Protože se domnívám, že je autorský zákon v naší gesci, a taky protože je to jedna z věci na které jsem se v minulosti trochu podílel, tak jsem se rozhodl v krátkosti shrnout snažení našich lidi v PS právě k tématu AZ.
Piráti zpracovali novelu autorského zákona, která zruší poplatek za prázdná média vybíraný OSA za počítače a telefony, zákaz kopírování notových záznamů pro vlastní potřebu a poplatek za rádio či televizi v provozovnách drobných živnostníků, kde jde pouze o doplňkovou činnost. Jako kompenzaci navrhli snížit DPH na 10 procent, takže autoři a vydavatelé ušetří 430 milionů a zákazníci 280 milionů korun.
V současném autorském zákoně je mnoho oblastí, jež postrádají smysl a které potřeba změnit, aby se celý systém autorského práva přizpůsobil digitálnímu věku a 21. století. Jedná se např. o zrušení poplatku za prázdná média, kdy OSA vybírá peníze za podle velikosti, nebo druhu konkrétního média. Poplatek se platí za potenciální možnost kopírování autorského obsahu pro vlastní potřebu. Předem však již počítá s tím, že si uživatel onen autorský obsah bude na příslušné médium vkládat, i když tak ve výsledku vůbec činit nemusí. Další věcí je zrušení náhrady bezdůvodného obohacení ve dvojnásobné výši, které jde proti smyslu kompenzace poškozeným. Náhrada má mít smysl kompenzační a nikoliv represivní - v současné právní úpravě by provinilec zaplatil za porušení autorského práva 2x. Zrušit by se měl i zákaz kopírování notových záznamů pro vlastní potřebu, které je v současné době nesmyslně omezeno. Např. knihy se ve veřejných knihovnách kopírovat mohou, ale notové záznamy nikoliv - např. tak domácí hraní na kytaru je tak nesmyslně omezeno. V neposlední řade by drobní živnostníci neměli platit poplatek za pouštění hudby ve svých provozovnách, kde hrají pouze toliko doplňkovou činnost. Piráti již v minulosti podali pozměňovací návrhy týkající se úpravy autorského zákona. V březnu 2019 podali celou sadu pozměňovacích návrhů, které mají podporu jednotlivých poslanců napříč politickým spektrem.
Štěpán Drtina mimo jiné i asistent Lenky Kozlové napsal:
Ve sněmovně je zatím zaparkovaná novela autorského zákona z pera vlády. Máme k tomuto připraveno celkem 8 komplexních pozměňovacích návrhů, které odstraňují největší nešvary současné autorského zákona.
Svobodná hudba
Návrh vyjímá z povinnosti hlásit kolektivnímu správci produkce, kde jsou provozována pouze díla, jejichž autorem je dodavatel produkce či díla nepodléhající kolektivní správě (vedle již existující výjimky pro díla tradiční lidové kultury). V těchto případech hlášení správci postrádá jakéhokoliv smyslu.
V praxi hudebník zastupovaný kolektivním správcem musí hlásit koncert, kde hraje svoji vlastní hudbu a za tu pak zaplatit. Mám známého v jedné celostátně známé kapele a ten mi dal příklad - když uspořádá koncert, kde hraje pouze svojí hudbu, tak (přesná čísla si nevybavím) cca 30k musí zaplatit kolektivnímu správci a vrátí se mu jenom cca 27k.
Zúžení kolektivní správy
Návrh zpřesňuje rozsah kolektivní správy, která se má týkat pouze děl kolektivně spravovaných ze zákona či na základě smlouvy.
V praxi kolektivním správci vybírají poplatky za díla autorů, kteří o zastupování nepožádali! Aby za tebe kolektivní správce nemohl vybírat poplatky, tak musíš sám aktivně požádat o vyřazení ze zastupování.
Omezení rozšířené kolektivní správy
Z rozšířené kolektivní správy se vyjímá vymáhání náhrady škody a bezdůvodného obohacení. Nedává smysl vymáhat náhradu škody a bezdůvodného obohacení v situaci, kdy osoba o tyto nároky nejeví zájem.
To samé jako výše. Teď jsou kolektivní správci oprávnění požadovat náhradu škody za užití díla, jehož autor o zastupování nepožádal, nebo pokud ani není znám (tzv. osiřelé dílo).
Poplatky za prázdná média
Navrhuje se zrušení poplatku za prázdná média. Pokud si koupíte flešku, tak zaplatíte až 90 kč kolektivnímu správci, za externí disk až 150 kč a za CD 5 kč. Je to počítáno podle velikosti média. Zatím se toto nevztahuje na mobily, ale OSA chce poplatek rozšířit i na ně. V podstatě je tím předplácena možnost, že na médium je nahrán autorsky chráněný obsah. Autorský zákone tedy v tomto případě počítá s presumpcí viny.
Bezdůvodné obohacení ve dvojnásobné výši
Ruší nesystémovou úpravu náhrady bezdůvodného obohacení ve dvojnásobné výši. Teď zákon zvyšuje na dvojnásobek nárok plnění při zásahu do autorského zákona. Neexistuje důvod, proč by autorské právo mělo mít privilegované postavení, např. proti neoprávněnému odebrání cizího majetku, kde se platí rozdíl majetku, nikoliv jeho dvojnásobek.
Smysl náhrady škody a vydání bezdůvodného obohacení je v českém právním řádu pouze kompenzační, cílem je tedy nahradit újmu, která vznikla poškozenému. Zdvojení náhrady má „pseudosankční“ povahu, nicméně v českém právním řádu náleží ukládání sankcí toliko veřejné moci, nikoliv soukromému žalobci.
Notoviny
V současné době je zapovězeno kopírování notových záznamu i pro vlastní potřebu. Takže ad absurdum pokud budeš hrát večer u táboráku na kytaru z okopírovnaých not, tak porušuješ zákon
Sdělování veřejnosti
Přesná definice co není sdělování díla veřejnosti
Omezení úvahy MK
Omezuje se de facto volná úvaha ministerstva při udělení oprávnění ke kolektivní správě pouze jednomu žadateli. Nově je tento postup umožněn pouze v odůvodněných případech, přičemž toto odůvodnění bude přezkoumatelné.
Stále se však nedaří ST 400 předřadit na schůzi sněmovny. Ale zřejmě využijeme aktuální transpozici evropské směrnice ke copyrightu a přilepení naších pozměňovacích návrhů. Návrh implementace copysměrnice je teš v meziresortním připomínkovém řízení.
Správce zeměkoule na polovičním úvazku bez možnosti odvolání a bez nároku na jakoukoliv odměnu