Podporují Piráti pořád všeobecné referendum?

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
V tomto fóru se zjišťují pomocí anket názory členů na nějakou oblast (např. pokud přijde dotaz zvenku). Odpovídat na otázky zde mohou pouze členové strany.
Chcete-li vyvolat jednání nebo hlasování celostátního fóra, použijte Členské podněty.

Podporujete participaci občanů na politice skrz referenda (vč. celostátní úrovně)?

Ano, bezvýhradně
6
9%
Ano, s vyloučením věcí v rozporu s lzps
10
15%
Ano, s vyloučením věcí v rozporu s lzps + některých specifických oblastí (např. mezinárodní smlouvy)
15
22%
Ano, ale jen formou 'práva veta' na již přijaté zákony
6
9%
V nějaké podobě spíše ano, ale nevidím to jako prioritu
14
21%
Pouze na místní úrovni, na celostátní úrovni ne
5
7%
Ne, demokracie má být výhradně zastupitelská
2
3%
Nevím / Je mi to jedno
2
3%
Ankety (jak známo) ohrožují demokracii
8
12%
 
Celkem hlasujících: 31 - Celkem hlasů: 68

Uživatelský avatar
Lukas.Hejduk
Republikový výbor
Příspěvky: 882
Registrován: 16 říj 2012, 22:37
Profese: bookmaker, IT developer
Dal poděkování: 1300 poděkování
Dostal poděkování: 3555 poděkování

Podporují Piráti pořád všeobecné referendum?

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

Edit:Su dement a nedošlo mi, že když na žádost v diskusi přidám další možnost, tak to anketu vyresetuje. Inu omluva, ale je to jen sranda nezávazná anketa, takže prosím hlasujte znovu a nebo ne, jak chcete. Já jdu do kouta zpytovat svědomí.

Ahoy!

Delší dobu by mě zajímala aktuální míra podpory Pirátů pro přímou demokracii obecně a konkrétně celostátní referenda.

V první řadě mě mrzelo, že jsem si ještě nikdy nezaložil žádnou anketu. Ale jinam mě to napadlo, když jsem viděl (tuším) na volební kalkulačce odpovědi našich letošních kandidátů do senátu právě na otázky k referendu. Většinou byly odpovědi spíše vlažné, zhruba půlka pirátských kandidátů by preferovala referenda jen na místní úrovni.
Můj pocit také je, že čím dál více se k nám dostávají lidé, kteří nejen že nejsou pro prvky přímé demokracie na celostátní úrovni, ale dokonce mají pocit, že té přímé demokracie máme moc i ve straně.
Přímá demokracie byla významným artiklem, když já jsem se přidával. V programu do psp už je o ní jen odstavec, v úkolech to myslím žádný z poslanců nemá (nebo jsem nenašel). Vím, že asi Vojta Pikal řešil nějakou kompromisní verzi a že je to v legislativním procesu, ale mediálně to taky nijak dramaticky netlačíme.

Tak si říkám, že by bylo fajn si udělat anketku, ať víme, jak na tom jsme. Ať buď já necítím frustraci, že na to naši zástupci na celostátní úrovni dlabou a nebo naopak oni nemají pocit, že musí řešit nějakou kravinu, o kterou teď strana vlastně moc nestojí. Koneckonců blíží se dotváření programů do PSP. 2021.

Tak hlasujte a diskutujte. Já jsem velmi pro přímou demokracii, i když jsem o tom nenapsal žádný text. Tak se případně zapojím.

Pozn. 1 - je to nezávazná anketa, takže dlabejte na to, že vám tam nějaká více specifická možnost chybí, případně jí zmiňte v diskusi.
Pozn. 2 - je to nezávazná anketa, nijak neimplikuje oficiální postoj Pirátů k tomuto tématu. To bych chtěl zdůraznit speciálně pro Renču Bohuslavovou toho času ze CNN Prima (dříve Novinky.cz).
Pozn. 3 - vím, že může být dobrý zákon o referendu i blbý zákon o referendu. Pojďme zkusit předpokládat, že Piráti by byli schopni tlačit dobrý zákon o referendu (ostatně ten kompromisní návrh, co leží v psp mi kdysi z mediální prezentace přišel docela ok)
Naposledy upravil(a) Lukas.Hejduk dne 28 říj 2020, 10:28, celkem upraveno 2 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Hejduk za příspěvky (celkem 8):
Vit.Fux, Michaela.Nepejchalova, Jan.Brodzak, Jan.Zavadil, Zbynek.Janoska, Robert.Magni, Dalibor.Zahora, Ondrej.Kalis

Machiavelli z Wishe <3

Republikový výbor

+420 777 2I2 272

Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Podporují Piráti pořád všeobecné referendum?

Příspěvek od Vit.Fux »

Pokud jde o aktuální(!) názor, tak jsem spíše pro velmi vlažný přístup - pořád ještě jsme se nesžili ani s referendy na místní úrovni a velká referenda mají potenciál ještě víc prohloubit příkopy. Za mě je to dobrý dlouhodobý cíl, ale dokud mu nevybetonujeme základy (úroveň veřejné diskuze, přehledný a otestovaný volební systém, rozumná mediální struktura schopná reagovat na hoaxy alespoň jen o jeden krok pozadu, ...) tak si nemyslím, že by nám prospěla ve velkém.
Naposledy upravil(a) Vit.Fux dne 27 říj 2020, 17:23, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Martin.Stanek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 641
Registrován: 07 bře 2018, 11:05
Profese: geolog
Dal poděkování: 2930 poděkování
Dostal poděkování: 1084 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podporují Piráti pořád všeobecné referendum?

Příspěvek od Martin.Stanek »

Bylo by prosím možné odkázat na nějaký souhrnný článek / dokument, který dobře vystihuje současnou situaci, změny, které by Piráti (nebo ty) chtěli a výhody a nevýhody těch dvou stavů? Prostě nějaký úvod do situace?
Uživatelský avatar
Lukas.Hejduk
Republikový výbor
Příspěvky: 882
Registrován: 16 říj 2012, 22:37
Profese: bookmaker, IT developer
Dal poděkování: 1300 poděkování
Dostal poděkování: 3555 poděkování

Re: Podporují Piráti pořád všeobecné referendum?

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

Martin.Stanek píše: 27 říj 2020, 17:19 Bylo by prosím možné odkázat na nějaký souhrnný článek / dokument, který dobře vystihuje současnou situaci, změny, které by Piráti (nebo ty) chtěli a výhody a nevýhody těch dvou stavů? Prostě nějaký úvod do situace?
Teď nevím, jak to přesně myslíš,. Já měl pocit (fakt jakože čistě pocit + třeba ty odpovědi senátních kandidátů), že se z tématu referend (a přímé demokracie obecně) stává něco, co část Pirátů nepovažuje za důležitou součást našeho programu (aniž by to z toho programu fakticky zmizelo), případně s čím vysloveně nesouzní. Tak jsem si založil anketu, abych zjistil, jestli je to jen můj pocit a nebo to odpovídá realitě a v jaké míře. Nic víc bych zatím nehledal :))

Budu rád, když se o tom tématu jakože třeba i pobavíme a pohádáme (i když mi došlo, že k tomu je spíš tady na foru programová sekce Přímá demokracie asi?), ale nemá to být žádný zásadní východisko pro nějakou seriozní iniciativu na změnu/zachování programu nebo vytváření nějaký dramatický studie o tom, jak se k tomu Piráti stavějí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Hejduk za příspěvky (celkem 2):
Vaclav.Fortik, Robert.Magni

Machiavelli z Wishe <3

Republikový výbor

+420 777 2I2 272

Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Podporují Piráti pořád všeobecné referendum?

Příspěvek od Vit.Fux »

Lukas.Hejduk píše: 27 říj 2020, 17:31
Martin.Stanek píše: 27 říj 2020, 17:19 Bylo by prosím možné odkázat na nějaký souhrnný článek / dokument, který dobře vystihuje současnou situaci, změny, které by Piráti (nebo ty) chtěli a výhody a nevýhody těch dvou stavů? Prostě nějaký úvod do situace?
Teď nevím, jak to přesně myslíš,. Já měl pocit (fakt jakože čistě pocit + třeba ty odpovědi senátních kandidátů), že se z tématu referend (a přímé demokracie obecně) stává něco, co část Pirátů nepovažuje za důležitou součást našeho programu (aniž by to z toho programu fakticky zmizelo), případně s čím vysloveně nesouzní. Tak jsem si založil anketu, abych zjistil, jestli je to jen můj pocit a nebo to odpovídá realitě a v jaké míře. Nic víc bych zatím nehledal :))

Budu rád, když se o tom tématu jakože třeba i pobavíme a pohádáme (i když mi došlo, že k tomu je spíš tady na foru programová sekce Přímá demokracie asi?), ale nemá to být žádný zásadní východisko pro nějakou seriozní iniciativu na změnu/zachování programu nebo vytváření nějaký dramatický studie o tom, jak se k tomu Piráti stavějí.
Já myslím, že je zdravé dělat takovéto průzkumy pravidelně. Taky jsme za docela krátkou dobu víc jak zdvojnásobili počet členů a bylo by divné, kdyby se názor CF vůbec nepohnul. A pokud se pohnul, je dobré vědět, kterým směrem a jak moc.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Fux za příspěvky (celkem 4):
Lukas.Hejduk, Petr.Vileta, Zbynek.Janoska, Robert.Magni
Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12026 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podporují Piráti pořád všeobecné referendum?

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

V PSP jsme prosadili: společné volební místnosti pro místní referendum a volby

Ve druhém čtení je návrh zákona o obecném referendu, blížíme se kompromisní verzi, která může získat ústavní většinu v PSP, bohužel v senátu prakticky není šance referendum prosadit, což je dost demotivační ve vztahu v tom to téma tlačit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvky (celkem 7):
Jan.Zavadil, Ondrej.Profant, Antonino.Milicia, Zbynek.Janoska, Robert.Magni, Vojtech.Pikal, Dalibor.Zahora

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Michal.Lupecka
Člen KS Olomoucký kraj
Příspěvky: 443
Registrován: 27 dub 2009, 18:10
Profese: webař
Bydliště: City 17
Dal poděkování: 739 poděkování
Dostal poděkování: 579 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podporují Piráti pořád všeobecné referendum?

Příspěvek od Michal.Lupecka »

Když přemýšlím o čem by měla veřejnost hlasovat aniž by musela prokázat nějakou úroveň znalostí či vědomostí o daném tématu (což se dělá velmi obtížně) tak asi leda kde a jestli má a kde nemá stá jaká socha, případně jakou barvu by měla mít budova zastupitelského úřadu.
@iiic
PGP Key IDs: 0x760CC8FBFF5A6EA7 | 0x8BC4688A2B9556EF

Co znamená mediální vyváženost? "Dnes vám zprostředkujeme rozhovor s předním odborníkem na dané téma a v rámci vyváženosti i s někým kdo nemá ani ponětí o čem mluví, ale cokoliv si vymyslí"
Uživatelský avatar
Martin.Stanek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 641
Registrován: 07 bře 2018, 11:05
Profese: geolog
Dal poděkování: 2930 poděkování
Dostal poděkování: 1084 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podporují Piráti pořád všeobecné referendum?

Příspěvek od Martin.Stanek »

Lukas.Hejduk píše: 27 říj 2020, 17:31
Chtěl jsem jen poprosit o stručné vstupní info :) Zajímavé téma, rád bych se zapojil a odpověděl na anketu, ale nemám názor, pač nemám info...
Tak jestli máte něco výstižného k načtení o současném stavu a hypotetickém stavu, do kterého by se mohlo dojít.
Uživatelský avatar
Lukas.Hejduk
Republikový výbor
Příspěvky: 882
Registrován: 16 říj 2012, 22:37
Profese: bookmaker, IT developer
Dal poděkování: 1300 poděkování
Dostal poděkování: 3555 poděkování

Re: Podporují Piráti pořád všeobecné referendum?

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

Michal.Lupecka píše: 27 říj 2020, 18:10 Když přemýšlím o čem by měla veřejnost hlasovat aniž by musela prokázat nějakou úroveň znalostí či vědomostí o daném tématu (což se dělá velmi obtížně) tak asi leda kde a jestli má a kde nemá stá jaká socha, případně jakou barvu by měla mít budova zastupitelského úřadu.
Tak si říkám, jakou úroveň znalostí a vědomostí musí před hlasováním projevit volení zastupitelé...?
Martin.Stanek píše: 27 říj 2020, 18:14
Lukas.Hejduk píše: 27 říj 2020, 17:31
Chtěl jsem jen poprosit o stručné vstupní info :) Zajímavé téma, rád bych se zapojil a odpověděl na anketu, ale nemám názor, pač nemám info...
Tak jestli máte něco výstižného k načtení o současném stavu a hypotetickém stavu, do kterého by se mohlo dojít.
No... :) Máme přímou demokracii v programu, referenda taky, bývalo to silný téma. V programu to pořád je, já osobně občas mám pocit, že už to pro volené zástupce moc téma není (díky Mikymu za doplnění infa, jak to vypadá v psp) a že část členů (často těch novějších, ale ne nutně) už to jako téma nechce nebo se dokonce staví proti tomu. Mám ambici získat hrubou představu, jestli to tak je nebo ne. Toť vše :))
Je to nějaká anketa na obecný postoj k referendům jako nástroji; bez konkrétních paramentrů. Takže nevím k čemu jinému bychom mohli dojít, než k tomu že si případně ujasníme, že nás to moc ne/zajímá. A třeba s tím pak nějak naloží programový tým při přípravě programu do psp, ale to teď není ta moje primární motivace. Osobně jen chci vědět, jak na tom jsme, žádnou změnu ničeho iniciovat nehodlám.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Hejduk za příspěvek:
Robert.Magni

Machiavelli z Wishe <3

Republikový výbor

+420 777 2I2 272

Michal.Lupecka
Člen KS Olomoucký kraj
Příspěvky: 443
Registrován: 27 dub 2009, 18:10
Profese: webař
Bydliště: City 17
Dal poděkování: 739 poděkování
Dostal poděkování: 579 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podporují Piráti pořád všeobecné referendum?

Příspěvek od Michal.Lupecka »

Lukas.Hejduk píše: 27 říj 2020, 18:26 Tak si říkám, jakou úroveň znalostí a vědomostí musí před hlasováním projevit volení zastupitelé...?
Volení zastupitelé už jsou vyselektování volbami kde se snažili o své kompetenci přesvědčit voliče. Byl to dlouhý a nákladný proces. To samé si pro každého jednoho voliče dovolit nemůžeme.
@iiic
PGP Key IDs: 0x760CC8FBFF5A6EA7 | 0x8BC4688A2B9556EF

Co znamená mediální vyváženost? "Dnes vám zprostředkujeme rozhovor s předním odborníkem na dané téma a v rámci vyváženosti i s někým kdo nemá ani ponětí o čem mluví, ale cokoliv si vymyslí"
Odpovědět

Zpět na „Zjišťování názorů členů“