1)Myslím, že je jasné, že VZP nemůžeme zavést sami, takže celní kontroly by nebyly zas tak zásadní problém (pro vnitrozemský stát uprostřed EU). Já bych zase spíš zdůraznil, že zdanění spotřeby nejvíc postihuje ty nejchudší, kterým tím pádem ještě při případné inflaci VZP nepomůže, a vynechává supermobilní superbohaté. Navíc podporuji zdanění příjmu (i z kapitálových zisků) a nemovitostí - a to progresivní. Ne kvůli spravedlnosti, ale z pragmatických důvodů. Rovná daň vede k silně nerovným příjmům - za dob progresivního zdanění se příjmy nejchudších a nejbohatších na Západě lišily zhruba o jeden či dva řády, nyní jsou naprosto nesouměřitelné - a potlačení daní z majetku vede k nerovnosti majetkové, spekulacím s komoditami, nemovitostmi,... O tom, že výrazná
majetková nerovnost a z ní vyplývající moc je neslučitelná s demokracií, jsme se snad přesvědčili dost na zkušenosti USA a UK a nepotřebujeme si to zkoušet sami i v ČR. Mě to z mých naivních snů o ekonomickém liberalismu už vyléčilo.
Určitou možnost ještě vidím v domyšlení toho, co psal Martin (tedy zrušit jen daň zpříjmu fyzických osob, který by ale přinejmenším musel být zastropovaný

).
2) Zrušení ostatních dávek je populismus, toto se musí posoudit jednotlivě a rušit postupně (například právě kvůli zdravotně postiženým, kteří ale určitě nejsou jediní, kdo se o sebe nemůže postarat sám a z VZP by nevyžil). Přehodnocení a redukce systému sociální podpory ano, zrušení ne.
Možná by bylo upřímnější přiznat, že zdravotní pojištění je prostě taky daň a mělo by se tomu tak říkat, ale to mě tolik nepálí.