Petr Vileta píše:No to je prave to, co vubec nechapu

Jdu nakupovat a mam stovku. Tak proste bud sezenu co chci za stovku, nebo nekoupim nic, nasetrim jeste trochu a jdu znova.
Pochopim uver u podnikani, kdy mam velky pocatecni vydaj, ale behem par mesicu nebo let to splatim. Nechapu ovsem firmy, ktere jedou na uver trvale. Proc krmit bankere?
Zkus zavrit oci, predstav si, jak sis prave koupil novy dum, auto, druhy auto, novou TV, manzelce dovolenou na Bahamach .... a pak otevri oci a podivej se do srajtofle. No a pak si pust na par minut TV, jedna nabidka na vyhodny uver vedle druhy. Vzdy zadluzeni jsou preci vsichni, tak proc ne ty ?
Vsimni si, ze pujcky na mixery/televize/... a ruzne dalsi kraviny si berou prevazne lidi, kteri takovou vec a) vubec nepotrebujou b) nemaji na ni (ciste kdyz vemes v potaz prijmy a vydaje). Oni si neberou uver na to, co nutne potrebuji ted hned (rekneme lednice). Oni si vemou uver trebas na vanocni darky. Proc ? Protoze nejsou schopni usetrit stokorunu mesicne, natoz vic. Znam takovych hromadu osobne, dokonce mam takove v rodine. Zijou doslova z ruky do huby a to naprosto bez ohledu na prijmy (je jedno jestli maji prijem 10k, 20, nebo 50k, utrati to vsechno hned - zkratka tyden zivota na vysoke noze a prachy jsou v trapu, z 99% za hovadiny). Rekneme ze tak 1/2 tehle lidi je aspon schopna splacet tu pujcku (a holt preplati 1/3 navrch), protoze se nejsou schopni donutit neutratit tu tisicovku.
Jednoduse neumi hospodarit, tak to za jejich prachy musi nekdo delat za ne. No a nekteri jsou tupi natolik, ze si naberou tolik uveru, ze je nemuzou ani pri nejlepsi vuli splacet. Tehle lidi mi neni ani trochu lito, stejne tak jako duchocu co si koupili predrazene hrnce ... za blbost se proste plati (jo, moje babi taky nakoupila nadobi od podomniho prodejce, mati ji rekla ze je blba a ji nezbylo, nez to uznat).
2MB: Provozni uver si ale beres v situaci, kdy mas zakazku = mas smlouvu ze nekdo od tebe neco koupi, a kdyz ne, tak stejne zacaluje skody.