Napadá mi alternativa k placení Facebooku - a sice kampaň "podmíněného základního příjmu" pro naše sympatizanty s větším než malým impakt faktorem na kterékokliv ze sociálních sítí (Facebook, Twitter, Instagram, whatever, snad jen ten Tik Tok nebrat

. Jednoduše bychom vyzvali zájemce, kteří mají co já vám, více než 1500 či 2000 objektivních followerů (tedy byla by tam z naší strany nějaká námatková kontrola, že nejde převážně od fake accounty jako followujou třeba Babiše), ať se přihlásí - a za nasdílení našeho reklamního sdělení (které bychom jako takové označili) bychom jim zaplatili nějaký drobný příispěvek určený jako kompenzace času stráveného péčí o účet. Čímž by se jednak virálně šířila informace, že tento "úplatek" nabízíme (měli bychom stránku, kde bychom hlásili, kolik ještě reklamních sedělení jsme schopni zaplatit, a kde bychom archivovali všechny účty, které nás takto již podpořili) a jednak samozřejmě by šlo o odkaz na náš volební program, strategii, apod. Samozřejmě teda s přiměřeně vtipným a trefným textem (ne, jako když se snaží vtipy dělat marketéři ODSky...)
Vše by bylo transparentní, protože přímé odkazy na zaplacený status či tweet bychom archivovali a mohli by si všichni zkontrolovat, že nezmizely (hlavní sankce za zmizení by byla, že příště mají utrum, že... také by šlo platbu poslat až když status vydrží viset určitý čas, třeba týden, pak je to stejně už pasé). Je to vlastně forma podobná placenému roznosu letáků, či plakátování, či tak něco. Mělo by být právně ošetřené, že kvůli naší almužně nemusí placení propagátoři podávat daňové přiznání, pokud mají jiné příjmy (resp. u účtu s třeba 10 000 followery by už šlo o částku v jiném levelu, tak bychom mohli naopak chtít fakturu).
Byla by to taková pěkná politická hra, jak si přítomnost na sociálních sítích udržet, rozhodit mezi své podporovatele pár drobných zcela transparentně a legálně a současně dát najevo, že nehrajeme hru s korporátem - ostatně, protestovali jsme proti výši digitální daně, to jim musí stačit, přítomni u nich taky jsme - a že jen volíme alternativní (a daleko pracnější) formu propagace, než platit přímo jim.
Krajské volby jsou ideální na experimentování s touhle formou propagace, a když to bude mít výsledek, tak by se to rozjelo během parlamentních voleb ve větší míře. Nazval bych to nějak provokativně, třeba "transparentní korupce", nebo "pirátský chleba za zpěv pirátské písně"

A argumentace je jasná - dostat peníze k lidem, co obsah a tedy uživatelskou hodnotu sociálních sítí fakt vytváří, a ne jenom k nadnárodním korporacím, které je provozují a snaží se diktovat pravidla hry. Samozřejmě to chce definovat kontrolní mechanismy, že třeba vždy podpoříme jen jeden účet na jedné sociální síti provozovaný jednou fyzickou osobou s trvalým bydlištěm v ČR - aby nám někdo nemohl prodat portfolio svých botích účtů, apod.