oxley píše: ↑23 čer 2021, 18:51
jakubl píše: ↑22 čer 2021, 23:45
Trochu mi přijde (i podle data registrace), že si pan Oxley jen zřídil účet, aby tu trollil lidi.
Pojďme si ale shrnout kroky státu (potažmo institucí), které vedly ke zvýšení cen nemovitostí - za posledních 5 měsíců v Praze průměrně o 20%:
- Zrušená daň z převodu nemovitostí
- Odbrždění hypoték - QE, zvýšení LTV, zrušení DTI a DSTI limitů u hypoték
- Sanace všeho a všude - proplacení nájmů během covidu u zavřených provozů
- Štědrá státní podpora
- Snížení daně z příjmu
- Tohle je dobrý a o tom se moc nemluví - stát platil lidem hypotéky jako MOP protože je to zcela jistě základní životní potřeba
Co kazí dlouhodobě?
- Neudržitelný důchodový systém
- Špatné ekonomické vzdělání občanů (nemovitost je jediná existující investice)
- Složitá stavební řízení, špatná podpora obcí
- Kvalitativní uvolňování - málo se mluví, že volnou monetární politiku tady máme už od roku 2018 protože už v tu dobu začala být cítit krize protože inflace nebyla 2%
Jen shrnu tu věc výše. Stát si půjčil od mladých (protože oni budou splácet ty dluhy co se nasekaly). "Zachránil" tím ekonomiku a zachráníl tím bohatství bohatých, vlastně ho ještě zvětšil. Vyslal signál zadlužte se co to jde, pojďte do toho. Tohle je pravděpodobně podle pana Oxleyho v pořádku.
Mladí jsou naštvaní, vadí jim to a říkají, že by měl stát zdanit bohaté. Ale to je podle řady ekonomů a pana oxleyho asi špatně. Já jen řeknu za sebe - bohužel jsem nemohl žít v době, kdy se byty daly koupit levně. Ta možnost pořízení si nemovitosti dnes už není o žádném snažení. Je to prostě o tom někde získat finance - a to buď riskováním na burzách nebo jiným gamblingem nebo riskováním. Celá ekonomika je tímto z mého pohledu totálně zvrácená a to jen díky levným penězům.
Jádro problému je úplně někde samozřejmě jinde. Levné peníze prostě frčí a nikdo to nezastaví (asi až velký crash který jednou přijde) nebo s tím spojená nějaká válka. Do té doby je ale zdanění "bohatých" při stávající konstelaci jediné rozumné řešení. NENÍ to trestání za úspech. Je to hotfix monetární politiky, kterou státy samy realizují.
Nejsem tu jako trol, prisel jsem diskutovat a jen zasnu nad konstrukcemi nekterych lidi. Zejmena mladych, kteri nejspis netusi o cem je vubec rec a jak veci funguji.
Tak znovu. Stat nasekal dluhy nedobrovolne - pokud si tedy COVID nevymyslel sam jen aby mohl dluhy nasekat. Nasekaly je i ostatni staty... Tudiz tento argument je faul. Jak myslite ze zachranil bohatstvi bohatych ? Vsem stejne. i bohati nejspis meli problemy se svymi firmami apod. A je to v poradku, protoze nejsme v komunismu a majetek neni vsech a pro vsechny a uz vubec ne spolecny.
Mladi jsou nastvani ... proc ? Ze si mohou dovolit koupit dum na severni morave a ne v Praze ? To chapu. Ja bych chtel dum v centru NewYorku...ale jaksi si ho nemuzu dovolit.. takze by mel NewYork zmenit danovou politiku, abych si ho mohl dovolit, ne ? Takhle si muzete stezovat na to, ze jste nezil za prvni republiky nebo v dobe objevovani ameriky, kdy pozemky lide dostavali zadarmo...
Porizeni nemovitosti je dnes lehke a dostupne... jak jsem uz psal, najdu vam klidne tisic domu do 2 mil korun, na ktere kazdy z mladych muze dosahnout.... nemusi vubec nikde riskovat... Navic si odporujete a rikate kvuli levnym penezum, tak proc ten mladej nedosahne na hypoteku kdyz je tak levna ???
Zdaneni bohatych davno existuje a vam je to malo. Vite, ze CR ma progresivni dan se stropem ? Vite ze ten kdo vydelava vice take plati mnohem vyssi dane ? I s tim, ze ho ceka duchod podobny jako vetsinu tech chudych ? Protoze duchod ma take strop. A je to trest za uspech, protoze bohatsi uz davno vice daneni jsou. ve vsech ohledech.
Je vidět, že jste troll a ještě k tomu bez přehledu.
Pojďme postupně:
Stát a dluhy
Jen menší část dluhů jsou dluhy spojené s COVID-19. Většina jsou předvolební dárečky, které tu rozvrátily totálně veřejné finance. Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/33 ... ok-zhorsil
Mladí a severní morava
Aby pak v Praze vůbec někdo zbyl. S příkladem New Yorku jste si naběhl - https://www.numbeo.com/property-investment/rankings.jsp - price to income ratio 17, new york 10.11. Nemovitosti v New Yorku jsou k reálnýmu příjmu obyvatel cca. o 60% levnější. V Praze tu cenu dělají zahraniční spekulace. Je super nechat zahraniční kapitál vydělávat na mladých lidech. Ale podle vás je to v pořádku.
Navic si odporujete a rikate kvuli levnym penezum, tak proc ten mladej nedosahne na hypoteku kdyz je tak levna ???
Opět je vidět, že tomu nerozumíte a nečtete moje příspěvky. Zjistěte si něco o DSTI a DTI u hypoték. Kromě toho, že máte levné peníze, musíte na ně i dosáhnout. Pokud jsou realitní ceny nafouknuté jako v Praze tak ani s velmi nadprůměrným příjmem nedosáhnete na to, aby vám banka dala 80% hypotéku. To bude možná už do konce roku případ drtivé většiny pražanů. Bohužel. A bude to téma voleb, jen si počkejme..
Zdaneni bohatych davno existuje a vam je to malo
U majetku neexistuje. Ti reálně bohatí nemají příjmy z práce. To asi víte že ano. Bavíme se o nemovitostech, to je paragraf 10, případně při prodeji ještě jiný. Tam žádné progresivní zdanění není. Důchody a další věci se vždy počítají z odvedených daní z práce. Nemovitostní spekulanti nebo zahraniční nemovitostní fondy vám do důchodového systému příspějou přesně 0 kč. Proto mi přijde rozumné více danit majetek a méně práci. U majetku je diskutabilní téma lidé v důchodu a nemovitosti - proto by se měla optimálně majetková daň nastavit tak, aby postihla opravdu ty co s nemovitostmi spekulují nebo je ve velkém pronajímají.
Děkuji za vaše připomínky nicméně je bohužel vidět, že jste naprosto mimo.