když je to něco, s čím nesouzním. Také by na to lidé měli mít dostatek informací a měli by být seznámení s tím, co to dělá a nedělá, což se dnes neděje. Takže na nějaké velké rozvolňování naše společnost připravena není ani trochu. A u Pirátů v této fázi jde o ty lehčí drogy, například konopí, tam vidím spoustu pozitivních zdravotních účinků. Takže to určitě považuji za věc dobrou. Ale měl bych tu hranici nastavenou. Bál bych se, aby se to nerozběhlo dál než k trávě. Hazard je pro mě dost podobná věc. Za sebe ho nevidím vůbec rád. Pokud by bylo možné ho nějak odstranit, tak bych se o to nějak zasazoval. Pro město to je zdroj peněz, ale za ten ,bordel", co to dělá okolo, to nestojí. Takže hazard rád nemám a taky v ideálním světě, ať si každý háže peníze, kam chce, ale společnost na to současně není připravená. Takže hazard vidím jako problém. Snažili jsme se rozvířit o tom debatu, ale bylo to složité. K centra považuji za součást civilizovaného světa a každý člověk se jednou dostane do problému a ty následky jsou pak daleko větší, než když mu někdo v té krizové situaci pomůže a ta jejich činnost je velmi důležitá.

odpovědi Davida Luxe a Marka Stoklásky chybí (špatný zvukový záznam)

Michal Ketner: Co si myslíte o kryptoměnách? Jak se stavíte k autorskému zákonu? Sledujte omezení na sociálních sítí?

odpovědi Tomáše Lukačiny a Marka Stoklásky chybí (špatný zvukový záznam)

David Lux: Štvou me hoaxy, ozvlášť teď před volbami lze vidět, co na nás všechno padá za blbosti. A my nemáme ani co proti tomu udělat. Dělali se nějaké soudní tahanice ohledně poškození jméne nebo výhrůžky, ale je to an dlouho diskuzi. Ale stát by asi neměl do soukromých médií zasahovat, maximálně do ČT. Bitcoin, jak řekl Marek, žije svým životem, sám jsem to vyzkoušel, moc mě to nechytlo. Pokud to lidi budou brát jako nromální obchodování, nemám problém. Nevím, jak se to dá brát legislativně.

Aleš Stibal (doplňuje): Nevidíš výhodu nebo nevýhodu v tom, že to není státem regulovatelný?

David Lux: Je tam jedna nevýhoda. To bude ilegální trh. To je za mě asi jediná nevýhoda. Zajít si na ilegální web a můžeš si za dva bitcoiny koupit kulomet (například). To, že to stát nemá pod kontrolou, je i výhoda. Člověk si může bokem něco přivydělat a pokud to prodá a zdaní, tak to není problém. Autorská práva v ČR - totálně zastaralý zákon. OSA, Integram, to jsou naprostí vyděrači. Já jsem se s tím osobně nesetkal, kromě toho, když jsem se zaregistroval a jednomu kamarádovi jsem vydával písničky na Spotify, ale jak tady říkali. Když si někdo udělá hezkou písničku, hru, nebo film, je nesmysl, aby k tomu každý měl zdarma přístup, pokud si to ten, co to vytvořil, nepřeje. Na druhou stranu, ať je tu veřejný přístup k informacím, které jsou ty veřejné a nebyly zpoplatněny.
Adam Šenk: K sociálním sítím, tam jsem napsal jeden článek, ale ta myšlenka je taková, že naše společnost by měla chránit svobodu a ta svoboda není vždy jen ta tržní. Mně přijde strašné, že to, co je legitimní a legální, na sociálních sítích rozhoduje provozovatel, protože ten provozovatel vytvořil nějaký veřejný prostor, vytvořil jej na veřejném prostoru na internetu. Je děsivé, že například, jestli dáme ban americkému prezidentovi, rozhoduje pár manažerů v Twitteru, bez ohledu na to, co si o Trumpovi myslím. Úkolem společnosti je chránit lidské svobody a pokud Amazon zadupává svoje konkurenty, dokáže si dojít politicky pro nulové daně, tak to ztrácíme svobody někde jinde. Já jsem pro, aby když někdo reguluje veřejné sítě, tak to byl veřejný sektor, než sociální sítě sami. Pro mě je to stejné, jako by si provozovatel napsat na ceduli Cikánům vstup zakázán, ani to si nemyslím, že by se mělo dít a stejně tak by to neměly dělat velké korporace. Já v kryptoměnách nežiji, pro mě je to komodita jako každá jiná (svým způsobem). Jestli někdo obchoduje se zlatem nebo s bitcoiny, to je jedno, pokud se to daní.
Aleš Stibal: Tam jde o to, že není pod kontrolou. Že nemůže přijít třeba ČNB a zakročit.
Adam Šenk: Jasně, ale to nemůže, ani když má úspory ve zlatě a někdo si je prodává na burze…
Michal Ketner: To je jako s ropou. Nekupuješ si fyzické barely ropy…

2.) Role v PMS
- je třeba si určit, kdo z předsednictva bude mít na starosti admin záležitosti (zpracování členských přihlášek zejm.) a kdo finanční úkony (zejm. Piroplacení)
- PMS se interně dohodne a odsouhlasí si funkce hospodáře a admin spojky

3.) Projekty a plány na další měsíce
- Ukliďmě Česko - letos nejsou hromadné akce, přesto bychom se do toho mohli zapojit individuálně (v rámci rodin nebo ve dvojicíh), již šel email na všechna PMS, kdo by se chtěl zapojit, nechť dá vědět Zuzce, poté bychom chtěli vytvořit fotoreportáž ze všech úklidů
- druhá vlna Sbírky počítačů pro děti - obdrželi jsme dar 10 tisíc, za který jsme koupili 2 notebooky a 1 stolní počítač, stále sháníme elektroniku, Panda zkontroluje, zda jeho notebooky by se daly použít pro děti
- po dohodě s Petrem Rýslerem zrušen Velikonoční rozvoz jídla z důvodu epidemiologických opatření, snad přesuneme na léto nebo jiný možný termín
- hodně se rozjely online debaty pod záštitou KS Ústecký kraj, stále sháníme nápady/hosty
- sháníme vhodné místo na umístění trojnožky v Litoměřicích (a po dohodě s Vráťou možná také v Roudnici nad Labem), dále sháníme lokace na bannery a plakáty
- doplňujeme web a také profily všech členů a regp na lide.pirati

4.) Litoměřické zastupitelstvo (Stibal, Marek)
- Aleš Stibal z Kontrolního výboru - nemocnice v Litoměřicích se bude předávat pod Krajskou zdravotní, a.s., bude se měnit představenstvo a nový ředitel ZŠ Na Valech
- Ondra nic zajímavého k Sociální komisi nemá, akorát přerozdělení 250 tisíc

5.) Kandidátní listina do PSP (Rýsler)
- Petr Rýsler se ptá Katky Stibalové ohledně její možné kandidatury, Katka to promýšlí, ví, že nebude mít moc času na pomoc v kampani, dá vědět během víkendu
- Petr pobízí i další z MS, aby bylo zastoupeno litoměřicko

6.) Co se děje na pirátském facebooku (Lux)
- šíření hoaxů - rozdělení leva a prava
- co bude s vládou po volbách
- téma seniorů - sebrání řidičských průkazů, hromadné hroby
- útoky na Katku, na Radka Holodňáka, na Mladé Pirátstvo

7.) Republikový výbor
- v uzavřeném režimu se řeší kandidátní listiny
- neprošlo omezení členských podnětů, již dříve Dalibor komunikoval
- RV řeší výroční zprávu předsedy
- dnes byla schválená Finanční a Auditorská zpráva dle zákona, nyní bude mít na stole CF ke schválení
- bude spuštěna volba na CF do RV, bude dvoufázová, Dalibor pobízí (zejména ženy, těch je také procentuálně daleko méně než mužů) a je k dispozici pro rady a informace


Oficiální program skončil ve 20:35, poté proběhla neformální diskuze.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zuzana.Petruvova za příspěvek:
Petr.Rysler
Koordinátorka pro Ústecký kraj
zuzana.petruvova@pirati.cz
+420 778 402 477
Odpovědět

Zpět na „Místní fórum Litoměřicko“