Diskuse ke koaliční spolupráci v Jihlavě pro komunální volby 2022

Moderátoři: PKS Vysočina, PMS Jihlavsko

Vojtech.Prchal
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Profese: Zastupitel města Jihlava
Dal poděkování: 82 poděkování
Dostal poděkování: 213 poděkování

Diskuse ke koaliční spolupráci v Jihlavě pro komunální volby 2022

Příspěvek od Vojtech.Prchal »

Ahoj,

dneska jsme na koalici Žijeme Jihlavou naťukli případnou opětovnou spolupráci ve formě trojkoalice Piráti - Zelení - TOP09 pro příští komunální volby 2022. Naše diskuse proběhla velmi konstruktivně a dohodli jsme se, že si cca do května 2021 predstavime finální stanoviska, aby se všechny strany mohly připravit.

Rád bych požádal Krajské fórum o názor a otevírám diskusi k těmto dvěma (a klidně i dalším) tématům :

1) Koalice Žijeme Jihlavou nebo pouze pirátská jihlavská kandidátka pro volby 2022?

2) Kdo by měl mít k tomuto rozhodnutí finální slovo?

Diky a zdravim zdravim Vás,

Vojta ;)
Eva.Novakova
Krajský zastupitel
Profese: Metodička
Dal poděkování: 4179 poděkování
Dostal poděkování: 1686 poděkování

Re: Diskuse ke koaliční spolupráci v Jihlavě pro komunální volby 2022

Příspěvek od Eva.Novakova »

Vojto, tohle je kompetence PMS a MS, OFFTOPICjak jsem říkala na schůzi (přičemž RV uplatňuje volební dohled a koalici může neschválit). Navrhuju přesunout vlákno pod MS Jihlavsko, kam patří, a zkoordinovat postup s předsedou, který avizoval, že bod zařadí na páteční jednání PMS. Nebráním se širší diskusi, ale teď je to fakt záležitost předsednictva, které i s výhledem na další volby kandidovalo.

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů
web | forum | zulip

Eva.Novakova
Krajský zastupitel

Jinak odpověď na tvůj druhý dotaz upravuje volební řád.

OFFTOPIC(1) Oblastní fórum toho oblastního sdružení, ve kterém je obec, do jejíhož zastupitelstva se volí,

a) volí lídra kandidátní listiny v primárních volbách,
b) volí čelní kandidáty a ostatní kandidáty na kandidátní listině v primárních volbách, není-li stanoveno jinak,
c) může doplňovat kandidátní listinu sestavenou v primárních volbách o další kandidáty usnesením i bez konání primárních voleb.

(2) Příslušné oblastní předsednictvo

a) organizuje primární volby,
b) má pravomoc vyjednávat volební spolupráci, není-li stanoveno jinak,
c) předkládá kandidátní listinu republikovému výboru.

web | forum | zulip

Eva.Novakova
Krajský zastupitel

Oznámení moderátora:
Po dohodě s předsedou jsem téma přesunula z KF Vysočina pod Jihlavsko.

web | forum | zulip

Vojtech.Prchal
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Profese: Zastupitel města Jihlava
Dal poděkování: 82 poděkování
Dostal poděkování: 213 poděkování

Příspěvek od Vojtech.Prchal »

Ahoj, díky za přesunutí na vhodnější místo ;)

Myslím, že kompetenci MS a PMS nikdo neupírá. Mě zajímá názor ostatních aktivních pirátů v kraji, protože Jihlava je krajské město a rozhodnutí může mít vlív nejen na nás. A od toho forum je, ne? ;)

Co se týče rozhodnutí o (ne)koalici, jsem si vědom, že existuje volební řád, nicméně mám pochybnost o tom, zda je vhodně nastaven pro menší místní sdružení jako jsme my. Pokud se nepletu, máme 6 nebo 7 členů (z toho dva noví - Marek a Míša) a 12 RegP Jihlavsko (aktivní cca polovina). O minulé koaliční spolupráci také nerozhodovalo PMS, protože jsme byli nově založení a členů MS bylo pouze o 2 nebo 3 méně, než teď.Je potřeba si uvědomit, že naše členská základna není příliš obsáhlá a reálně můžeme mít (pokud se nám ji nepodaří výrazně navýšit kvalitními a aktivními lidmi) problém samostatnou kandidátku sestavit. A to je důvod, proč jsem toto téma nadnesl krajskému fóru a budu rád za konstruktivní příspěvky a názory. Na rozhodnutí máme čas, ale pokud budeme chtít jít sami, měli bychom začít hned :roll:

Zdravím a prosím o širší diskusi,

Díky, a buďte zdrávi,

Vojta
Vit.Zacek
Republikový výbor
Profese: student ekonomie
Dal poděkování: 938 poděkování
Dostal poděkování: 646 poděkování

Příspěvek od Vit.Zacek »

Ahoj Vojto

Určitě je dobrý nápad si v tom ujasnit náš postoj. Myslím si ale, že řešit to už dneska je docela předčasný. Jsme teprve v polovině, a i včera jsme se domluvili na tom, že bychom to uvnitř koalice začali diskutovat na jaře příštího roku. Za tu dobu se může dost změnit, takže já osobně bych nechal až na příští rok.

Co se týká finálního rozhodnutí, tak to má v téhle věci výhradně MF Jihlavsko. V minulých komunálních volbách nám kandidátku schvalovalo krajské fórum, ale to bylo kvůli tomu, že jsme v té době ještě neměli vlastní místní sdružení. V naší současné situaci volební řád mluví zcela jasně - kandidátní listinu sestavuje místní fórum v primárních volbách. Co se týká volební spolupráce s jinými stranami, tak to má za úkol předsednictvo. Já bych si představoval, že se k tomu vyjádříme v rámci Jihlavska všichni, jak členové tak i registrovaní příznivci. Tohle je podle mě důležité už proto, že máme, jak jsi psal, málo členů, ale hodně registrovaných příznivců. Konečné rozhodnutí o případné předvolební koalici nebo samostatné kandidátce ale padne od místního fóra.

Pokud se mám vyjádřit k jádru tvojí otázky, tak já za sebe to mám zatím dost otevřený a nechtěl bych teď vylučovat žádnou variantu. Víc bych k tomu asi řekl na schůzi předsednictva zítra na jitsi.
Hana.Hajnova
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Profese: projektová manažerka
Dal poděkování: 1781 poděkování
Dostal poděkování: 1845 poděkování

Příspěvek od Hana.Hajnova »

Ahoj,

díky za tuhle diskusi, která si myslím je na místě už teď, protože já sama jsem tedy už od Evči zaregistrovala informaci o tom, že byste chtěli sestavovat kandidátku samostatně (nevybavím si teď rychle, při jaké příležitosti to bylo, ale bylo to v rámci nějakého jednání, kde nás z celého KF sedělo jistě více, třeba má někdo aktuálně méně zahlcenou paměť :) )
Pokud bych mohla přispět svou zkušeností, volila bych spíše samostatnou kandidátku (max dvojkoalici z mnoha různých důvodů). A pokud o tom byť jen uvažujete, rozhodně bych se na to začala připravovat co nejdřív (a nečekala s otevřením diskuse až na příští rok). Budete potřebovat poměrně dost lidí na kandidátku a to může být úkol na časový horizont roku a méně docela dost náročný. Když to vezmu jen na příkladu Telče, dáváme si na kandidátku min půl roku před prvními legislativními deadliny, což znamená že bychom měli s aktivním oslovováním začít nejpozději v listopadu/prosinci příštího roku (je potřeba brát v potaz, že některé lidi vám může snadno "vyfouknout" i konkurence). A to vycházím z předpokladu, že hledáme 21 lidí a cca půlku z toho už máme. Kolik lidí za Piráty máte v komisích, apod.?
Jinak co se týče samotného rozhodnutí, to je teď plně v rukou místního fóra Jihlavsko.

místopředsedkyně pirátské posádky
náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina
https://vysocina.pirati.cz

Hana.Hajnova
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Profese: projektová manažerka
Dal poděkování: 1781 poděkování
Dostal poděkování: 1845 poděkování

Příspěvek od Hana.Hajnova »

Vit.Zacek píše: 15 říj 2020, 15:13 Pokud se mám vyjádřit k jádru tvojí otázky, tak já za sebe to mám zatím dost otevřený a nechtěl bych teď vylučovat žádnou variantu. Víc bych k tomu asi řekl na schůzi předsednictva zítra na jitsi.
Schůzi jsem nestihla, máte někde zápisy z jednání PMS?

místopředsedkyně pirátské posádky
náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina
https://vysocina.pirati.cz

Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Profese: Ochrana přírody, trochuprávník, bača
Dal poděkování: 4579 poděkování
Dostal poděkování: 4386 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Milan.Dadourek »

Eva.Novakova píše: 14 říj 2020, 21:16
Oznámení moderátora:
Po dohodě s předsedou jsem téma přesunula z KF Vysočina pod Jihlavsko.
Asi by bylo lépe dohodnout se s tím, kdo vlákno založil - jak je patrné z Vojtova příspěvku, jeho úmyslem bylo získat názory z KF.

PS Vojtovi důvody pro koaliční spolupráci mi přijdou racionální. Důležité imho je začít pracovat už teď na lidech a podle vývoje reálně zvážit, jestli je samostatná kandidátka dobrou volbou - i s ohledem na to, že v Jihlavě asi jsou subjekty, které stojí za spolupráci ... (?)

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Vlasta Burian -- Profil -- Neužívám FB

Eva.Novakova
Krajský zastupitel

Milan.Dadourek píše: 19 říj 2020, 09:15 Asi by bylo lépe dohodnout se s tím, kdo vlákno založil - jak je patrné z Vojtova příspěvku, jeho úmyslem bylo získat názory z KF.
Přesunula jsem to i proto, že to bylo v jednacím vlákně KF, kam to nepatří - pokud chcete, přesunu pod Vysočinu.
Milan.Dadourek píše: 19 říj 2020, 09:15 i s ohledem na to, že v Jihlavě asi jsou subjekty, které stojí za spolupráci ... (?)
Máš na mysli někoho konkrétního?
Hana.Hajnova píše: 19 říj 2020, 09:14 Schůzi jsem nestihla, máte někde zápisy z jednání PMS?
Máme vlákno Zápisy z jednání PMS

web | forum | zulip

Odpovědět

Zpět na „Jihlavsko“