Všeobecný základní přijem
Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni
Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
- Roman.Kucera
- Příspěvky: 15166
- Registrován: 14 zář 2010, 10:04
- Profese: IT
- Bydliště: Praha, Letná
- Dal poděkování: 9751 poděkování
- Dostal poděkování: 17930 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Danieli, tvoje argumenty jsou pěkné, jen mi furt nedochází, zdali jsou PRO VZP, nebo PROTI. Zdá se mi, že to s tím skoro nesouvisí. Vždyť ti nemakačenkové si dávno zařídili sociální dávky.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvek:
- Ondrej.Profant
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
- Petr.Vileta
- Člen KS Plzeňský kraj
- Příspěvky: 31254
- Registrován: 22 črc 2009, 18:12
- Profese: Celkem Spokojený Důchodce
- Bydliště: Plzeň 2
- Dal poděkování: 27893 poděkování
- Dostal poděkování: 23762 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Ondro, opravdu nefunguje, narodil jsem se v nem a zil 33 letOndrej Profant píše:btw: Socialismus nefunguje? Nějaké podklady? Předpokládám, že myslíte hlavně plánované hospodářství a to úspěšně dlouhodobě funguje v některých státech.
Jedinou vyjimkou je Svedsko, ale jednak ten socialismus je trochu smrncnuty kapitalismem a za druhe Svedove maji diky podnebi staletou tradici si vzajemne pomahat.- Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
- V__
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
- Daniel.Hradsky
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 358
- Registrován: 27 dub 2012, 10:54
- Profese: veterinární lékař
- Bydliště: 262 13 Nečín 044
- Dal poděkování: 283 poděkování
- Dostal poděkování: 525 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
Reagoval jsem na: Ondrej Polansky: "nahlížíš na to opět a jen z finančního hlediska. A při tom smyslem nepodmíněného příjmu je právě relativizace účinků peněz. Tvůj příklad je sice finančně správný, ale je třeba tam započítat i fakt, že jak ty, tak tvé dítě a tvá žena, stejně jako žádný jiný občan ČR nebude mít žádnou životní povinnost, než tu, kterou si zvolíte. -> Přijdete sice o příplatky na nemocné dítě, ale zase získáte se ženou možnost strávit s ním veškerý svůj čas. A navíc, získáš i možnost kvůli jednorázovým investicím (á la zdravotní kočárek) si tu práci na několik týdnů či měsíců obstarat."Ivo Vlasaty píše:...Proč bys toho nechával? Kdo by tě k tomu nutil? Je snad nějaký rozpor mezi nepodmíněným příjmem a podnikáním?
.....To mi taky připadá nedomyšlené. Kdo říká, že se musí naráz zavést základní příjem a zrušit všechny sociální dávky a pojištění?....
Říkám, že je to pěkná idea, působí tak jako pro inteligentní lidi socialistické ideje na začátku minulého století a že tyto ideje na mně působí stejně nedomyšleněa Snažím se ukázat, že doba na ně není zralá. Takže coby ideál jsem PRO VZP, jako praktická věc k prosazování jsem PROTI. Nikdo si také neuvědomuje, že, jak na to ve svém příspěvku správně naráží Ales Sura, naprosto to změní společenské pohled lidí na práci. Dnes, vyjma asociálů, je pro každého normální pracovat, protože celá společnost se na to dívá, jako na správné, protože kdo je na pracáku z vlastní vůle, je pro většinu společnosti příživník. Zavedeme-li VZP, vzniká riziko, že pohled se změní a normální nebo společensky přijatelné bude nepracovat. To je síla, která se nedá podceňovat.Roman Kucera píše: Danieli, tvoje argumenty jsou pěkné, jen mi furt nedochází, zdali jsou PRO VZP, nebo PROTI. Zdá se mi, že to s tím skoro nesouvisí. Vždyť ti nemakačenkové si dávno zařídili sociální dávky.
Ondrej Profant píše:btw: Socialismus nefunguje? Nějaké podklady? Předpokládám, že myslíte hlavně plánované hospodářství a to úspěšně dlouhodobě funguje v některých státech.
Podklady? Jakákékoli knihy o novodobé historii.
Vím, že se se mnou budeš hádat, ale hlavním ekonomickým problémem socialismu byla, dle mého názoru, právě ztráta motivace lidí k práci.
a) Prostě říct, že když budete všichni hezky pracovat, budeme se mít všichni dobře, nestačí. Nebudou pracovat.
b) Není pravda, že každý může dělat každou práci. Lidé se opravdu nenarodí stejní (mám 4 děti, vím o čem mluvím) a nikdy jim nezajistíš stejné startovní pozice (i když bolševik dělal co mohl, a bral i děti matkám), neboť také každá rodina je jiná. Takže to, že podavač na pásu nemůže být atomovým fyzikem a já se nemohu živit tancem a zpěvem, není otázkou nerovných přístupů a nedostatků ve školství. Pokud toto násilím uděláš, tak jako komunisté, ti, kteří dané vlohy opravdu mají, ztrácí díky těmto povýšeným, již zmiňovanou motivaci.
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár.
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
Nejsem pirát, jsem korzár.
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
- Daniel.Hradsky
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 358
- Registrován: 27 dub 2012, 10:54
- Profese: veterinární lékař
- Bydliště: 262 13 Nečín 044
- Dal poděkování: 283 poděkování
- Dostal poděkování: 525 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
Je to trochu off topic, ale musím reagovat: Socialismus, jak jsem ho zažil, se o takovéto rodiny nestaral. O všechno se staral kolektiv. "Jiní", včetně postižených dětí, se zavírali do ústavů nebo jiných speciálních zařízení, aby jejich rodiče mohli nadále "svobodně pracovat pro rozvoj naší socialistické vlasti".Ivo Vlasaty píše: Není trochu na hlavu označovat něco za socializmus a zároveň tvrdit, že se to nepostará o rodiny s handicapovanými?
Po sameťáku byl v celé věci chaos, jako ve všem, a reálná podpora rodin s postiženými dětmi se začíná rodit až v posledních několika letech. (Náklady na péči o dítě v ústavu mimochodem několikanásobně převyšují náklady domácí péče, pokud se na to chceš dívat čistě ekonomicky)
Takže ve svém příspěvku jsem nesrovnával přímo socialistickou péči a péči s VZP, mluvil jsem v trochu jiných souvislostech.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Hradsky za příspěvek:
- V__
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár.
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
Nejsem pirát, jsem korzár.
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
- Ondrej.Profant
- Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
- Příspěvky: 7898
- Registrován: 22 dub 2009, 23:55
- Profese: Poslanec
- Bydliště: Praha 8
- Dal poděkování: 14563 poděkování
- Dostal poděkování: 8177 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Petr, Daniel: Používáte emoce namísto argumentů. Docela podrobně jsem popsal proč se o velkou společenskou změnu nejedná a vy reagujete na OT rýpnutí, které mám samozřejmě podložené, jak tam bylo naznačeno. Dokonce vaší protiargumentaci již tam vyvracím, že? (absolutně ignorujete poznámku o zahraničí) Také se tam mluví o nesmyslnosti tohoto argumentu celkem. A vy se znovu opřete jen o něj.
Není mi jasné jak mám pak s vámi diskutovat.

Není mi jasné jak mám pak s vámi diskutovat.

- Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Profant za příspěvky (celkem 2):
- volani.webnode.cz, Keram
profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj
- volani.webnode.cz
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 472
- Registrován: 24 srp 2010, 06:20
- Profese: Nezaměstnaný-prekérní práce-PéCévál
- Bydliště: Praha
- Dal poděkování: 442 poděkování
- Dostal poděkování: 408 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
- Daniel.Hradsky
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 358
- Registrován: 27 dub 2012, 10:54
- Profese: veterinární lékař
- Bydliště: 262 13 Nečín 044
- Dal poděkování: 283 poděkování
- Dostal poděkování: 525 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
a) byl bych ti vděčen, pokud mi sdělíš, která část mé reakce na tvůj příspěvek byly emoce místo argumentůOndrej Profant píše:Petr, Daniel: Používáte emoce namísto argumentů. Docela podrobně jsem popsal proč se o velkou společenskou změnu nejedná a vy reagujete na OT rýpnutí, které mám samozřejmě podložené, jak tam bylo naznačeno. Dokonce vaší protiargumentaci již tam vyvracím, že? (absolutně ignorujete poznámku o zahraničí) Také se tam mluví o nesmyslnosti tohoto argumentu celkem. A vy se znovu opřete jen o něj.
Není mi jasné jak mám pak s vámi diskutovat.
b) doporučuji přesněji rozeznávat mezi pojmy "sociální" a "socialistický" jsou dost odlišné
c) socialismus je "každý podle svých schopností, každému podle jeho práce" a komunismus vznikne až "každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb". Je lepší nepoučovat někoho o něčem, co sám zažil a co mu vtloukali do hlavy už od školky. A také mě nepoučuj o tom, nakolik co fungovalo dle základní ideologie a co na rozkaz z Moskvy. Já tam byl. Většina lidí, kteří socialismus chtěli a vytvářeli od počátku minulého století do cca 60.let se o to opravdu snažili a věřili tomu. To že se toho zmocnila parta gangsterů je důsledek každé revoluce, to že to tak zůstalo už byla chyba celého systému. To, že v 80 letech už žádná ideologie nebyla, bylo jen projevem agónie celého projektu. Je to idealismus a nefunguje to pokud to zavádíš. Může to vzniknout jen samo od sebe absolutním přebytkem všeho na celém světě a od toho jsme na hony daleko.
d) Kuba a Nikaragua atd "neodolávaly 50 let ekonomicky nejsilnější zemi", zkus si někde přečíst o tisících tun bratrské pomoci, kterou tam každý stát RVHP ročně posílal. Ekonomicky se dosud udržují nikoliv navzdory, ale díky svým totalitním režimům. Věř mi, že nikdo z nás by tam nechtěl žít.
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár.
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
Nejsem pirát, jsem korzár.
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
- Ondrej.Profant
- Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
- Příspěvky: 7898
- Registrován: 22 dub 2009, 23:55
- Profese: Poslanec
- Bydliště: Praha 8
- Dal poděkování: 14563 poděkování
- Dostal poděkování: 8177 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Co má VZP společného se socialismem, sociálním státem a tak? O to mi jde. Chytáte se pojmů, které mají špatnou pověst a při tom VZP je v praxi spíše pravicová záležitost. O čemž sem v této diskusi napsal již velmi mnoho. Odvádíte tím diskusi od podstaty VZP.
Je to prostě řešení sociálního systému. Sociální systém je nutný pro udržení sociálního smíru. I ty nejpravicovější státy mají sociální systém. U některých je to sice jen nadměrná policie, ale to jsou také výdaje. A policie vypořádávající se s lůzou není bezpečnější. Peníze na klidné soužití prostě vynaložíš vždy.
Otázka je kam, komu a jak chytře peníze dáš, aby byl sociální smír udržen. IMHO:
volani.webnode.cz: VZP ano. Socialismus moc ne. Příliš zbytečné a flame téma.
Je to prostě řešení sociálního systému. Sociální systém je nutný pro udržení sociálního smíru. I ty nejpravicovější státy mají sociální systém. U některých je to sice jen nadměrná policie, ale to jsou také výdaje. A policie vypořádávající se s lůzou není bezpečnější. Peníze na klidné soužití prostě vynaložíš vždy.
Otázka je kam, komu a jak chytře peníze dáš, aby byl sociální smír udržen. IMHO:
- soukromé bezpečností agentury a soukromé věznice nejsou dobrý nápad (USA)
- extrém košatého sociálního státu také ne
- byrokratický aparát, který se pokouší krotit sociální stát (naše implementace) mě odpuzuje
- jednoduchý, efektivní, transparentní VZP je zajímavý; má své mouchy, ale IMHO menší než zbylé klasické systémy, navíc s ním nikdo déle nepracoval, takže by šel určo zlepšit.

volani.webnode.cz: VZP ano. Socialismus moc ne. Příliš zbytečné a flame téma.
profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj
- Ivo.Vlasaty
- Člen KS Jihočeský kraj
- Příspěvky: 2092
- Registrován: 31 led 2012, 09:15
- Bydliště: České Budějovice/Praha 4
- Dal poděkování: 8056 poděkování
- Dostal poděkování: 3452 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
Protože jsem u internetu vyjímečně, nezbývá mi, než si připravit reakci offline a reagovat zpětně na jednotlivé výtky nebo myšlenky:
Když já přemýšlím o takových věcech, jako je třeba "VZP", není pravda, že "počítám s tím, že všichni lidé jsou stejně nadaní, pracovití, ochotní se společensky angažovat, nelžou a nekradou atd.", z toho soudím, že "počítá se..." zdaleka neplatí všeobecně. Důležité jsou důsledky pro společnost jako celek, kde vidím potenciál i pro zlepšení oproti současnému stavu, a pro svobodu jednotlivců, kde by byl přínos jednoznačný. Nesouhlasím ani s tím, že by marxismus byl vzdálený od reálného života. Ač jsem vzešel z celkem antikomunistické rodiny, v poslední době jsem si musel připustit, že mnozí lidé, kteří podle mne velmi výstižně popisují a vysvětlují děje v ekonomice a společnosti, vycházejí (nebo nezávisle docházejí ke stejným závěrům) z Marxe. Marx, Hayek nebo Keynes nejsou osobnosti nad jejichž teoriemi lze jen tak mávnout rukou (naopak!) nebo ze kterých lze vybrat jednoho, kterému podřídíme vše. To je myslím zjevné i bez toho, abych je musel důkladněji studovat. Účelový výklad marxismu jako "dokážeme předvídat vše a revolucí vybudujeme úplně nový systém" a "všichni kdo nesouhlasí se budou muset podřídit a podílet na budování" je samozřejmě zneužitím ekonomické teorie a už z toho, co jsem napsal mezi uvozovkami, je jasné, proč je nerealistický a nebezpečný.
Děti bych do téhle debaty moc netahal, ty ve svém věku teprve získávají zkušenosti, vzdělání a výchovu a zodpovědná je za ně a to, co z nich vyroste, především jejich rodina a společnost. Zneužívání dětských dělníků snad v záměru nemáme.
Aleš Sura: Výklad smyslu peněz jako "odměna za vykonanou činnost nebo-li pozměněná vynaložená energie" (kdo posoudí, která činnost je jak namáhavá a nakolik společensky prospěšná či škodlivá a jaká je za ní spravedlivá odměna?) je dost naivní a proto i úvaha na něm založená pokulhává. Právo na život je prý nezadatelné (dokonce mi připadá, že mnozí říkají právo a myslí tím povinnost), pokud s tím mám souhlasit, musím požadovat, aby to bylo právo na život důstojný. Má-li se tedy stát z VZP nezadatelné právo, jsem pro.
Jestli tvůj syn neodvede práci bez vidiny zisku (a teď se omlouvám, že do toho kecám, neříkám, že mi do toho cokoliv je, ale přišel jsi s tím ty), pak je podle mého názoru ve tvé výchově nějaká chyba.
Vzhledem k tomu, do jaké až absurdní míry jsme ochotni volit ty "zodpovědné" strany (přestože jsou to ony, kdo vedou socioekonomický systém ke kolapsu), nepřipadá mi tak samozřejmé, že by si lidé pořád jen nechávali zvyšovat VZP. To je jako ten absurdní argument, že lidé nemohou rozhodovat v referendech o důležitých věcech, protože by si vždy odhlasovali snížení daní nebo zvýšení dávek. Stačí se podívat, jaké strany jsme si zvolili v posledních volbách nebo připomenout, že Švýcaři nedávno v referendu odmítli prodloužit si nárok na dovolenou. Převážující většina lidí (a to nemají nijak valné vzdělání) si uvědomuje, že je nutná rovnováha mezi tím, co dávají a dostávají. Samozřejmě je důležité, koho si berou za vzor a s kým se srovnávají.
Tu tezi o některých lidech, kteří nepotřebují peníze, jsem nepochopil. Když nepočítám ubytování, vystačím si na stravu i kulturní a společenský život s asi dvěma tisíci na měsíc (a jako nepracující student jsem závislý na své rodině, za což se cítím trapně, ale nedokáži si to zařídit jinak, brigádu se mi sehnat nedaří a při studiu bych pracovat nezvládal). Ovšem níž už mohu jít stěží, pokud po mně nechcete, abych se stal bezdomovcem a jídlo vybíral z kontejnerů. Peníze pro některé lidi nejsou priorita, ale v této společnosti se bez nich žít nedá!
Práce, alespoň v budoucnosti, kterou si lze představit a má tedy cenu o ní uvažovat, než nastane nějaká singularita, bude vždy. Placeného zaměstnání (pokud se stát nezhostí společensky prospěšné práce a rozdělování peněz těm, kdo ji vykonávají) se nedostává už dnes. Na jednu stranu se rozšiřuje problém "pracující chudoby" na druhou stranu některé odhady považují až 70% práce za zbytečnou a za "umělou zaměstnanost" - a přinejmenším v podpoře plýtvání a spotřeby (propagace automobilismu nebo plýtvání papírem v době elektronických médií jsou jen zanedbatelné příklady, které mě zrovna napadly, další věc jsou spotřebiče, jejichž součástky zaručují, že jen o málo přežijí záruční lhůtu - viz třeba levné tiskárny), všudypřítomné reklamě (a taky kolik lidí je zaměstnáno v absurdním přetahování si zákazníků a vnucování "produktů" mezi mobilními operátory, energetickými a finančními korporacemi...), supermarketech a hypermarketech na každém rohu (které vyhazují obrovské množství potravin), pomalé automatizaci v továrnách, mnohatisícikilometrové přepravě produktů, které se přitom vyrábějí "za humny", a vůbec velké části sektoru služeb jako takovém, spatřuji důkaz, že takový problém skutečně existuje a to se nové pracovně úsporné technologie stále objevují. Pokud by ekonomický systém dokázal (a že v tom v současnosti zásadně selhal...) efektivně distribuovat finanční prostředky, lidé by se nechali vyhecovat k utrácení za cokoliv a tohle všechno by mohlo fungovat, dokud nedojdou suroviny, ani to ale asi není zrovna nejlepší řešení. Takže soukromý sektor založený na zisku již mnoho dalších lidí schopen absorbovat nebude a naopak se jich v důsledku krize začne ještě rychleji zbavovat.
Mohou se objevit jiné problémy, ale VZP nemůže finančně nevycházet. Příjmy zkrátka musí respektovat výdaje v případě VZP na základě přerozdělování (ke kterému se přikláním já), respektive ekonomický systém musí být přizpůsoben inflaci (která je jeho základem i dnes) v případě VZP na základě "tištění" peněz.
Jestli by kopáči přestali dělat nebo ne, když se jim ani dneska nechce, je spekulace, kterou si nemůžeme ověřit předem. "Lidi jsou různé."
Když já přemýšlím o takových věcech, jako je třeba "VZP", není pravda, že "počítám s tím, že všichni lidé jsou stejně nadaní, pracovití, ochotní se společensky angažovat, nelžou a nekradou atd.", z toho soudím, že "počítá se..." zdaleka neplatí všeobecně. Důležité jsou důsledky pro společnost jako celek, kde vidím potenciál i pro zlepšení oproti současnému stavu, a pro svobodu jednotlivců, kde by byl přínos jednoznačný. Nesouhlasím ani s tím, že by marxismus byl vzdálený od reálného života. Ač jsem vzešel z celkem antikomunistické rodiny, v poslední době jsem si musel připustit, že mnozí lidé, kteří podle mne velmi výstižně popisují a vysvětlují děje v ekonomice a společnosti, vycházejí (nebo nezávisle docházejí ke stejným závěrům) z Marxe. Marx, Hayek nebo Keynes nejsou osobnosti nad jejichž teoriemi lze jen tak mávnout rukou (naopak!) nebo ze kterých lze vybrat jednoho, kterému podřídíme vše. To je myslím zjevné i bez toho, abych je musel důkladněji studovat. Účelový výklad marxismu jako "dokážeme předvídat vše a revolucí vybudujeme úplně nový systém" a "všichni kdo nesouhlasí se budou muset podřídit a podílet na budování" je samozřejmě zneužitím ekonomické teorie a už z toho, co jsem napsal mezi uvozovkami, je jasné, proč je nerealistický a nebezpečný.
Děti bych do téhle debaty moc netahal, ty ve svém věku teprve získávají zkušenosti, vzdělání a výchovu a zodpovědná je za ně a to, co z nich vyroste, především jejich rodina a společnost. Zneužívání dětských dělníků snad v záměru nemáme.
Aleš Sura: Výklad smyslu peněz jako "odměna za vykonanou činnost nebo-li pozměněná vynaložená energie" (kdo posoudí, která činnost je jak namáhavá a nakolik společensky prospěšná či škodlivá a jaká je za ní spravedlivá odměna?) je dost naivní a proto i úvaha na něm založená pokulhává. Právo na život je prý nezadatelné (dokonce mi připadá, že mnozí říkají právo a myslí tím povinnost), pokud s tím mám souhlasit, musím požadovat, aby to bylo právo na život důstojný. Má-li se tedy stát z VZP nezadatelné právo, jsem pro.
Jestli tvůj syn neodvede práci bez vidiny zisku (a teď se omlouvám, že do toho kecám, neříkám, že mi do toho cokoliv je, ale přišel jsi s tím ty), pak je podle mého názoru ve tvé výchově nějaká chyba.
Vzhledem k tomu, do jaké až absurdní míry jsme ochotni volit ty "zodpovědné" strany (přestože jsou to ony, kdo vedou socioekonomický systém ke kolapsu), nepřipadá mi tak samozřejmé, že by si lidé pořád jen nechávali zvyšovat VZP. To je jako ten absurdní argument, že lidé nemohou rozhodovat v referendech o důležitých věcech, protože by si vždy odhlasovali snížení daní nebo zvýšení dávek. Stačí se podívat, jaké strany jsme si zvolili v posledních volbách nebo připomenout, že Švýcaři nedávno v referendu odmítli prodloužit si nárok na dovolenou. Převážující většina lidí (a to nemají nijak valné vzdělání) si uvědomuje, že je nutná rovnováha mezi tím, co dávají a dostávají. Samozřejmě je důležité, koho si berou za vzor a s kým se srovnávají.
Tu tezi o některých lidech, kteří nepotřebují peníze, jsem nepochopil. Když nepočítám ubytování, vystačím si na stravu i kulturní a společenský život s asi dvěma tisíci na měsíc (a jako nepracující student jsem závislý na své rodině, za což se cítím trapně, ale nedokáži si to zařídit jinak, brigádu se mi sehnat nedaří a při studiu bych pracovat nezvládal). Ovšem níž už mohu jít stěží, pokud po mně nechcete, abych se stal bezdomovcem a jídlo vybíral z kontejnerů. Peníze pro některé lidi nejsou priorita, ale v této společnosti se bez nich žít nedá!
Práce, alespoň v budoucnosti, kterou si lze představit a má tedy cenu o ní uvažovat, než nastane nějaká singularita, bude vždy. Placeného zaměstnání (pokud se stát nezhostí společensky prospěšné práce a rozdělování peněz těm, kdo ji vykonávají) se nedostává už dnes. Na jednu stranu se rozšiřuje problém "pracující chudoby" na druhou stranu některé odhady považují až 70% práce za zbytečnou a za "umělou zaměstnanost" - a přinejmenším v podpoře plýtvání a spotřeby (propagace automobilismu nebo plýtvání papírem v době elektronických médií jsou jen zanedbatelné příklady, které mě zrovna napadly, další věc jsou spotřebiče, jejichž součástky zaručují, že jen o málo přežijí záruční lhůtu - viz třeba levné tiskárny), všudypřítomné reklamě (a taky kolik lidí je zaměstnáno v absurdním přetahování si zákazníků a vnucování "produktů" mezi mobilními operátory, energetickými a finančními korporacemi...), supermarketech a hypermarketech na každém rohu (které vyhazují obrovské množství potravin), pomalé automatizaci v továrnách, mnohatisícikilometrové přepravě produktů, které se přitom vyrábějí "za humny", a vůbec velké části sektoru služeb jako takovém, spatřuji důkaz, že takový problém skutečně existuje a to se nové pracovně úsporné technologie stále objevují. Pokud by ekonomický systém dokázal (a že v tom v současnosti zásadně selhal...) efektivně distribuovat finanční prostředky, lidé by se nechali vyhecovat k utrácení za cokoliv a tohle všechno by mohlo fungovat, dokud nedojdou suroviny, ani to ale asi není zrovna nejlepší řešení. Takže soukromý sektor založený na zisku již mnoho dalších lidí schopen absorbovat nebude a naopak se jich v důsledku krize začne ještě rychleji zbavovat.
Mohou se objevit jiné problémy, ale VZP nemůže finančně nevycházet. Příjmy zkrátka musí respektovat výdaje v případě VZP na základě přerozdělování (ke kterému se přikláním já), respektive ekonomický systém musí být přizpůsoben inflaci (která je jeho základem i dnes) v případě VZP na základě "tištění" peněz.
Jestli by kopáči přestali dělat nebo ne, když se jim ani dneska nechce, je spekulace, kterou si nemůžeme ověřit předem. "Lidi jsou různé."
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vlasaty za příspěvky (celkem 2):
- Keram, Pavel.Moravec
- Marcel.Kolaja
- Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
- Příspěvky: 4825
- Registrován: 14 čer 2010, 15:27
- Profese: místopředseda Evropského parlamentu
- Bydliště: Český Brod
- Dal poděkování: 7257 poděkování
- Dostal poděkování: 6950 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Svůj názor jsem prezentoval již před mnoha desítkami stran tohoto vlákna:
viewtopic.php?f=75&t=5205&start=180#p111804
Zatím nic z proběhlé diskuze nezměnilo můj názor, takže zde nepřispívám, nicméně k tomuto něco musím říct:
Nechť si umím vydělat V Kč.
Model DNES:
Právě tehdy, když nebudu pracovat, tak za současného systému dostanu X Kč, kde X > 0. V případě, že začnu pracovat, bude rozdíl (označme si ho delta1) V - X Kč.
Model VZP:
Za jakýchkoli okolností dostanu Y Kč, kde Y > 0. Pokud začnu pracovat, vydělám si tedy celkem V + Y Kč. Rozdíl (označme si ho delta2) tedy bude V Kč.
delta1 < delta2 => model VZP je oproti modelu DNES IMNSHO více motivační.
Zdraví
viewtopic.php?f=75&t=5205&start=180#p111804
Zatím nic z proběhlé diskuze nezměnilo můj názor, takže zde nepřispívám, nicméně k tomuto něco musím říct:
Chápu tam správně to nevyřčené tvrzení, že VZP snižuje motivaci k práci? Pokud ano, tak si dovolím tvrdit, že to nedává smysl.Daniel Hradsky píše:Vím, že se se mnou budeš hádat, ale hlavním ekonomickým problémem socialismu byla, dle mého názoru, právě ztráta motivace lidí k práci.
Nechť si umím vydělat V Kč.
Model DNES:
Právě tehdy, když nebudu pracovat, tak za současného systému dostanu X Kč, kde X > 0. V případě, že začnu pracovat, bude rozdíl (označme si ho delta1) V - X Kč.
Model VZP:
Za jakýchkoli okolností dostanu Y Kč, kde Y > 0. Pokud začnu pracovat, vydělám si tedy celkem V + Y Kč. Rozdíl (označme si ho delta2) tedy bude V Kč.
delta1 < delta2 => model VZP je oproti modelu DNES IMNSHO více motivační.
Zdraví
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Marcel.Kolaja za příspěvky (celkem 6):
- Ivo.Vasicek, Devilkin, Ondrej.Profant, Monika.Hajdova, Pavel.Moravec, V__
Marcel Kolaja
místopředseda Evropského parlamentu
místopředseda Evropského parlamentu