Backdoory pro šifrování - návrhy EU

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Informatika

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Informatika. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12343
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Backdoory pro šifrování - návrhy EU

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Ahoj, poprosil jsem našeho legislativce Martina Archalouse, aby mi zpracoval stručný výtah k problematice plánované legislativy EU k backdoorům a šmírování soukromé komunikace. Rád bych se zde o ni podělil. Šlo mi hlavně o to, získat podklady k návrhu Davida Witosze (návrh B zde), který mimo jiné navrhuje uložit republikovému předsednictvu jednat se STAN o změnách ústavy za účelem "ukotvení práva na šifrování v Ústavě". Myslím, že není pochyb, že se všichni shodujeme, že taková legislativa na úrovni EU by byla velmi nežádoucí a že proti tomu chceme bojovat.

Martin Archalous identifikoval 3 možné cesty. Jednu z nich jsme již zkoušeli kdysi dávno (myslím 2012), tedy samostatný ústavní zákon, ústavní právníci se na to netvářili. Na jiné pracuje tým kolem Mikuláše Ferjenčíka, doplnění ústavního pořádku. A pak je zde samozřejmě cesta řešit to se zodpovědným ministrem, v tomto případě Hamáčkem. O to jsem poprosil Ondru Profanta, který už to jednou interpeloval. Měli bychom usilovat o změnu rámcové pozice. Tuto cestu teď považuji za nejschůdnější, současně je potřeba aktivizovat ostatní subjekty v Unii. Změna ústavy sice může hrát roli ve vyjednávání, ale jednak je málo realistická s ohledem na politické rozložení, příliš pomalá a zatím nepromyšlená a nepřipravená.

Co mi z toho vyplývá: Návrh Davida Witosze (návrh B zde) je určitě dobře míněný, současně hodně předbíhá v tom, že jako prioritu do vyjednávání dává něco, co nemáme ani promyšlené, projednané na resortním týmu a nemáme vychytaná všechna úskalí. Doporučoval bych tedy ho v této podobě nepodporovat a hlasovat pro návrh republikového předsednictva (návrh A). Republikové předsednictvo k němu také připravilo komplexní návrh usnesení k vyjednání priorit, které bude prosazovat a které tuto problematiku vystihuje lépe z hlediska zájmu, nikoliv konkrétní pozice "budeme přednostně usilovat o zapracování těchto priorit: (...) ochrana soukromí na internetu s ohledem na nepřijatelné snahy o prolomení listovního tajemství, včetně práva na šifrování."
Shrnutí pro JM.pdf
(67.06 KiB) Staženo 38 x
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 2):
Vit.Fux, Michal.Marciniszyn

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2789
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7199 poděkování

Re: Backdoory pro šifrování - návrhy EU

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Jen doplním že se o tomto tématu diskutuje taky v členském podnětu Soumrak bezpečného šifrování v EU - zákon na nedotknutelnost šifrování.

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Ivor.Kollar
Člen KS Praha
Příspěvky: 967
Registrován: 05 bře 2017, 11:57
Profese: IT konzultant
Dal poděkování: 2211 poděkování
Dostal poděkování: 2518 poděkování

Re: Backdoory pro šifrování - návrhy EU

Příspěvek od Ivor.Kollar »

Odpovědět

Zpět na „Informatika“