Všeobecný základní přijem

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět

Měl by být nepodmíněný základní příjem diskutován jako komponenta Pirátského programu?

Ano
529
76%
Ne
135
19%
Nevím
34
5%
 
Celkem hlasujících: 234 - Celkem hlasů: 698

Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Shanil »

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvky (celkem 3):
Jiri.Ulip, Robert.Magni, V__
Uživatelský avatar
Janka.Michailidu
Vedoucí resortního týmu
Příspěvky: 2641
Registrován: 21 dub 2012, 19:19
Profese: PhD student (Biotechnologie)
Dal poděkování: 3259 poděkování
Dostal poděkování: 5150 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Janka.Michailidu »


Elon Musk says Universal Basic Income is “going to be necessary.”
https://youtu.be/e6HPdNBicM8
the harder challenge, much harder challenge is: how do people then have meaning? like.. a lot of people derive their meaning from employment.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janka.Michailidu za příspěvky (celkem 4):
Jiri.Ulip, torrespondent, Ales.Jakl, V__
vedoucí jednatel republikového výboru; vedoucí meziresortního týmu Návykové chování.
zulip: malajanka; mastodon: malajanka; matrix: malajanka
tel: 7▼7▼6 8▼6▼6 3▼1▼6
Návštěvník
Návštěvník – není člen Pirátů

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Návštěvník »

Daleko horší, než být nezaměstnaný, je pro člověka dělat neužitečnou nebo nesmyslnou práci. Nebo dokonce práci, která odporuje jeho etickým přesvědčením. A takové "práce " ve snaze vytvářet pracovní příležitosti za každou cenu, rapidně přibývá. Paradox je, že zároveň přibývá i vysoce smysluplné práce, kterou však nemá, kdo dělat, protože je nedostatečně odměňovaná. To je skutečný problém a na ten - mnohem lépe než garantovaný příjem - funguje postupné zkracování pracovní doby. Dneska většina lidí tráví v práci 5/7 aktivního života, to je nesmyslně a zbytečně moc. Proč by to nemohly být nejprve 4/7, potom 3/7 a jednou možná i méně?
Uživatelský avatar
Maria.Vasickova
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2453
Registrován: 01 úno 2010, 21:56
Profese: terapeut energetické psychologie
Bydliště: Jižní Morava
Dal poděkování: 1772 poděkování
Dostal poděkování: 1653 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Maria.Vasickova »

Návštěvník píše:Daleko horší, než být nezaměstnaný, je pro člověka dělat neužitečnou nebo nesmyslnou práci. Nebo dokonce práci, která odporuje jeho etickým přesvědčením. A takové "práce " ve snaze vytvářet pracovní příležitosti za každou cenu, rapidně přibývá. Paradox je, že zároveň přibývá i vysoce smysluplné práce, kterou však nemá, kdo dělat, protože je nedostatečně odměňovaná. To je skutečný problém a na ten - mnohem lépe než garantovaný příjem - funguje postupné zkracování pracovní doby. Dneska většina lidí tráví v práci 5/7 aktivního života, to je nesmyslně a zbytečně moc. Proč by to nemohly být nejprve 4/7, potom 3/7 a jednou možná i méně?
Pracovní doba se za posledních 200 let prý zkracuje každých 50 let. Nepodmíněný příjem by mohl fungovat i jako způsob, který ukáže, kolik skutečně je třeba času na výkon nějaké smysluplné práce. Ten, kdo by do práce chodil, by si mohl nastavovat svůj pracovní čas, pokud to podmínky a charakter práce dovoluje, dle své potřeby. Snižování pracovní doby se nijak s NZP nevylučuje, řekla bych naopak, dává větší prostor pro jeho využití.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Maria.Vasickova za příspěvky (celkem 5):
Vaclav.Fortik, Lenka.Wagnerova, Martin.Shanil, Ales.Jakl, V__

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés
Návštěvník
Návštěvník – není člen Pirátů

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Návštěvník »

Myslel jsem to tak, že zkracování pracovní doby je přirozenější, jednodušší a daleko lépe prosaditelný způsob, jak řešit tento problém.
Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Shanil »

Návštěvník píše:Myslel jsem to tak, že zkracování pracovní doby je přirozenější, jednodušší a daleko lépe prosaditelný způsob, jak řešit tento problém.
ale tím problémem není jen to jak rozdělit práci, ale spíš to, jak rozdělit zisky čím dál méně na lidské práci závislé. jak dostat peníze k lidem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvky (celkem 5):
Vaclav.Fortik, Lenka.Wagnerova, Vit.Jurasek, Janek.Wagner, V__
Návštěvník
Návštěvník – není člen Pirátů

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Návštěvník »

Ale tak to fungovat nebude. Kapitalistovi zustane spousta moznosti, jak naklady presunout na jine, v prvni rade na sve vlastni zamestnance. Protoze pujde o velke prachy, udela vsechno, aby je nedanil v tuzemsku. Anebo proste odejde tam, kde nebude muset polovinu zisku odevzdat statu. A ja bych se mu ani nedivil, protoze v opacnem pripade by nad svym podnikanim zlomil hul. Co totez zkusit treba nejak takhle: zvysit dan ze zisku dejme tomu na 30 procent a zaroven umoznit odpocet odvodu na socialni a zdravotni pojisteni od vysledne dane; takove opatreni by dokazalo zazraky (i v tom smyslu, o kterem pisete) a je realizovatelne prakticky okamzite.
Lukas
Návštěvník – není člen Pirátů

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Lukas »

Jenže i ten kapitalista není idiot a začíná chápat to, že roboti, software či stále chytřejší stroje si jeho výrobky zkrátka nekoupí. Kupují si je jenom lidé a ti teď začínají být odsouvání na vedlejší kolej. Takže přestávají tolik utrácet, protože ve všech státech je podpora nezaměstnaným menší než příjem a poté padají na životní minimum a v některých státech z něj ani nejde vyžít.
Ostatně, je to, mimo jiné, i Sillicon Valley, kde se začíná o základním příjmu mluvit, protože prostě tam vidí, že to asi nijak nepůjde, že počet prací převzatých roboty, softwarem či stroji BUDE značně vyšší než kolik jich ty technologie zvládnou vytvořit.
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Republikový výbor
Příspěvky: 12122
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 31215 poděkování
Dostal poděkování: 15933 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Ve svém příspěvku pro Světové ekonomické fórum v Davosu nabízí Scott Santens velmi zajímavé argumenty, které vyvracejí, že náklady na základní příjem jsou mimo reálné možnosti a že základní příjem odradí lidi od práce. - See more at: http://blisty.cz/art/86134.html#sthash. ... NPcsf.dpuf
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 4):
Jiri.Ulip, Vaclav.Fortik, Janek.Wagner, V__

jednatel Republikového výboru a zástupce za Ústecký kraj, zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz tel. 778 044 243, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz (hostuji také v kraji Středočeském)

Uživatelský avatar
Vlastimil.Efraim
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2612
Registrován: 11 říj 2009, 23:08
Profese: sekáč
Bydliště: Olomouc, Morava, CZ, EU, Země, Slunce, Mléčná dráha
Dal poděkování: 556 poděkování
Dostal poděkování: 1188 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Vlastimil.Efraim »

Sice tam o nem nemluvi, ale to je ten duvod:
http://www.rozhlas.cz/zpravy/ekonomika/ ... a--1711424
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vlastimil.Efraim za příspěvky (celkem 2):
Martin.Shanil, V__
Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“