Já si tedy dovolím přidat jeden takový hlas zvenku, tedy z Bruselu, že....obecně nám do europarlamentu dost často přicházejí požadavky na vyjádření k nějakým vyjímečným situacím typu státní převraty, krize, revoluce atp. Při těch vyjádřeních je dobré si připomínat základní články Stanov, např.
(3) Česká pirátská strana chce všemi zákonnými prostředky bojovat proti
a) zneužívání zákonů k omezování svobody,
b) cenzuře, násilí, rasismu, strachu, nejistotě a pochybám ve společnosti a proti potlačování lidských práv.
Když to vezmu po řadě, co se stalo - byla tu vláda ANO, ČSSD a KSČM, která posledních téměř půl roku vládla pomocí vyjímečného stavu. Vyjímečný stav je instrument, který dává vládě nadstandartní pravomoci na úkor parlamentu a má jí umožnit překonat krátkodobou, vyjímečnou situaci. V českém případě se ovčem z dočasného řešení stalo trvalé - a to je problém. Není tak nějak náhoda, že řada různých autoritářských režimů po celém světě tento trik používá a vládne v "trvalém vyjímečném" stavu.
Vláda měla mnoho času, aby pandemická opatření, včetně různých psů a podobných věcí, ukotvila do zákonů a přešla do normálního ústavního fungování. Neudělala to, svévolně omezovala občanská práva svými nařízeními, na která navíc její členové okatě papalášsky kašlali. Dostali jsme se do stavu, že jedna z vládních stran (KSČM) nedokázala svou další účast na tomto obhájit a (zřejmě) přešla do opozice.
Nedovedu si moc představit, že bychom teď jakýmkoli způsobem nahradili její místo a umožnili pokračování "Babišova režimu". Používám slovní spojení "Babišův režim", protože bychom takové používali, kdyby se jednalo o situaci v jiné zemi. Dovedu si představit vznik úřednické vlády, která by měla tyto nadstandartní pravomoci a úkol dovést zemi k předčasným volbám. Jiné řešení mi nepřijde kompatibilní s čl. 3 našich Stanov a kdyby se jednalo o cizí zemi, oponoval bych mu, jako to standartně děláme. Prostě nemyslím si, že to můžeme udělat a říkat si Piráti, ve smyslu "ti co bojují (celosvětově) za svobodu, lidská práva atp."
Tolik za mě, v anketě jsem hlasoval
PROTI.