Všeobecný základní přijem

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět

Měl by být nepodmíněný základní příjem diskutován jako komponenta Pirátského programu?

Ano
529
76%
Ne
135
19%
Nevím
34
5%
 
Celkem hlasujících: 234 - Celkem hlasů: 698

Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Shanil »

Daň z příjmu fyzických osob ( daň pocházející přímo z lidské práce ) by skutečně mohla být nulová, a myslím, že by to nikoho netrápilo.
Je tu ale velký balík peněz z daní z příjmu právnických osob - teda ze zisků, které nepocházejí z lidské práce, a tady nevidím důvod, proč by tato daň měla být snižována. Možná naopak :)

Zaměstnanci a osvč by tedy daň z příjmu neplatili, ale právnické osoby OFFTOPIC(fabriky a nenáviděné monopoly a buržousti :)ano. Odvody za zaměstnance ne ( nyní v podstatě zálohy na daně z příjmu zaměstnanců ), ale ze zisku ano.
Lidská práce se tím zhodnotí (příjmy zvýší), a DPH opravdu může být vyšší ( ale OFFTOPICPetře :) nikdo neříká že to bude konkrétně hned 50%)

OFFTOPICA taky si můžeme něco vytisknout ( jak na to někdo přede mnou pokazoval - to souvisí s tím, co to ty peníze vlastně jsou .. atd..)

A teorie s ostatnými dráty asi nemusíme konkretizovat - taky tu je možnost hýbat kurzem , dokud nemáme euro - ale do toho moc nevidím.

De facto ale je jasné - že VZP nám nenadělí Ježíšek, ale že to budeme platit my. Stejně jako teď platíme všechny možné dávky.

Ale hlavně - Nic se nemusí dít dramaticky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvek:
Ivan Sirko
Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 2749
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Bystrc
Dal poděkování: 12367 poděkování
Dostal poděkování: 5854 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Pavel.Moravec »

Je to už trochu OT, ale.. Kdyby se měla rušit daň z příjmu, z čeho by se platilo zdravotnictví? Dnes to je daní strhávanou z příjmu, ročně cca 200mld. káčé.

(nulová daň z příjmu má své kouzlo, ale nic není zadarmo)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 2):
Ivan Sirko, Vojtech.Pikal
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.
Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Shanil »

Pavel Moravec píše:Je to už trochu OT, ale.. Kdyby se měla rušit daň z příjmu, z čeho by se platilo zdravotnictví? Dnes to je daní strhávanou z příjmu, ročně cca 200mld. káčé.

(nulová daň z příjmu má své kouzlo, ale nic není zadarmo)
mluvíme o dani z příjmu, nikoliv o zdravotním a sociální pojištění

S tím není třeba nic dělat na tom vzp nic nemění.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvek:
Ivan Sirko
Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 2749
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Bystrc
Dal poděkování: 12367 poděkování
Dostal poděkování: 5854 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Pavel.Moravec »

Martin Shanil píše:
Pavel Moravec píše:Je to už trochu OT, ale.. Kdyby se měla rušit daň z příjmu, z čeho by se platilo zdravotnictví? Dnes to je daní strhávanou z příjmu, ročně cca 200mld. káčé.

(nulová daň z příjmu má své kouzlo, ale nic není zadarmo)
mluvíme o dani z příjmu, nikoliv o zdravotním a sociální pojištění

S tím není třeba nic dělat na tom vzp nic nemění.
No ale daň zvaná "zdravotní pojištění" se odvádí z příjmu dosti podobně jako daň zvaná "daň z příjmu". Tedy odstraněnípouze daně z příjmu by nezrušilo "daně pocházející přímo z lidské práce", jak to Martin nazval o kus výš.

Já jen abychom si ujasnili co chceme případně rušit a s jakým cílem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 3):
Martin.Shanil, Ivan Sirko, Petr.Vileta
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.
Uživatelský avatar
Ivan Sirko
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2752
Registrován: 04 úno 2011, 15:23
Profese: Putující filosof
Bydliště: Praha - 1
Dal poděkování: 10364 poděkování
Dostal poděkování: 2642 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ivan Sirko »

Asi jé vhodné toto probírat tady:

Daně a rozpočty

:arrow:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan Sirko za příspěvek:
Pavel.Moravec
My The Political Compass: Economic Left/Right: -5.38, Social Libertarian/Authoritarian: -4.21
Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Shanil »

Němci:
Piráti + zelení
https://www.grundeinkommen.de/22/11/2012/2671.html

a nyní taky Die Linke
K projednávání BGE chtějí zřídit v Bundestagu komisi - Piraten, Bündnis 90/Die Grünen (zelení) a DIE LINKE

https://www.grundeinkommen.de/27/02/201 ... ommen.html
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvky (celkem 3):
Ondrej.Profant, Ivan Sirko, Pavel.Moravec
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Petr.Vileta »

Martine, já bych zas tak nejásal. Němci si uzákonili odstavení jaderných elektráren a mohutnou podporu fotovoltaiky a větrníků a protože jsou disciplinovaný národ, tak to také dokázali z větší části uskutečnit. No a teď najednou koukají, že to byla chyba a už začínají z oficiálních míst znít rozumné hlasy, že je třeba tu chybu napravit. Takže když Němci udělají něco blbě, nemusíme to hned kopírovat. Zrovna včera vyšlo něco zajímavého o Němcích.
http://neviditelnypes.lidovky.cz/nemeck ... ranici_wag
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 7898
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14563 poděkování
Dostal poděkování: 8177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Petr Vileta píše:Martine, já bych zas tak nejásal. Němci si uzákonili odstavení jaderných elektráren a mohutnou podporu fotovoltaiky a větrníků a protože jsou disciplinovaný národ, tak to také dokázali z větší části uskutečnit. No a teď najednou koukají, že to byla chyba a už začínají z oficiálních míst znít rozumné hlasy, že je třeba tu chybu napravit. Takže když Němci udělají něco blbě, nemusíme to hned kopírovat. Zrovna včera vyšlo něco zajímavého o Němcích.
http://neviditelnypes.lidovky.cz/nemeck ... ranici_wag
Offtopic. Srovnáváš blbosti. Každý stát má schváleno hafo zcela nesmyslné legislativy.

Odborný posudek/studie/plán se hodnotí dle vědecke/faktické kvality, která je navíc ještě dosti neobjektivní.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Profant za příspěvky (celkem 4):
Ivan Sirko, Vaclav.Klecanda, Pavel.Moravec, Jindrich.Bartek

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj

cichlasoma
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 259
Registrován: 28 kvě 2010, 11:12
Profese: osvč
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 51 poděkování
Dostal poděkování: 57 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od cichlasoma »

Já jsem skutečně měl na mysli zvýšení DPH, nejen zvýšení příjmů z ní. Kdyby se vybralo dostatek peněz bez zvyšování DPH, byl bych samozřejmě jen rád, ale to imho není reálné, alespoň ne "zpočátku".

Naopak se domnívám, že by bylo lze zrušit i daň z příjmu právnických osob. Samozřejmě jde spíše o dlouhodobou visi. Ale v téhle podobě má právě celá koncepce tu velikou výhodu, že oslovuje, jak pravici, tak levici - stát by v zásadě nijak nereguloval pracovní smlouvy, na druhé straně by každému zajišťoval existenční minimum. Jaké všechny daně a v jakém sledu by se rušily, je otázka, ale myslím, že cílem by mělo být, že stát prostě nemá prostředky jak zjistit, kolik kdo vydělává, tudíž mu podle toho nemůže ani žádné daně vyměřovat. (Ano, v rámci existenčního minima by pak mohl platit člověku i nějaké pojištění.)

Jak se vypořádat s tím, že kousek za hranicemi by byly dramaticky nizsi ceny, je samozrejme zasadni problem. jak uz ale nekdo naznacoval, mohlo by se zapojit vice statu, mohla by vzniknout nejaka "unie", realisovat celou tuhle zmenu je beztak beh na hodne dlouhou trat...

Ale nemuzu se zbavit dojmu, ze je to momentalne jedine piratske tema - byt treba jen ve forme dlouhodobe vise - schopne oslovit sirsi vrstvy, ktere dava Piratum mezi politickymi stranami jistou jedinecnost. (I kdyby meli Pirati jen vnaset do diskusi to tema.)
Uživatelský avatar
Ivo.Vlasaty
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 2092
Registrován: 31 led 2012, 09:15
Bydliště: České Budějovice/Praha 4
Dal poděkování: 8056 poděkování
Dostal poděkování: 3452 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ivo.Vlasaty »

1)Myslím, že je jasné, že VZP nemůžeme zavést sami, takže celní kontroly by nebyly zas tak zásadní problém (pro vnitrozemský stát uprostřed EU). Já bych zase spíš zdůraznil, že zdanění spotřeby nejvíc postihuje ty nejchudší, kterým tím pádem ještě při případné inflaci VZP nepomůže, a vynechává supermobilní superbohaté. Navíc podporuji zdanění příjmu (i z kapitálových zisků) a nemovitostí - a to progresivní. Ne kvůli spravedlnosti, ale z pragmatických důvodů. Rovná daň vede k silně nerovným příjmům - za dob progresivního zdanění se příjmy nejchudších a nejbohatších na Západě lišily zhruba o jeden či dva řády, nyní jsou naprosto nesouměřitelné - a potlačení daní z majetku vede k nerovnosti majetkové, spekulacím s komoditami, nemovitostmi,... O tom, že výrazná majetková nerovnost a z ní vyplývající moc je neslučitelná s demokracií, jsme se snad přesvědčili dost na zkušenosti USA a UK a nepotřebujeme si to zkoušet sami i v ČR. Mě to z mých naivních snů o ekonomickém liberalismu už vyléčilo.
Určitou možnost ještě vidím v domyšlení toho, co psal Martin (tedy zrušit jen daň zpříjmu fyzických osob, který by ale přinejmenším musel být zastropovaný :| ).
2) Zrušení ostatních dávek je populismus, toto se musí posoudit jednotlivě a rušit postupně (například právě kvůli zdravotně postiženým, kteří ale určitě nejsou jediní, kdo se o sebe nemůže postarat sám a z VZP by nevyžil). Přehodnocení a redukce systému sociální podpory ano, zrušení ne.

OFFTOPICMožná by bylo upřímnější přiznat, že zdravotní pojištění je prostě taky daň a mělo by se tomu tak říkat, ale to mě tolik nepálí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vlasaty za příspěvky (celkem 5):
Ondrej.Profant, Pavel.Moravec, Vojtech.Pikal, Jindrich.Bartek, mesenger
Ivo Vlasatý
ivojr@seznam.cz
člen MS Českobudějovicko, host v MS Praha 4
792446700
Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“