CF 5/2021 Změna Jednacího řádu CF ve věci vládního týmu

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.
Pravidla fóra
Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci, na ostatní se obracejte jen prostřednictvím předsedajícího. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna. Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
Uživatelský avatar
Georgia.Hejdukova
Krajská rozhodčí komise
Příspěvky: 805
Registrován: 25 čer 2017, 17:02
Profese: studentka, konzultantka senátorky
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 640 poděkování
Dostal poděkování: 1594 poděkování
Kontaktovat uživatele:

CF 5/2021 Změna Jednacího řádu CF ve věci vládního týmu

Příspěvek od Georgia.Hejdukova »

Velevážené celostátní fórum,

Na základě usnesení republikového předsednictva zahajuji s pověřením vedoucí administrativního odboru svolám jednání ke změně Jednacího řádu celostátního fóra

Návrh usnesení:
a) odstavce (4) až (7) § 33a nově zní:
(4) Doba na rozmyšlenou trvá aspoň 14 dní.

(5) Celostátní lídr má závěrečné slovo, kde uvede a zdůvodní své stanovisko ke každé nominaci v primárních volbách.

(6) Stanovisko celostátního lídra k nominaci se uvede u hlasování.

(7) Celostátní fórum hlasuje o všech nominacích společně v jednokolovém rozhodujícím hlasování. Členem vládního týmu s nominací pro daný resort se stane každý, jehož nominace získala v hlasování nadpoloviční počet hlasů.


(4) Primární volba. Doba na rozmyšlenou trvá aspoň 14 dní. Také celostátní lídr má
závěrečné slovo, kde uvede a zdůvodní své stanovisko ke každé kandidatuře jednotlivě po
resortech. Stanovisko vybere ze škály: podporuji - spíše podporuji - neutrální - nepodporuji
- zásadně nepodporuji. Toto stanovisko se uvede u hlasování.

(5) Celostátní fórum hlasuje o všech nominacích společně v jednokolovém rozhodujícím
hlasování, kde každý člen může svým hlasem podpořit libovolný počet možností. Členem
vládního týmu s nominací pro daný resort se stane každý, jehož nominace získala v
hlasování nadpoloviční počet hlasů.

(6) Jinak se postupuje přiměřeně jako při volbě.

(7) Dodatečná nominace. Nejde-li o nominaci již schválenou v koaliční smlouvě či v
hlasování o členech vládního týmu, projedná nominaci do funkce člena vlády České
republiky předloženou celostátním lídrem po jmenování vlády celostátní fórum obdobně
jako v referendu; na závěrečné slovo má právo také kandidát, v hlasování jsou pouze
možnosti schválení nominace a ukončení jednání.
b) § 45 Vyhrazená rozhodnutí, nově zní:
c) primární volby a dodatečné nominace nominantů na členy vlády České republiky(§33a)
Dokument odbornost ministrů za Piráty se doplňuje tak, že do části postup pro jmenování se vkládají následující body
1. Pravidelná a mimořádná zpětná vazba: Zpětnou vazbu k práci v resortu poskytují členovi vlády zejména příslušný resortní tým, poslanecký klub a celostátní lídr. V případě, kdy je potřeba zlepšit práci daného člena vlády, ho na to upozorní celostátní lídr, v případě celostátního lídra vedoucí resortního týmu nebo předseda poslaneckého klubu. O upozornění provede záznam.
2. Ukončení výkonu funkce:
a) Ukončení funkce rezignací: pokud člen vlády zvažuje rezignaci, projedná to s celostátním lídrem a následně složí rezignaci k rukám premiéra v souladu s ústavní procedurou.
b) Celostátní lídr vyzve ministra k rezignaci: pokud na základě zpětné vazby celostátní lídr usoudí, že je na místě výměna ministra, po poradě s pirátským vládním týmem osobně požádá ministra o rezignaci. Ten výzvě vyhoví.
c) Celostátní lídr ministra odvolá: pokud nestačil postup podle předchozích bodů, předloží celostátní lídr návrh na odvolání ministra premiérovi v souladu s koaliční dohodou. Tento postup předem oznámí nejméně resortnímu a vládnímu týmu.
3. Nová nominace člena vlády v průběhu volebního období: Celostátní lídr představí nového nominanta na jednání poslaneckého klubu a požádá ho, aby seznámil členy strany se svou aktuální verzí dokumentu „prezentace kandidáta“. Nejde-li o člena vládního týmu, hlasuje následně o nominaci nového člena týmu celostátní fórum v referendu. V případě schválení nominanta fórem, navrhne celostátní lídr jeho jmenování v ústavní proceduře.
Odůvodnění vám republikové předsednictvo předkládá v příloze: Jednání bude probíhat v referendu(pokud nebudou alternativní návrhy do zítřejších 20:00


Doba pro navrhování bude probíhat do 22.2.2021
Doba na rozmyšlenou potrvá od 22.2.2021 do 12.2.2021 26.2.2021 9:00
Hlasování bude trvat od 12.2.2021 9:00 do 15.2.2021 22:00 26.2.2021 9:00 do 1.3.2021 22:00


Jednání budu předsedat já.
Prosím @Vojtech.Pikal o úvodní slovo.
Ve velení flotily Mladého Pirátstva, místopředsedkyně Krajské rozhodčí komise Praha, Členka MRT Lidská práva, Sekretářka týmu Duševní zdraví, Odborná konzultantka pro senátorku Adélu Šípovou, Helios Trustee, předsedající CF a KF Praha, členka AO
+420 775 864 103 / georgia.hejdukova@pirati.cz

Uživatelský avatar
Georgia.Hejdukova
Krajská rozhodčí komise
Příspěvky: 805
Registrován: 25 čer 2017, 17:02
Profese: studentka, konzultantka senátorky
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 640 poděkování
Dostal poděkování: 1594 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 5/2021 Změna Jednacího řádu CF ve věci vládního týmu

Příspěvek od Georgia.Hejdukova »

Jak jsem byla informována tak jednání nakonec v referendu neproběhne, protože dokument nebyl předjednán s RV, jak se píše v příloze.
Stanovuji tedy dobu pro navrhování do 22.2.2021 Následně bude probíhat doba na rozmyšlenou do 26.2 a mezi 26.2 až 1.3 proběhne rozhodující hlasování(časy se nemění)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Georgia.Hejdukova za příspěvek:
Dalibor.Zahora
Ve velení flotily Mladého Pirátstva, místopředsedkyně Krajské rozhodčí komise Praha, Členka MRT Lidská práva, Sekretářka týmu Duševní zdraví, Odborná konzultantka pro senátorku Adélu Šípovou, Helios Trustee, předsedající CF a KF Praha, členka AO
+420 775 864 103 / georgia.hejdukova@pirati.cz

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 22918
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 31758 poděkování
Dostal poděkování: 24774 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 5/2021 Změna Jednacího řádu CF ve věci vládního týmu

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Děkuji za vyzvání;

EDIT: v referendu to hlavně nebude, protože to takto RP ve svém usnesení nepředložilo.

první si dovolím upozornit, že v tomto jednání nemáme měnit jenom jednací řád celostátního fóra, ale i dříve schválený dokument Nominace členů vlády za Piráty (který by možná AO mělo zařadit mezi předpisy celostátního fóra), který celostátní fórum schválilo již v roce 2019.

Dále si dovolím předsedající upozornit, že nenavrhujeme změnit § 33 JdŘ, který se věnuje sestavování pořadu zasedání, ale § 33a , který se věnuje sestavení vládního týmu v primární volbě.
Prosím o příslušnou úpravu úvodního příspěvku.
A v usnesení ja pak taky celá část, která se věnuje změně toho dokumentu "Nominace členů vlády";

Takže si to tu asi rovnou připravím;
Návrh usnesení píše: Celostátní fórum se usneslo takto:
 • 1. Dokument „Odbornost ministrů za Piráty“ schválený celostátním fórem v září 2019 se doplňuje tak, že za část „Postup pro jmenování“, se vkládá nová část, která zní:
  Další postupy
  • 1. Pravidelná a mimořádná zpětná vazba: Zpětnou vazbu k práci v resortu poskytují členovi vlády zejména příslušný resortní tým, poslanecký klub a celostátní lídr. V případě, kdy je potřeba zlepšit práci daného člena vlády, ho na to upozorní celostátní lídr, v případě celostátního lídra vedoucí resortního týmu nebo předseda poslaneckého klubu. O upozornění provede záznam.
  • 2. Ukončení výkonu funkce:
   • a) Ukončení funkce rezignací: pokud člen vlády zvažuje rezignaci, projedná to s celostátním lídrem a následně složí rezignaci k rukám premiéra v souladu s ústavní procedurou.
   • b) Celostátní lídr vyzve ministra k rezignaci: pokud na základě zpětné vazby celostátní lídr usoudí, že je na místě výměna ministra, po poradě s pirátským vládním týmem osobně požádá ministra o rezignaci. Ten výzvě vyhoví.
   • c) Celostátní lídr ministra odvolá: pokud nestačil postup podle předchozích bodů, předloží celostátní lídr návrh na odvolání ministra premiérovi v souladu s koaliční dohodou. Tento postup předem oznámí nejméně resortnímu a vládnímu týmu.
  • 3. Nová nominace člena vlády v průběhu volebního období: Celostátní lídr představí nového nominanta na jednání poslaneckého klubu a požádá ho, aby seznámil členy strany se svou aktuální verzí dokumentu „prezentace kandidáta“. Nejde-li o člena vládního týmu, hlasuje následně o nominaci nového člena týmu celostátní fórum v referendu. V případě schválení nominanta fórem, navrhne celostátní lídr jeho jmenování v ústavní proceduře.
 • 2. Jednací řád celostátního fóra se mění takto:
  • a) odstavce (4) až (7) § 33a nově zní:
   • (4) Primární volba. Doba na rozmyšlenou trvá aspoň 14 dní. Také celostátní lídr má závěrečné slovo, kde uvede a zdůvodní své stanovisko ke každé kandidatuře jednotlivě po
    resortech. Stanovisko vybere ze škály: podporuji - spíše podporuji - neutrální - nepodporuji - zásadně nepodporuji. Toto stanovisko se uvede u hlasování.
   • (5) Celostátní fórum hlasuje o všech nominacích společně v jednokolovém rozhodujícím hlasování, kde každý člen může svým hlasem podpořit libovolný počet možností. Členem vládního týmu s nominací pro daný resort se stane každý, jehož nominace získala v hlasování nadpoloviční počet hlasů.
   • (6) Jinak se postupuje přiměřeně jako při volbě.
   • (7) Dodatečná nominace. Nejde-li o nominaci již schválenou v koaliční smlouvě či v hlasování o členech vládního týmu, projedná nominaci do funkce člena vlády České republiky předloženou celostátním lídrem po jmenování vlády celostátní fórum obdobně jako v referendu; na závěrečné slovo má právo také kandidát, v hlasování jsou pouze možnosti schválení nominace a ukončení jednání.
  • b) písmeno d) § 45 Vyhrazená rozhodnutí, nově zní:
   • c) primární volby a dodatečné nominace nominantů na členy vlády České republiky(§ 33a),
 • 3. Celostátní fórum ukládá republikovému výboru v součinnosti s republikovým předsednictvem(v roli konzultační) uvést ostatní dokumenty do souladu s tímto usnesením do 3 měsíců od jeho schválení.
A nyní věcně, co se v těchto bodech navrhuje;

ad 1) - doplnění dokumentu "Odbornost ministrů za Piráty" se doplňuje nová část "Další postupy", která má specifikovat (po tom co jsme dříve specifikovali "Postup při jmenování") postup pro zpětnou vazbu, postup pro ukončení výkonu funkce vlády za Piráty(rezignací či odvoláním) a postup pro doplnění nového člena v průběhu období.
Část o "zpětné vazbě" má zajistit, že existuje pravidelná komunikace člena vlády s resortním týmem, poslaneckým klubem a celostátním lídrem, tak aby případný nesoulad mohl být diskutován a vyjasněn předem a nepřerostl ve větší rozpory. A tak aby před nějakými personálními kroky musel existovat záznam o předchozím pokusu řešit a diskutovat věc jinak.
Část o "ukončení funkce" specifikuje postupy pro ukončení funkce, tak aby jsme měli předem jízdní řád, předešli procesně-personálním sporům s ústavním přesahem a většina interesovaných věděla předem, že se má něco dít.
Část o "Nové nominaci v průběhu období" nastavuje proces nominae v průběhu období, tak aby proběhl transparentně a s řádným mandátem. Pokud se jedná o osobu, která již byla do vládního týmu zvolena v minulosti, je před nominací představena na poslaneckém klubu a představí členské základně své aktualizované plány pro resort. Pokud se jedno o osobu, která ještě neprošla řádnou nominací členskou základnou do vládního týmu, následuje zrychlen hlasování o její nominaci. Nemůže se tedy stát ani v průběhu období, že by za Piráty seděl ve vládě někdo bez mandátu Celostátního fóra.
Tolik k doplnění dokumentu "Odbornost ministrů za Piráty" o "Další postupy";
ad 2) Zde se navrhuje, aby CF přiměřeně postupům výše upravilo svůj jednací řád. A to přepsáním současných odstavců (4) až (7) § 33a o Sestavení vládního týmu navrženou novou přesnější verzí. Podrobněji to nebudu rozebírat, myslím že z navrženého textu je všechno jasné. Obsah původních odstavců (4) až (7) zůstane zachován, ale jsou doplněny nové přesnější části.
Také se doplňuje, že Sestavení vládního týmu i jeho doplňování je pravomoc, kterou si celostátní fórum vyhradilo.
ad 3) zde ukládáme Republikovému výboru, aby tato ustanovení převtělilo do dalších předpisů (například do organizačního řádu, programového bodu Služební zákon a do Povolební strategie).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Jan.Zavadil
člen RP, AO, PO, ZO, FT; člen AO OlK, vedoucí MRT Demokracie
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj|Profil|fb| Tel: 776635258
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“[1]

Uživatelský avatar
Georgia.Hejdukova
Krajská rozhodčí komise
Příspěvky: 805
Registrován: 25 čer 2017, 17:02
Profese: studentka, konzultantka senátorky
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 640 poděkování
Dostal poděkování: 1594 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 5/2021 Změna Jednacího řádu CF ve věci vládního týmu

Příspěvek od Georgia.Hejdukova »

Úvodní dokument upraven.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Georgia.Hejdukova za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Ve velení flotily Mladého Pirátstva, místopředsedkyně Krajské rozhodčí komise Praha, Členka MRT Lidská práva, Sekretářka týmu Duševní zdraví, Odborná konzultantka pro senátorku Adélu Šípovou, Helios Trustee, předsedající CF a KF Praha, členka AO
+420 775 864 103 / georgia.hejdukova@pirati.cz

Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 4625
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 9707 poděkování
Dostal poděkování: 5513 poděkování

Re: CF 5/2021 Změna Jednacího řádu CF ve věci vládního týmu

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Aniž bych chtěl cokoli přivolávat, vidím tu jednu nedomyšlenost: Co se stane, když bude nějak celostátní lídr indisponován? Kdo ho může zastoupit?

A je skutečně nutné a žádoucí takto koncentrovat moc do monokratického celostátního lídra? Nemohla by část pravomocí přejít na poslanecký klub? Nota bene poslanci jsou ti, kdo členům vlády dávají důvěru.
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 22918
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 31758 poděkování
Dostal poděkování: 24774 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 5/2021 Změna Jednacího řádu CF ve věci vládního týmu

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Děkuji za dotaz.

Například co se týče zpětné vazby, tu může výslovně poskytovat i poslanecký klub.
Problém "indisponovaného" celostátního lídra je myslím obecnější, než jen co se vládního týmu týče, protože se s jeho existencí a aktivitou obecně počítá i jindy a průběžně.
Věřím, že pokud "není" lídr, zastoupí ho přiměřeně plnohodnotně předseda strany. Kdo zastupuje předsedu je věřím zřejmé.

Důvěru vládě jako celku uděluje celostátní fórum, kromě poslaneckého klubu, samozřejmě.
Jednotlivě členům vlády také celostátní fórum, v rámci sestavování vládního týmu.

Z hlediska brzd a protivah tam věřím mechanismy jsou, z hlediska zastupitelnosti také.

EDIT: Nebo ještě lépe, v případě že pozice celostátního lídra jako pozice volená celostátním fórem je dočasně nebo trvale uvolněna, postupuje se přiměřeně podle § 44 Jednacího řádu celostátního fóra.
§ 44 Dočasný výkon funkce
(1) Orgán strany oznámí uvolnění funkce volené celostátním fórem předsedajícímu, který zánik funkce v případě potřeby bere za celostátní fórum na vědomí. Pokud je to možné, předsedající povolá do funkce náhradníka.

(2) Pokud není funkce vedoucího odboru obsazena a není možné povolat náhradníka, předseda strany pověří dočasným výkonem funkce do nové volby celostátním fórem člena strany, který je způsobilý být do ní zvolen.
člen RP, AO, PO, ZO, FT; člen AO OlK, vedoucí MRT Demokracie
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj|Profil|fb| Tel: 776635258
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“[1]

Uživatelský avatar
Georgia.Hejdukova
Krajská rozhodčí komise
Příspěvky: 805
Registrován: 25 čer 2017, 17:02
Profese: studentka, konzultantka senátorky
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 640 poděkování
Dostal poděkování: 1594 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 5/2021 Změna Jednacího řádu CF ve věci vládního týmu

Příspěvek od Georgia.Hejdukova »

Já jen konstatuji, že nám začala doba na rozmyšlenou
Ve velení flotily Mladého Pirátstva, místopředsedkyně Krajské rozhodčí komise Praha, Členka MRT Lidská práva, Sekretářka týmu Duševní zdraví, Odborná konzultantka pro senátorku Adélu Šípovou, Helios Trustee, předsedající CF a KF Praha, členka AO
+420 775 864 103 / georgia.hejdukova@pirati.cz

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 22918
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 31758 poděkování
Dostal poděkování: 24774 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 5/2021 Změna Jednacího řádu CF ve věci vládního týmu

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Ještě jsem chtěl k otázce podotknout, že letos podle koaliční smlouvy je zástupcem celostátního koaličního lídra lídr koaličního partnera. Takže tam je zástupnost určena zřejmě i takto, pro nějaké nenadálé události.

Jinak se vzdám závěrečného slova a poprosím, aby bylo případně odkázáno v hlasování moje slovo úvodní.
člen RP, AO, PO, ZO, FT; člen AO OlK, vedoucí MRT Demokracie
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj|Profil|fb| Tel: 776635258
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“[1]

Uživatelský avatar
Georgia.Hejdukova
Krajská rozhodčí komise
Příspěvky: 805
Registrován: 25 čer 2017, 17:02
Profese: studentka, konzultantka senátorky
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 640 poděkování
Dostal poděkování: 1594 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 5/2021 Změna Jednacího řádu CF ve věci vládního týmu

Příspěvek od Georgia.Hejdukova »

Vážení členové CF, z důvodu technické chyby na straně heliosu bude hlasování zahájeno hned, co se jí podaří opravit.
Ve velení flotily Mladého Pirátstva, místopředsedkyně Krajské rozhodčí komise Praha, Členka MRT Lidská práva, Sekretářka týmu Duševní zdraví, Odborná konzultantka pro senátorku Adélu Šípovou, Helios Trustee, předsedající CF a KF Praha, členka AO
+420 775 864 103 / georgia.hejdukova@pirati.cz

Uživatelský avatar
Georgia.Hejdukova
Krajská rozhodčí komise
Příspěvky: 805
Registrován: 25 čer 2017, 17:02
Profese: studentka, konzultantka senátorky
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 640 poděkování
Dostal poděkování: 1594 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 5/2021 Změna Jednacího řádu CF ve věci vládního týmu

Příspěvek od Georgia.Hejdukova »

Ve velení flotily Mladého Pirátstva, místopředsedkyně Krajské rozhodčí komise Praha, Členka MRT Lidská práva, Sekretářka týmu Duševní zdraví, Odborná konzultantka pro senátorku Adélu Šípovou, Helios Trustee, předsedající CF a KF Praha, členka AO
+420 775 864 103 / georgia.hejdukova@pirati.cz

Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Yossi a 0 hostů