[Rozprava] KF JmK 1/2021 - Dodatek č.1 koaliční smlouvy ZJMK

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: KoKS Jihomoravský kraj, PKS Jihomoravský kraj, Krajsti predsedajici

Uživatelský avatar
Robert.Cuma
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1294
Registrován: 05 čer 2012, 11:57
Profese: manažer
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 1392 poděkování
Dostal poděkování: 2882 poděkování
Kontaktovat uživatele:

[Rozprava] KF JmK 1/2021 - Dodatek č.1 koaliční smlouvy ZJMK

Příspěvek od Robert.Cuma »

Ahoj Piráti,

svolávám jednání ve věci schválení Dodatku č.1 koaliční smlouvy pro Zastupitelstvo JMK ve volebním období 2020 – 2024.

Návrh usnesení:
Krajské fórum Jihomoravského kraje

s ch v a l u j e

návrh dodatku č.1 koaliční smlouvy pro Zastupitelstvo JMK ve volebním období 2020 – 2024, které je přílohou č.1 tohoto usnesení a

p o v ě ř u j e

předsedu krajského sdružení JmK podpisem dodatku za Pirátskou stranu.

Důvodová zpráva:
Změna se týká prohození funkce předsedů dvou komisí, a to:
ve schválené a platné verzi nám připadá pozice předsedy Komise pro kulturu a památkové péči, v navrhovaném dodatku máme místo toho pozici předsedy Komise pro vzdělávání, výchovu a sport
ve schválené a platné verzi je pozice předsedy Komise pro vzdělávání, výchovu a sport určena pro opozici bez dalších podrobností, v navrhovaném dodatku má být předseda Komise pro kulturu a památkovou péči určen souhlasným stanoviskem koaličních stran

Změna je navrhována z důvodu, že během vývoje v opozičním uskupení SPOLU došlo k odchodu dvou členů mimo klub (Michal Doležel a Tomáš Třetina), přičemž v prvním návrhu bylo uvažováno, že funkci předsedy určené komise bude zastávat právě Michal Doležel, který při kroužkování přeskákal ostatní kandidáty a dostal se na první místo. Vzhledem k tomu, že se předběžně stále počítá s nabídnutím předsednictví komise pro Kulturu a památkovou péči pro M. Doležela, který je ale v současnosti mimo zastupitelské kluby, je použita formulace, že na výsledné nominaci se bude muset shodnout koalice, a to jednomyslně.

My na funkci předsedy Komise pro vzdělávání, výchovu a sport (kterou z pohledu šíře agendy i objemu krajského rozpočtu považujeme za vlivnější a důležitější) budeme nominovat Petra Vlasáka, Petr nominaci přijme.

Vzhledem k probíhajícím diskusím považujeme za nutné uvést, že náš klub nepodporuje uvolněnou funkci pro předsedu komise kraje; uvolněná funkce je akceptovatelná pouze v případě, že je spojena se zcela jasnou, konkrétně definovanou pracovní agendou a zodpovědností, jejíž časová a odborná náročnost odpovídá plnoúvazkové práci.

Rozprava bude otevřená do pátku, 8. 1. 2021, poté bude zahájeno hlasování.

EDIT: pro přehlednost jsem zkopíroval důvodovou zprávu do úvodního příspěvku
Přílohy
Dodatek č. 1.docx.pdf
(59.87 KiB) Staženo 55 x
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Cuma za příspěvky (celkem 2):
Lukas.Dubec, Zbynek.Janoska

Róbert Čuma

Uživatelský avatar
Jiri.Hlavenka
Republikový výbor
Příspěvky: 161
Registrován: 23 pro 2014, 09:50
Profese: Podnikatel
Dal poděkování: 165 poděkování
Dostal poděkování: 553 poděkování

Re: [Rozprava] KF JmK 1/2021 - Dodatek č.1 koaliční smlouvy ZJMK

Příspěvek od Jiri.Hlavenka »

Důvodová zpráva k předloženému návrhu koaliční smlouvy

Pirátky a piráti,
předkládáme návrh na drobnou úpravu koaliční smlouvy pro koalici v Jihomoravském kraji pro volební období 2020-2024. Změna se týká prohození funkce předsedů dvou komisí, a to:
ve schválené a platné verzi nám připadá pozice předsedy Komise pro kulturu a památkové péči, v navrhovaném dodatku máme místo toho pozici předsedy Komise pro vzdělávání, výchovu a sport
ve schválené a platné verzi je pozice předsedy Komise pro vzdělávání, výchovu a sport určena pro opozici bez dalších podrobností, v navrhovaném dodatku má být předseda Komise pro kulturu a památkovou péči určen souhlasným stanoviskem koaličních stran

Změna je navrhována z důvodu, že během vývoje v opozičním uskupení SPOLU došlo k odchodu dvou členů mimo klub (Michal Doležel a Tomáš Třetina), přičemž v prvním návrhu bylo uvažováno, že funkci předsedy určené komise bude zastávat právě Michal Doležel, který při kroužkování přeskákal ostatní kandidáty a dostal se na první místo. Vzhledem k tomu, že se předběžně stále počítá s nabídnutím předsednictví komise pro Kulturu a památkovou péči pro M. Doležela, který je ale v současnosti mimo zastupitelské kluby, je použita formulace, že na výsledné nominaci se bude muset shodnout koalice, a to jednomyslně.

My na funkci předsedy Komise pro vzdělávání, výchovu a sport (kterou z pohledu šíře agendy i objemu krajského rozpočtu považujeme za vlivnější a důležitější) budeme nominovat Petra Vlasáka, Petr nominaci přijme.

Vzhledem k probíhajícím diskusím považujeme za nutné uvést, že náš klub nepodporuje uvolněnou funkci pro předsedu komise kraje; uvolněná funkce je akceptovatelná pouze v případě, že je spojena se zcela jasnou, konkrétně definovanou pracovní agendou a zodpovědností, jejíž časová a odborná náročnost odpovídá plnoúvazkové práci.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Hlavenka za příspěvky (celkem 3):
Robert.Cuma, Lukas.Dubec, Jiri.Kubalek
Uživatelský avatar
Robert.Cuma
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1294
Registrován: 05 čer 2012, 11:57
Profese: manažer
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 1392 poděkování
Dostal poděkování: 2882 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [Rozprava] KF JmK 1/2021 - Dodatek č.1 koaliční smlouvy ZJMK

Příspěvek od Robert.Cuma »

otevírám rozpravu a předávám předsedání Adamovi Vyplelovi.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Cuma za příspěvek:
Adam.Vyplel

Róbert Čuma

Uživatelský avatar
Marek.Fiser
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 116
Registrován: 12 črc 2012, 12:55
Profese: Obchodní zástupce v IT
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 54 poděkování
Dostal poděkování: 212 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [Rozprava] KF JmK 1/2021 - Dodatek č.1 koaliční smlouvy ZJMK

Příspěvek od Marek.Fiser »

Ahoj všichni,

asi nikoho moc nepřekvapí, že tato avizovaná změna mě vůbec netěší. Měl jsem radost, že piráti vyjednali předsedání právě této komise, vzhledem k návaznosti na Brno a moc jsem se těšil na spolupráci s Petrem Vlasákem. Měli jsme tomu nedlouho po ustavujícím zastupitelstvu krajský kulturní KET, kde jsme probírali jak zkusíme na kraj prostřednictví této komise přinést něco z prvků transparentnosti a otevřenosti především směrem k dotačním titulů, jak jsme to učinili v Brně, kde je pro nás předsedání kulturní komise v tomto velkou výhodou (přehledný web o dotacích, revize a úprava dotačních titulů, veřejná připomínkování, odborné hodnotitelské komise, pravidelný informační servis pro odbornou veřejnost atd.) - a další dobré věci viz co jsme udělali doteď v Brně v kultuře: viewtopic.php?f=748&t=54807&p=729450&hi ... ji#p729450 Obávám se, že pokud o tuto komisi teď přijdeme, pak to půjde o poznání hůř.
Jiri.Hlavenka píše: 04 led 2021, 15:32 Změna je navrhována z důvodu, že během vývoje v opozičním uskupení SPOLU došlo k odchodu dvou členů mimo klub (Michal Doležel a Tomáš Třetina), přičemž v prvním návrhu bylo uvažováno, že funkci předsedy určené komise bude zastávat právě Michal Doležel, který při kroužkování přeskákal ostatní kandidáty a dostal se na první místo.
Mně toto řešení prostě nepřijde šťastné. S tím, že SPOLU bude mít problémy samo se sebou jsme tak nějak počítali už před dlouho volbami. Že to bude takto rychle, to trochu překvapilo i mě, nicméně nevidím důvod řešit takhle jejich trable za ně. Většinou se takto cizí trable stanou našimi a to bych nerad.
Jiri.Hlavenka píše: 04 led 2021, 15:32
My na funkci předsedy Komise pro vzdělávání, výchovu a sport (kterou z pohledu šíře agendy i objemu krajského rozpočtu považujeme za vlivnější a důležitější)
Rád bych Jirko věděl, v čem konkrétně spatřuješ tu větší důležitost komise pro vzdělávání a jak toho většího vlivu podle tebe můžeme právě díky předsedání této komise využít.

Jiri.Hlavenka píše: 04 led 2021, 15:32 budeme nominovat Petra Vlasáka, Petr nominaci přijme.
Zajímalo by mě, jak to vidí ze své pozice Petr, zda mu tato změna rovněž přijde smysluplná a výhodná a jaký má případně s tou vzdělávací komisí plán.

Díky a těším se na diskusi.

Mara
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Fiser za příspěvky (celkem 8):
Tomas.Kolacny, Jiri.Kaderavek, Lukas.Dolezal, Tomas.Psota, Miroslav.Barta, Zbynek.Janoska, Robert.Cuma, Silvie.Mrkvanova

Člen MS Brno, marek.fiser@pirati.cz

Uživatelský avatar
Tomas.Kolacny
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 3193
Registrován: 04 kvě 2012, 01:22
Bydliště: Brno - Židenice
Dal poděkování: 1592 poděkování
Dostal poděkování: 3847 poděkování

Re: [Rozprava] KF JmK 1/2021 - Dodatek č.1 koaliční smlouvy ZJMK

Příspěvek od Tomas.Kolacny »

Ahoj Pirátky a Piráti,

za sebe podepisuji vše, co tu napsal Mara. Musím říct, že po škrtnutí třetiny rozpočtu na podporu brněnské zřizované kultury je tohle druhá rána, která výrazně zkomplikuje budoucí spolupráci mezi městem a krajem v oblasti kultury a významně omezí možnost přenést na krajskou úroveň to dobré, co se v brněnské kultuře povedlo za poslední roky zavést (od nastavení nezávislých hodnotitelů žádostí o dotace, přes víceleté dotační tituly a transparentní dotační portál, až po prvky kulturního destinačního marketingu). Mrzí mě také, že poté co se mi jako krajským fórem jmenovanému členu vyjednávacího týmu podařilo předsednictví krajské kulturní komise pro Piráty získat, je teď navrhováno se ho bez boje vzdát.

Od Jirky tu nepřímo zaznělo, že kulturní komise není až tak důležitá, k tomu bych rád zmínil jen jediné: důležitost a obsah komisi dává zejména její předseda, který může zvednout jakékoli téma, které je pro něj důležité. Komise je ze zákona iniciativní orgán rady, takže může krajské radě navrhovat/doporučovat a vlastní aktivitou se stát velmi důležitou.

Prosím proto všechny, aby hlasování o tomto dodatku nebrali na lehkou váhu a rád bych poprosil o vyjádření krom výše zmíněných také @Monika.Spilkova, která pozici předsedkyně kulturní komise zastává na Brně a jejíž vhled do problematiky je pro mě velmi důležitý.

Díky za pozornost a těším se na diskusi.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Kolacny za příspěvky (celkem 7):
Jiri.Kaderavek, Marek.Fiser, Tomas.Psota, Miroslav.Barta, Lukas.Dolezal, Zbynek.Janoska, Robert.Cuma

Tomáš Koláčný
statutární město Brno - Zastupitel města Brna, člen výboru pro národnostní menšiny a zastupitel městské části Brno-Židenice
tel: +420 736 661 244 e-mail: tomas.kolacny@pirati.cz

Uživatelský avatar
Jiri.Hlavenka
Republikový výbor
Příspěvky: 161
Registrován: 23 pro 2014, 09:50
Profese: Podnikatel
Dal poděkování: 165 poděkování
Dostal poděkování: 553 poděkování

Re: [Rozprava] KF JmK 1/2021 - Dodatek č.1 koaliční smlouvy ZJMK

Příspěvek od Jiri.Hlavenka »

Protože jsem přímo vyzván, zareaguju na Marka a Tomáše.

Předem musím říci, že nejsem autorem nebo iniciátorem této změny. Sám jsem vůči ní celkem neutrální, či mírně pozitivní vzhledem k našemu vlivu v Jihomoravském kraji. Vnímám ji hlavně jako žádost koaličních partnerů (a z nich nejvíce hejtmana), kteří potřebovali rozseknout poslední nevyřešený bod v obsazení funkčních orgánů kraje, kde předchozí návrh byl zastupiteli z opozice odmítán. Svým způsobem ji beru jako žádost, která naši krajské pozici nijak neškodí a jsem ochoten zdvořilé žádosti slušně vyhovět - s tím, že někdy zase budeme potřebovat vyhovět my.

Když zde vidím úvahy o hybatelské úrovni krajské komise, musím podotknout, že komise na kraji fungují formálně jako poradní a iniciativní orgán Rady, ale alespoň v uplynulém období Rada k jejich závěrům prakticky vůbec nepřihlížela a nebrala je v potaz; na Radu předkládají věci radní a ti rozhodují jen podle své úvahy a ne podle toho na čem se usnese komise. Byl bych moc rád, aby se toto zásadně změnilo a přičiníme se o to, ale jen konstatuji, že zatím takto komise fungují. Bohužel. Jejich legislativní vymezení (tj. to že nemají žádnou pravomoc, na rozdíl od výborů) se ale nejspíš nezmění.

Co se týká vlivu obou komisí - vycházím (triviálně) z velikosti a vlivu obou gescí, tedy oblasti kultury a oblasti školství. Oblast školství má rozpočet 1.3 miliardy (s transfery dokonce 19 miliard, je tak v tomto směru finančně největším odborem na kraji), oblast školství má rozpočet 340 mil. Kč, s transfery 350 mil, přičemž 55% z té částky nejde na živou kulturu, ale na památky a muzea. Škol zřizovaných jihomoravským krajem je přes 200, organizací zřizovaných krajem v oblasti kultury je několik. Ten rozdíl ve vlivu je opravdu velký (je to obrovský rozdíl proti Brnu, které dává na kulturu 1.5 miliardy a je to jedna z největších položek v rozpočtu). Opět, finance na kulturu v kraji nehodnotím jestli je to tak správně nebo ne, jen konstatuju realitu.

Materiál na jednání komise má právo vnést kdokoli, nejen její předseda, a navržený materiál musí být projednán. Budeme-li mít silné, kvalitní a asertivní zastoupení v obou komisích, budou tam naši zástupci vnášet svoje podněty a protože jsme v koalici, zabezpečíme, aby se vždy dostaly na jednání rady a byly řádně projednány.

Byť jsme zastupitelé kraje a náš závazek je vůči kraji, nemáváme nad problémy našich brněnských kolegů rukou a budeme za ně vždy na kraji také bojovat. Máme prvního zástupce hejtmana, člena grémia, momentálně dokonce úřadujícího šéfa kraje v hejtmanově pracovní neschopnosti :); máme tři členy Rady - můžeme tedy při prosazování těchto věcí vystupovat z mocenských pozic krajské "vlády", tedy podstatně výš než z roviny komise. Vnímáme že jsme spojenci, kteří si vždy vzájemně pomáhají, a budeme tak činit i nadále.
Uživatelský avatar
Marek.Fiser
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 116
Registrován: 12 črc 2012, 12:55
Profese: Obchodní zástupce v IT
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 54 poděkování
Dostal poděkování: 212 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [Rozprava] KF JmK 1/2021 - Dodatek č.1 koaliční smlouvy ZJMK

Příspěvek od Marek.Fiser »

Ahoj Jirko,

díky za odpověď. Asi neshodneme, ale co se dá dělat. Osobně si nemyslím, že bychom museli jen tak ustupovat koaličním partnerům a měnit koaliční smlouvu na požádání. Od toho jsme měli vyjednávací týmy a určené priority, nevidím důvod, proč bychom je nyní měli měnit. Mě prostě ta ztráta předsedy kulturní hodně mrzí a z našeho magistrátního pohledu je to celé neveselé a netaktické. Nicméně vnímám, že jste u toho blíž, tak doufám, že víte co děláte a že to máte na klubu pořádně probrané. Je mi trochu podivné, že původně se mělo dát předsedání opozici a teď se jim to zase bere, ale i s nimi to máte předpokládám asi nějak vykomunikované.

Nicméně mám ještě jednu doplňující otázku. Jaký má celý tento deal dopad na celkové složení těch komisí. Pokud půjde Petr Vlasák řídit vzdělávací, znamená to, že se z ní jeden pirátský zástupce přesune opačným směrem, tedy na kulturu, která se tak rozšíří? Jaké bude výsledné složení obou komisí? Bude v nich zachován původně vyjednaný počet pirátských zástupců?

Díky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Fiser za příspěvky (celkem 3):
Tomas.Kolacny, Miroslav.Barta, Lukas.Dolezal

Člen MS Brno, marek.fiser@pirati.cz

Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Republikový výbor
Příspěvky: 8032
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, hoteliér, manažer, trenér
Dal poděkování: 2793 poděkování
Dostal poděkování: 8202 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [Rozprava] KF JmK 1/2021 - Dodatek č.1 koaliční smlouvy ZJMK

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Ahoj, když už byl jmenován klub jehož jsem součástí, nedá mi nereagovat. Klub není v této otázce jednotný a o věci se nehlasovalo. V diskusi klubu padla informace, že dle hejtmana Grolicha je změna prodiskutována se SpM, které mělo původně jako opozice dostat předsedu vzdělávací komise, nyní post dle návrhu nedostanou. Vzhledem k tomu, že se pan Doležel s SpM nerozešel v dobrém mi tato konstrukce nedala spát a proto jsem se zeptal i jinde. Pan Vitula dle mých informací po jiné linii toto nepotvrdil, byl pouze s tímto záměrem koalice obeznámen. Může jít jen o nejasnost ve formulacích (prodiskutovat rovná se i přes nesouhlas oznámit). Na první dobrou a aniž bych se chtěl pouštět do dalších spekulací si nakloníme pana Doležela a znepřátelíme tři zastupitele SpM, protože tato změna oslabuje jejich pozici. K dané věci mám bez dalších informací nikoliv sám principiální výhrady, ty jsem na klubu sdělil, na nich trvám a při hlasování se podle nich zařídím.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Kaderavek za příspěvky (celkem 4):
Tomas.Kolacny, Miroslav.Barta, Lukas.Dolezal, Silvie.Mrkvanova
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Uživatelský avatar
Jiri.Hlavenka
Republikový výbor
Příspěvky: 161
Registrován: 23 pro 2014, 09:50
Profese: Podnikatel
Dal poděkování: 165 poděkování
Dostal poděkování: 553 poděkování

Re: [Rozprava] KF JmK 1/2021 - Dodatek č.1 koaliční smlouvy ZJMK

Příspěvek od Jiri.Hlavenka »

Marek.Fiser píše: 05 led 2021, 23:57 Ahoj Jirko,


Nicméně mám ještě jednu doplňující otázku. Jaký má celý tento deal dopad na celkové složení těch komisí. Pokud půjde Petr Vlasák řídit vzdělávací, znamená to, že se z ní jeden pirátský zástupce přesune opačným směrem, tedy na kulturu, která se tak rozšíří? Jaké bude výsledné složení obou komisí? Bude v nich zachován původně vyjednaný počet pirátských zástupců?

Díky.
Ahoj Marku,
ano, přesně tak, tak jak se Petr Vlasák (v případě že koaliční dodatek schválíme) z vedení jedné komise do druhé, tak náš zástupce se přesun pak z druhé komise do první. Můžeme samozřejmě vzhledem k odbornosti nominovat jiného zástupce.
Uživatelský avatar
Jiri.Hlavenka
Republikový výbor
Příspěvky: 161
Registrován: 23 pro 2014, 09:50
Profese: Podnikatel
Dal poděkování: 165 poděkování
Dostal poděkování: 553 poděkování

Re: [Rozprava] KF JmK 1/2021 - Dodatek č.1 koaliční smlouvy ZJMK

Příspěvek od Jiri.Hlavenka »

Jiri.Kaderavek píše: 06 led 2021, 00:31 Ahoj, když už byl jmenován klub jehož jsem součástí, nedá mi nereagovat. Klub není v této otázce jednotný a o věci se nehlasovalo. V diskusi klubu padla informace, že dle hejtmana Grolicha je změna prodiskutována se SpM, které mělo původně jako opozice dostat předsedu vzdělávací komise, nyní post dle návrhu nedostanou. Vzhledem k tomu, že se pan Doležel s SpM nerozešel v dobrém mi tato konstrukce nedala spát a proto jsem se zeptal i jinde. Pan Vitula dle mých informací po jiné linii toto nepotvrdil, byl pouze s tímto záměrem koalice obeznámen. Může jít jen o nejasnost ve formulacích (prodiskutovat rovná se i přes nesouhlas oznámit). Na první dobrou a aniž bych se chtěl pouštět do dalších spekulací si nakloníme pana Doležela a znepřátelíme tři zastupitele SpM, protože tato změna oslabuje jejich pozici. K dané věci mám bez dalších informací nikoliv sám principiální výhrady, ty jsem na klubu sdělil, na nich trvám a při hlasování se podle nich zařídím.
Jiří, už jenom technická připomínka: v OBOU VARIANTÁCH, původní i nyní navrhované, je předsednictví komisí Petr Vlasák - Michal Doležel (tedy v druhé variantě Michal Doležel - Petr Vlasák). Vitula není ani v jedné variantě navrhován jako předseda komise, jak jsem aspoň vyrozuměl a bylo to i dnes potvrzeno na grémiu.
Zamčeno

Zpět na „Krajské fórum Jihomoravský kraj“