Všeobecný základní přijem

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět

Měl by být nepodmíněný základní příjem diskutován jako komponenta Pirátského programu?

Ano
529
76%
Ne
135
19%
Nevím
34
5%
 
Celkem hlasujících: 234 - Celkem hlasů: 698

Uživatelský avatar
Daniel.Hradsky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 358
Registrován: 27 dub 2012, 10:54
Profese: veterinární lékař
Bydliště: 262 13 Nečín 044
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Daniel.Hradsky »

Adam Zabransky píše:To možná ano, ale rád bych, aby v komponentách byly věci, které jsou reálně dosažitelné. Myslím si, že bychom se jako Piráti klidně i shodly na tom, že myšlenka VZP se nám líbí. Taky že by se o ní mělo začít ve společnosti debatovat. Ale nejsem si jistý, že VZP chceme zavést, když vlastně pořádně nevíme, co by to obnášelo. Třeba by to finančně nevycházelo, třeba by se objevily nějaké zásadní nedostatky, které by nešly vyřešit. V komponentách chci mít řešení, za kterými si opravdu stojíme, a ne "napadlo nás, že tohle by bylo pěkné". Proto bych nebyl tak hrr.
Myslím, že toto je správný pohled na věc, prostě je tam moc "kdyby" a nějaké "budoucnosti". Připomíná mi to hurá akce typu bionafta nebo obnovitelné zdroje. Když to dáte do programu a někdo nás skutečně začne brát vážně jako stranu, tak to novináři a ekonomové rozcupují, neboť budou klást otázky na které jso naše odpovědi, přiznejme si, dost vycucané z prstu nebo domnělé. Problém je, že pokud najdou v programu takovýto prvek, šmahem odsoudí i ty věci, které máme propracované. Prostě to hodí do jednoho pytle s nálepkou "populistické", "amatérské" atp. Osobně si nemyslím, že to teď někde může ve velkém fungovat, protože ta příjmová a výdajová část a možné kolísání produkce mi připadá dost na vodě. To je ale jen můj názor.
Podobně můžeme navrhnout, že naše strana chce mír. Má někdo něco proti míru? Asi ne, ale neptejte se mě, jak přesně to zajistíme.
Apropos, Martine, ti lidé, kterých ses ptal, jakou měli profesi a vzdělání a kde bydleli? Myslíš, že to byl vzorek lidí, o kterých jsem mluvil?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Hradsky za příspěvky (celkem 3):
Petr.Vileta, Vojtech.Pikal, V__
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár. :twisted:
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Shanil »

Daniel Hradsky píše:Martine, ti lidé, kterých ses ptal, jakou měli profesi a vzdělání a kde bydleli? Myslíš, že to byl vzorek lidí, o kterých jsem mluvil?
Ano i tvůj vzorek , většinou mimopražští. (v praze už nebydlim)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvek:
V__
Uživatelský avatar
Daniel.Hradsky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 358
Registrován: 27 dub 2012, 10:54
Profese: veterinární lékař
Bydliště: 262 13 Nečín 044
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Daniel.Hradsky »

Martin Shanil píše:
Daniel Hradsky píše:Martine, ti lidé, kterých ses ptal, jakou měli profesi a vzdělání a kde bydleli? Myslíš, že to byl vzorek lidí, o kterých jsem mluvil?
Ano i tvůj vzorek , většinou mimopražští. (v praze už nebydlim)
Řeknu ti ještě jeden příklad, vím, mluvím ze života a nemám univerzitní výzkumy a ekonomické prpočty, ale realita je dle mě důležitější. Když jsme se s rodinou před 8 lety přestěhovali do chalupy, tak v létě vyschla studna, museli jsme vrtat novou. Frajeři vyvrtali studnu, ale nevykopali přívod vody k baráku, to bylo jaksi pod jejich úroveň. Sehnat v létě, uprostřed stavební a zemědělské sezony (já vím máme nadprodukci a nadbytek všeho), bagr nebo traktor na tak malý kšeft, jako je vykopání 20m příkopu, je takřka nemožné. Našel jsem postupně 4 chlapy, co kopou ručně, a trvalo mi 5 týdnů, než jsem je donutil to vykopat. Byl jsem ochoten zaplatit takřka cokoliv, jenže jim to bylo jedno, ožrali se, zaspali, nebo vykopali 2m, šli na oběd a už jsem je 3dny nesehnal, zřejmě než propili 300Kč, co dostali, když vraceli lahve. ;) Kdyby měli základní VZP, co jim stačí na pivo a rum skoro na celý měsíc, musel bych ten příkop vykopat sám nebo bez vody čekat do zimy, až stavebníci a změdělci budou mít volno.
Průmyslová a zemědělská nadprodukce v Evropě a Severní Americe neznamená přebytek všech produktů a služeb a v celosvětovém měřítku.
EDIT: Vystřídaly se mi na přestavbě celkem 3 stavební firmy, všichni jejich majitelé se shodli, že většina jejich práce spočívá v tom, že objíždí stavby, kde hlídají, aby chlapi ráno do práce vůbec dorazili, celý den opravdu makali a zůstali tam aspoň těch 6-8 hodin. Také, že musí plánovat práci tak, že vědí, že když jim dají peníze, tak je prostě několik dní neuvidí, pokud je ssebou nevozí po stavbách v maringotce, jako takový opičí cirkus.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Hradsky za příspěvky (celkem 4):
Jana.Syrovatkova, Petr.Vileta, Vojtech.Pikal, V__
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár. :twisted:
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 6953
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10833 poděkování
Dostal poděkování: 11395 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ivo.Vasicek »

Lze předpokládat, že největší vliv dude mít všeobecný základní příjem na růst mezd. Což je z makroekonimického hlediska zapotřebí. Nadprodukt z růstu produktivity je příliš kapitalizován a klesá agregátní poptávka. Podobný zlom řešili v 19st.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vasicek za příspěvky (celkem 4):
Martin.Shanil, Ondrej.Profant, Ondrej.Polansky, V__
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)
Jana.Syrovatkova
Člen KS Praha
Příspěvky: 2827
Registrován: 04 zář 2009, 14:34
Profese: finanční specialista
Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
Dal poděkování: 567 poděkování
Dostal poděkování: 2247 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Jana.Syrovatkova »

Danieli, není to čirou náhodou ale tak, že ti chlapi jsou vesměs na pracáku a na stavbě makají načerno? Tzn. oni už "Všeobecný základní příjem" berou?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana.Syrovatkova za příspěvek:
V__
Uživatelský avatar
Daniel.Hradsky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 358
Registrován: 27 dub 2012, 10:54
Profese: veterinární lékař
Bydliště: 262 13 Nečín 044
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Daniel.Hradsky »

Jana Syrovatkova píše:Danieli, není to čirou náhodou ale tak, že ti chlapi jsou vesměs na pracáku a na stavbě makají načerno? Tzn. oni už "Všeobecný základní příjem" berou?
Moji kopáči myslím, že ne. Oni to prostě neřeší. Někteří jen dělají na černo, pak chlastají. Jednoho mi zprostředkovala i místní stavební firma, teda on nikdy nedorazil. Nejsou bez práce, jsou to naši běžní spoluobčané a nepovažují se za "socky". Kdyby skutečně dělali byli by hustě za vodou. Nebo by si kupovali dražší chlast. :) Jen si nepřiznají, že jsou alkoholici nebo gambleři. A o tom to je. Takhle mohou říct, že se živí sami, což je pravda, protože společenský pohled není nakloněn těm, co jen berou prachy z pracáku. Když, ale zavedeš VZP, tak ten důvod zmizí, stane se to všeobecně příjmanou normou. A skutečně si myslíte, že vidí náplň života v házení betonu do míchačky, kopání krumpáčem, pocení se v létě ve smradu u asfaltovacího stroje (viděli jste ty chudáky?) atd?? Když řekneme: Od teďka ať pracují jen ti, kdo zrovna chtějí? A kdo to bude dělat? Není pro ně tak důležité vydělat si víc peněz.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Hradsky za příspěvek:
V__
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár. :twisted:
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
Uživatelský avatar
Daniel.Hradsky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 358
Registrován: 27 dub 2012, 10:54
Profese: veterinární lékař
Bydliště: 262 13 Nečín 044
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Daniel.Hradsky »

Ivo Vasicek píše:Lze předpokládat, že největší vliv dude mít všeobecný základní příjem na růst mezd. Což je z makroekonimického hlediska zapotřebí. Nadprodukt z růstu produktivity je příliš kapitalizován a klesá agregátní poptávka. Podobný zlom řešili v 19st.
Nechtěl by jsi, alespoň na chvíli, slézt z těch makroekonomických výšin mezi jednotlivé smrtelníky? :)
EDIT: Ano, a následkem bylo, že u stolu vymysleli socialismus. Ten ale právě z mnou uváděných důvodů ekonomicky nefungoval. Musíme tu chybu opakovat?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Hradsky za příspěvek:
V__
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár. :twisted:
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
Uživatelský avatar
Keram
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 445
Registrován: 08 čer 2011, 09:36
Profese: AČR
Bydliště: Nýrsko
Dal poděkování: 526 poděkování
Dostal poděkování: 273 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Keram »

Daniel Hradsky: Ale to podle mě není problém VZP, protože sehnat někoho šikovnýho kdo dělá rukama je problém, a čekací lhůty jsou kolikrát větší než na operaci. S příchodem VZP by se dle mého nic zásadního nezměnilo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Keram za příspěvek:
V__
MERHAUT WIN: "PN jsou Brožovým nástrojem k manipulování PS. Samožerský anarchista, co má drzost kázat o svobodě a demokracii" :D
Uživatelský avatar
Daniel.Hradsky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 358
Registrován: 27 dub 2012, 10:54
Profese: veterinární lékař
Bydliště: 262 13 Nečín 044
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Daniel.Hradsky »

Keram píše:Daniel Hradsky: Ale to podle mě není problém VZP, protože sehnat někoho šikovnýho kdo dělá rukama je problém, a čekací lhůty jsou kolikrát větší než na operaci. S příchodem VZP by se dle mého nic zásadního nezměnilo.
Právěže ano, neboť těch lidí by spíše jen ubylo, rozhodně nepřibylo. Je to totiž o tom, že by to mohlo fungovat jen při vysoké a trvalé nadprodukci ve všech oblastech života, jinak ti to začne padat, jako domeček z karet. Toho stavu jsme nedosáhli a při jakékoliv změně ve třetím světě hned tak nedosáhneme.
Takže si trvám na tom, že je to jako s tím celosvětovým mírem. Nedá se proti té idei nic namítat, ale nedával bych do programu cokoliv, co nevíme jak naplnit či jak by to fungovalo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Hradsky za příspěvek:
V__
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár. :twisted:
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Shanil »

Daniel Hradsky píše:Moji kopáči myslím, že ne. Oni to prostě neřeší. Někteří jen dělají na černo, pak chlastají. Jednoho mi zprostředkovala i místní stavební firma, teda on nikdy nedorazil. Nejsou bez práce, jsou to naši běžní spoluobčané a nepovažují se za "socky". Kdyby skutečně dělali byli by hustě za vodou. Nebo by si kupovali dražší chlast. Jen si nepřiznají, že jsou alkoholici nebo gambleři. A o tom to je. Takhle mohou říct, že se živí sami, což je pravda, protože společenský pohled není nakloněn těm, co jen berou prachy z pracáku. Když, ale zavedeš VZP, tak ten důvod zmizí, stane se to všeobecně příjmanou normou. A skutečně si myslíte, že vidí náplň života v házení betonu do míchačky, kopání krumpáčem, pocení se v létě ve smradu u asfaltovacího stroje (viděli jste ty chudáky?) atd?? Když řekneme: Od teďka ať pracují jen ti, kdo zrovna chtějí? A kdo to bude dělat? Není pro ně tak důležité vydělat si víc peněz.
Muj mladej dělá ve firmě kde na zimu všechny zaměstnance propustěj a na jaře je zase naberou. Mezitím jsou na podpoře. Všichni nastupují okamžitě jak to počasí dovolí protože si chtěj vydělat víc i když by mohli být na podpoře ještě třeba 3 měsíce. A je to manuelní práce, dost tvrdá, bez nároku na nějaké vzdělání. Je pro ně sakra důležité vydělat si víc.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvky (celkem 2):
Keram, V__
Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“