KF MSK 12/2020 Podpora Martina Tomáška stranou Zelených

Fórum pro vážná jednání členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: KoKS Moravskoslezský kraj, PKS Moravskoslezský kraj

Pravidla fóra
  • Na tomto fóru se vyhlašují závazná hlasování krajského fóra. Hlasovat mohou pouze členové místního sdružení.
  • Do tohoto fóra vidí a přispívají členové místního sdružení a jeho registrovaní příznivci (Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra).
  • Jednáním předsedá zpravidla krajské předsednictvo.
Uživatelský avatar
Jiri.Demel
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 1539
Registrován: 23 dub 2009, 16:01
Profese: IT manager
Bydliště: Příbor
Dal poděkování: 351 poděkování
Dostal poděkování: 861 poděkování

KF MSK 12/2020 Podpora Martina Tomáška stranou Zelených

Příspěvek od Jiri.Demel »

Zahajuji jednání ve věci podpory M. Tomáška stranou Zelených.
Prosím navrhovatele M. Tomáška o úvodní slovo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Demel za příspěvky (celkem 3):
Rostislav.Reha, Pavel.Korizek, Martin.Tomasek
Uživatelský avatar
Daniel.Galuszka
Mediální odbor
Příspěvky: 702
Registrován: 30 lis 2017, 19:52
Profese: social media team
Dal poděkování: 434 poděkování
Dostal poděkování: 790 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora Martina Tomáška stranou Zelených

Příspěvek od Daniel.Galuszka »

Ahoj. V iniciačním příspěvku @Jiri.Demel se píše o podpoře, kdežto v komunikace PKS Jirka psal, cituji: "Teď mi volal Martin, že mám na foru vykopnout vlákno, kde chce celou věc osvětlit a oficiálně vyvolat hlasování ke koalici." Proto mě zajímá, jak to tedy je ještě ideálně před úvodním slovem. A ještě jeden dotaz: Jaké jsou lhůty, pls? Díky
Uživatelský avatar
Martin.Tomasek
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 51
Registrován: 22 led 2018, 11:04
Profese: vysokoškolský učitel
Bydliště: Mongolská 1432/22, 708 00 Ostrava-Poruba
Dal poděkování: 70 poděkování
Dostal poděkování: 79 poděkování

Re: Podpora Martina Tomáška stranou Zelených

Příspěvek od Martin.Tomasek »

Původní myšlenkou bylo získat podporu několika stran - Zelených, TOP09 a KDU-ČSL, které by vytvořily názorový "vějíř" kolem našeho a mého středového postavení, a ukázaly, že jsem člověkem schopným spojovat. Zároveň bych např. díky KDU-ČSL našel cestu k části venkovských voličů, pro něž jsou Piráti zatím těžko představitelní. Neformální podporu hnutí Senátor 21 mám Václavem Láskou vyjádřenu od počátku, nevěřím ale, že může mít v mém obvodě jakýkoliv význam, proto s ní pracuji tak, jak je. Jednání, která probíhala od počátku jara, byla nakonec úspěšná pouze u Zelených, a protože byla od počátku sice pomalá, ale seriózní, bylo mi nakonec líto hodit vše přes palubu. O všech krocích jsem sice informoval v rámci pracovní facebookové skupiny Martin do Senátu a otevřeně o tom mluvil při každé příležitosti, chybu jsem ale zřejmě udělal hned na začátku, jelikož jsem svůj záměr předem neprobral s našimi legislativci.

Asi teď nemusím opakovat, že si od Zelených slibuji hlavně několik dobrovolníků v kampani, které mi přislíbili a jsou to vesměs respektovaní lidé, společný článek s Petrem Orlem v předvolebních listech, na kterém už pracujeme, a přízeň těch voličů, kteří si k Pirátům zatím nenašli cestu, ale volí dlouhodobě Zelené.

Bohužel jsme se nyní dostali do problému, zda uvedení Zelených na lístku znamená koalici nebo jen podporu. Podle Vojty Pikala koalici. Mluvil jsem právě se spolupředsedkyní krajských Zelených Martinou Duškovou, že se to pokusí během dneška ověřit, ale že by pro Zelené neuvedení na lístku nebylo důvodem k nepodepsání dohody.

Myslím, že na toto ujasnění čekáme, abychom věděli, o čem máme případně hlasovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Tomasek za příspěvky (celkem 2):
Romana.Korosi, Jakub.Dedek
MarianB
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 680
Registrován: 04 dub 2016, 21:13
Dal poděkování: 1004 poděkování
Dostal poděkování: 1147 poděkování

Re: Podpora Martina Tomáška stranou Zelených

Příspěvek od MarianB »

Z volebního řádu:
§ 3 Volební spolupráce

(1) V odůvodněných případech může Česká pirátská strana nadstandardně spolupracovat ve volbách s jiným politickým subjektem anebo osobností, pokud tím není poškozeno dobré jméno strany (§2), zejména

a) kandidovat s ním ve volební koalici,
b) si navzájem vypomáhat v kampani, nebo
c) zařadit osobnost na kandidátku, pokud to nemá dopad na pořadí kandidátů již zvolených v primárních volbách.

(2) Pro platnost volební spolupráce je třeba včas (§5)

a) oznámit republikovému výboru záměr o ní jednat aspoň 1 týden před jejím uzavřením a
b) uzavřít o ní písemnou smlouvu vymezující podmínky spolupráce.
§22 odst. 2
Republikové předsednictvo má pravomoc vyjednávat volební spolupráci v senátních volbách, není-li stanoveno jinak. Republikové předsednictvo může vyjednáváním volební spolupráce v určitém volebním obvodu senátních voleb pověřit krajské předsednictvo, do jehož územní působnosti volební obvod senátních voleb zasahuje.
V kontextu výše citovaného by mě zajímalo, jestli (a případně kdy) byl záměr spolupráce se SZ oznámen RV. Dále prosím o informaci, který orgán je v tomto případě oprávněn o volební spolupráci vyjednávat. Je to RP nebo došlo k pověření PKS?
Tito uživatelé poděkovali autorovi MarianB za příspěvky (celkem 3):
Rostislav.Reha, Martin.Tomasek, Romana.Korosi

If we have data, let's look at the data.
If all we have is opinions, let's go with mine.

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18678
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33872 poděkování

Re: Podpora Martina Tomáška stranou Zelených

Příspěvek od Martin.Kucera »

Martin.Tomasek píše: 23 čer 2020, 12:09 Bohužel jsme se nyní dostali do problému, zda uvedení Zelených na lístku znamená koalici nebo jen podporu. Podle Vojty Pikala koalici. Mluvil jsem právě se spolupředsedkyní krajských Zelených Martinou Duškovou, že se to pokusí během dneška ověřit, ale že by pro Zelené neuvedení na lístku nebylo důvodem k nepodepsání dohody.
Obávám se že má Vojta pravdu, protože dle zákona:
(1) Přihláška k registraci obsahuje
a) jméno a příjmení kandidáta, pohlaví, věk ke druhému dni voleb, jeho povolání, obec, kde je přihlášen k trvalému pobytu,
b) název politické strany, politického hnutí nebo koalice, která kandidáta přihlašuje k registraci, nebo údaj, že jde o nezávislého kandidáta; v případě koalice se uvede její složení,
Čili pokud by na lístku mělo stát cokoli jiného než "Česká pirátská strana", tak už nejde o politickou stranu ani o politické hnutí a tedy musí jít o koalici.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 6):
Jiri.Demel, Michal.Breskovec, Sarka.Vaclavikova, Rostislav.Reha, Daniel.Galuszka, Veronika.Murzynova

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Jiri.Demel
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 1539
Registrován: 23 dub 2009, 16:01
Profese: IT manager
Bydliště: Příbor
Dal poděkování: 351 poděkování
Dostal poděkování: 861 poděkování

Re: Podpora Martina Tomáška stranou Zelených

Příspěvek od Jiri.Demel »

V kontextu výše citovaného by mě zajímalo, jestli (a případně kdy) byl záměr spolupráce se SZ oznámen RV. Dále prosím o informaci, který orgán je v tomto případě oprávněn o volební spolupráci vyjednávat. Je to RP nebo došlo k pověření PKS?
1)Oznámení bylo na RV podáno.
2)čekáme na stanovisko legislativy a odpověď od SZ.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Demel za příspěvek:
Sarka.Vaclavikova
MarianB
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 680
Registrován: 04 dub 2016, 21:13
Dal poděkování: 1004 poděkování
Dostal poděkování: 1147 poděkování

Re: Podpora Martina Tomáška stranou Zelených

Příspěvek od MarianB »

Daniel.Galuszka píše: 23 čer 2020, 10:38 A ještě jeden dotaz: Jaké jsou lhůty, pls? Díky
Vypadá to, že podle harmonogramu byl termín do 31.3. :?
Tito uživatelé poděkovali autorovi MarianB za příspěvek:
Daniel.Galuszka

If we have data, let's look at the data.
If all we have is opinions, let's go with mine.

Uživatelský avatar
Jiri.Demel
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 1539
Registrován: 23 dub 2009, 16:01
Profese: IT manager
Bydliště: Příbor
Dal poděkování: 351 poděkování
Dostal poděkování: 861 poděkování

Re: Podpora Martina Tomáška stranou Zelených

Příspěvek od Jiri.Demel »

Marian.Babic píše: 23 čer 2020, 19:27
Daniel.Galuszka píše: 23 čer 2020, 10:38 A ještě jeden dotaz: Jaké jsou lhůty, pls? Díky
Vypadá to, že podle harmonogramu byl termín do 31.3. :?
Ano doporučené terníny. Popravdě, kdybychom je vzali poctivě, i přes mou snahu tlačit volbu kandidátky a program vzhledem k termínům, nesplníme ani jedno.😎
Uživatelský avatar
Daniel.Galuszka
Mediální odbor
Příspěvky: 702
Registrován: 30 lis 2017, 19:52
Profese: social media team
Dal poděkování: 434 poděkování
Dostal poděkování: 790 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora Martina Tomáška stranou Zelených

Příspěvek od Daniel.Galuszka »

Ještě přidám k dobru jednu informaci. Mluvil jsem s @Lukas.Cernohorsky a ten říkal, že v případě koalice je vždy jedna strana stranou nominující. To znamená, že v případě úspěchu by šly peníze za mandáty právě nominující straně (nám) a bylo by už jenom na nás a na nějakých bilaterálních smlouvách s "koaličním" partnerem, jak si to rozdělíme. V smlouvě, kterou jsem četl já, nic o financování nebylo, tzn. z toho vyvozuji, že kdyby byl Martin na lístku jako "koaliční" kandidát, peníze by stejně přišly jenom nám a my bychom si je posléze nechali (což je od začátku to, o co mi šlo), s čímž teda nemám vlastně vůbec žádný problém.

Já teda vnímám 3 věci, které nastaly a které jsou problém:
1) Martinův tým nedal vědět RV o vyjednávání.
2) Martinův tým nedal vědět RP o vyjednávání, které teda logicky nemohlo tuto věc přehodit na PKS.
3) PKS nevědělo nic o spolupráci (nebo aspoň já osobně) ještě v pondělí.OFFTOPICTa věc s podpisem smlouvy předsedou bez prokonzultování s PKS je nepříjemná a chápu, že do toho Jirka byl tak trochu vtlačenej časovým presem a vůbec chaosem okolo, ale zase je třeba na to nezapomínat a poučit se, aby se pro příště takové věci neděly. Podepsaný papír je mocnější než Jeden prsten, který vládne všem a nikoho už ad hoc nezajímá, že to bylo z toho a toho důvodu. Je podepsaný = Je odsouhlasený daným orgánem = platí a může postupovat dál.

Závěr: Máme problém. Ten problém se jmenuje nefungující předávání informací. Je to věc, na které musíme pracovat a která by měla mít odpovědného gestora, jenž za to ponese zodpovědnost. Nicméně jelikož se jedná o spolupráci se Zelenými, u kterých nevěřím, že má někdo nějaký zásadní ideový nebo reputační problém, jelikož je to už domluvené a jelikož jsem přesvědčen, že jejich participací nepřijdeme o peníze za mandát, tak po vyjasnění těch nastolených otázek (RV, Zelení apod.) navrhuju vzít to všechno šmahem nějakým jednoduchým usnesením aka "RP pověřuje PKS", "RV bere na vědomí" a na to konto "PKS schvaluje." Nevím, proč by nás měla svazovat "závaznost" nějakých lhůt, které jsme si vytvořili my sami pro naše interní účely, když s tím vlastně asi nemá nikdo ani nějaký zásadní problém. OFFTOPICJo, kdyby to byla Trikolora, SPD, komunisti nebo nějaká jiná svoloč, tak ani neceknu a je na místě říct "neposrali jste se úplně?", ale to není tento případ, takže se z toho pojďme jenom poučit a nějak to v poklidu uzavřít bez zbytečných dramat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Galuszka za příspěvek:
MarianB
Uživatelský avatar
Rostislav.Reha
Republikový výbor
Příspěvky: 5263
Registrován: 15 říj 2013, 12:16
Profese: informatik
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 7656 poděkování
Dostal poděkování: 8841 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora Martina Tomáška stranou Zelených

Příspěvek od Rostislav.Reha »

Ja bych to zase zklidnil... gestora mame, platime si ho, je to @Sarka.Vaclavikova. Dosud nevim, jakou ulohu v tom hrala nebo nehrala, ale rozhodne hrat mela. Udajne se tech jednani zucastnoval @Jakub.Dedek a ja moc netusim, z jake gesce, KoDo ani PMS v tom moc pravomoci nema. Rozhodne je chyba ze nebylo informovano PKS, ale i tak jsme nebyli takovym jednanim od dosud RP povereni (ale to se jiz resi). Budeme se tim rozhodne zabyvat.

A vecne - samotna podpora Zelenych je za me ok, formu (pokud nejde o penize) je asi vicemene formalismus.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Rostislav.Reha za příspěvky (celkem 2):
MarianB, Jiri.Demel

Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.
exJunior clen KK.
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Zamčeno

Zpět na „Krajské fórum Moravskoslezský kraj“