David Palán

V tomto fóru se představují příznivci Pirátů, kteří se chtějí stát členy.

Moderátoři: Personální odbor - celý, PKS Ústecký kraj

Pravidla fóra
V tomto vlákně se prosím ostatním členům stručně představte:
  1. Představení vložíte kliknutím na ikonu Obrázek, která se zobrazuje, pokud jste přihlášeni.
  2. Do předmětu napište svoje jméno a příjmení.
  3. V textu se nám prosím stručně představte a napište nám, co vás vede k zájmu o členství v Pirátech. Budeme rádi, když nám zároveň řeknete, jak byste se chtěli do činnosti strany zapojit a jaké máte zájmy, schopnosti a dovednosti.
Krajské předsednictvo vás bude informovat o nejbližší schůzi v tomto tématu nebo jiným vhodným způsobem.
Členství vznikne, jakmile na schůzi podáte písemnou přihlášku, budete přijati předsednictvem a zaplatíte členský příspěvek na transparentní bankovní účet (podrobnosti).
Odpovědět
anon1012
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 50
Registrován: 03 zář 2016, 22:31
Dal poděkování: 56 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování

David Palán

Příspěvek od anon1012 »

Ahoj, posádko,

narodil jsem se v Chomutově roku 1979, mezi lety 1999 a 2013 žil, studoval a založil rodinu v Praze, pak se i s rodinou přestěhoval zpět do rodného města. Profesně jsem si prošel širokou plejádou oborů včetně obchodu, marketingu, managementu, vrcholového řízení výrobní společnosti, volebního manažera, politického asistenta a od roku 2019 působím ve státní správě jako referent-kontrolor. Jsem členem zastupitelstva statutárního města Chomutova, zvolený na kandidátní listině volebního sdružení nezávislých kandidátů, STAN, Zelených, TOP 09, JsmePRO!, Pirátů a KDU-ČSL. Jako aktivista jsem působil ve spolcích Šestka sobě, Asociace pro bezpečné potraviny a jako aktivista-disident také v rámci fotbalového hnutí (Praha). Aktivně od roku 2019 spolupracuji se spolkem Ústecké šrouby jako zplnomocněná osoba pro správní obvod Chomutova. Jsem egalitární libertarián a od roku 2004 podporovatel všeobecného nepodmíněného základního příjmu. Za hlavní úkol našich generací vnímám již od dětských let popasování se s enviromentálními důsledky industrializace a globalizace světa. Proto jsem při výběru politické strany před 11 lety zvolil Zelené. Jsem orientovaný na výkon, analytický racionální typ (dle MBTI archetypální ENTJ). V soukromí fanda fantasy, sci-fi, roleplaingu, M:tG, deskovek, EBM, D'N'B, alternativy, cyklistiky, hor a plavání. A tím považuji úkol představit se stručně za splněný. ;) A teď tedy k druhé části úkolu, se kterým to bude na delší psaní.

K aktivnímu vstupu do politiky jsem se odhodlal na přelomu let 2008/09. Tehdy jsem působil ve funkci předsedy tělovýchovné jednoty Tatran Střešovice (známé dnes hlavně díky florbalovému oddílu) a díky této zkušenosti nahlédl do vazeb komunální politiky v Praze. Iritovalo mne, jak tehdejší starosta Tomáš Chalupa (ODS) jednal a uvažoval o správě obecního majetku/rozpočtu. Výběr strany tehdy byl zcela jednoznačný, neb už jsem výše uvedl své vnitřní vnímání priorit, ale i v reálném stavu věcí byli Zelení tehdy jedinou skutečně fungující opoziční silou (demokratickou a proevropskou). Konkrétně základní organizace v Praze 6 měla tehdy kolem padesáti členů, velmi dobře spolupracujících, s dobrou dělbou práce, sdílením know-how a vřelým zapojováním nováčků. Po skončení mého předsednictví na Tatranu jsem tedy podal přihlášku (nechtěl jsem být ve střetu zájmů při souběhu rolí) a oficiálně se členem Zelených stal až 1. dubna 2010. V ZO jsem se rychle etabloval, na podzim v komunálních volbách 2010 kandidoval na 8. příčce a ve funkčním období 2010-14 jsem pak působil ve třech komisích rady městské části.

V létě roku 2013 však můj otec podlehl rakovině (+56), zanechav po sobě nevypořádané podnikání, a došlo na přestěhování s rodinou z Prahy. Ukončil jsem proto své společenské aktivity v Praze 6, přestoupil do základní organizace Chomutov a začal se věnovat komunální politice v rodném městě. Zklamání z nízké míry politické kultury zde (ve srovnání s Prahou 6) mne neodradilo, ostatně nečekal jsem na divokém severozápadě procházku růžovým sadem. V podzimních komunálních volbách jsem zde již kandidoval na 6. příčce kandidátky PRO Chomutov. Tehdy ještě šlo formálně pouze o sdružení Zelených a nezávislých kandidátů, ale na kandidátce s námi byla i Michaela Schwarzová (pochopitelně přiznaně za Piráty). Volby jsme vyhráli, prokázali u soudu, že soupeři podváděli, vyhráli je i ve druhém hlasování a to ještě s větším náskokem.
Rozhodnutí vstoupit tehdy do šílené koalice s ANO 2011 a KSČM se z mého pohledu ukázalo jako chybné již po třech měsících, kdy komunista Komínek vyrukoval s plánem na likvidaci místní trolejbusové trakce a její nahrazení autobusy na zemní plyn. Poprvé zastupitelem, nominantem Zelených, navíc podepsán pod zvolením té koalice a teď taková šlamastika... inu nebylo to snadné, nebyl jsem členem rady města a měl jen omezené prostředky. Obětoval jsem tomu bezmála půl roku veškerý čas, ale nakonec se mi podařilo mu ten šílený plán zhatit. Jako předseda komise pro sportovní a volnočasové aktivity jsem v roce 2015 také prosadil férový a transparentní dotační program, který zohledňuje objektivní potřeby všech žadatelů o dotaci. Nepochybně jsem tak svým dílem přispěl k zásadovému postoji PRO Chomutova (projevoval se i v jiných aspektech správy věcí veřejných), který vedl k potřebě ANO 2011 a KSČM vyměnit koaličního partnera v prosinci 2016. Po zbytek funkčního období jsem pak působil jako předseda kontrolního výboru a svou práci jsem dělal tak dobře, že zbabělá koalice, která přečkala s kosmetickou obměnou i volby 2018, mě následně úmyslně nezvolila do žádné funkce, do které jsem byl PRO Chomutovem navržen. Takže kádrování, které ANO předvedlo nedávno na krajské úrovni není tak úplně odvetou za Jermanovou, jak to vyprávěli, ale taktika vyzkoušená v Chomutově. Tehdy si tu zvolili předsedkyní KV raději paní Hahnovou z SPD, která nezvládla ani podat zprávu o činnosti výboru, natož něco reálně po nich kontrolovat. Nemohu říct ale, že by mě to překvapilo, na tyhle grázlovské způsoby jsem "zvyklý" z pražského fotbalu. Když jsem tam kdysi kandidoval do odvolací a revizní komise a snažil se přesvědčit pana Dušana Svobodu (místopředseda Sparty Praha), aby mé kandidatuře neházel systematicky klacky pod nohy, že budu svou funkci vykonávat férově a nestranně, dostalo se mi suché a strohé odpovědi: "Já ale nepotřebuji, aby mě někdo kontroloval!". Brečet kvůli tomu ale do médií? Proč, raději příště vyhrát a nastolit vyšší politickou kulturu příkladem dobré praxe, ne? 8-)

Po celou tu dobu, co jsem byl členem Zelených jsem vždy byl zastáncem a podporovatelem spolupráce s Piráty. A také na všech kandidátních listinách, na kterých jsem byl jako kandidát vždy byli Zelení a Piráti společně. V roce 2010 to byl na Praze 6 tehdy jediný aktivní pirát Michal Xchaos Polák, ani nevím, jestli je vlastně stále členem. Protože ale platil tehdy za výraznou postavu internetové diskusní scény, navrhl a prosadil jsem mu místo trapného umístění ve středu kandidátky pozici č. 42, která byla, pochopitelně, šifrou pro všechny milovníky The Hitchhiker's Guide to the Galaxy. A naopak já sám jsem tuto čestnou pozici se stejným záměrem obsadil v roce 2016 na koaliční kandidátce Pirátů a Zelených pro krajské volby tady u nás na Ústecku. Služebně starší z Vás vědí, že tehdy jsem pro tyto volby také pracoval jako krizový volební manažer poté, co původně vybraný manažer nenaplnil očekávání do něj vkládaná a byl odpoklonkován. Bohužel některé chyby a rozhodnutí už nebylo možné zvrátit a volební výsledek 4,4% byl velkým zklamáním.
Nadále jsem pak byl zastáncem intenzivní spolupráce a od počátku roku 2017 se datují mé úvahy o možném přestupu k Pirátům. Čas od času jsem se s nimi svěřil Lukášovi Blažejovi, se kterým spolupracuji v ekoaktivistické rovině, jak jsem již uvedl výše. Jenže takový krok je zásadní a ačkoli je velmi snadné utéci od práce a závazků, není to můj styl. Tristní výsledek voleb do sněmovny v roce 2017 navíc Zelené uvrhl do velkých finančních obtíží, skutečné existenciální nouze. Trvalo čtyři roky, než to rozhodnutí definitivně uzrálo a nastala situace, kdy jsem mohl členství v Zelených ukončit s čistým štítem, splněnými úkoly a dobrým pocitem.
Protože předpokládám zájem o toto téma, dovolím si jej ještě trochu dále rozvést. Vztah člena a jeho strany má být reciproční. Jsem zvyklý ve volném čase tvrdě makat na politické agendě a dávat to ve prospěch celku. Zdravý a oboustranný je ten vztah ale tehdy, pokud pracující člen také pociťuje nějaký přínos z té odvedené práce. Můj osobní politický zájem je na úrovni komunální politiky. Chci skutečně a definitivně nahradit klientelistický způsob správy města, které bylo dřívější koalicí ODS+ČSSD, a je i tou současnou, chápáno jen jako "kořist". Snažil jsem se proto z místní základní organizace Zelených vybudovat živé a dynamické těleso, které by se toho úkolu zhostilo. Jenže získat nové lidi k členství v Zelených se dlouhodobě ukázalo jako neřešitelný problém. A sdružení PRO Chomutov samotné nefunguje na principu hnutí, nemá žádný náborový program, nepřipravuje si své následníky. Dlouhodobě jsem si proto přál, aby v Chomutově vzniklo místní sdružení Pirátů, které by mohlo splnit právě tuto úlohu. K mé velké nelibosti se tak dosud nestalo.
A do toho přichází volební rok 2021, do kterého všichni vkládáme naději na posun k lepšímu na celostátní úrovni. V Zelených jasně převládl názor, že chceme nabídnout spolupráci Pirátům či Pirátům se STAN v případě utvoření koalice. K mému zklamání z různých důvodů k takové spolupráci nedošlo. Rozumím tomu, považuji to za chybu, ale respektuji to rozhodnutí. Vedlo ale mimo jiné k tomu, že Zelené postavilo před nutnost hledat jiná řešení, ze kterých se jako nejvíce pravděpodobné (zdaleka ale ne jisté) jeví nějaká forma spolupráce se sociální demokracií na projektu jakéhosi třetího bloku stojícího někde mírně vlevo od středu. Jakkoli toto spojení dává smysl v rovině politické filosofie, jeho reálněpolitická podoba vyvolává spíše spoustu otazníků. A mě osobně tak tahle vyhlídka definitivně dostrkala do situace, kdy jsem vnitřně cítil skutečný diskomfort z představy loajality ke straně, protože v rovině komunální politiky, na které mi osobně nejvíce záleží, si v našich Ústeckých a Chomutovských reáliích takovou spolupráci nechci obhajovat před sebou, ani před veřejností.

Takže důvody jsem snad popsal dostatečně a teď ještě, abych uvedl, co mohu nabídnout. Chci dát veškeré své know-how a práci k dispozici pro vybudování skutečně funkčního a soudržného místního sdružení v Chomutově a jeho prostřednictvím přispět k zviditelnění a dobré propagaci Pirátů v kraji. Předběžně mám již přislíbeno od několika důvěryhodných lidí, že by mi s rozjezdem tohoto projektu pomohli. Jiné ambice nemám, neskrývám a ani nemám žádné požadavky. ;)


S pozdravem
David Palán

P.s.: Snad jsem na nic nezapomněl, každopádně se ptejte na cokoli, co Vás zajímá.
Tito uživatelé poděkovali autorovi anon1012 za příspěvky (celkem 7):
Zuzana.Petruvova, Jakub.Pribyl, Lukas.Rysavy, Adam.Senk, Jan.Bartonicek, Marek.Stoklaska, sofiakatela
josef_pova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1
Registrován: 03 bře 2021, 17:57

Re: David Palán

Příspěvek od josef_pova »

Děkuji Davidovi za jeho práci pro Zelené. Pirátům ho vřele doporučuji, vše co píše je pravda a nic neopoměl, především co se týká jeho cílů. Děkuji mu i za jeho poslední počin přestoupit k Pirátům,který mě popostrčil k zapojení se do Pirátského fóra po letech co mi to Piráti na Praze 9 nabízeli.
Hodně zdaru Davidovi s Piráty. Ahoj 💚🤟
Jana.Hladova
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 240
Registrován: 10 led 2018, 20:39
Profese: Ekolog energetického zařízení
Dal poděkování: 705 poděkování
Dostal poděkování: 581 poděkování

Re: David Palán

Příspěvek od Jana.Hladova »

Ahoj Davide,

tak to by mne nenapadlo, že se sejdeme na jedné palubě ;) . Je to sice pár let, co jsem odešla z Chomutovského magistrátu, ale i poté jsme byli v kontaktu a jsem ráda, že někdo v zastupitelstvu zvedal ekologická témata a kauzy, na které by současné vedení města hrozně rádo zapomnělo. V Chomutově je Pirátů hodně zapotřebí a tak věřím, že se vám s Frantou Kindlem (naším zkušeným pirátským harcovníkem) a dalšími podaří tam to MS konečně vybudovat a postavit se mafiánské nálepce, která Chomutov pronásleduje.

Dík za představení, Kadaň drží palec a nabízí se k pomoci s čímkoliv bude moci :mrgreen:

JH
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana.Hladova za příspěvek:
anon1012

Předseda MS Kadaň, člen několika expertních týmů (Energetika, ŽP)
"Nejmocnější je ten člověk, který vládne sám sobě"

Zuzana.Petruvova
Koordinátor/ka krajského sdružení
Příspěvky: 342
Registrován: 14 črc 2017, 10:38
Profese: student práva
Dal poděkování: 154 poděkování
Dostal poděkování: 252 poděkování

Re: David Palán

Příspěvek od Zuzana.Petruvova »

Ahoj Davide,

prosím o zodpovězení následujících otázek, které jsou jednou z podmínek pro přijetí za člena strany:
1. Četl jsi stanovy?
2. Proč my a ne někdo jiný? Popiš strany, na kterými (bys) uvažoval, a proč jsi je zavrhl.
3. Máš v úmyslu se u Pirátů zapojit do dění v kraji, sledovat fórum a účastnit se hlasování?
4. Jaká témata nebo část programu tě u Pirátů zajímá?
5. Je něco s čím v programu nesouhlasíš?
6. Jaký máš názor na legalizaci drog? Legalizoval bys konopí? LSD? Heroin?
7. Kde vidíš největší díru/nebezpečí v ochraně soukromí a svých osobních údajů?
8. Jak se stavíš k otázce rovnoprávnosti partnerského soužití gay a lesbických párů a možnosti adopce dětí takovými páry?

Moc díky!

Koordinátorka pro Ústecký kraj
zuzana.petruvova@pirati.cz
+420 778 402 477
anon1012
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 50
Registrován: 03 zář 2016, 22:31
Dal poděkování: 56 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování

Re: David Palán

Příspěvek od anon1012 »

Děkuji za dotazy, zde mé odpovědi na ně:

1. Ano, četl a to ještě před podáním přihlášky. Ve verzi na webu byla chyba textu, tak jsem si našel PDF sken originálu a tam nebyla. V mezičase to, mám pocit, na www verzi někdo opravil.

2. Dospíval jsem ve svobodné euforii 90. let a prvních letech nového milénia. Svobodomyslný jedinec s vlastní hlavou, od roku 1997/8 na net připojený nonstop pevnou linkou. Sdílení mi vždy přišlo přirozené a když později přišly torrenty, byl jsem z toho způsobu geniálně provedené myšlenky nadšený. Zásah proti The Pirate Bay mě tehdy pobouřil. Nultá léta byla kombinací pozvolného začátku opětovného utahování šroubů (omezování svobody) v kombinaci s degradací politické kultury, což jsem obojí nesl velmi nelibě. Na CzechTeku v Mlýnci jsem přes držku nedostal, neb ten ročník jsem se zrovna neúčastnil (Honza Štefánek ale na frontě byl), hned na první demonstraci proti zásahu před ministerstvem vnitra jsem ale nechyběl. Ke konci nultých let už mne neúnosnost situace dovedla k potřebě něco s poměry, ve kterých žijeme, aktivně dělat. Piráti tehdy teprve vznikali a byli velmi úzkoprofilově zaměření. Proti holportu ODS-ČSSD jsem jako jedinou skutečnou alternativu tehdy vnímal Zelené. Ostatně už od dětství vnímám fakt, že ještě nad úrovní hodnot lidské svobody a soukromí jeho dat je nadřazena rovina enviromentální, přežití ekosystému jako celku, takže vstup do Zelených byla jasná volba. Prožil jsem v Zelených 11 let a myslím, že na své působení i stopu v nich mohu být hrdý. V mezičase ale Piráti převzali plně tu roli, kterou jsem původně očekával od Zelených, tedy úlohu generační strany s potenciálem šance na opravu neúnosných poměrů ve správě věcí veřejných na všech úrovních. Reálně tak jsou to teď Piráti, kdo nemá alternativu na naší politické scéně. Rád svou trochou pomohu tu šanci chytit za pačesy, čekáme na ní dlouho.

3. Ano, rozhodně budu aktivní a týmový hráč, ale také vyžadovat aktivitu a nasazení od ostatních.

4. Nejvíce asi zemědělství, doprava a životní prostředí, ale i mnohá další.

5. Nezaznamenal jsem nic, v čem bych byl v nesouladu, u některých pasáží mám otazníky jak by to bylo možné reálně provést?

6. K tomu jsem se nedávno vyjadřoval i na Chomutovském zastupitelstvu. War on drugs se zcela nesmyslně vede již sto let a zcela bezvýsledně. Existence jakékoli ilegální komodity vytváří šedou poptávku a tedy finanční zdroje pro mafii. Celosvětově patří právě narkotika spolu s prostitucí a zbraněmi k největším finančním zdrojům mafie a z těchto zisků je následně financováno mnoho zlého. Takže jediné systémové řešení je bezvýjimečná legalizace a státy kontrolovaná produkce i prodej, podobně jako se to nastavilo u alkoholu a tabáku. Ze získaných daní financovat externality s užíváním narkotiky spojené a z toho mnoha, co by zbylo ve státních rozpočtech třeba spolufinancovat nepodmíněný základní příjem. Kromě suché racionálně-analytické roviny dodám, že kromě toho jsem velmi liberální (egalitární libertarián) a považuji za součást svobody každého z nás, co provádí sám se sebou.

7. S čím společnost zachází, tím také schází. Celková digitalizace všech oblastí života a prorůstání technologií do všech jeho sfér s sebou nesou i tato rizika. Tato otázka mi evokuje na rtech trpký úsměv. Byly doby, kdy jsme se bránili zavádění kamer do veřejného prostoru, řekl bych že ještě tak před 12-14 lety to bylo téma. Dnes jsou již naprosto všude a stalo se to běžně přijímaným standardem. A tohle se sune ve všech sférách. :(

8. Chci skutečnou rovnoprávnost před zákonem pro všechny. To znamená vrátit instituci manželství církvi, které jí stát (snad omylem z krátkozrakosti svého počínání) ve snaze o sekularizaci nejprve zcizil a pak jen částečně vrátil. Nechť je tím, čím byla po staletí. Pro všechny má být skutečná sekularizovaná podoba partnerské instituce, tedy registrované partnerství. A ponechal bych zcela otevřené s kým jej kdo uzavře a to včetně počtu registrovaných partnerů (za podmínky vzájemné registrace všech v dané n-tici). Co se adopce dětí týče, tak podmínky pro ni mají být nastaveny odborně a posuzovány schopností daných jedinců dítě úspěšně socializovat a emočně saturovat jeho potřeby. A k tomu je zapotřebí spíše osoby mající zájem o adopci podrobit pečlivému posouzení (s velmi přísným sítem), než je posuzovat genderově.

Tito uživatelé poděkovali autorovi anon1012 za příspěvek:
Zuzana.Petruvova
anon1012
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 50
Registrován: 03 zář 2016, 22:31
Dal poděkování: 56 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování

Re: David Palán

Příspěvek od anon1012 »

Informuji, že jsem právě stáhl svou žádost o členství.

Dobu voleb do PS PČR, volební výsledek a povolební dění jsem intenzivně prožíval. Dosti mne mrzelo, že některá rozhodování i samotné rozpravy k nim strana uzavřela před veřejností a dokonce i před námi, registrovanými příznivci. O to více jsem události, jako stranické referendum o vstupu do vlády, řešil se svými přáteli z řad dlouholetých Pirátů, nejvíce s Honzou "Balvanem" Podhajským a vyjádřil svůj postoj, že vstup do vlády za daných okolností v kombinaci s marketingovým poškozením značky Pirátů, způsobeným nevhodnou formou koaliční volební kampaně, by byl tou nejhorší možnou variantou a pro mne by znamenal stáhnutí žádosti o členství.

Ještě 8. prosince jsem své hodnocení situace telefonicky konzultoval s Lukášem Blažejem, který mne od stažení žádosti odrazoval s tím, že by to byla škoda. Vážím si jeho pracovitosti a názorů, proto jsem ještě další týden o věci přemýšlel.

Ovšem v souvislosti se včera zjištěnými skutečnostmi, že zde nefunguje základní přímá komunikace mezi členy krajského předsednictva a zájemci o členství, v důsledku čehož stojí i politická agenda, již nemám o čem přemýšlet. Žádost jsem tedy stáhl, aktivní odhodlání pozbyl a spokojuji se plně se statutem registrovaného příznivce. Na mých sympatiích k České pirátské straně se tím nic nemění, přestože mám vážné obavy o její další směřování a osud.

anon1012
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 50
Registrován: 03 zář 2016, 22:31
Dal poděkování: 56 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování

Re: David Palán

Příspěvek od anon1012 »

Vážení,

obnovil jsem svou žádost o členství. Důvody tohoto mého rozhodnutí jsou tři: odpovědnost, důvěra a umenšená obava. Odpovědnost plyne z faktu, že mi KF umožnilo stát se pirátským lídrem kandidátky PRO Chomutov a v důsledku zastupitelem města pro funkční období 2022-26, což zavazuje. Důvěru čerpám z pozorování toho, že strana má schopnost reflexe etických průšvihů a nadto je schopna také jejich korekce (jako se právě stalo při přezkumu usnesení MS Praha 1 o tamní koalici politických trafik). A v neposlední řadě nenastal černý scénář vývoje (vnitrostranického i mediálního) po vstupu do vlády konzervativců, kterého jsem se obával.

Zuzana.Petruvova
Koordinátor/ka krajského sdružení
Příspěvky: 342
Registrován: 14 črc 2017, 10:38
Profese: student práva
Dal poděkování: 154 poděkování
Dostal poděkování: 252 poděkování

Re: David Palán

Příspěvek od Zuzana.Petruvova »

Ahoj Davide, díky za info, bereme tvou žádost na vědomí.

Měj se fajn!

Z.

Koordinátorka pro Ústecký kraj
zuzana.petruvova@pirati.cz
+420 778 402 477
Odpovědět

Zpět na „Zájemci o členství Ústecký kraj“