textová anketa o politických stranách

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Uživatelský avatar
Marcel.Kolaja
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4825
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Profese: místopředseda Evropského parlamentu
Bydliště: Český Brod
Dal poděkování: 7257 poděkování
Dostal poděkování: 6950 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: textová anketa o politických stranách

Příspěvek od Marcel.Kolaja »

Podpoříme dobrý návrh jakékoli strany. Třeba i marťanů, na tom není nic špatného. Do společných kandidátek (pro které bych pojem "koalice" vůbec nepoužíval, neboť je zavádějící) nemůžeme jít s nikým na jakékoli vyšší úrovni než komunální. Pro společné kandidátky na komunální úrovni nejsou důležité programové cíle potenciálního partnera na celostátní úrovni, ale:

(i) programové cíle místních kandidátů
(ii) vnímání potenciálního partnera veřejností

Společná kandidátka musí mít společný program a tak se musí kandidáti shodnout. My máme body, které nesmíme hodit přes palubu (např. transparence). Pokud s nimi místní kandidáti potenciálního partnera souhlasí a my nemáme problém s jejich body, má z tohoto pohledu společná kandidátka zelenou. Důležitý je však i druhý bod, vnímání potenciálního partnera veřejností. Jsme stranou, která se pravo-levě nevyhraňuje, což je pro spoustu voličů něco zvláštního, a jakmile jim dáme sebemenší záminku, zařadí nás buď doprava nebo doleva, s tím, že to my jen tak říkáme, aby o nás někdo neříkal, že jsme pravičáci/levičáci (obvzlášť směrem doleva toto hrozí). Tudíž bychom se nikdy neměli účastnit společných kandidátek se stranami, které jsou veřejností pravo-levě vnímány. Z toho vycházím:

ČSSD -- veřejnost vnímá jasně vlevo; zkorumpovaní až na půdu (5)
DSSS -- v otázkách svobody náš naprostý opak (5)
KSČM -- veřejnost vnímá jasně vlevo; už jednou ukázali, co dovedou; sice některých bodech kompatibilní, ale z naprosto odlišných důvodů; autoritářská strana; v otázkách svobody náš opak (5)
ODS -- veřejnost vnímá jasně vpravo; zkorumpovaní až na půdu (5)
SPOZ -- veřejnost vnímá jasně vlevo; sice částečně kompatibilní, ale možná propojenost na úzké zájmové skupiny (4)
Suverenita -- populismus největšího kalibru; vůbec se k nim nepřibližovat a nedávat se spojovat, jsou schopni nás společně stáhnout ke dnu (5)
TOP 09 -- veřejnost vnímá jasně vpravo; ultrakonzervativci, naprosto nekompatibilní; brzy se zjistí, že jsou taky zkorumpovaní (5)
VV -- business projekt hájící finanční zájmy majitelů, ač se tváří, že zatočí s korupcí; náš pravý opak (5)

Takže nám zbývá:

KDU-ČSL -- veřejnost vnímá ve středu pravo-levého spektra, to se dá ještě překousnout (3)
SNK-ED (3)
SSO (3)
SZ (2)

EDIT: Ještě bych dodal, že diskuze o povolebních koalicích je velmi předčasná a zbytečná. Záleží na tolika faktorech, že by text, který by popsal můj názor, vyšel na samostatnou publikaci. :-)


Zdraví
Marcel Kolaja
místopředseda Evropského parlamentu
Zamčeno

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“