Já jsem to zrušení ostatních dávek myslel opravdu jako hodně dlouhodobý cíl, jakýsi úběžník. Samozřejmě to nelze v řádu let, ani starobním důchodcům nelze začít naráz vyplácet stejnou částku jako všem ostatním včetně nemluvňat.Ivo Vlasaty píše:Zrušení ostatních dávek je populismus, toto se musí posoudit jednotlivě a rušit postupně (například právě kvůli zdravotně postiženým, kteří ale určitě nejsou jediní, kdo se o sebe nemůže postarat sám a z VZP by nevyžil). Přehodnocení a redukce systému sociální podpory ano, zrušení ne.
Všeobecný základní přijem
Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni
Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
-
cichlasoma
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 259
- Registrován: 28 kvě 2010, 11:12
- Profese: osvč
- Bydliště: Praha
- Dal poděkování: 51 poděkování
- Dostal poděkování: 57 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
- Tito uživatelé poděkovali autorovi cichlasoma za příspěvek:
- Ivo.Vlasaty
- Martin.Shanil
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 7036
- Registrován: 07 dub 2012, 21:03
- Profese: eshop + prodejna
- Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
- Dal poděkování: 9169 poděkování
- Dostal poděkování: 9464 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Z kapitálových zisků je rozhodně daň v pořádku.Ivo Vlasaty píše: Navíc podporuji zdanění příjmu (i z kapitálových zisků) a nemovitostí ...
U nemovitostí bych ale doporučil rozlišovat podle způsobu využití. Pokud jde o o byt nebo Rod. domy ve vlastnictví osoby a zároveň není byt pronajímán, pak nevidím daň opdstatněnou. U pronajímaných nemovitostí všeho druhu, pak je tu daň z příjmů z pronájmu. Takže nejde náhodou o dvojí zdanění?
Pokud jde třeba o fabriku, pak daň ano. (ta může rozlohou zabírat plochu čtyř fotbalovývh hřišť).
Takže z obytné plochy uživané vlastníkem = žádná daň.
To se mi naopak jeví obráceně ? Uvědomíme-li si, že jde o pojištění - pak je zřejmé, že to vlastně s vzp příliš nesouvisí.,Ivo Vlasaty píše:
To teda k těm daním.
A k tomu - jaké dávky by měl VZP nahradit a jaké nikoliv. V zásadě žádné
A ještě lapidárněji - VZP dostává každy. K němu důchodci mají důchod, pracující plat, osvč své příjmy, nemocný nemocenskou, invalida inv. důchod a jiné výhody. Nezaměstnaný nic. Pokud "flákač" nebude celý život nic dělat, nebude kromě vzp nikdy mít nic, ale alespoň nebude na obtíž.
No - ještě to asi není řečeno uplně přesně, ale to doladíme
- Petr.Vileta
- Člen KS Plzeňský kraj
- Příspěvky: 31254
- Registrován: 22 črc 2009, 18:12
- Profese: Celkem Spokojený Důchodce
- Bydliště: Plzeň 2
- Dal poděkování: 27893 poděkování
- Dostal poděkování: 23762 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Daň z nemovitosti by měla být výhradně nebo převážné daní obecní, ne státní. Z jejího výnosu by se měly platit budování, opravy a údržba komunikací (silnice, chodníky), veřejné osvětlení, odpadkové koše atd. Pokud ta daň má být zachována, měla by ji určovat obec a ne stát.Martin Shanil píše:U nemovitostí bych ale doporučil rozlišovat podle způsobu využití. Pokud jde o o byt nebo Rod. domy ve vlastnictví osoby a zároveň není byt pronajímán, pak nevidím daň opdstatněnou. U pronajímaných nemovitostí všeho druhu, pak je tu daň z příjmů z pronájmu. Takže nejde náhodou o dvojí zdanění?
Pokud jde třeba o fabriku, pak daň ano. (ta může rozlohou zabírat plochu čtyř fotbalovývh hřišť).
Takže z obytné plochy uživané vlastníkem = žádná daň.
Osobně nevidím žádný rozdíl mezi rodinným domkem, ve kterém bydlím a jiným, který pronajímám. Pořád je to můj majetek, který jsem buď zdědil, koupil, nebo zaplatil za jeho výstavbu. Vše už bylo kdysi nějak zdaněno při stavbě toho domu. A jaký je rozdíl mezi rod. domkem, 3 patrovým činžákem, nebo 8 patrovým panelákem? Pořád je to soukromé vlastnictví (třeba v majetku družstva nebo sdružení). A co když vlastním penzion nebo hotel?

Ovšem tohle je omyl, který pořád někdo opakuje. Na důchod si u nás nikdy nikdo nespořil, vždycky jsme tu měli průběžný systém. Co pracující odevzdají na daních, to se okamžitě vyplatí důchodcům. Většinou nic nezbyde a kdyby náhodou, vyplatí se to v době poklesu hospodářství, tedy během několika málo let. Ale nikdy ne těm, kdo ty peníze "naspořili". Existuje komerční důchodové spoření, důchodové připojištění, ale s tím nemá stát moc společného.Martin Shanil píše:VZP tedy nenahrazuje důchody, Na ty jsme si spořili (ať už to nazýváme pojištění nebo spoření podstata je jasná).
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 6):
- Petr.Nemecek, cichlasoma, Pavel.Moravec, observer, Ivo.Vlasaty, Vojtech.Pikal
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
- Martin.Shanil
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 7036
- Registrován: 07 dub 2012, 21:03
- Profese: eshop + prodejna
- Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
- Dal poděkování: 9169 poděkování
- Dostal poděkování: 9464 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
V podstatě říkáš to samé. Tady nejsme v rozporu.Petr Vileta píše:Daň z nemovitosti by měla být výhradně nebo převážné daní obecní, ne státní. Z jejího výnosu by se měly platit budování, opravy a údržba komunikací (silnice, chodníky), veřejné osvětlení, odpadkové koše atd. Pokud ta daň má být zachována, měla by ji určovat obec a ne stát.Martin Shanil píše:U nemovitostí bych ale doporučil rozlišovat podle způsobu využití. Pokud jde o o byt nebo Rod. domy ve vlastnictví osoby a zároveň není byt pronajímán, pak nevidím daň opdstatněnou. U pronajímaných nemovitostí všeho druhu, pak je tu daň z příjmů z pronájmu. Takže nejde náhodou o dvojí zdanění?
Pokud jde třeba o fabriku, pak daň ano. (ta může rozlohou zabírat plochu čtyř fotbalovývh hřišť).
Takže z obytné plochy uživané vlastníkem = žádná daň.
Osobně nevidím žádný rozdíl mezi rodinným domkem, ve kterém bydlím a jiným, který pronajímám. Pořád je to můj majetek, který jsem buď zdědil, koupil, nebo zaplatil za jeho výstavbu. Vše už bylo kdysi nějak zdaněno při stavbě toho domu. A jaký je rozdíl mezi rod. domkem, 3 patrovým činžákem, nebo 8 patrovým panelákem? Pořád je to soukromé vlastnictví (třeba v majetku družstva nebo sdružení). A co když vlastním penzion nebo hotel?
![]()
Cožpak podstatou průběžného systému je něco jiného než jistá forma spoření? Vždyť to, co jako pracující odvádím, se mi jako důchodci vrátí. Nic stabilnějšího než průběžný systém nevymyslíšPetr Vileta píše:Ovšem tohle je omyl, který pořád někdo opakuje. Na důchod si u nás nikdy nikdo nespořil, vždycky jsme tu měli průběžný systém. Co pracující odevzdají na daních, to se okamžitě vyplatí důchodcům. Většinou nic nezbyde a kdyby náhodou, vyplatí se to v době poklesu hospodářství, tedy během několika málo let. Ale nikdy ne těm, kdo ty peníze "naspořili". Existuje komerční důchodové spoření, důchodové připojištění, ale s tím nemá stát moc společného.Martin Shanil píše:VZP tedy nenahrazuje důchody, Na ty jsme si spořili (ať už to nazýváme pojištění nebo spoření podstata je jasná).
"Až se tobě třásti bude ruka, koryto ti synek udělá."
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvek:
- Ivan Sirko
- Petr.Vileta
- Člen KS Plzeňský kraj
- Příspěvky: 31254
- Registrován: 22 črc 2009, 18:12
- Profese: Celkem Spokojený Důchodce
- Bydliště: Plzeň 2
- Dal poděkování: 27893 poděkování
- Dostal poděkování: 23762 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Není to spoření a je třeba to vysvětlovat, jak vidímMartin Shanil píše:Cožpak podstatou průběžného systému je něco jiného než jistá forma spoření? Vždyť to, co jako pracující odvádím, se mi jako důchodci vrátí. Nic stabilnějšího než průběžný systém nevymyslíšLogický princip - dokud pracuji platím - když se dožiju důchodu tak se mi to vrací. Ano, ti kdo pracují, živí důchodce. Stejně tak ti co pracují živí děti.
"Až se tobě třásti bude ruka, koryto ti synek udělá."
Když si spořím, na cokoliv, tak si peníze ukládám buď do banky, nebo fondu, zlata, nemovitostí, uměleckých děl. A jednou ty peněžní úspory začnu vybírat, nepeněžní prodávat a měnit na peníze.
Ovšem
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 3):
- Ivan Sirko, observer, Vojtech.Pikal
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
-
cichlasoma
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 259
- Registrován: 28 kvě 2010, 11:12
- Profese: osvč
- Bydliště: Praha
- Dal poděkování: 51 poděkování
- Dostal poděkování: 57 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
No to je pak trochu otázka, kde vzít na VZP peníze. Imho se ztratí ta pointa, že dávky beztak rozdělované plus peníze ušetřené za aparát zajištující jejich rozdělování dávají už velmi slušnou sumu k disposici.Martin Shanil píše:A k tomu - jaké dávky by měl VZP nahradit a jaké nikoliv. V zásadě žádné
- Tito uživatelé poděkovali autorovi cichlasoma za příspěvky (celkem 4):
- Pavel.Moravec, Petr.Vileta, observer, Vojtech.Pikal
- Pavel.Moravec
- Člen KS Jihomoravský kraj
- Příspěvky: 2749
- Registrován: 27 dub 2011, 17:25
- Profese: IT
- Bydliště: Brno Bystrc
- Dal poděkování: 12367 poděkování
- Dostal poděkování: 5854 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
Ad VZP a důchody: IMHO zavedení VZP by mělo snížit výši státních důchodů (alespoň v dnešním pojetí kolik činí důchody). Dnes důchodci plus minus s důchody vystačí, zvýšit všem penzistům disponibilní příjmy o 4 až 5 tisíc by mi už přišlo nadbytečné.
Navíc možnost snížit důchody po zavedení VZP má jeden pozitivní efekt: nižší odvody na soc.pojištění a tedy nižší zdanění příjmů a tedy podpora ekonomiky. Případně vzhledem k demografické situaci by to znamenalo NErůst těchto odvodů.
Navíc možnost snížit důchody po zavedení VZP má jeden pozitivní efekt: nižší odvody na soc.pojištění a tedy nižší zdanění příjmů a tedy podpora ekonomiky. Případně vzhledem k demografické situaci by to znamenalo NErůst těchto odvodů.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 3):
- Martin.Shanil, Petr.Vileta, cichlasoma
-
observer
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 195
- Registrován: 28 pro 2012, 20:10
- Profese: úředník
- Dal poděkování: 171 poděkování
- Dostal poděkování: 160 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
Pokud by VZP nenahrazoval veškeré dávky s výjimkou starobních důchodů po určité dostatečně dlouhé přechodné období, pak je to nesmyslný projekt na úrovni komunistické utopie. Nedá se vycházet z něčích potřeb, ale z toho na co ekonomika reálně má. Na to co tu někteří popisují, ta ekonomika nemá ani mít nebude. Ráj na zemi nebyl, není a nebude.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi observer za příspěvky (celkem 5):
- Pavel.Moravec, cichlasoma, Petr.Vileta, Vojtech.Pikal, Jindrich.Bartek
- Pavel.Moravec
- Člen KS Jihomoravský kraj
- Příspěvky: 2749
- Registrován: 27 dub 2011, 17:25
- Profese: IT
- Bydliště: Brno Bystrc
- Dal poděkování: 12367 poděkování
- Dostal poděkování: 5854 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
Souhlasím. Tím by nebyl naplněn původní deklarovaný cíl snížit byrokracii a složitost / nepřehlednost ve vyplácených dávkách.observer píše:Pokud by VZP nenahrazoval veškeré dávky s výjimkou starobních důchodů po určité dostatečně dlouhé přechodné období, pak je to nesmyslný projekt na úrovni komunistické utopie. Nedá se vycházet z něčích potřeb, ale z toho na co ekonomika reálně má. Na to co tu někteří popisují, ta ekonomika nemá ani mít nebude. Ráj na zemi nebyl, není a nebude.
Kromě starobních důchodů bych nicméně byl pro zachování velmi málo dalších dávek kdy příjemce ne vlastní vinou nemůže být na trhu práce (např. mateřská) anebo má objektivně vyšší životní náklady nezpůsobení jím samotným (zdravotně postižení lidé).
Ale nic víc..
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvek:
- Vojtech.Pikal
- Ondrej.Profant
- Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
- Příspěvky: 7898
- Registrován: 22 dub 2009, 23:55
- Profese: Poslanec
- Bydliště: Praha 8
- Dal poděkování: 14563 poděkování
- Dostal poděkování: 8177 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Například ta mateřká se může řešit přirozeně. Dítě dostane VZP, jelikož je neplnoleté, tak ho dostanou rodiče. Easy.
A s těmi důchody by to šlo nějak taky vymyslet.
Nicméně jsou zde stále nejspíše nějaké extrémní případy, ale to by měly být zcela individuální - např. invalidní, stařecká nemohoucnost... čili je jen plus, že u nich se to zpřehlední.
A s těmi důchody by to šlo nějak taky vymyslet.
Nicméně jsou zde stále nejspíše nějaké extrémní případy, ale to by měly být zcela individuální - např. invalidní, stařecká nemohoucnost... čili je jen plus, že u nich se to zpřehlední.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Profant za příspěvky (celkem 2):
- Vojtech.Pikal, V__
profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj