Sněmovní tisk č. 645, změna RVP

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Skolstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Školství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jakub.Vaclavovic
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 98
Registrován: 29 lis 2016, 22:48
Profese: pedagog
Bydliště: Kladno
Dal poděkování: 30 poděkování
Dostal poděkování: 149 poděkování

Sněmovní tisk č. 645, změna RVP

Příspěvek od Jakub.Vaclavovic »

Díky FB jsem postřehl, že 3. čtením prošel sněmovní tisk č. 645, novela školského zákona. Tato novelo kromě maturit řeší také změny RVP a proto k tomu píšu.

Jak jsem koukal do stenografických záznamů, většina příspěvků řešila maturitu, nicméně jsem se z neoficiálních zdrojů (na webu PS k dnešnímu dni nebyl text návrhu zákona k dispozici) dozvěděl, že "Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání dále stanoví členění obsahu vzdělávání podle jednotlivých období nebo ročníků." - citace je součástí návrhu zákona.

Tento návrh znejišťuje mnohé příznivce sebeřízeného vzdělávání tím, že dojde k zúžení prostoru pro jeho umožnění. Stávající členění obsahu je pro první stupeň rozděleno na dvě období (1.-3. třídu, 3. - 5. třídu) s povinnými výstupy k 5. třídě, druhý stupeň období nemá a povinné výstupy jsou k 9. třídě.

Zastánci sebeřízeného vzdělávání se obávájí, že vlivem úpravy RVP směrem představeným v návrhu vznikne větší tlak na školy, aby dítě dosáhlo očekávaných výstupů nejen k 5. a 9. třídě, ale i v dalších třídách, což dále snižuje možnost dítěte volit si vlastní tempo a řídit své vzdělávání samo (což je podstata sebeřízeného vzdělávání.

Zpravodajem návrhu byl @Lukas.Barton, tak jestli bych k tomu mohl poprosit o vysvětlení? Jedná se pouze o stanovení očekávaných výstupů vzdělávání v rámci doporučené distribuce učiva, nebo se tím myslí i dodání dalších mezníků, ve kterých jsou výstupy závazné?

Pro vysvětlení, sám pracuji ve škole založené na sebeřízeném vzdělávání a velmi nám to vrtá hlavou, jakým způsobem se zákon promítne do reality a jestli je na místě obepisovat senátory a dělat akce k tomu, aby byla tato část upravena.

Díky za informace k věci
Jakub Václavovič
místopředseda MS Kladno, pedagog
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Vaclavovic za příspěvky (celkem 3):
Lukas.Barton, Jan.Zavadil, Janek.Wagner
Uživatelský avatar
Lukas.Barton
Republikový výbor
Příspěvky: 1921
Registrován: 29 říj 2012, 15:36
Profese: Učitel, vědec.
Bydliště: Mirošov (okr. Rokycany)
Dal poděkování: 761 poděkování
Dostal poděkování: 2248 poděkování

Re: Sněmovní tisk č. 645, změna RVP

Příspěvek od Lukas.Barton »

Tento pozměňovací návrh podal poslanec Rais (ANO) a jeho záměrem opravdu bylo sjednotit jednotlivé ročníky, aby byl snadnější přestup žáků mezi školami. Je to takový skoro návrat k osnovám. Nemusím snad dodávat, že Piráti tento návrh nepodpořili a nehlasovali pro něj, důvody jsou uvedené v prvním příspěvku a plně se s nimi ztotožňuji.
Co je však důležité, že se tam vedle ročníků dostalo také "období", tedy nová dikce zákona pak vyhovuje současnému stavu, kdy jsou RVP po obdobích. Pokud ministerstvo nebude chtít, zatím to vnímám, že nechce, tak na RVP nebude muset měnit vůbec nic. Na druhou stranu ale ano, pokud tam přijde nějaký šílený ministr a nařídí to předělat po ročnících, tak to bude moci udělat v souladu se zákonem.
Pro návrh jsme nehlasovali, byli jsme ale přehlasováni a nyní nám nezbývá než doufat, že na ministerstvo nenastoupí nějaký zpátečník typu VKml, který volá po návratu osnov, nebo čekat na dobu, až budeme u kormidla my a tento nebezpečný paragraf opět vyndáme.
V senátu bych nelobboval, vrácení zákona do sněmovny může být značně nebezpečné, reálně by hrozilo, že by senátní verze nebyla schválena a na sněmovní se nenašla 101. Ta novela obsahuje mnoho dobra převažujícího občasné zlo. Zaktivizoval bych se teprve až ministerstvo začne vůbec uvažovat o rozdělení RVP na ročníky, což jak jsem vyrozuměl v současné době absolutně nemá v plánu a nechce to a plně jim vyhovují ta období. Navíc v současném rozložení sněmovny je asi boj v tomto směru marný, to hlasování o pozměňováku bylo jasné:
https://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=72923
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Barton za příspěvek:
Jan.Zavadil
Uživatelský avatar
petrchalus
Krajský zastupitel
Příspěvky: 137
Registrován: 26 srp 2013, 23:06
Profese: konzultant ve vzdělávání
Bydliště: Praha 11 a Vidlákova Lhota, Benešov, Středočeský kraj
Dal poděkování: 85 poděkování
Dostal poděkování: 249 poděkování

Re: Sněmovní tisk č. 645, změna RVP

Příspěvek od petrchalus »

Tohle je po zákazu mobilů už druhá věc, tahle je ještě horší, co někdo přidává v této krizové době (opět z ANO) do školské legislativy, je to nemorální za této situace, kdy se mají schvalovat zákony, které řeší aktuální těžkou situaci společnosti i škol, a ne zneužívat situace a vkládat dílčí věci bez diskuse s věřejností, které se souřasnou situací vůbec nesouvisí, jen se prostě snadněji a nenápadněji protlačí. Piráti by měli být víc nahlas proti, napíšu o těchto dvou věcech článek.
Tito uživatelé poděkovali autorovi petrchalus za příspěvek:
Janek.Wagner
marenamat
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Příspěvky: 33
Registrován: 29 led 2020, 13:43
Profese: programátorka a amatérská právnička
Dal poděkování: 6 poděkování
Dostal poděkování: 29 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sněmovní tisk č. 645, změna RVP

Příspěvek od marenamat »

Dneska to prošlo Senátem, což se asi dalo čekat. Beze změny.

MŠMT, podle toho, co říkal Plaga v Senátu, údajně navrhuje aspoň nějakou změnu, že se povolí nouzově distanční vzdělávání. Chtělo by to podchytit nejlíp ještě v připomínkovém řízení a vecpat jim, aby to udělali jako light verzi domácí výuky. Ono to pomůže i spáchat mantinely na domácí úkoly v rámci ŠVP a chytřejší školy to využijou k odlivu dětí z podnětného prostředí na částečné samostudium.

Mobily jsou průser poměrně velkej, protože se to vztahuje i na školská zařízení, takže i děcáky.

A pak tam je nenápadné zrušení NPV, což je imho protiústavní, protože se tím dávají neomezené pravomoce ministerstvu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi marenamat za příspěvek:
Janek.Wagner

Prosazujeme úrovňové vzdělávání ve školách. Žáci mají absolvovat výuku, která odpovídá jejich individuálním znalostem a dovednostem, ne vnucené tempo.

Martin.Ulovec
Vedoucí resortního týmu
Příspěvky: 118
Registrován: 22 led 2019, 16:06
Profese: Analytik
Dal poděkování: 16 poděkování
Dostal poděkování: 139 poděkování

Re: Sněmovní tisk č. 645, změna RVP

Příspěvek od Martin.Ulovec »

Ještě bych doplnil:
1.) Ano, součástí novely bylo vyjmutí Národního programu vzdělávání. Piráti hlasovali proti a několikrát jsme na plénu upozorňovali na to, že připravovaná Strategie 2030+ nemůže nahradit Národní program vzdělávání, a to především s ohledem na to, že jde koncepčně o odlišné dokumenty...Národní program vzdělávání měl být jakousi ústavou definující hlavní priority, které měly být rozpracovány a naplňovány prostřednictvím dílčích strategických dokumentů (včetně připravované Strategie 2030+)...a netřeba asi říkat, že jedním z důvodů bylo, aby se to drželo na úrovni vlády a nemohly do toho "zasahovat" politické strany ve Sněmovně. Nicméně je nutné říct, že od zpracování Bílé knihy v roce 2001 příprava NPV neprobíhá a dodnes neexistuje. Prostě nám to visí v zákoně a neděje se kolem toho absolutně nic...
2.) Změna RVP: Jak už psal Lukáš...je to bizár, který jsme rozhodně nepodporovali. S ohledem na záměr MŠMT realizovat komplexní revize RVP je nepravděpodobné, že bude mít návrh nějaké dopady. Jednak ten pozměňovací návrh zohledňuje to současné nastavení a de facto by šel úplně proti koncepci RVP a chystaných revizí. Vzniká zde nicméně riziko, pokud se na MŠMT dostane zpátečník, který nebude úplně při smyslech....
3.) Zákaz mobilů: Z našeho pohledu opět poděl, který de facto legalizuje zákaz využívání telefonů ve výuce...z toho, co jsem pochytil, šel tenhle podnět od ředitelů škol, což je poměrně dost smutný...a vlastně mne fascinovalo, že se to do zákona rve, když se vláda dlouhodobě chlubí tím, jak chce podporovat digitální vzdělávání...

Bohužel bylo zneužito situace, kdy by senátní vratka s velkou pravděpodobností znamenala, že celý vládní návrh padne pod stůl...a s tím i naše snaha, aby byla zachována volba mezi matematikou a cizím jazykem ve společné části maturity...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Ulovec za příspěvek:
Adam.Jaros
johnwesen
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1
Registrován: 29 říj 2020, 09:11

Re: Sněmovní tisk č. 645, změna RVP

Příspěvek od johnwesen »

I want thanks to the best academic help service https://master-paper.com. Their supporters provided very detailed consultations. My writer paid a big deal of effort to meet all my requirements. Will recommend master-paper.com service to my friends, as well as use your assistance furthermore.
Odpovědět

Zpět na „Školství“