Všeobecný základní přijem

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět

Měl by být nepodmíněný základní příjem diskutován jako komponenta Pirátského programu?

Ano
529
76%
Ne
135
19%
Nevím
34
5%
 
Celkem hlasujících: 234 - Celkem hlasů: 698

Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Příspěvky: 1984
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1711 poděkování
Dostal poděkování: 3362 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Tomas.Klapka »

Mimochodem, teď koukám, že už se tu o základním příjmu diskutovalo, viz https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... f=7&t=3357

Co se týká financovatelnosti základního příjmu, nemůžeme argumentovat tím, že je krize a že bude horší až se to celý sesype a bude konec.
To je úplně odlišná věc. Ano, je to jako řešit, zda LED žárovky jsou lepší než úsporné a nebo klasické, když by měla přestat fungovat všude elektřina. Jenže ta elektřina i kdyby přestala fungovat, fyzika funguje pořád dál a dokud budou lidi, bude potřeba směnu řešit. Takže mě je vcelku jedno, jestli jde ekonomika do kytek, protože systém se utvoří nanovo. Základní příjem a zajištění důstojného života lidí není příčinou té krize, takže to z mého pohledu není potřeba v souvislosti s ním řešit.

You'll be redlacep!

Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 6953
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10833 poděkování
Dostal poděkování: 11395 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ivo.Vasicek »

Tomas Klapka píše:Mimochodem, teď koukám, že už se tu o základním příjmu diskutovalo, viz https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... f=7&t=3357

Co se týká financovatelnosti základního příjmu, nemůžeme argumentovat tím, že je krize a že bude horší až se to celý sesype a bude konec.
To je úplně odlišná věc. Ano, je to jako řešit, zda LED žárovky jsou lepší než úsporné a nebo klasické, když by měla přestat fungovat všude elektřina. Jenže ta elektřina i kdyby přestala fungovat, fyzika funguje pořád dál a dokud budou lidi, bude potřeba směnu řešit. Takže mě je vcelku jedno, jestli jde ekonomika do kytek, protože systém se utvoří nanovo. Základní příjem a zajištění důstojného života lidí není příčinou té krize, takže to z mého pohledu není potřeba v souvislosti s ním řešit.
Sociální systém je bohužel také jednou z příčin ztráty konkurenceschopnosti. A ta je skutečnou příčinou krize. Finanční spekulace a dluhy tuto skutečnost oddálily v čase. Dokud nebude obnovena konkurenceschopnost nezaměstnanost dále poroste a finance na sociální stát nebudou. K tomu, aby mohla mít společnost sociální stát, musí si na něj nejprve dokázat vydělat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vasicek za příspěvek:
Sebastian Holovsky
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)
Michal Svoboda
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 18
Registrován: 27 dub 2010, 14:21
Profese: nezaměstnaný
Dostal poděkování: 2 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Michal Svoboda »

Ivo Vasicek píše:
Tomas Klapka píše:Mimochodem, teď koukám, že už se tu o základním příjmu diskutovalo, viz https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... f=7&t=3357

Co se týká financovatelnosti základního příjmu, nemůžeme argumentovat tím, že je krize a že bude horší až se to celý sesype a bude konec.
To je úplně odlišná věc. Ano, je to jako řešit, zda LED žárovky jsou lepší než úsporné a nebo klasické, když by měla přestat fungovat všude elektřina. Jenže ta elektřina i kdyby přestala fungovat, fyzika funguje pořád dál a dokud budou lidi, bude potřeba směnu řešit. Takže mě je vcelku jedno, jestli jde ekonomika do kytek, protože systém se utvoří nanovo. Základní příjem a zajištění důstojného života lidí není příčinou té krize, takže to z mého pohledu není potřeba v souvislosti s ním řešit.
Sociální systém je bohužel také jednou z příčin ztráty konkurenceschopnosti. A ta je skutečnou příčinou krize. Finanční spekulace a dluhy tuto skutečnost oddálily v čase. Dokud nebude obnovena konkurenceschopnost nezaměstnanost dále poroste a finance na sociální stát nebudou. K tomu, aby mohla mít společnost sociální stát, musí si na něj nejprve dokázat vydělat.
Podle mě je to spíš celkovým nastavením systemu, protože když se vytvaří peníze a k vytvořeným penězům se hned udělá dluhopis ve stejné vyši + nějáký úrok tak je jasné že časem přijde krize. Protože to nebude nikdy možné zaplatit.
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 7907
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, analytik, manažer, trenér
Dal poděkování: 2710 poděkování
Dostal poděkování: 7708 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Sociální systém je bohužel také jednou z příčin ztráty konkurenceschopnosti. A ta je skutečnou příčinou krize. Finanční spekulace a dluhy tuto skutečnost oddálily v čase. Dokud nebude obnovena konkurenceschopnost nezaměstnanost dále poroste a finance na sociální stát nebudou. K tomu, aby mohla mít společnost sociální stát, musí si na něj nejprve dokázat vydělat.
Ivo, ale kdo kdy řekl, že globalizace je jedinou cestou. Já např. klidně zvolím uzavření evropského trhu kvůli ochraně životního standardu. Prostě se zvednou cla a tak jako dříve se ne dumpingovou cenu zboží z číny navalí obravské clo. Jenže nadnárodní kapitál a bankéři by ztratili možnost efektivní alokace zdrojů. Já na ně ale s prominutím seru. Boty se zdraží, hadry taky a jídlo se nebude vozit přes půl planety. Celé generace před námi bojovali za sociální statut, proč si ho nyní nechráníme? V rámci EU máme např. šance dobré. Každá evropská země má lepší šance na uzavřeném trhu EU. Já doufám,že tahle globalizace se jednou ukáže jako špatný výmysl, jako snaha o unifikaci planety. OK, ale to nejde udělat během jedné generace a s drastickým dopadem na životní úroveň lidí. Na tomhle je vidět, že o dalším vývoji nerozhodují občané, ale kapitál.

Mimochodem, když se podívám na dějiny ČR za posledních 100 let a vezmu si co říkáš o ztrátě konkurenceschopnosti, tak bych to charakterizoval asi tak, že ještě jsme si ani pořádně nevrzli a už platíme alimenty. Díky globalizaci.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Kaderavek za příspěvky (celkem 6):
Jiri.Kaderavek.sen, Magnat, Katerina.Marketa.Matouskova, jarbara, jan.hroch, mirek
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Robert.Adamek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 4035
Registrován: 22 čer 2009, 21:06
Profese: Obchodní ředitel
Bydliště: Výstavní 2475/6, Ostrava-Mariánské Hory
Dal poděkování: 935 poděkování
Dostal poděkování: 1613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Robert.Adamek »

Tome a co to udělat naopak, udělat všeobecný základní dluh, už když se narodíš, budeš mít vůči systému dluh např. 5 000 000,- a jakmile začne pracovat, tak to začneš splácet a je na tobě jak rychle se s tím vypořádáš :-D
Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 6953
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10833 poděkování
Dostal poděkování: 11395 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ivo.Vasicek »

Jiri Kaderavek píše: Ivo, ale kdo kdy řekl, že globalizace je jedinou cestou. Já např. klidně zvolím uzavření evropského trhu kvůli ochraně životního standardu. Prostě se zvednou cla a tak jako dříve se ne dumpingovou cenu zboží z číny navalí obravské clo. Jenže nadnárodní kapitál a bankéři by ztratili možnost efektivní alokace zdrojů. Já na ně ale s prominutím seru. Boty se zdraží, hadry taky a jídlo se nebude vozit přes půl planety. Celé generace před námi bojovali za sociální statut, proč si ho nyní nechráníme? V rámci EU máme např. šance dobré. Každá evropská země má lepší šance na uzavřeném trhu EU. Já doufám,že tahle globalizace se jednou ukáže jako špatný výmysl, jako snaha o unifikaci planety. OK, ale to nejde udělat během jedné generace a s drastickým dopadem na životní úroveň lidí. Na tomhle je vidět, že o dalším vývoji nerozhodují občané, ale kapitál.

Mimochodem, když se podívám na dějiny ČR za posledních 100 let a vezmu si co říkáš o ztrátě konkurenceschopnosti, tak bych to charakterizoval asi tak, že ještě jsme si ani pořádně nevrzli a už platíme alimenty. Díky globalizaci.
souhlas
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)
Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 6953
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10833 poděkování
Dostal poděkování: 11395 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ivo.Vasicek »

Michal Svoboda píše: Podle mě je to spíš celkovým nastavením systemu, protože když se vytvaří peníze a k vytvořeným penězům se hned udělá dluhopis ve stejné vyši + nějáký úrok tak je jasné že časem přijde krize. Protože to nebude nikdy možné zaplatit.
Celé je to vývoj procesu směny. Někdo nové pozice získává, někdo je ztrácí. Dluh je prostřekem dočasné kompenzace ztrát. V důsledku však způsobí ztráty ještě větší.
Ztráta konkurenceschopnosti vyplývá ze systému financování soc. systému. Je financován z přirážka k ceně práce. Tím práci prodražuje a ta je obtížněji prodejná. Výnosy z kapitálu se na financování soc. systému vůbec nepodílejí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vasicek za příspěvek:
Jiri.Kaderavek.sen
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jiri Kaderavek píše:Ivo, ale kdo kdy řekl, že globalizace je jedinou cestou. Já např. klidně zvolím uzavření evropského trhu kvůli ochraně životního standardu. Prostě se zvednou cla a tak jako dříve se ne dumpingovou cenu zboží z číny navalí obravské clo.
Obavam se, ze bychom si kolem sebe postavili Velkou Evropskou zed, jako kdysi Cinane. Oni to staveli ze dvou duvodu. Jednak vojenskeho, proti vpadu zvenci, ale i obchodniho, proti vyvozu bource morusoveho a strelneho prachu. A jak dopadli? Svet je nechal za tou zdi. Byla to na svou dobu rozvinuta civilizace a za zdi zacala upadat.
Fakt si myslis, ze v dobe, kdy se dostanes na opacnou stranu planety za 8 hodin, je mozne zavadet cla? Kdyz to cinske zbozi nekoupi Evropane, tak ho koupi Americane, Australane, Indove. Nehlede na to, ze v Evrope dochazeji suroviny a kdyz my Cine clo na boty, oni nam clo na zelezo, uran, diamanty (prumyslove) atd.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 7907
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, analytik, manažer, trenér
Dal poděkování: 2710 poděkování
Dostal poděkování: 7708 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Cla normálně fungují, proclívá EU a číňan proclívá až se z něj kouří. Myslím, že nemáme v obchodu s Čínou obchodní přebytek, takže se nemáme čeho bát. To je asi tak vše, co k tvé analýze dodat.
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Uživatelský avatar
Vlastimil.Efraim
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2612
Registrován: 11 říj 2009, 23:08
Profese: sekáč
Bydliště: Olomouc, Morava, CZ, EU, Země, Slunce, Mléčná dráha
Dal poděkování: 556 poděkování
Dostal poděkování: 1188 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Vlastimil.Efraim »

OFFTOPICdiky odkazu jsem se dostal k tomu to tematu ...
nastesti ma "jen" 9 stranek, ale i presto me napadla myslenka, ze u nekterych - delsich - temat se to stejne jednou zamce. Urcite by nebylo na skodu kdyby pred zamcenim by nekdo (AO?) napsal posledni prispevek se shrnutim celeho tematu. At chudak citatel nemusi projizdet vsech x stranek a sit plevo mezi zrnami. ;)
Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“