Všeobecný základní přijem

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět

Měl by být nepodmíněný základní příjem diskutován jako komponenta Pirátského programu?

Ano
529
76%
Ne
135
19%
Nevím
34
5%
 
Celkem hlasujících: 234 - Celkem hlasů: 698

Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Shanil »

jj taky jsem to obratem poslal :) Zjistím kdo konkrétně nám to posílal a proč ty otázky jsou tak jak jsou :) Tuším kdo to byl :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvek:
Filip.Krska
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Petr.Vileta »

Martin Shanil píše:jj taky jsem to obratem poslal :) Zjistím kdo konkrétně nám to posílal a proč ty otázky jsou tak jak jsou :) Tuším kdo to byl :)
Já to nebyl a taky chci odpovědět :)
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Člen KS Praha
Příspěvky: 3931
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2772 poděkování
Dostal poděkování: 6461 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Michael.Polak »

Ivan Sirko píše: Michale asi tebe rozumím, ale mám s toho nedobré asociace. V současném světe je čím dal miň místa(volného prostoru) a když budeš trvat na "osamělostí", tak máš pravdu, jé tu dvě cesty: odstěhovat na nějakou osamělou planetu nebo začít "čistit" prostor jak to dělali fašisti. Ani jedno mne nelibí a pro to myšlenka VZP jé pro mne diskutabilní, což neznamená, že i ji někdo muže pěkně zkurvit, například nepodloženě vekou částkou, která bude ničit ekonomiku atd.
o žádném "čištění" opravdu řeč nebyla... jinak zdroje planety dnes čerpáme na doraz, a pokud odmítáme věci jako GMO (ostatně Babiš prý razí GMO řepku, co se uživí i bez dotací... nevím co je na tom pravdy), tak prostě moc dalšího prostoru jak zajistit další růst populace není.

to s tématikou ZP ovšem moc nesouvisí, protože ZP má vliv na tom, podle jakého klíče budou zbývající zdroje rozdělovány (jestli v tom bude nějaký aspoň částečný prvek rovnosti, nebo to bude zcela "urvi co můžeš"). a lidi si musí uvědomit, že odhlasováním nějaké konkrétní výše ZP odpovídají zdroje samy o sobě nevzniknou.. je to jen drobná modifikace byrokratického sociálního systému... není to nic samospasitelného.
tak je to možné, Babiš je typický korporativista... takže si lze vybrat mezi korporativistou, nahnědlým fašistou Okamurou nebo narudlým fašistou Zemanem (i když tam jde spíš o afinitu k Putinovu režimu). s tímto ale nemám nic společného, ani s jedním.

osobně jsem si nevšiml, že by to měli v programu Sociální demokrati:
http://en.wikipedia.org/wiki/Basic_inco ... h_Republic
604 282398 | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jeden článek na Britských listech. V podstatě shrnuje mé obavy.
http://blisty.cz/art/70657.html
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Frantisek.Navrkal
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Petr.Romanek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 101
Registrován: 06 říj 2013, 00:30
Profese: Inv. důchodce
Dal poděkování: 46 poděkování
Dostal poděkování: 142 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Petr.Romanek »

já se snížené motivaci pracovat moc nebojím.možná to bude dokonce naopak.když dnes příjemce dávek začne pracovat, tak o ně přijde a přilepší si tak jen na rozdílu mezi dávkou a mzdou, kdežto v rámci VZP by si přilepšil o více než 100% dávky.a když nebude možné sehnat do nějaké špatné práce lidi, tak budou muset hold tu prácu líp ohodnotit.ještě k té motivaci: i dnes, když si pobiratel dávek díky mzdě přilepší jen třeba o dva litry, protože práce je placená mizerně,tak se na jedno prac. místo hlásí někdy i stovky lidí.
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 3729
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 727 poděkování
Dostal poděkování: 3798 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ondra.kl »

Petr_23 píše:a když nebude možné sehnat do nějaké špatné práce lidi, tak budou muset hold tu prácu líp ohodnotit.
Více zaplatit je jen jedna možnost. Druhá možnost je přejít na zkrácení úvazeků. Třeba práci pro jednoho rozdělit na čtyři.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Petr.Vileta »

Ondra.kl píše:
Petr_23 píše:a když nebude možné sehnat do nějaké špatné práce lidi, tak budou muset hold tu prácu líp ohodnotit.
Více zaplatit je jen jedna možnost. Druhá možnost je přejít na zkrácení úvazeků. Třeba práci pro jednoho rozdělit na čtyři.
Ano, u některých činností lze více zaplatit, u jiných rozdělit práci na více zkrácených úvazků, ale u některých to nejde. Obzvlášť se obávám toho, že si spousta lidí nebude vydělávat, ale jen přivydělávat, když pocítí potřebu. Jenže ono nejde, aby třeba řidičů tramvají jeden den nastoupilo ráno 50 a druhý den jen 30, protože je právě po výplatě a těch 20 už necítí potřebu jít znovu pracovat. Ve spoustě zaměstnání se také musíte pořádně zaškolit. I takový automechanik, který opravuje 2 roky jen Škodovky nemůže ze dne na den přejít na Toyotu. A když si ho firma zaškolí, tak jim řekne "já mám ZP, teď jsem si naspořil na dovolenou v Egyptě, tak mě další měsíc už nečekejte". No to nepůjde. Také jsou zaměstnání, která je třeba vykonávat bezpodmínečně soustavně, třeba krmit zvířata. Dnes to zaměstnanec farmy dělá proto, že potřebuje peníze a lepší práci nesehnal. Kdo to bude dělat, až dostane ZP a vystačí mu to? Někdo za dvojnásobnou mzdu? Pak bude maso dovezené 3x kolem Zeměkoule pořád levnější, než to tuzemské. Nebo to bude dělat stroj? No možná za 50 let, ale dnes to ještě úplně automatizovat nejde.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 3729
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 727 poděkování
Dostal poděkování: 3798 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ondra.kl »

Petr Vileta píše:... u jiných rozdělit práci na více zkrácených úvazků, ale u některých to nejde. Obzvlášť se obávám toho, že si spousta lidí nebude vydělávat, ale jen přivydělávat, když pocítí potřebu. Jenže ono nejde, aby třeba řidičů tramvají jeden den nastoupilo ráno 50 a druhý den jen 30, protože je právě po výplatě a těch 20 už necítí potřebu jít znovu pracovat.
To jistě ne, nicméně takový řidič tramvaje nemusí bouchat dlouhý krátký týden po celý měsíc. Místo něj můžou být 4 kdy 2 budou bouchat dlouhý týden a 2 krátký.
Petr Vileta píše:Ve spoustě zaměstnání se také musíte pořádně zaškolit.
Jistě, a v čem je problém? Že zaškolit víc lidí stojí víc peněz? Jistě, ale nezapomeňte že i školitelé budou levnější, takže to nebude až tak "strašné". A hlavně když jich budete mít více tak budete mít větší zastupitelnost.
Petr Vileta píše:I takový automechanik, který opravuje 2 roky jen Škodovky nemůže ze dne na den přejít na Toyotu. A když si ho firma zaškolí, tak jim řekne "já mám ZP, teď jsem si naspořil na dovolenou v Egyptě, tak mě další měsíc už nečekejte". No to nepůjde.
Tohle se řeší smluvně, např. u řidičů tramvaje stojí zaškolení cca 20000. Když na ho uděláte tak máte na výběr - oddělat 3 roky nebo doplatit poměrnou část.
Petr Vileta píše: Také jsou zaměstnání, která je třeba vykonávat bezpodmínečně soustavně, třeba krmit zvířata.
To jako myslíte že když bude zvířata krmit v pondělí pepa a v úterý franta že ty zvířata v úterý nebudou žrát?
Petr Vileta píše: Pak bude maso dovezené 3x kolem Zeměkoule pořád levnější, než to tuzemské.
... mno když zavedeme otroství tak pak třeba budeme mít nejlevnější maso na planetě


Podívejte se ... za svých studii na VŠ jsem dělal v čajovně. Dělalo se po-čt ve dvou lidech 14-22, pá-ne ve 3 lidech 14-24. Na to běžně potřebujete tak 3 lidi na plný úvazek a máte problém s tím když vám jeden vypadne. Nás tam na to bylo asi 8. Nikdo jsme na tom příjmu nebyli závislí - všichni jsme bydleli u rodičů a dostávali kapesné. Přesto nebyl problém se zaplněním šichet - tedy s jedinou výjimkou: když jsme chtěli jít všichni na ten stejný koncert / festival.

Ono je to totiž o tom že nemáte jen 2 možnosti (dělat furt nebo nedělat vůbec) ale můžete si po dohodě vybrat i ze spousty možností mezi tím.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvky (celkem 2):
Frantisek.Navrkal, Petr.Nemecek
Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Shanil »

Petr Vileta píše:
Martin Shanil píše:jj taky jsem to obratem poslal :) Zjistím kdo konkrétně nám to posílal a proč ty otázky jsou tak jak jsou :) Tuším kdo to byl :)
Já to nebyl a taky chci odpovědět :)
Martin Shánil
Ahoj,
tu anketu kandidátům na nzp jsi posílal ty?
čtvrtek

2013/10/24 11:32 odpol.
Karel Procházka Ze Žižkova
Tu anketu jsem posíla já. Mám zpět již druhé kolo. Ale z každého kola je jen 20 odpovědí. Obávám se, že do voleb to lepší nebude. 95 % kandidátů zahazuje anketu do koše. Výjimkou jsou jen Piráti. Odpovídá více než třetina dotázaných. Výsledek je dost slabě reprezentativní. Musel by se brát rozptyl plus minus 10 % od vypočítaného průměru ze vzorku.
Karel Procházka Ze Žižkova Přišly mi odpovědi na druhé kolo ankety o nepodmíněném příjmu. Piráti jsou v tomto smyslu zlobivé dítě na politické scéně. Mají většinou vlastnosti, pro které nemohou být zvoleni do vedení státu. První závada za kterou nebudou zvolení. Skoro všichni kandidáti pirátů jsou na internetovém spojení. Naopak, strana s nejpevnějším jádrem voličů má na internetu spojení sotva s 55% svých kandidátů. Druhá zavada za kterou nebudou piráti zvoleni. Více než třetina pirátů odpovídá na anketu obratem. Normální kandidáti politické strany z 95 % až 100 % zahazují anketu do koše. Někdy to zahazování dotazů voličů dělá rovnou asistent, aby poslanec neměl při práci špatné svědomí. Třetí závada pro kterou nebudou piráti zvolení. 80 až 100 % uvádí, že se seznámila s koncepcí NZP. To je na zvolení příliš mnoho vědomostí. Slušná pravice znalosti přípouští tak na 50 % a druhé polovina pravice znalost připouští jen v hrubých rysech. Slušná levice z jedné třetiny připouští, že neví nic, ale má na to jasný názor.
před 10 h · Už se mi to nelíbí · 2
Karel Procházka Ze Žižkova
Pokud někdo chcete využít dílčí informace z ankety o nepodmíněném příjmu ještě v těchto volbách, lze zobecnit informace asi takto. Pokud upřednostňujete kvantitativní stránku NZP, volte letos ženy (dávali by více). Pokud upřednostňujete kvalitativní stránku NZP, volte muže (jsou více nakloněni kompromisům). Pokud upřednostňujete kandidáty seznámené s principy NZP volte piráty (na 100 %). Máte-li pocit, že jsou piráti nevolitelní, volte raději pravici (ví o NZP více). Pokud nerozdělujete svět na pravici či levici, ani na znalé a neznalé, volte kandidáty těstě až za hranicí volitelnosti. U malých stran (do preferencí 10 %) kroužkujte druhého až páteho v pořadí. U velké strany (například ČSSD tak ve 3/4) čtyři kroužky. Ti vhorním kvartilu se kandidáti schovájí, vymlouvají, jejich asistenti informace zahazují. Vzásadě za to nikdo nemůže. Volit se musí.
Už se mi to nelíbí · · Sledovat příspěvek · Sdílet · před 8 h
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Petr.Vileta »

Ondra.kl píše:
Petr Vileta píše:Ve spoustě zaměstnání se také musíte pořádně zaškolit.
Jistě, a v čem je problém? Že zaškolit víc lidí stojí víc peněz? Jistě, ale nezapomeňte že i školitelé budou levnější, takže to nebude až tak "strašné". A hlavně když jich budete mít více tak budete mít větší zastupitelnost.
No pěkně děkuji. :twisted: Budu mít malou autodílnu se 3 automechaniky, ale zaškolit si jich budu muset třeba 10? Jako hnusný kapitalista totiž chci mít jistotu, že každý pracovní den mohu mít otevřeno pro zákazníky a že tam ti 3 mechanici budou. ;)
Ondra.kl píše:Podívejte se ... za svých studii na VŠ jsem dělal v čajovně. Dělalo se po-čt ve dvou lidech 14-22, pá-ne ve 3 lidech 14-24. Na to běžně potřebujete tak 3 lidi na plný úvazek a máte problém s tím když vám jeden vypadne. Nás tam na to bylo asi 8. Nikdo jsme na tom příjmu nebyli závislí - všichni jsme bydleli u rodičů a dostávali kapesné. Přesto nebyl problém se zaplněním šichet - tedy s jedinou výjimkou: když jsme chtěli jít všichni na ten stejný koncert / festival.
Z toho mám právě velké obavy. :?
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“