Rezignace PKS, jak to vidíte vy?

Moderátoři: Mediální tým - KS Vysočina, PKS Vysočina

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.

• V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.

• Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.

• Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Kdokoliv do něj může psát nebo hlasovat v anketách.

• Registrovaní uživatelé (včetně členů a RegP) si mohou fórum zneviditelnit, viz návod.

Má předsednictvo po volbách rezignovat?

Ano
16
57%
Ne
10
36%
Nevím
2
7%

Celkem hlasujících: 28 - Celkem hlasů: 28

Jan.Posvar
Jednatel/ka republikového výboru
Profese: Programátor
Dal poděkování: 1826 poděkování
Dostal poděkování: 2119 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rezignace PKS, jak to vidíte vy?

Příspěvek od Jan.Posvar »

Hana.Hajnova píše: 22 říj 2020, 09:26 Ať se budeš snažit sebevíc, sémantický původ slova rezignace je prostě negativní sám o sobě ;) což ti potvrdí každý jazykovědec, možná i v tom je zakopaný pes...kdyby se hovořilo o vyslovení důvěry, tak pracuješ od začátku s pozitivní formulací, když hovoříš o rezignaci, tak prostě hovoříš o vzdání se úřadu, trpné odevzdanosti, rušení platnosti atd. a ať koukám do slovníku, jak koukám, žádný pozitivní výklad významu slova nenacházím ;)

A prosím nepodsouvej mi něco, co jsem nenapsala a ani si nemyslím - nemyslím si, že je rezignace za trest, nebo, že je to blbý zvyk. Já jen napsala, že je to zvyk (a prostě bych ho nehodnotila, jak vidno, někteří členové o něm např. vůbec nevěděli) a vyjádřila souhlas s tím, že má-li to být pozitivní signál, zkusme se zamyslet nad jeho formou. Zvyk není zákon a pokud najdeme pro všechny zúčastněné lépe vnímanou a přijímanou formu, tak proč to nezkusit?
Ale to neznamená, že se význam slov nemůže posouvat :) Akorát se to neděje rovnoměrně a celospolečensky, ale pouze v rámci skupiny lidí v uzavřené komunitě.
Pardon, z kontextu mi to vyplývalo. Je dobře a jsem rád, že si to skutečně nemyslíš. Nad samotnou alternativní formou je třeba se zamyslet, aby to plnilo ten účel stejně a nevedlo to k větší nespokojenosti. Hlasování o důvěře celku může být vnímáno negativně, že se schováváme za kolektiv a že tlačíme na KF, aby buď udělalo radikální negativní krok nebo nekriticky souhlasili s pokračováním.
Mario.Pospisil
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Profese: důchodce
Dal poděkování: 388 poděkování
Dostal poděkování: 199 poděkování

Příspěvek od Mario.Pospisil »

Přátelé, začínáte to pojednávat systémem "my" a "oni". To je cesta do prdele (či do jiného, vámi zvoleného, tělního otvoru).
Tahle animozita fakt není konstruktivní a určitě to není cesta dál. Preferujete svůj názor a postoj (včetně osobního vnímání významu slov) a odmítáte se zabývat vnímáním ostatních. Vždy je na místě snaha o pochopení názorů a pocitů druhých namísto protěžování vlastní "pravdy". Mé velmi bohaté životní zkušenosti mi říkají že tudy cesta nevede. A v rámci hejna rozlišovat "já jsem udělal tolik, ale ti druzí..." je chujovina. Každý podle svých možností a schopností. Momentálních možností a schopností. Tyhle dohady jsou pro veřejnost toxické. Protože práce je na všech úrovních spousta a jedinci mohou dospět k názoru, že věci osobní, dočasně odkládané, jsou větším přínosem mezi takové dohady. Přeloženo do hovorového jazyka: vyserou se na veřejnou činnost a budou zachraňovat trosky svých životů.
Mimochodem: jsem rád, že jsem z tohoto vkusného kruhu vystoupil. Mám opravdu spoustu jiných problémů. Ale pokud chcete něco dokázat, snažte se být vstřícní a chápaví. To je jediný způsob jak to hejno může fungovat. (Coby celoživotní osamělý solitér o tom dost vím 😁).
I když půjdu roklí šeré smrti, nebudu se bát ničeho zlého, vždyť se mnou jsi ty. (Žalm 23.)
Jan.Brizdala
Krajské předsednictvo
Profese: Radní Kraje Vysočina
Dal poděkování: 782 poděkování
Dostal poděkování: 1613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Brizdala »

Ahoj, nakonec jsem rád, že se diskuze přenesla z jednání krajského předsednictva na půdu celého krajského sdružení (krajské fórum), jelikož jde vidět, že existuje pluralita názorů na toto téma a je vhodné si je vyslechnout a promyslet.

Existenci zvyku rezignace předsednictva po volbách jsem registroval již v roce 2018, při rezignaci PMS Třebíčsko po komunálních volbách. Asi tady požádám trochu o exkurz od @Jan.Posvar, jak to s tím zvykem je (zda to bylo zvykem jen v našem krajském sdružení či celkově, jak se to aplikuje, dodržuje apod.). Myslím, že to může být silný argument pro to, proč nutně nechápat rezignaci jako negativní krokOFFTOPIC, i když to tak tradičně v politice vnímané je a i navenek by to v případě našeho KS po proběhlých volbách patrně nepůsobilo šťastně.

Za sebe zopakuji to, co jsem říkal již na jednání krajského předsednictva. Osobně nemám problém rezignovat (a současně bych si znovu řekl o důvěru členské základny na post místopředsedy KS v případných nových volbách), ale je nutné případnou abdikaci PKS směřovat tak, aby nedošlo k narušení akceschopnosti při přijímání některých strategických rozhodnutí (příprava rozpočtu, řízení probíhajících jednání, obsazování výborů a komisí, komunikace ohledně koalici se STAN...) a současně došlo k zachování kontinuity z hlediska předávání know-how, pokud by třeba většina členů PKS mandát neobhájila OFFTOPIC(což úplně nepředpokládám, ale o tom rozhodují voliči - členové KS - v tajných volbách). Loni byla situace trochu jiná, jelikož tam 3 z 5 členů PKS již nechtěli mandáty obhajovat a z probíhajících diskuzí bych nyní tipoval, že všichni bychom do toho znovu šliOFFTOPIC, ale nechci takto otevřeně mluvit za ostatní.

Každopádně chci uvést (a myslím, že to vyplývá i z příspěvku výše a současně z loňského grilování kandidátů do krajského předsednictva), že jediným (a hlavním) cílem mé OFFTOPIC(a věřím, že i ostatních členů PKS) kandidatury do PKS nebyla organizace krajských voleb, ale celkově zodpovědnost a spolupodíl na řízení krajského sdružení s tím, že jsem počítal i se stejným svým nasazením při přípravě sněmovních voleb 2021, ve kterých OFFTOPIC(oproti letošním krajským volbám) kandidovat nebudu.

Opačně platí, že pokud by krajské volby u nás dopadly fiaskem OFFTOPIC(např. získali bychom jen 4 mandáty a propadli se ve výsledku oproti jiným krajům), pak by musela být rezignace PKS nevyhnutelná.

Nadhodím, co již zmínil @Milan.Dadourek. Nyní je potřeba si definovat nové cíle na následující období. Vzhledem k získání mandátů krajských zastupitelů OFFTOPIC(a zřejmě i obsazení míst v Radě Kraje Vysočina či předsednictví a místopředsednictví v některých výborech a komisích) se objeví nové požadavky na zajištění potřebné agendy (medializace, administrativa, odborná příprava...). Současně bude třeba donastavit spolupráci s @Eva.Novakova a @Ondrej.Tuma vzhledem k novým cílům následujícího roku (např. sněmovní volby) a připomínám i, že @Hana.Hajnova avizovala předávání agendy vedoucí MO.

Jinak ke stávajícímu předsednictvu ještě dodám, že patrně působí nešťastně, když se v průběhu toho roku působení z 2/5 obměnilo a někteří členové v něm jsou tedy kratší dobu. To samozřejmě může trochu uměle přispívat k dojmu nekonzistentnosti činnosti PKS a k názoru, že se předsednictvo jako orgán ani pořádně nepodařilo pořádně rozjet OFFTOPIC(a už by mělo pomalu končit).

Závěrem: dlouhou dobu jsem nehlasoval, nakonec jsem klikl na "Nevím", jelikož to musí posoudit hlavně členská základna
Jan Břížďala
místopředseda KS Vysočina, člen MS Třebíč
Radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu, informatiky a komunikačních technologií
Profil na wiki.pirati.cz
Eva.Novakova
Krajský zastupitel
Profese: Metodička
Dal poděkování: 4179 poděkování
Dostal poděkování: 1686 poděkování

Příspěvek od Eva.Novakova »

Jan.Brizdala píše: 25 říj 2020, 08:51 Existenci zvyku rezignace předsednictva po volbách jsem registroval již v roce 2018, při rezignaci PMS Třebíčsko po komunálních volbách. Asi tady požádám trochu o exkurz od @Jan.Posvar, jak to s tím zvykem je (zda to bylo zvykem jen v našem krajském sdružení či celkově, jak se to aplikuje, dodržuje apod.). Myslím, že to může být silný argument pro to, proč nutně nechápat rezignaci jako negativní krok.
Ptal ses sice Jana, ale snad neuškodí můj pohled. Rezignuje se zvykově po příslušných volbách - PMS po komunálních, PKS krajských a RP sněmovních. Není to samozřejmě něco, co by se dalo vynutit, nebo bylo zakotveno v předpisech. A z toho pohledu to ani nelze brát jako negativní krok. Rezignuje se bez ohledu na výsledek - jde sice o jakési skládání účtů a vůli předsednictva obrátit se při tom na členskou základnu - to ale může opravdu být vnímáno i pozitivně. Teď jsem zaznamenala předvolbu v JčK, i když z hlediska zisku devíti mandátů pro ně byly volby úspěšné, další předsednitctva jsou převolována, protože jim končí mandát.

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů
web | forum | zulip

Martin.Kucera
Kontrolní komise
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33871 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera »

Malinko poupravím - u RP to v předpisech je, volební období RP krom obvyklé dvouleté délky končí též nejpozději 3 měsíce po sněmovních volbách.

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Zamčeno

Zpět na „Vysočina“