Všeobecný základní přijem
Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni
Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
- Martin.Shanil
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 7036
- Registrován: 07 dub 2012, 21:03
- Profese: eshop + prodejna
- Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
- Dal poděkování: 9169 poděkování
- Dostal poděkování: 9464 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvky (celkem 3):
- Jiri.Ulip, Robert.Magni, V__
- Janka.Michailidu
- Vedoucí resortního týmu
- Příspěvky: 2641
- Registrován: 21 dub 2012, 19:19
- Profese: PhD student (Biotechnologie)
- Dal poděkování: 3259 poděkování
- Dostal poděkování: 5150 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Elon Musk says Universal Basic Income is “going to be necessary.”
https://youtu.be/e6HPdNBicM8
the harder challenge, much harder challenge is: how do people then have meaning? like.. a lot of people derive their meaning from employment.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Janka.Michailidu za příspěvky (celkem 4):
- Jiri.Ulip, torrespondent, Ales.Jakl, V__
-
Návštěvník
- Návštěvník – není člen Pirátů
Re: Všeobecný základní přijem
Daleko horší, než být nezaměstnaný, je pro člověka dělat neužitečnou nebo nesmyslnou práci. Nebo dokonce práci, která odporuje jeho etickým přesvědčením. A takové "práce " ve snaze vytvářet pracovní příležitosti za každou cenu, rapidně přibývá. Paradox je, že zároveň přibývá i vysoce smysluplné práce, kterou však nemá, kdo dělat, protože je nedostatečně odměňovaná. To je skutečný problém a na ten - mnohem lépe než garantovaný příjem - funguje postupné zkracování pracovní doby. Dneska většina lidí tráví v práci 5/7 aktivního života, to je nesmyslně a zbytečně moc. Proč by to nemohly být nejprve 4/7, potom 3/7 a jednou možná i méně?
- Maria.Vasickova
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 2453
- Registrován: 01 úno 2010, 21:56
- Profese: terapeut energetické psychologie
- Bydliště: Jižní Morava
- Dal poděkování: 1772 poděkování
- Dostal poděkování: 1653 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
Pracovní doba se za posledních 200 let prý zkracuje každých 50 let. Nepodmíněný příjem by mohl fungovat i jako způsob, který ukáže, kolik skutečně je třeba času na výkon nějaké smysluplné práce. Ten, kdo by do práce chodil, by si mohl nastavovat svůj pracovní čas, pokud to podmínky a charakter práce dovoluje, dle své potřeby. Snižování pracovní doby se nijak s NZP nevylučuje, řekla bych naopak, dává větší prostor pro jeho využití.Návštěvník píše:Daleko horší, než být nezaměstnaný, je pro člověka dělat neužitečnou nebo nesmyslnou práci. Nebo dokonce práci, která odporuje jeho etickým přesvědčením. A takové "práce " ve snaze vytvářet pracovní příležitosti za každou cenu, rapidně přibývá. Paradox je, že zároveň přibývá i vysoce smysluplné práce, kterou však nemá, kdo dělat, protože je nedostatečně odměňovaná. To je skutečný problém a na ten - mnohem lépe než garantovaný příjem - funguje postupné zkracování pracovní doby. Dneska většina lidí tráví v práci 5/7 aktivního života, to je nesmyslně a zbytečně moc. Proč by to nemohly být nejprve 4/7, potom 3/7 a jednou možná i méně?
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Maria.Vasickova za příspěvky (celkem 5):
- Vaclav.Fortik, Lenka.Wagnerova, Martin.Shanil, Ales.Jakl, V__
Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.
Periklés
-
Návštěvník
- Návštěvník – není člen Pirátů
Re: Všeobecný základní přijem
Myslel jsem to tak, že zkracování pracovní doby je přirozenější, jednodušší a daleko lépe prosaditelný způsob, jak řešit tento problém.
- Martin.Shanil
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 7036
- Registrován: 07 dub 2012, 21:03
- Profese: eshop + prodejna
- Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
- Dal poděkování: 9169 poděkování
- Dostal poděkování: 9464 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
ale tím problémem není jen to jak rozdělit práci, ale spíš to, jak rozdělit zisky čím dál méně na lidské práci závislé. jak dostat peníze k lidem.Návštěvník píše:Myslel jsem to tak, že zkracování pracovní doby je přirozenější, jednodušší a daleko lépe prosaditelný způsob, jak řešit tento problém.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvky (celkem 5):
- Vaclav.Fortik, Lenka.Wagnerova, Vit.Jurasek, Janek.Wagner, V__
-
Návštěvník
- Návštěvník – není člen Pirátů
Re: Všeobecný základní přijem
Ale tak to fungovat nebude. Kapitalistovi zustane spousta moznosti, jak naklady presunout na jine, v prvni rade na sve vlastni zamestnance. Protoze pujde o velke prachy, udela vsechno, aby je nedanil v tuzemsku. Anebo proste odejde tam, kde nebude muset polovinu zisku odevzdat statu. A ja bych se mu ani nedivil, protoze v opacnem pripade by nad svym podnikanim zlomil hul. Co totez zkusit treba nejak takhle: zvysit dan ze zisku dejme tomu na 30 procent a zaroven umoznit odpocet odvodu na socialni a zdravotni pojisteni od vysledne dane; takove opatreni by dokazalo zazraky (i v tom smyslu, o kterem pisete) a je realizovatelne prakticky okamzite.
-
Lukas
- Návštěvník – není člen Pirátů
Re: Všeobecný základní přijem
Jenže i ten kapitalista není idiot a začíná chápat to, že roboti, software či stále chytřejší stroje si jeho výrobky zkrátka nekoupí. Kupují si je jenom lidé a ti teď začínají být odsouvání na vedlejší kolej. Takže přestávají tolik utrácet, protože ve všech státech je podpora nezaměstnaným menší než příjem a poté padají na životní minimum a v některých státech z něj ani nejde vyžít.
Ostatně, je to, mimo jiné, i Sillicon Valley, kde se začíná o základním příjmu mluvit, protože prostě tam vidí, že to asi nijak nepůjde, že počet prací převzatých roboty, softwarem či stroji BUDE značně vyšší než kolik jich ty technologie zvládnou vytvořit.
Ostatně, je to, mimo jiné, i Sillicon Valley, kde se začíná o základním příjmu mluvit, protože prostě tam vidí, že to asi nijak nepůjde, že počet prací převzatých roboty, softwarem či stroji BUDE značně vyšší než kolik jich ty technologie zvládnou vytvořit.
- Dalibor.Zahora
- Republikový výbor
- Příspěvky: 12122
- Registrován: 21 dub 2009, 12:29
- Profese: zakládající člen
- Bydliště: Praha
- Dal poděkování: 31215 poděkování
- Dostal poděkování: 15933 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Ve svém příspěvku pro Světové ekonomické fórum v Davosu nabízí Scott Santens velmi zajímavé argumenty, které vyvracejí, že náklady na základní příjem jsou mimo reálné možnosti a že základní příjem odradí lidi od práce. - See more at: http://blisty.cz/art/86134.html#sthash. ... NPcsf.dpuf
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 4):
- Jiri.Ulip, Vaclav.Fortik, Janek.Wagner, V__
jednatel Republikového výboru a zástupce za Ústecký kraj, zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz tel. 778 044 243, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz (hostuji také v kraji Středočeském)
- Vlastimil.Efraim
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 2612
- Registrován: 11 říj 2009, 23:08
- Profese: sekáč
- Bydliště: Olomouc, Morava, CZ, EU, Země, Slunce, Mléčná dráha
- Dal poděkování: 556 poděkování
- Dostal poděkování: 1188 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Sice tam o nem nemluvi, ale to je ten duvod:
http://www.rozhlas.cz/zpravy/ekonomika/ ... a--1711424
http://www.rozhlas.cz/zpravy/ekonomika/ ... a--1711424
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Vlastimil.Efraim za příspěvky (celkem 2):
- Martin.Shanil, V__