CF 4/2021 Založení politického institutu

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci, na ostatní se obracejte jen prostřednictvím předsedajícího. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna. Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15600
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2161 poděkování
Dostal poděkování: 27095 poděkování

CF 4/2021 Založení politického institutu

Příspěvek od Martin.Kucera »

Na základě návrhu skupiny členů zahajuji jednání celostátního fóra ve věci založení politického institutu.

Navržené usnesení:
Celostátní fórum
I. schvaluje:
1. Předpis o institutu v přiloženém znění,
2. Zakládací listinu politického institutu jako zapsaného ústavu v přiloženém znění,
3. založení politického institutu s názvem Pirátský politický institut, z.ú.,

II. zahajuje jednání Celostátního fóra o volbě do funkcí ve správní radě politického institutu obsazovaných dle Předpisu o institutu,

III. ukládá:
1. Republikovému výboru a Republikovému předsednictvu, aby v souladu s Předpisem o institutu zahájily výběr lidí do funkcí ve správní radě politického institutu,
2. Republikovému výboru, aby zahájil výběr kontrolora politického institutu,
3. Republikovému předsednictvu, aby v návaznosti na provedený výběr členů správní rady realizovalo úkony potřebné k založení politického institutu.

Doba pro podávání jiných návrhů potrvá do 9. 2. včetně, následovat bude doba na rozmyšlenou do 11. 2. 25. 2, a rozhodující hlasování od 12. 2. 10.00 do 15. 2. 22.00 26. 2. 10.00 do 1. 3. 22.00. (Doba na rozmyšlenou byla prodloužena, jelikož do předpokládaného zahájení rozhodujícího hlasování nebyla ministerstvem vnitra zaregistrována nezbytná změna stanov.)

Prosím iniciátora návrhu @Daniel.Mazur o úvodní slovo včetně aktuálního znění Předpisu o institutu a Zakládací listiny.

Edit: Doplněno finální znění Předpisu a Zakládací listiny.
Přílohy
Zakládací listina ústavu-fin-po_rozprave-cistopis.pdf
(580.11 KiB) Staženo 69 x
Předpis o institutu_DM_fin.pdf
(291.03 KiB) Staženo 53 x
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Daniel.Mazur
Předseda krajského sdružení
Příspěvky: 408
Registrován: 25 lis 2013, 10:23
Profese: fyzik, projektový manažer
Bydliště: Praha 5 - Hlubočepy
Dal poděkování: 538 poděkování
Dostal poděkování: 1028 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 4/2021 Založení politického institutu

Příspěvek od Daniel.Mazur »

Ahoj,
děkuji ti, Martine, za zahájení jednání. Úvodního slova se ujmu ještě dnes, jakmile zastupko dovolí. :-)
Dan
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Mazur za příspěvky (celkem 6):
Jan.Zavadil, Jan.Hora, David.Bodecek, Petr.Daubner, Giuseppe.Maiello, Eva.Ticha
Daniel Mazur
------------------------------
+420-602-439-639
daniel.mazur@pirati.cz
"... I believe in freedom... Not many people do, although they will, of course, protest otherwise. And no practical definition of freedom would be complete without the freedom to take the consequences. Indeed, it is the freedom upon which all the others are based."

Uživatelský avatar
Daniel.Mazur
Předseda krajského sdružení
Příspěvky: 408
Registrován: 25 lis 2013, 10:23
Profese: fyzik, projektový manažer
Bydliště: Praha 5 - Hlubočepy
Dal poděkování: 538 poděkování
Dostal poděkování: 1028 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 4/2021 Založení politického institutu

Příspěvek od Daniel.Mazur »

Milé členky a členové, Pirátky a Piráti,

po učinění řady postupných kroků (viz zde a související vlákna) nás čeká završení několikaleté práce a krok téměř státnický, totiž rozhodnutí o založení politického institutu Pirátů.

Proč bychom to měli udělat? Především proto, že při množství úsilí vrženého do každodenní politické práce - zastupitelské, exekutivní, parlamentní, koaliční i opoziční - zbývá málo času a energie věnovat se dlouhodobým a ideovým tématům. Piráti vznikli jako strana s vizí, s vědomím, kam směřuje společnost, a s odhodláním řešit současné problémy současnými nástroji a budoucí problémy dříve, než k nim dojde. Kupříkladu... vznikli jsme jako strana internetových nadšenců a odborníků. Internet byl "the thing" a bylo nám jasné, že s námi zůstane... I o deset let později jsme jedinou stranou v ČR schopnou se plně organizovat skrze kyberprostor. OFFTOPICOsobně mi uspokojení z tohoto faktu přebíjí úžas, že těm ostatním nevadí být tak strašně pozadu. Je nám ale jasné, že společnost čekají další epochální změny. K přípravě na tyto změny je třeba odvést neuvěřitelné kvantum práce analytické a informativní, vzdělávací dovnitř i ven směrem do společnosti.

Abychom mohli vrhnout síly našich členů a příznivců do téhle práce, aniž by nám chyběly v každodenní politické práci, založme politický institut. Založme ho co nejblíže ideálu, co a jak má dělat: na našich ideových základech a se souběžnou vizí, ale s volností a nestranností, která je potřebná k dlouhodobému fungování a smysluplným výstupům, které budou přesahovat volební období, možná i dekádu nebo celou generaci. Pirátská strana, jak ji máme dnes, musí být organizací řešící pro společnost problémy tady a teď. Politický institut bude nástroj, který nám, odstíněn od "pěny dní", pomůže budoucnost řešit teď. Krátce: Institut bude moci dělat rešerše a analýzy, bude moci organizovat přednášky a školení, panelové diskuze i dlouhodobé diskuzní platformy, bude navazovat a udržovat mezinárodní vztahy s podobně ideově laděnými institucemi v Evropě a jinde po světě. Institut ale nebude moci poslouchat "na slovo" kteréhokoli politika (konkrétní činnosti budou vždy mezi ředitelem a správní radou) a nebude se moci podílet na volebních kampaních strany ani jednotlivých jejích kandidátů.

Teď trocha "historie":
Politické instituty se dostaly do našeho právního řádu s novelou zákona o sdružování v politických stranách a hnutích (ZPS) vstoupivší v platnost v roce 2017. Mají dlouhou tradici v západním světě, naše ukotvení vychází z německé formy (za všechny mi dovolte uvést aspoň Friedrich-Naumann-Stiftung). Z ustanovení ZPS týkajících se činnosti PI, hospodaření a jeho vztahu k "rodičovskému" politickému uskupení byly k úvaze dvě formy: zapsaný spolek a zapsaný ústav. V roce 2019 byl zpracovaný návrh založit PI jako "celkem standardní" zapsaný ústav, nicméně část členů cítila, že by institut Pirátů měl být organizací více "k obrazu Pirátů", tedy více participativní a větší mírou demokratické kontroly. Proto bylo úsilí restartováno a po většinu roku 2020 jsme připravovali řešení, které je vám teď předkládané. Po rešerši zahraničních zkušeností a našeho právního řádu a po konzultacích s některými (velmi přátelskými, musím říct) řediteli ostatních politických institutů na české scéně založilo RP přípravnou skupinu, která projednávala konkrétní implementaci.

A teď konkrétně a věcně:
Připravili jsme zakládací listinu a související předpisy tak, aby institut mohl co nejlépe zkombinovat nezávislost a nestrannost s ideovým ukotvením, naplňovat potřeby regionů stejně jako celostátní agendy. S výsledkem jste byli seznámeni na OFFTOPIC(first-ever-fully-on-line-yeah!!!) jednání CF 2021.
Organizační struktura politického institutu Pirátů
Organizační struktura politického institutu Pirátů
Co a jak má institut dělat, jaké jsou jeho orgány a mechanismy kontroly, popisuje zakládací listina (ZL).
Zakládací listina ústavu-fin+VP.pdf
Zakládací listina k jednání
(108.73 KiB) Staženo 17 x
Předkládaná ZL je prakticky identická s tou, která byla představena při sběru podpory členského podnětu, pouze v článku 9.1 jsem si osvojil návrh Vojty Pikala na rozšíření deklarace účelu dobrovolnického kruhu (probráno i s Jankou Michailidu).

Jak již víte, abychom mohli politický institut založit tak, že se bude zodpovídat nejen Republikovému předsednictvu, ale celé straně, odhlasovali jsme na CF 2021 změnu Stanov pirátské strany. Touto změnou se rozdělilo právo vybírat členy správní rady institutu mezi RP, RV a CF. Podrobná ustanovení o tom, jak přesně tyto orgány "svoje" členy správní rady vybírají, jsou sepsaná v Předpisu o institutu, který Stanovy nově také umožňují. Návrh Předpisu o institutu (PoI) k jednání je zde: https://forum.pirati.cz/download/file.php?id=27201 . PoI upravuje ještě další věci ve vztahu strany a institutu, ale to nejpodstatnější pro tuto chvíli je, že určují, že CF má zvolit 3 členy správní rady, RV má volit 2 členy a RP má výběrovým řízením vybrat další 2 členy. Vzápětí po odhlasování usnesení a dokumentů v tomto jednání se volby a VŘ oficiálně spustí.

Dokumenty zde představené obsahují některé tzv. placeholdery. Prvním je prostor pro název institutu (a zkratku). V navrhovaném usnesení je použit název Pirátský politický institut, z.ú., nicméně paralelně už dlouho běží diskuze o vhodném názvu. V momentě, kdy dospějeme k názvu jinému, změníme ho - to může nastat v rámci této rozpravy, nebo v intervalu po odhlasování ale ještě před založením, ale i až po založení právnické osoby institutu. Kdykoli. Je to důležitá věc, ale ne kritická. Druhým placeholderem je místo v článku 15 odst. 1, kde musí být uvedený seznam prvních členů správní rady. Teprve navolením/výběrem těchto prvních členů CF, RV a RP bude zakládací listina doplněna a sekretariát Pirátů bude moci učinit ten vlastní krok založení institutu.

Děkuji za pozornost a hurá do diskuze a do práce!
Daniel Mazur
------------------------------
+420-602-439-639
daniel.mazur@pirati.cz
"... I believe in freedom... Not many people do, although they will, of course, protest otherwise. And no practical definition of freedom would be complete without the freedom to take the consequences. Indeed, it is the freedom upon which all the others are based."

Uživatelský avatar
Olga.Richterova
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 594
Registrován: 12 čer 2009, 20:40
Profese: překladatelka, lingvistka a poslankyně
Bydliště: Vršovice, Praha 10
Dal poděkování: 557 poděkování
Dostal poděkování: 1557 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 4/2021 Založení politického institutu

Příspěvek od Olga.Richterova »

Velmi děkuju Danovi za sepsání, já jsem moc ráda za celý tým i s Jankou, Ivorem a Ondrou Kolkem - díky společné práci je ten návrh myslím konsenzuální a unikátně náš. Teď ještě ten název!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Olga.Richterova za příspěvky (celkem 5):
Vaclav.Kubaljak, Jan.Zavadil, Daniel.Mazur, Petr.Vileta, Eva.Ticha

Uživatelský avatar
Jan.Zavadil
Člen KS Praha
Příspěvky: 582
Registrován: 04 lis 2017, 17:54
Profese: Product Manager
Bydliště: Praha 10
Dal poděkování: 3425 poděkování
Dostal poděkování: 1204 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 4/2021 Založení politického institutu

Příspěvek od Jan.Zavadil »

Ahoj všem,

předně díky všem zúčastněným za velký kus práce na Institutu. Díky už asi deseti proběhlými diskuzím myslím, že je většině členů "vše jasné" a pokud se nebudou opakovat dotazy z již proběhlých diskuzí, nebude to tu úplně "zaplevelené" 😁

Přesto bych si jeden dotaz dovolil - v jaké fázi je hledání osobností do akademické a správní rady? Zaregistroval jsem vlákna ke "sběru" kandidátů. Jak si stojíme, v jaké jsme fázi? :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Zavadil za příspěvky (celkem 3):
Daniel.Mazur, Milan.Dadourek, Eva.Ticha
“There are naive questions, tedious questions, ill-phrased questions, questions put after inadequate self-criticism. But every question is a cry to understand the world. There is no such thing as a dumb question.” Carl Sagan

Uživatelský avatar
Ivor.Kollar
Člen KS Praha
Příspěvky: 526
Registrován: 05 bře 2017, 11:57
Profese: IT konzultant
Dal poděkování: 1436 poděkování
Dostal poděkování: 1539 poděkování

Re: CF 4/2021 Založení politického institutu

Příspěvek od Ivor.Kollar »

Jan.Zavadil píše:
27 led 2021, 18:33
Ahoj všem,

předně díky všem zúčastněným za velký kus práce na Institutu. Díky už asi deseti proběhlými diskuzím myslím, že je většině členů "vše jasné" a pokud se nebudou opakovat dotazy z již proběhlých diskuzí, nebude to tu úplně "zaplevelené" 😁

Přesto bych si jeden dotaz dovolil - v jaké fázi je hledání osobností do akademické a správní rady? Zaregistroval jsem vlákna ke "sběru" kandidátů. Jak si stojíme, v jaké jsme fázi? :)
Ahoj,

aktualne sme vo fazi zberu kandidatov. Pred samotnym formalnym zalozenim institutu by si malo CF a RV zvolit svojich zastupcov v spravnej rade, RP to chce riesit vyberkom. Nasledne si po zalozeni institutu zvolena spravna rada v otvorenom vyberku vyberie riaditela institutu. Akademicka rada a dobrovolnicky kruh su na formalitach trochu menej zavisle, asi sa daju doplnit aj "za behu", resp. urcite sa to postupne bude diat. Momentalne ale mame cas na zber zaujemcov o pozicie, konkretny deadline este nebol vyhlaseny.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivor.Kollar za příspěvky (celkem 5):
Jan.Zavadil, Daniel.Mazur, Janka.Michailidu, Dalibor.Zahora, Milan.Dadourek

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 22915
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 31752 poděkování
Dostal poděkování: 24774 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 4/2021 Založení politického institutu

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Děkuji za začlenění úprav a změn, které jsem v členském podnětu navrhl;
ale jedna věc na kterou jsem upozornil vypadla;
9.2. Členové dobrovolnického kruhu mohou být zároveň jeho zaměstnanci nebo jeho dodavateli. (...)
Tady je třeba upravit, že se nejedná o "zaměstnance a dodavatele kruhu", ale o "zaměstnance a dodavatele institutu" a je potřeba takto formulaci upravit.

Navrhuji:
9.2. Členové dobrovolnického kruhu mohou být zároveň jeho zaměstnanci nebo jeho dodavateli ústavu. (...)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 7):
Vaclav.Kubaljak, Jan.Zavadil, Ivor.Kollar, Vit.Jurasek, Daniel.Mazur, Marek.Necada, Milan.Dadourek
člen RP, AO, PO, ZO, FT; člen AO OlK, vedoucí MRT Demokracie
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj|Profil|fb| Tel: 776635258
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“[1]

Uživatelský avatar
Daniel.Mazur
Předseda krajského sdružení
Příspěvky: 408
Registrován: 25 lis 2013, 10:23
Profese: fyzik, projektový manažer
Bydliště: Praha 5 - Hlubočepy
Dal poděkování: 538 poděkování
Dostal poděkování: 1028 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 4/2021 Založení politického institutu

Příspěvek od Daniel.Mazur »

Vojtech.Pikal píše:
28 led 2021, 10:31
Děkuji za začlenění úprav a změn, které jsem v členském podnětu navrhl;
ale jedna věc na kterou jsem upozornil vypadla;
9.2. Členové dobrovolnického kruhu mohou být zároveň jeho zaměstnanci nebo jeho dodavateli. (...)
Tady je třeba upravit, že se nejedná o "zaměstnance a dodavatele kruhu", ale o "zaměstnance a dodavatele institutu" a je potřeba takto formulaci upravit.

Navrhuji:
9.2. Členové dobrovolnického kruhu mohou být zároveň jeho zaměstnanci nebo jeho dodavateli ústavu. (...)
Ahoj,
děkuji, omlouvám se, že mi to vypadlo. Jsem pro, ale většinou na právnickou osobu v ZL odkazujeme jako na institut, ne ústav. Proto navrhuji ještě alternativu tvého návrhu, Vojto, tedy:
9.2. Členové dobrovolnického kruhu mohou být zároveň jeho zaměstnanci nebo jeho dodavateli ústavuinstitutu. (...)
Děkuju,
Dan
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Mazur za příspěvky (celkem 2):
Milan.Dadourek, Jan.Zavadil
Daniel Mazur
------------------------------
+420-602-439-639
daniel.mazur@pirati.cz
"... I believe in freedom... Not many people do, although they will, of course, protest otherwise. And no practical definition of freedom would be complete without the freedom to take the consequences. Indeed, it is the freedom upon which all the others are based."

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 22915
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 31752 poděkování
Dostal poděkování: 24774 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 4/2021 Založení politického institutu

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Daniel.Mazur píše:
29 led 2021, 14:32
Ahoj,
děkuji, omlouvám se, že mi to vypadlo. Jsem pro, ale většinou na právnickou osobu v ZL odkazujeme jako na institut, ne ústav. Proto navrhuji ještě alternativu tvého návrhu, Vojto, tedy:
9.2. Členové dobrovolnického kruhu mohou být zároveň jeho zaměstnanci nebo jeho dodavateli ústavuinstitutu. (...)
Děkuju,
Dan
Hmhm díky, ale potom je možná chyba v první větě 3.1:
3.1 Základním účelem ústavu [název - bude doplněn] (dále jen „ústav“) (...)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Milan.Dadourek, Jan.Zavadil
člen RP, AO, PO, ZO, FT; člen AO OlK, vedoucí MRT Demokracie
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj|Profil|fb| Tel: 776635258
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“[1]

Uživatelský avatar
Daniel.Mazur
Předseda krajského sdružení
Příspěvky: 408
Registrován: 25 lis 2013, 10:23
Profese: fyzik, projektový manažer
Bydliště: Praha 5 - Hlubočepy
Dal poděkování: 538 poděkování
Dostal poděkování: 1028 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 4/2021 Založení politického institutu

Příspěvek od Daniel.Mazur »

Vojtech.Pikal píše:
30 led 2021, 23:36
Daniel.Mazur píše:
29 led 2021, 14:32
Ahoj,
děkuji, omlouvám se, že mi to vypadlo. Jsem pro, ale většinou na právnickou osobu v ZL odkazujeme jako na institut, ne ústav. Proto navrhuji ještě alternativu tvého návrhu, Vojto, tedy:
9.2. Členové dobrovolnického kruhu mohou být zároveň jeho zaměstnanci nebo jeho dodavateli ústavuinstitutu. (...)
Děkuju,
Dan
Hmhm díky, ale potom je možná chyba v první větě 3.1:
3.1 Základním účelem ústavu [název - bude doplněn] (dále jen „ústav“) (...)
Omlouvám se za zdržení... Udělal jsem si revizi té zakládací listiny a ve skutečnosti tam pojem "institut" figuruje jen 2x (odstavec 8.6 a v novém znění 9.1) a ve všech 70+ případech je to ústav.

Navrhuji proto upravit všechno znění na "ústav" (až na slovo "institut" jako součást názvu), jednou ve výše řešené instanci odstavce 9.1 (k dobrovolnickému kruhu), jednou v 8.6 (k akademické radě).
8.6. Členství v akademické radě je neslučitelné s členstvím ve správní radě a zaměstnaneckým poměrem k institutuústavu. Člen akademické rady smí být členem dobrovolnického kruhu včetně výkonu role zástupce dobrovolnického kruhu na jednáních ostatních orgánů ústavu.
9.1. Dobrovolnický kruh je participační orgán ústavu. Účelem dobrovolnického kruhu je sdružovat osoby, které se chtějí dobrovolně podílet na činnostech institutuústavu, a navrhovat správní radě projekty pro realizaci ústavem v souladu s účelem ústavu.
Zdraví Dan
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Mazur za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Jan.Zavadil
Daniel Mazur
------------------------------
+420-602-439-639
daniel.mazur@pirati.cz
"... I believe in freedom... Not many people do, although they will, of course, protest otherwise. And no practical definition of freedom would be complete without the freedom to take the consequences. Indeed, it is the freedom upon which all the others are based."

Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Andrea.Hoffmannova a 0 hostů