Zápisy pracovní skupiny pro rodinnou politiku

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bara.Soukupova
Krajský zastupitel
Příspěvky: 788
Registrován: 31 říj 2013, 19:16
Dal poděkování: 744 poděkování
Dostal poděkování: 1285 poděkování

Zápisy pracovní skupiny pro rodinnou politiku

Příspěvek od Bara.Soukupova »

Rodinná politika, 13.1.2021

účast: Olga Richterová, Filip Pertold, Kateřina Stojanová, Ondřej Profant, Bára Soukupová, Pavla Špondrová, Georgia Hejduková, Mahu Opletalová, Tomáš Kopečný (do 17h), Jan Schneider

- Nutná velká mediální opatrnost. Každý má rodinu a názor.
- Nutné pozitivní kroky, pozitivní vysvětlování…

Další setkání:
18.2. 13.30 - 14.30 rodinná politika

Otázky a témata:
1. služby pro rodiny - jesle/dětské skupiny
2. cena pro zaměstnavatele - snížit skrze nižší soc. odvody?
3. svoboda volby - jak zajistit, aby zůstala? (vs. aby se snížily bariéry pro její realizaci)
4. současný stav: Lenka Šulová (FF UK) kapacita v oboru - šíří (dávno vyvrácený) názor, že děti do 3 let musí být pouze s matkou - je těžší sehnat protiexperty [* poznámka pod čarou]
5. změny rodič. příspěvku jsou admin. opruz = toto číslo o realitě rodin nevypovídá!
6. jak motivovat muže? (dnes jako bariéra: ekonom. důvody - vydělávají víc; a kultura, zvyk - lze změnit např. pro lidi s podprůměrným příjmem, aby bylo pro rodiny ekonomicky výhodnější vystřídat se na rodičovské)
7. Filip P. = výzkum gender pay gap = nepřenositelnost části parental leave = způsob, jak prosadit společenskou změnu (srov. Slovensko: lze čerpat paralelně s matkou a její mateřskou; nebo Skandinávie - střídání)
8. Filip - pošle shrnutí výzkumu IDEA / Německo = dopady expanze jeslí (nahraje do složky)
9. možnost: prodoužit nárok na slevu na (ne)pracující manželku: i po začátku práce
10. single rodičovství - jak podporovat samoživitele při extra otcovské? (otázka Pavly Š.)

Vize
- prezentovat společně s implementací směrnice?
- otázka je, kdo má tlačit téma gender pay gap (kdo má být největší “progresivista”)
- PR bude lepší, když to bude muž
- postupné kroky zvýhodňování určitého chování
- inspirovat se hl. Německem (viz reforma Ursuly v.d. Leyen cca 2006) - navrhuje Jan S.
- Teď prezentovat jako škodu pro muže, že dnes mají zejm. ekonomické bariéry podílet se na péči o malé děti, přichází o období, kdy se tvoří pevnější vazby s dětmi
- dát PN k implementaci Work-life-balance na 20 dní otcovské? Návrh Olgy. chceme větší možnost zapojení, vč. 1 dne týdne (např. volné pátky po 10 týdnů, když si předtím vezmou 10 pracovních dní v šestinedělí)
- začít veřejně podporovat možnost souběhu otcovské a mateřské (= do 5 měsíců věku dítěte)
- změnit slevu na nepracujícího partnera na slevu na dítě = odbourání bariéry vstupu na trh práce pro druhého rodiče, rozpočtově neutrální
- prezentovat pozitivní dopady společného času rodičů malých dětí pro stabilitu svazku, sdílení aktivit - např. právě péče -partnerské vztahy posiluje, i vztahy rodičů a dětí
- postupné malé kroky
- chceme skutečný plán dostupné péče pro každé dvouleté dítě (= systematická podpora obcí, aby zřizovaly péči, přizpůsobovaly se demografii) <- mluvit o dvouletých!!
- lead by example (Ivan s Bertíkem, Olga s chůvou…) - funguje

Shrnutí klíčových skutečností o rodinné politice podle IDEA:
- Výdaje na rodinnou politiku (dávky, daňové úlevy a veřejní služby) vůči HDP jsou v České republice (ČR) ve srovnání se státy EU lehce nadprůměrné. Podpora rodin s dětmi je však výrazně soustředěna ve formě daňových úlev, zatímco podpora formou služeb péče o děti je velmi nízká.
- Systém přímých daní (daně z příjmu a pojistných odvodů) výrazně podporuje rodiny s dětmi a jedním vydělávajícím. Míra přerozdělení od svobodných bezdětných k sezdaným párům s dětmi a jedním vydělávajícím je třetí nejvyšší v zemích EU.
- Dávková podpora je silně koncentrovaná na rodiny s nejmenšími dětmi bez ohledu na výši příjmu. Pouze 38 % celkových výdajů na sociální dávky dostávají rodiny ohrožené příjmovou chudobou.
- Dostupnost institucionální péče pro děti do tří let věku a nabídka částečných pracovních úvazků v ČR patří k nejnižším v EU. ČR nabízí jednu z nejdelších rodičovských dovolených v EU a na světě. Kombinace těchto faktorů způsobuje, že péče o děti do věku 3–4 let zajišťují většinově matky.
- V důsledku výše uvedeného vykazuje ČR v rámci celé EU jedny z nejvyšších negativních dopadů mateřství na uplatnění žen na trhu práce. Dlouhodobé přerušení pracovní kariéry po narození dítěte se negativně odráží ve výrazně snížené zaměstnanosti, po návratu na trh práce pak ve zvýšené nezaměstnanosti a mzdové mezeře mezi muži a ženami. Pro matky je mateřství kariérní stopka, nejvyšší rozdíl v hodinových výdělcích (až 30 procent) je u vysokoškolaček ve věku 35-50, tj po návratu po rodičovské.
- V současné době je 40 procent rodiček (tj ve věku 25-40) s vysokoškolským vzděláním
- Zaměstnané matky pracující v domácnosti více jak dvacet hodin týdně, muži přibližně 12 hodin týdně.

Co se dnes málo ví
- ne tolik gender pay gap, ale promotion gap (protože např. ženy během rodičovské na dohody)
- hlavní problém je zdanění částečných úvazků (zejm. zdravotní neklesá poměrně, tedy zdražuje malé úvazky)
- lze se vracet na stejnou pozici, když nejste na rodič. dovolené a jen čerpáte rodič příspěvek
- Na úřadech by stačilo začít počítat FTE místo “služebních/pracovních” míst. - změna služebního zákona? “Navyšuju počty úředníků, ale ne úvazků - chci pomoct rodičům malých dětí” (na MŠMT na 1 systemizované místo dali 2 lidi, hurá!)
- existuje Výbor pro slaďování (rodiny a práce) při Úřadu práce, má celkem dobré nápady, ale je to bezzubé

Cíle rodinné politiky:
- Stabilita rodičovských svazků / podpora partnerství
- Kontakt pečujícího rodiče s profesí
- Individualizovaný přístup (různé rodiny, různé děti)
- Ať jsou oba rodiče v kontaktu se svými dětmi /zažít dětství

Související opatření teď
Na otcovskou teď muži chodí za 70 % svého denního vyměřovacího základu, motivovat je lze navýšením na částku jejich průměrného výdělku, tj. 100 %. Plátcem bude stát, stejně jako u otcovské, nebo zvýšit stropy, aby se to vyplatilo i “manažerům”

Zkrácení rodičovské dovolené odtržené od rodičovského příspěvku by bylo neúčinné, mnohem víc je rodičovská “pauza” dána nabídkou dostupné péče o děti. Dětské skupiny srazily délku ke 2 letům věku dětí tam, kde byly dostupné.

Jde i o kvalitu trávení “rodičovské”. Není nutné se loučit, jako když někdo odchází do důchodu. Normálnější je (a zákoník práce umožňuje) pokračovat ve firemním vzdělávání a postupně se vracet například od roku věku dítěte tak, jak je to možné (zákoník práce umožňuje, sociální odvody nezohledňují).

Souhrnně nutno upravit zákon:
- o nemocenském pojištění (prodloužení a navýšení otcovské)
- o daních z příjmů (transformace slevy na manželku na slevu/bonus na dítě, pokud se rodič vrátí/nastoupí do práce před 3. rokem dítěte)
- o DS/jeslích (financování = dostupnost), plus financování MŠ - vyšší částky pro péči o dvouleté děti, aby na ně bylo víc pečujících
- o pojistném na soc. pojištění (slevy pro zaměstnavatele - je prolomena nechuť je zavádět??).

Do budoucna zvažovat zkrácení doby čerpání příspěvku bez zkracování celkové výše sumy a bez zkracování rodičovské dovolené, v zahraniční mělo pozitivní efekt na dřívější návrat do práce. Musí být doprovázeno dostatečnou nabídkou předškolní péče. Podobná reforma se ostatně uskutečnila v roce 2008 v ČR - 4. rok se stal nevýhodnější z hlediska čerpání, ale celková suma se nesnížila. (Filip P.)

Zdroje
- Dopady reformy rodičovských příspěvků - https://idea.cerge-ei.cz/files/IDEA_Stu ... spevku.pdf
- Předškolní péče v Německu - https://www.researchgate.net/publicatio ... ermany.pdf
- Veřejná podpora míst ve školkách - https://idea.cerge-ei.cz/files/IDEA_Stu ... lkach.html
- Analyza dostupnosti školek v ČR:
http://www.pedagogicke.info/2020/02/mps ... -pece.html
- Péče o nejmenší. Boření mýtů - https://www.soc.cas.cz/publikace/pece-o ... oreni-mytu
- Institutu pro genderovou rovnost EU - virtuální knihovna i vlastní analýzy:
- https://eige.europa.eu/search?t=parental+care
- https://eige.europa.eu/

Poznámky:
- alkoholismus na mateřské
- výběrové šetření pracovních sil: ptá se i na prezenci částečného úvazku, a veřejný sektor byl před COVIDem velmi zdrženlivý vůči částečným úvazkům
- kojení a jeho podpora


[* dodatečná poznámka PŠ (3.2.) k Lence Šulové]: : Protiexpertky existují, např.: Hašková, Hana, Steven Saxonberg, Jiří Mudrák v publikaci "Péče o nejmenší. Boření mýtů" z roku 2012 úspěšně vyvrací na základě domácích i zahraničních dat nejen tento mýtus
Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“