KF OlK 3/2021 Veřejná online krajská schůze 2. 2. 2021

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: PKS Olomoucký kraj, Administrativní tým - OlK, Krajsti predsedajici

Zamčeno
Uživatelský avatar
Viktor.Tichak
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1093
Registrován: 04 úno 2018, 20:55
Profese: odborný asistent na FF UK
Dal poděkování: 1231 poděkování
Dostal poděkování: 1561 poděkování

KF OlK 3/2021 Veřejná online krajská schůze 2. 2. 2021

Příspěvek od Viktor.Tichak »

Milé Pirátky a milí Piráti z Olomouckého kraje,

vyhlašuji druhou letošní krajskou schůzi na 2. 2. 2021 od 18:00 online na https://jitsi.pirati.cz/xolk

Program:
1. Zahájení, schválení programu
2. Představení zájemců o členství
3. Primární volby - dovolba 5. místa
4. Volby do PSP ČR - report
5. Organizace XOLKu (MS, přípravné týmy, komunální volby 2022)
6. Reporty krajských zastupitelů
7. Ostatní reporty a interpelace
8. Senátní volby 2022
9. Různé

Další náměty?

Prosím @Michal.Langer o událost na fb.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Viktor.Tichak za příspěvky (celkem 2):
Jan.Bednarik, Petr.Lysek

Wenn dir ein Vogel aufs T-Shirt kackt, ärgere dich nicht. Freue dich, dass Kühe nicht fliegen können...

dosluhující předseda XOLKu (v rezignaci)
zastupitel v Olomouci
viktor.tichak(at)pirati.cz, OFFTOPIC777 152 528

Uživatelský avatar
Michal.Langer
Koordinátor/ka krajského sdružení
Příspěvky: 268
Registrován: 04 říj 2018, 13:46
Profese: student politického marketingu (FF UPOL)
Dal poděkování: 67 poděkování
Dostal poděkování: 237 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF OlK 3/2021 Veřejná online krajská schůze 2. 2. 2021

Příspěvek od Michal.Langer »

@Viktor.Tichak událost na FB vytvořena: https://fb.me/e/czxQ8QQH8
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Langer za příspěvky (celkem 2):
Zdenek.Zak, Viktor.Tichak
Uživatelský avatar
jan.zilka
Příznivec Pirátů – Olomoucký kraj
Příspěvky: 3
Registrován: 17 led 2018, 11:22
Profese: Systémový inženýr
Dostal poděkování: 15 poděkování

Re: KF OlK 3/2021 Veřejná online krajská schůze 2. 2. 2021

Příspěvek od jan.zilka »

Dobrý den,
rád bych krátce odprezentoval:

- podnět pro interpelaci na členy Vlády ČR - Situace rodin s dětmi 11-18 let
- související návrh na kompenzace pro rodiny s dětmi 11-18 let

Podkladová informace:
PDF dokument na Google Drive:
https://drive.google.com/file/d/1qGV0TB ... sp=sharing
Tito uživatelé poděkovali autorovi jan.zilka za příspěvky (celkem 2):
Petr.Lysek, Ondrej.Moskal
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26265
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37084 poděkování
Dostal poděkování: 30252 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF OlK 3/2021 Veřejná online krajská schůze 2. 2. 2021

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

(Jako proč ne, ale nevím, jestli si na schůzi řekneme víc, než že se to má předat příslušným gesčním poslancům a resortním týmům.)

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
jan.zilka
Příznivec Pirátů – Olomoucký kraj
Příspěvky: 3
Registrován: 17 led 2018, 11:22
Profese: Systémový inženýr
Dostal poděkování: 15 poděkování

Re: KF OlK 3/2021 Veřejná online krajská schůze 2. 2. 2021

Příspěvek od jan.zilka »

Dobrý den,

děkuji, samozřejmě stačí materiál předat poslanci, nerad bych s tím zdržoval.

Nedělám si velké iluze, že by snad mohl reálně nějaký návrh na kompenzace pro zmíněné rodiny zatížené zvýšenými výdaji souvisejícími s online výukou dětí 11-18 let vzniknout, ale budu moc rád za to, pokud se toto téma na interlepace dostane.

1. Zajímá mě, jestli lze skutečně touto cestou dostat podnět až ke členovi vlády, obzvlášť v takto turbulentní době
2. Pomohlo by to dvakrát - podnět mé ženy, která moc "nevěří na politiku" odspodu, by mohl upoutat pozornost většího množství lidí z jejích sociálních vazeb. Tam jsou lidé z kategorie 18-35 let, kteří nechodí k volbám, protože je "to nezajímá" nebo "tomu nerozumí" nebo dosud nevolili nebo v minulosti volili třeba ČSSD, ale už možná nebudou.
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26265
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37084 poděkování
Dostal poděkování: 30252 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF OlK 3/2021 Veřejná online krajská schůze 2. 2. 2021

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Ponět ke členovy vlády lze nejlépe dostat tak, že se pošle písemná interpelace, neboť na tu je ze zákona člen vlády povinnen odpovědět.
Ještě lépe tak, že poslanec, který má navázaný s ministem alespoň profesionální vztah to s ním osobně při nějaké příležitosti probere.

V obou případech musí před tím nastat odborné zpracování, rešerže apod, aby poslanec v daný moment ideálně věděl více než ministr.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Lenka.Jungling
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 49
Registrován: 08 lis 2020, 19:23
Dal poděkování: 16 poděkování
Dostal poděkování: 83 poděkování

Re: KF OlK 3/2021 Veřejná online krajská schůze 2. 2. 2021

Příspěvek od Lenka.Jungling »

Ahoj,

Přijala jsem nominaci na páté místo, a tak se domnívám, že bych na callu asi měla být. Zítra ale časově můžu pouze 18-18:45. Můžeme prosím přehodit body 2 a 3?

Díky
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Jungling za příspěvky (celkem 3):
Petr.Konecny, Viktor.Tichak, Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Viktor.Tichak
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1093
Registrován: 04 úno 2018, 20:55
Profese: odborný asistent na FF UK
Dal poděkování: 1231 poděkování
Dostal poděkování: 1561 poděkování

Re: KF OlK 3/2021 Veřejná online krajská schůze 2. 2. 2021

Příspěvek od Viktor.Tichak »

Lenka.Jungling píše: 01 úno 2021, 15:49 Ahoj,

Přijala jsem nominaci na páté místo, a tak se domnívám, že bych na callu asi měla být. Zítra ale časově můžu pouze 18-18:45. Můžeme prosím přehodit body 2 a 3?

Díky
Oukej, beru na vědomí

Wenn dir ein Vogel aufs T-Shirt kackt, ärgere dich nicht. Freue dich, dass Kühe nicht fliegen können...

dosluhující předseda XOLKu (v rezignaci)
zastupitel v Olomouci
viktor.tichak(at)pirati.cz, OFFTOPIC777 152 528

Uživatelský avatar
Michal.Langer
Koordinátor/ka krajského sdružení
Příspěvky: 268
Registrován: 04 říj 2018, 13:46
Profese: student politického marketingu (FF UPOL)
Dal poděkování: 67 poděkování
Dostal poděkování: 237 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF OlK 3/2021 Veřejná online krajská schůze 2. 2. 2021

Příspěvek od Michal.Langer »

Zápis:
Schůze XOLK 02. 02. 2021 online na jitsi.pirati.cz/xolk

Vyhlášena zde: viewtopic.php?f=413&t=55881

Přítomní: Viktor Tichák, Jaromír Horký, Jitka Majerová, Vašek a Lucie Schwarzovi, Petr Konečný, Vojtěch Nezval, Martin Šmída, Miroslav Radiměřský, Jan Bednařík, Martin Morong, Petr Lysek, Lenka Jungling, Antonín Štěpán, Radek Vojtek, Robert Šrejma, David Hošek, Zdeněk Žák, Radka Pribilincova, David Novák, Vojtěch Pikal, Jakub Jugling, Hynek Melichar, Vlastimil Špajs, Daniel Halamíček, Luboš Vlček, Jan Dvořák

Hosté: Michal Langer, Denisa Rendová, Pavel Ondrůj, Tomáš Valík, Vít Procházka, Michal Skopal, Karel Berka, Marek Hal, Vendula Vymazalová, Filip Křistek, Marek Bursa, Tereza Ptáčková, Miroslav Sedlář, Václav Ranc, Jirka Beneš, Tomáš Vlazlo, Petr Burian, Petr Pořízka, Nela Melicharová,

Předsedající: Viktor Tichák
Zapisovatelé: Michal Langer a Denisa Rendová

Program:

1. Zahájení, schválení programu
2. Primární volby - dovolba 5. místa
3. Představení zájemců o členství
4. Volby do PSP ČR - report
5. Organizace XOLKu (MS, přípravné týmy, komunální volby 2022)
6. SAKO - představení
7. Reporty krajských zastupitelů
8. Ostatní reporty a interpelace
9. Senátní volby 2022
10. Různé

Zahájení: 18:05

1.
Program konsensuálně schválen.
2.
VT: Je potřeba provést dovolbu pátého místa v čele kandidátky. V tomto týdnu je ještě možnost přijmout nebo odmítnout kandidaturu. Poprosím tedy kandidáty o představení.
LJ: Jsem členkou od listopadu 2020, ráda se teď zapojuju do komunální politiky, chci své zkušenosti z korporátního prostředí uplatnit i jinde. Kandidaturu jsem přijala, protože si myslím, že nejlepší cestou, jak být politikem, je získávat zkušenosti.
RP: K Pirátům jsem byla přijata v červenci minulého roku. Kandidaturu ještě zvažuju, představím se případně na fóru. Jsem z Kobyl nad Vidnávkou, přes 8 let jsem žila ve VB a zaměřuji se na sociální práci, kterou mám vystudovanou.
RŠ: Nechci kandidovat na páté místo, jelikož by podle mě měl mít vrcholný politik zkušenosti z komunálu. Chci se soustředit spíš na komunální volby 2022.
PO: Kandidaturu vidím jako další možnost podílet se na věcech veřejných. Navazuji tímto na svou kandidaturu do senátu. Pohybuji se 30 let v kultuře, takže tím se chci zabývat.
VT: Do jaké míry jste ochotni se podílet na kampani a jste připraveni, že propůjčíte svou tvář?
PO: Samozřejmě jsem.
LJ: Jsem připravená se na ní naplno podílet, tím, že už pracuji na poloviční úvazek budu mít i více času.
ZŽ: Jaká témata vás nejvíce zajímají a kterým tématům byste se v PS věnovali, pokud dostaneme 35%?
LJ: Primárně regionální rozvoj a životní prostředí
PO: Kultura, sociální oblast, doprava
JJ: Otázka na Pavla - nechtěl bys se stát členem strany, když už jsi na čelní pozici kandidátky?
PO: Vidím to jako své plus, protože můžu být nestrannější.
JJ: Je to plus pro stranu?
PO: Myslím si, že hlavně pro stranu.
JJ: Na Lenku - nebude tvá nezkušenost nevýhodou třeba oproti takovému Pavlovi? Proč tě máme vlastně volit?
LJ: Je to pro mě všechno nové, ale myslím, že aktivně nabírám zkušenosti a pokud by to dopadlo, tak jsem připravena na studium. Politiku dlouhodobě sleduji a mám stoický klid.
JJ: Nemyslíš si, že jsi moc klidná a mohlo by tě to znevýhodnit třeba v debatách?
LJ: Samozřejmě stoický klid nepřevažuje a dokážu adekvátně reagovat.
DH: Myslím si, že nečlenství ve straně by nemělo člověka diskvalifikovat. Někdo prostě do stran vstupovat nechce. Z pozice Pirátské strany je taky dobré, když tady máme někoho, kdo má vhled z vnějšku.
VT: Díky za názor, nikdo tady do členství netlačí, chápu komentář a ztotožňuji se.

3.
VT: Poprosím jen o zběžné představení, grilování proběhne na schůzích MS.
VP: Je mi 43, pracuji 20 let ve FN Olomouc a angažuji se na UPOLu, rozhodl jsem se k tomuto kroku, protože jste nám pomohli na obci. Vidím v přímém přenosu rozklad státu a myslím si, že Piráti jdou odspoda a jde za nimi vidět práce. Myslím si, že tohle je cesta pro ČR, ne ANO, které nám tady spíše kope hrob.
VT: Pro úplnost uvedu, že by se chtěl Vít angažovat asi primárně v MS Olomouc a případně my mohl pomoct s rozjezdem PV Lipník nad Bečvou.
ZŽ: Pošlu Vítovi kontakt až bude další grilovačka.
VR: Je mi 39 let, pracuji na PřF UPOL, jako vedoucí jedné z výzkumných skupin. Chci se zapojit, protože je podle mě lepší věci měnit, než si stěžovat, mám zkušenosti i z IT.
VT: Děkuji za stručnost, Vašek se hlásí do MS Olomouc, prosím ZŽ aby mu poslal taky kontakt.
MB: Jsem ze Štěpánova, je mi 40 let, 20 let se živím působností v IT. Rád bych byl aktivní na komunální úrovni ve Štěpánově.
VT: Marek je ověřen a v kontaktu se Zdeňkem
M: Studuji Hejčín, letos maturuju a členství bych si chtěl ještě rozmyslet.
VP: Když vidím, že tady máme tak mladé lidi, tak bych rád upozornil na možnost zapojení v Mladých Pirátech
VV: Pocházím z vesnice kousek od Prostějova, studuji Právo, už jsem v kontaktu s expertními týmy a zpracovávala jsem nějaké rešerše.
OM: Zdravím Vendulu a těším se až se uvidíme na scházi MS.
KB: Je mi 38, jsem docentem na PřF UPOL, na Pirátech se mi líbí jejich aktivita ohledně COVIDu, šlo podle mého názoru o rozumné návrhy, které byly často nakonec implementovány i ze strany vlády, přestože se k tomu nepřiznávala. Zapojím se nejspíše v MS Olomouc.
VT: 17.02.2021 bude schůze MS Olomouc, tak tam zvu všechny příznivce z Olomouce.
MS: Jsem z Přerova. Studuji VŠE a pořádám tábory pro děti.
VT: Děkuji, Michal už je ověřený a ví, že se má hlásit k MS Přerov.
DH: Zrovna na fóru zakládám další schůzi MS Přerov, tak to sem můžu rovnou poslat.
FK: Studují ekonomický obor, jsem od Hranic, Piráty sleduji už dlouho, jsem RegP od minulého roku.
VT: Podotýkám, že vzniklo vlákno k PT Hranice, tak budeme rádi, když nám pomůžeš. Na nadcházející schůze k Hranicku budeš přizván.

4.
VT: Jako krajský vyjednávací tým jsme se zatím sešli se STANem jednou a čekáme na pokyny. Vojto máš info?
VP: Předpokládáš poměrně správně. Nejsme sami, kdo na to tlačí, všechny kraje čekají, aby mohli dělat věci, tak kde chtějí manažera máme vyhlásit výběrko na manažera. V příštích dnech se vrhnu na pravidla hospodaření, která budou kopií našich pravidel ve vnitřních systémech. Taky se teď řeší, že se možná změní volební zákon, což by mohlo znesnadnit konání voleb.
VT: To je mi samozřejmě známo, ale zatím se chováme tak, že se to nestane. Nerad bych došel do fáze, kdy vypíšeme výběrko na volebního manažera a STAN ho nebude chtít. Oni zatím nevědí, jestli na něj budou mít. Horší je ale situace s billboardy, které se už teď řeší. Nechceme je mít asi jako majoritní část kampaně, ale byla by škoda je nevyužít vzhledem k tomu, že na některé máme zvýhodněné ceny.
VP: Pokusím se to potlačit, aby nějaký pokyn přišel.
VT: Byli bychom rádi alespoň za ofiko vyjádření, abychom mohli začít řešit rezervaci těch ploch.
DH: Lídr kraje a člen předsednictva by měl být zájem vědět jaká ta organizace voleb bude. Rád bych věděl, jestli dosavadní dualitní systém škrtáme nebo bude nový systém v přípravě na volby. Manažer - ve zlínském kraji to dělá někdo za STAN, tak kdyby neměli finance, tak by se toho mohl ujmout Jarda Horký.
VP: Mám za to, že neopouštíme dualitní model. Krajské volební štáby zřizuje ten centrální, aby byla jistota, že nebude na těch krajích nějaké dohadováni. Kraje by se měly dohodnout na té podobě a centrála na to dá jenom štempl.
VT: Chápu, na co se ptáš, ale jde hlavně o to, abychom to sladili, ať neobjedná centrála STANu 60 billboardů v OlK a my je nemáme zbytečně zablokované.
JH: Mě už to napadlo, ale byl bych asi ve střetu zájmů, protože bych měl možnost protěžovat nějak sám sebe. Své zkušenosti budu ale samozřejmě sdílet.
VT: Je tam taky finanční aspekt, když je manažer placený, tak je to něco jiného, protože bys byl zároveň i hospodářem, to jen k tomu střetu. Bylo by fajn mít někoho jako výkonného člověka.
DH: Pokud by to bylo tak oddělené, jak říká Vojta, tak by to nebyl problém. Ze svých zkušeností z minula si myslím, že to stejně bude dělat hlavně kraj.
VT: Zrekapituloval jsi co jsme říkali.
VP: Lokální kampaň nebude řízena centrálně, to nejde, střet zájmu může vzniknout ale nechci to moc řešit zrovna tady, ve volebních průzkumech vypadáme velmi dobře, počítejme s vyšším výskytem útoků a negativních reakcí, to že máme dobré průzkumy neznamená, že to máme za 9 měsíců v kapse. Bude to kruté, obrňte se.
VT: Jsme v té fázi, že vyčkáváme, ale kampaň zahájíme v tomto měsíci zcela jistě.
VP: Budu drbat do lidí ve sněmovně, aby vydali ty pokyny.
ZŽ: Reaguji na diskusi ohledně volby čela. Nechtěl jsem na fóru nutit program se kterým se neztotožníte, ty body programu, které chcete propagovat podepíšu, ale jsou tam body z programů jiných kandidátů, kterým byste se mohli podle mě taky věnovat. Všechny vaše priority jsou brány tak, že stát vezme peníze a moudře je rozdělí, každý den mám schůzky s drobnými podnikateli a ty to neosloví, z každé schůzky si odnáším, že lidé ztratili důvěru ve stát. Nechcete tedy převzít něco i z programu, který nebyl váš?
VP: Na priority ostatních kandidátů se rád podívám, myslím si, že bychom měli najít také nějaké krajské téma, souhlasím, že je třeba obnovit důvěru ve stát. Je potřeba to hlavně natlačit do centrálního volebního programu. Je potřeba to řešit v centrálních resortních týmech. Všechny tam zvu, pokud chtějí pracovat na programu.
VT: Souhlasím s tím, co psal Petr v tom svém ekonomickém programu. Myslím si, že jsme každý jen trochu jinak pojali ten svůj přístup v primárních volbách. Myslím si, že je ale potřeba nabídnout lidem i něco nového, nejen že napravíme současný katastrofický stav. Ale samozřejmě rád implementuju ty ekonomické body i do toho, co budu prosazovat já.
JH: Myšlenka, že budu pracovat na kampani je samozřejmě brána tak, že bych to dělal zadarmo. Kvituji to, co psali ostatní kandidáti, jejich program a kandidaturu, myšlenky Petry, Pavla Ondrůje, chtěl bych se podílet tam kde jsem angažovaný, ale osobně bych neměl mluvit do ekonomických otázek, když jim hluboce nerozumím, to by mohlo zanechat negativní dojem. Samozřejmě máme společný dlouhodobý program jako Piráti.
DH: Mě ve velké míře odpověděl Vojta. Shodou okolností jsem členem toho resortního týmu finance a snažím se tam tlačit tu podporu drobných podnikatelů a pocovidovou obnovu ekonomiky. Před čtyřmi lety jsem zaregistroval, že někde měli plakáty a pak si tam dal každý kandidát nějaké to své osobní téma.
VP: Zarazilo mě, že je DH v resortním týmu finance, nevidím ho ve skupině na foru ani na stránce resortního týmu.
VT: Obracím se na všechny příznivce, aby nám pomohli v kampani.
VP: Začnou nám teď primárky na dalších místech, chceme si nechat jako krajské fórum nějakou větší možnost, jak dovolovat ten zbytek kandidátky?
VT: Jsem pro to, aby to bylo v druhém kole rozděleno na ty dvě nebo tři části, po místech by to byla zbytečná obstrukce.
PO: Chtělo by to celostátní claim na lidi, něco pozitivního, nadějeplného, ale realistického.
VT: To už je také věc markeťáků.

5.
VT: Můžeme jít cestou každé město MSko nebo tak, jak to navrhuji já podle ORP. V posledních dvou letech jsme bohužel ztratili lidi kvůli tomu, že se jim nikde moc nevěnovali, což by se mohlo tímto změnit. 2022 jsou komunální volby, proto bychom se tomu měli letos věnovat, aby byla ta MSka už nějak etablována. Rád bych v těchto městech tu značku Piráti a STAN využil. Paralelně s tím se rozjela aktivita Tvrze, kterým se přihlásili lidé, které neměli v gesci. Chci jen říct, že není třeba, aby ti lidé byli z místa působnosti daného MSka, je to jejich volba. Ty hranice MSek můžeme načrtnout jakkoliv.
VP: Myslím si, že regionálním centrem MS Pirátská Tvrz je Brodek u Přerova. Na místní schůzi Olomouce se podle mě vždycky bude řešit lokální problémy a bojím se, že problémy z Daskabátů tam nikdo nebude chtít řešit.
VT: praxe - Už teď jsou v MS Olomouc lidé z daleka, stejně inklinace tu je, pokud tam teď piráti nejsou a z krajské úrovně je to složité zaštítit, když to rozdělíme na menší oblasti, můžeme to delegovat na MSka. Nevím, jestli se těm lidem v rámci kraje můžeme dostatečně věnovat.
MŠ: Stejně jako Viktor si myslím, že Pirátská Tvrz nemá centrum a bereme to jako decentralizovaný spolek. Kdybychom přijali Tovačov, tak bude největší, ale přesto bych ho neoznačoval za centrum. Je to určeno i rivalitou Brodku a Majetína. MS by mělo pokrývat oblast, za kterou přebírá zodpovědnost podle mého názoru. Pirátská strana od založení Tvrze vyrostla a myslím si, že jsme schopni už obhospodařit i větší územní celek. Rád bych vzal Bystročice pod křídla MS Pirátská Tvrz. Ale souhlasím s Vojtou, že bychom neměli mít to vymezení tak velké, abychom tam nebyli schopni dojet.
VT: Můj cíl je letos vybudovat funkční PT, abychom zajistili naše buňky tam, kde nemáme MSka. Doteď jsme na Uničovsku a Šternbersku nebyli a z pozice kraje do Javorníku nedojedeme, ale přijde mi logičtější, aby tam jezdili lidi z Jeseníku. Jde o to, že třeba MS Prostějov má působnost v celém okresu, ale MS Přerov má působnost o dost menší, přestože je aktivní.
OM: Díval jsem se na tu mapku, zděsilo mě, že 5 km od domu mám Pirátskou tvrz, nevadí mi to, ale Vrbátky a tak by to měly zůstat v rámci okresu. Měli bychom na sebe udělat bič, vytyčit si vždy 3 největší obce a udělat tam výjezdní schůze. U nás na schůzi byl kluk z Vrbátek, a tak mě překvapilo, že se tam hrne Tvrz. Tak jsem se chtěl MŠ zeptat, jestli oni mají zájemce z těchto obcí.
MŠ: Nejsem v předsednictvu Tvrze, takže nevím, jestli tam zájemci jsou. Jde mi o to, aby to bylo nějak logicky uspořádané třeba pro plakátování.
DN: K regionálním centrům jsem chtěl říct, že nás nespojuje geografie, ale hlavně myšlenky. Podle mě není třeba malovat nějaké čáry a každý by se mohl přidat do jakéhokoliv MS. Čáry do mapy se bohužel ale kreslit musí kvůli tvorbě kandidátek na místní úrovni. Lidé z nezařazených oblastí by měli mít podle mého názoru možnost zařadit se kam chtějí.
VT: Z mojí strany se to s kritikou nesetká. Já souhlasím, ty čáry jsou blbě nalajnované, někdo z Vrbátek se může cítit spíš jako člen Tvrze, ale teď spadá pod MS Prostějov, orientačně budou platit čáry a to MS v té oblasti bude mít primární zodpovědnost. Mirek Sedlář je z Litoveska, nespadá pod MS, chodí na schůze Olomoucka a nikdo mu v tom nezabrání. Teď bychom kandidátku v jeho obci řešili na Kraji. Pokud tam bude dostatek lidí na komunální kandidátku, tak ti lidé dokážou vytvořit přípravný tým jen na území obce. Hodně kandidátů se nám hlásí z těch osamělých oblastí a MS se zdráhají je řešit a odkazují je na Kraj. Jednou měsíčně je málo, aktivizovat je 2x měsíšně je určitě efektivnější.
VP: Co se týče hranic Tvrze, něco mě tam zaujalo, ale jsem schopen to nějak respektovat. Kdybychom ale v Olomouci přijali někoho z Litovle, tak by mi přišlo divné, kdybychom měli řešit jejich místní kandidátku.
VT: ORP Litovel v tom návrhu nespadá pod Olomouc. Můžeme ale potom jednat o tom, že MSka můžou vytvořit někde, kde vznikne kandidátka PT a vytvořit tam postupně MSka. Myslím si, že třeba o kandidátce v Náměšti na Hané rozhodnou lépe v Olomouci, než na celém kraji.
PO: Iniciativa Senioři na palubě nám může vypomoci v tom, jaké máme mezery v této oblasti. Ti starší budou mít selský pohled, chceme vylepit plakáty po okolí, aby se připojili a byli aktivní v komunálkách.
VT: Žijeme teď v takovém trochu duálně disfunkčním kraji, kde polovina MSek má působnost v celém okresu a polovina zase skoro nikde. Budeme to ještě diskutovat.
MS: Je nějaký člen z Litovle nebo ani jeden?
VT: Ani jeden.
MS: Je podle mě lepší, když se udělají MS, protože já, kdybych měl být v MS Olomouc, tak se tam řeší interní místní věci, což asi není nic úplně pro mě.
VT: Pracujeme na tom. Včera jsme měli schůzku s členy z Lipníku, ti se chtějí účastnit přípravného týmu, na základě nových a zaběhlých členů by pak fungovalo to MS. Pak i v Uničově.
PL: Líbí se mi, jak je to udělané v Pirátské Tvrzi. Zatím mi nedává moc smysl, pokud jde z malých obcí pár lidí, tak bych je nenutil vstupovat do MSek a je lepší to nechat na jejich uvážení.
VT: Chcete si to Konicko nechat a vzít si organizaci nových lidí tam a udělat výjezdní schůzi a nebo se Konicka vzdát, to jsou ty dvě možnosti.
JB: Ke Konicku jsem chtěl říct, že jsme tam měli na lokální úrovni nějakou spolupráci, ale už to utichlo, možná by mělo smysl se jim ozvat a mohli by se taky potencionálně ozvat.
PL: Určitě se nezbavujeme toho, že si vezmeme okres pod svá křídla a uděláme tam třeba výjezdní schůze. Jde mi jen o to formální členění, raději bych nechal na nich, ať si rozhodnou.
VT: V těch vesnicích máme jednotlivce a mají pocit, že se jich nikdo neujme a MSka mají pocit, že nemají mandát se jich ujmout. Chce to sjednotit, jsem rád, že to probíráme v rámci kraje, ale debata bude určitě pokračovat na příští schůzi.
OM: Chci reagovat na Davida, vidí to podle mě moc technoktraticky. Je to hlavně na jednotlivcích.
MŠ: Nevidím v tom problém, my máme kandidáta z Hoskovic, ale stejně jsme to pod sebe nezařadili, protože si myslím, že to tam nejsme schopni obsloužit. Nakreslili jsme si to tak, jak jsme schopni to obhospodařovat.
VT: Nevidím problém v přesouvání lidí do jiných MSek, je to jejich právo na sebeurčení. Já za sebe říkám, že bych teď nerad hlasoval o kandidátkách ve dvaceti malých vesničkách ve kraji.
VP: Musíme rozhodnout o mechanismu, který těm lidem umožní odchod kamkoliv jinam
VT: Umožňujeme lidem se hlásit kamkoliv, mechanismus pro skupiny tu máme, nevím jak bys to chtěl udělat jinak, než je to teď
VP: Jde mi spíš o právo těch sdružení, jestli budou moct říct, že teď odcházejí, jelikož teď to podle předpisů nejde.
VT: Je to teoretický problém, reálná situace s vesnicí plnou členů Tvrze, ale spada pod Přerov, Přerov si je bude uzurpovat. To mi přijde takové...
VP: Pokud by nastala situace, že spadá obec pod Prostějov, ale je na území tvrze, tak by podle pravidel muselo kandidátku schvalovat MS Prostějov.
VT: Nevidím důvod, proč by si to MS uzurpovalo tu vesnici.. vyřešilo by se to usnesením Předsednictva o změně hranice
VT: Počkáme na povolení PKSka, pobavíme se s nimi, kontaktujeme předsednictva MSek, počkáme si na jejich vyjádření a potom to utvoříme na základě konsensu a teprve pak to předložíme fóru k odhlasování.
OM: Měla by se udělat schůze MSek, kterých se to týká.

6.
ML: Byli jsme z PO pověřeni abychom o SAKO informovali, rozesílal jsem to PMS.

7.
PL: Na kraji se z hlediska zastupitelů moc neděje, řeší se prohlášení rady po obsahové stránce, gesční radní měli vypsat, co jsou schopni splnit. Mělo by proběhnout výběrko pro OlK, sedět by tam měl za nás VT a MM.
VT: Co se očekává k tomu výběrku? Na čem pracovat?
PL: Měli byste číst materiály k tomu, upravit a předávat informace.
PO: Má někdo informace o tom náměstkovi, který tady kumuluje funkce?
MŠ: máme to v záloze a až nás bude ODS prudit, tak tohle máme v záloze, my a spojenci se snažíme být konstruktivnější. Tohle bude na stole relativně brzo.
PO: Pan Zácha se rád fotí do médií, tak proto možná svolává tak často ty rady.
VT: poprosím MŠ, aby poreferoval o činnosti ve své funkci
MŠ: Založil jsem si vlákno na krajském fóru, kde jsem udělal report za poslední tři měsíce.
PL: Vnímám, že je to u mě taky rest, a udělám to asi podobně, jak MŠ v nějakém vlákně na fóru.
MM: Sedíme v zastupitelstvu už čtvrt roku a chtěl bych vyjádřit svou nespokojenost s tím, že jako neuvolněný zastupitel se cítím poněkud bezprizorně, když chci cokoliv ve zdravotnictví prosadit tak, narážím. OFFTOPICChtěl bych říct, že v tomto volebním období začneme řešit ty nemocnice v OlK, bude třeba začít řešit jejich vztah s Agelem.
VT: Díky, zajímavé to je vzhledem k tomu, že je pro nás novinka být v koalici
PL: Minulý týden jsme měli schůzku klubu a řešili jsme i ten problém neuvolněných zastupitelů, kdy často neví, co mají vlastně dělat. Jakmile budu mít za sebou ta jednání, budu informovat. OFFTOPICODS nechce dělat prověrku toho, jak funguje Agel. Bude to asi dost třeskutý bod. Ještě se nesešlo ani moc komisí a výborů, až se to rozjede, tak si podle mě najde práci každý.
VP: Jak často děláte schůze klubu?
PL: Teď se dělají schůzky každý týden, ale začne se to teprve pořádně rozbíhat. Zatím se to týkalo hlavně programového prohlášení.
MŠ: Chci jen reagovat na to, že komise se nescházejí. Ta ŽP už se sejde příští týden podruhé.
TV: OFFTOPICDoplním MM, s Agelem bude veselo, v Jeseníku nemá nemocnici v pronájmu, ale vlastní ji. Já aktuálně řeším záchranku, komise IT a smart se sešla.
OFFTOPICMM: Chci doplnit, že ODS a Agel k sobě mají velice blízko, tlaky tam půjdou od pana Vavrouška, který je v komisi zdravotnictví nominovaný za ODS.
VT: Jak říkal PL, komise a výbory jsou nejideálnější, jelikož se tam dají připomínkovat i návrhy koaličních partnerů.

8.
VP: Intenzivně se teď připravujeme na to, že hrozí změna volebního systému a připravujeme se na volby. Se STANem uvažujeme o nějaký návrh na změnu ústavy, aby si ji nemohl třeba prezident vykládat tak volně. Připravte se na drobné změny jednacího řádu.
VT: Doplním, že nám došla výzva pana Galušky, že Resortní Tým Bezpečnost by rád rozšířil své řady hlavně z komisí pro bezpečnost, nejsem si úplně jist, kdo za nás sedí v této komisi.
PK: Chtěl jsem jenom říct, že nevím, jestli je to ta stejná komise, ale já sedím v komisi pro prevenci a návykové látky.
VT: Nevím, jestli takovou komisi máme, chtějí aby se tam dostal někdo, kdo to řešil v rámci KETu, Výzvu od nich máme a byli by rádi, kdyby se tam za každý kraj někdo zúčastnil.

9.
VT: V roce 2022 budou senátní volby na území Olomouce a chtěl jsem podnítit diskusi k tomu, abychom našli vhodného kandidáta. Někdo už se mě ptal, jestli neoslovíme bývalého rektora UPOL.
VP: Ten rektor by mohl být zajímavý. Je potřeba se podívat na bývalé kandidáty.
VT: Vím, jak funguje univerzitní politika a měli bychom se ztotožňovat s ideami daného člověka, kterou já u bývalého rektora UPOL nevidím, ale o tom se můžeme pobavit

10.
-
Ukončení schůze ve 20:45
Děkuji @Denisa.Rendova za pomoc se zápisem :)
Naposledy upravil(a) Martin.Elias dne 03 úno 2021, 13:22, celkem upraveno 1 x.
Důvod: neuvolněný zastupitel, nikoli uvolněný. A citlivější věci do OT.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Langer za příspěvky (celkem 3):
Viktor.Tichak, Jan.Bednarik, Martin.Elias
Uživatelský avatar
Jaromir.Horky
Předseda/předsedkyně krajského sdružení
Příspěvky: 1000
Registrován: 09 led 2018, 17:20
Profese: Marketingový manažer
Dal poděkování: 695 poděkování
Dostal poděkování: 1140 poděkování

Re: KF OlK 3/2021 Veřejná online krajská schůze 2. 2. 2021

Příspěvek od Jaromir.Horky »

lock

Předseda KS OLK, Zastupitel Olomouckého kraje, vedoucího mediálního týmu OLK

Nejlepší způsob, jak dosáhnout cíle, je začít. OFFTOPIC774942021
Něco o mně

Zamčeno

Zpět na „Krajské fórum Olomoucký kraj“