(i) programové cíle místních kandidátů
(ii) vnímání potenciálního partnera veřejností
Společná kandidátka musí mít společný program a tak se musí kandidáti shodnout. My máme body, které nesmíme hodit přes palubu (např. transparence). Pokud s nimi místní kandidáti potenciálního partnera souhlasí a my nemáme problém s jejich body, má z tohoto pohledu společná kandidátka zelenou. Důležitý je však i druhý bod, vnímání potenciálního partnera veřejností. Jsme stranou, která se pravo-levě nevyhraňuje, což je pro spoustu voličů něco zvláštního, a jakmile jim dáme sebemenší záminku, zařadí nás buď doprava nebo doleva, s tím, že to my jen tak říkáme, aby o nás někdo neříkal, že jsme pravičáci/levičáci (obvzlášť směrem doleva toto hrozí). Tudíž bychom se nikdy neměli účastnit společných kandidátek se stranami, které jsou veřejností pravo-levě vnímány. Z toho vycházím:
ČSSD -- veřejnost vnímá jasně vlevo; zkorumpovaní až na půdu (5)
DSSS -- v otázkách svobody náš naprostý opak (5)
KSČM -- veřejnost vnímá jasně vlevo; už jednou ukázali, co dovedou; sice některých bodech kompatibilní, ale z naprosto odlišných důvodů; autoritářská strana; v otázkách svobody náš opak (5)
ODS -- veřejnost vnímá jasně vpravo; zkorumpovaní až na půdu (5)
SPOZ -- veřejnost vnímá jasně vlevo; sice částečně kompatibilní, ale možná propojenost na úzké zájmové skupiny (4)
Suverenita -- populismus největšího kalibru; vůbec se k nim nepřibližovat a nedávat se spojovat, jsou schopni nás společně stáhnout ke dnu (5)
TOP 09 -- veřejnost vnímá jasně vpravo; ultrakonzervativci, naprosto nekompatibilní; brzy se zjistí, že jsou taky zkorumpovaní (5)
VV -- business projekt hájící finanční zájmy majitelů, ač se tváří, že zatočí s korupcí; náš pravý opak (5)
Takže nám zbývá:
KDU-ČSL -- veřejnost vnímá ve středu pravo-levého spektra, to se dá ještě překousnout (3)
SNK-ED (3)
SSO (3)
SZ (2)
EDIT: Ještě bych dodal, že diskuze o povolebních koalicích je velmi předčasná a zbytečná. Záleží na tolika faktorech, že by text, který by popsal můj názor, vyšel na samostatnou publikaci.
Zdraví