Martin Kucera píše:Zase si ten "dustojny zivot" nemaluj prilis ruzove. Lepe to IMHO vystihl Ivo formulaci "aby kdo nechce nebo nemůže pracovat nemusel a přitom byl schopnen na základní úrovni přežít (aniž by musel rozprodávat majetek)". Pricemz to preziti ma (aspon z meho pohledu) bliz k "nemusim spat pod mostem a zivit se jidlem vyhozenym do popelnic" nez k ""muzu si dovolit bydlet v byte sam a denne mit k jidlu maso". Tj. bydleni napr. nejvys na urovni ubytovny nebo VS koleje - pokoj pro 3 lidi, socialniz arizeni na chodbe.
Tudiz drtiva vetsina lidi stejne bude chti pracovat a privydelat si, aby mela zivotni uroven vyssi. Ale nebude nutne praci pojimat jako "boj o preziti".
Aha, to je zajímavé, ale není to tak velká změna, pro potřebné je to jen přejmenování těch dávek, pro ostatní nevím, jestli to má nějaký smysl. Zkus to konkrétněji. Tohle je jen můj orientační pohled:
a) Bude to 3000Kč? Jako sociální dávka je to úplně na h. V Praze a Středních Čechách asi přežiješ jen těžce. U lidí jako já, to bude jen mrhání veřejnými prostředky. Můj život to příliš nezmění, nebudu mít volno ani cokoliv jiného, jen budu víc plýtvat možná budu trochu klidnější, nebo budu charakter a státu to nechám, ale takových bude menšina, to víš, kdo neokrádá stát, okrádá rodinu. A proč bych já byl ten blbec, co si nevezme peníze, když mu je cpou.

Takže je to na nic.
b) Přibližně minimální mzda? cca 8000Kč? Začínáme si zahrávat. Ti kopáči atd., o kterých jsem mluvil už možná pomalu přestávají pracovat. Lidé s nižšími příjmy buď do práce jdou nebo ne, pro ně a rodinu kde je matka doma s dítětem úžasná změna. Ale už pro rodinu s 2 dětmi je to stále jen taktak. Místo např. příspěvku na péči na ZTTP je to krok o několik let zpět a musíme se začít ptát, které sociální dávky to má nahradit??? Nebo je to nenahrazuje? A já? já už si budu moct dovolit i jednu dovolenou ročně s rodinou
Vychází mi z toho, že v nízké části je to rozhazování peněz bez valného smyslu a bylo by stále lepší rozdávat raději více těm, kdo to skutečně potřebují. Už když se blížíš minimální mzdě, vzniká neuvěřitelná částka. (řekněme 6000/měsíčně = VZP 720mld ročně ,
současný příjem státního rozpočtu při současném zdanění !!!1080mld, Celkové roční HDP 3700mld, ten stát přeci, jak říkal Ondřej Profant, musí zajišťovat alespoň základní služby.) ale nejsem ekonom, určitě to máte propočtené jinak.
Mě stále připadají teorie o zprůhlednění a totálním zmenšení státu při zminimalizování daňové zátěže a nákladů na práci jako více motivující, spravedlivější, i lépe rozšiřující pracovní trh. Posilují totiž individualitu člověka a jeho zodpovědnost za vlastní konání a život.
EDIT: sorry, že otravuju pořád se socialismem (myslím s tím hnusným, co tu reálně byl), ale prožil jsem tam kus života. Vytvořil v lidech dojem, že stát je někdo, kdo různě dává peníze, dá se okrádat a tak dále. Prostě, že existuje nejaký "stát" a "my". Já si ale myslím, že žádný takový "stát" neexistuje, je to virtuální realita (dost mizerně

) řízená mnou volenými zástupci, která má přijmy pouze z toho, kolik já pracuji a kus svého výdělku mu nechám. A jak vás tak poslouchám, začínám si uvědomovat, že vůbec nechci plošně přispívat na lidi, kterým se prostě pracovat nechce, ani přilepšovat jiným, kteří pracují. Jsem ochoten přispívat na školy, nemocné, důchodce, bezpečnost atd., ale proč má z mé práce a mých investic, dostávat podíl každý??? Vždyť VZP které mi budete také dávat, je jen odebráno někomu jinému, kdo tu hodnotu vytvořil. Ona přece nevzniká sama.