Pozor - tady jde o to, že ten příjem je základ - co si dál lidi vydělají, je na nich.Daniel Hradsky píše:stejný příjem
Byť mě osobně by stačilo zrušit "všeobecný základní výdaj/poplatek za živnostenský list" ve výši cca 3500 měsíčně. Zvláště vloni, kdy jsem byla většinu měsíců bez příjmů a zaměstnanecký poměr do 26. v měsíci znamená, že těch 3500 státu také zaplatím - masakr. Penále za nezaplacení těchto 3500 je 36% p.a. (tzn. vyšší než mají všichni lichváři). Jediné, co je výhodné je, že se aspoň neúročí to penále + si můžu zažádat o splátkový kalendář - no, zažádala jsem, napsali mi dvojnásobnou splátku než jsem nabízela.
Občas si až říkám, zda by nebylo výhodnější jim ten živnostenský list vrátit a vykašlat se na ně, příjmy fakturovat přes někoho jiného a být na pracáku. Jenže to člověk vždycky doufá, že se příjmy zvednou aspoň aby doplatil ty dluhy na sociálce a zdravce.
Přičemž kdyby měli všichni živnostenský list automaticky, všem by se řeklo - starejte se o sebe sami, když nemáte zaměstnání, najděte si, bylo by asi jinak. Jenže to by státní úředník ztratil takovou kontrolu nad lidem a odboráři by možná též ztratili moc. A hlavně by lidi velmi rychle zjistili, že platit daně je nesmysl. Protože velká část práce by se neodehrávala mezi občanem a nějakou zvláštní firmou, ale já sousedovi, soused mně. Včera jsem četla článek o Vietnamcích - že nemají nezaměstnanost, protože když je někdo bez práce, tak si aspoň koupí pumpičku, sedí u silnice, pozoruje, kdo má podhuštěné kolo a nabízí mu dofouknutí. Že kdyby zůstal doma, sesype se na něj celá rodina a pošle ho něco dělat. Jenže v naší legislativě plné sociálních dávek, při nichž člověk nesmí pracovat, podpor v nezaměstnanosti, všeobecného mínění, že zaměstnání je to nejlepší, co může být a 40 hodin týdně je ta správná pracovní doba - to se na "postarej se o sebe a buď užitečný" moc nehraje.
