Zjistím to tak, že se zeptám ostatních. Nejde o číslo, ale o to, co si pod tím pojmem mám představit. Jestli právo na střechu nad hlavou, jídlo a oblečení, nebo vlastní 3+1 na Václaváku pro každého a pandur do každé rodiny.Tomas Klapka píše: A tím, že ti z ankety vypadne číslo, to zjistíš?
Všeobecný základní přijem
Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni
Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
-
Stanislav.Stipl
- Člen KS Královehradecký kraj
- Příspěvky: 2067
- Registrován: 04 úno 2012, 23:32
- Profese: programátor
- Dal poděkování: 1577 poděkování
- Dostal poděkování: 3193 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Stanislav.Stipl za příspěvek:
- Petr.Vileta
test
-
mesenger
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 28
- Registrován: 01 srp 2012, 22:47
- Profese: IT specialista
- Dal poděkování: 125 poděkování
- Dostal poděkování: 60 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
Podle mne tyto lidi by z NZP meli benefit taky. Zavisi jak by se to presne nastavilo, ale zamer je ten aby lidi v tyhle spatne placenych pozicich zacali vydelavat vic, kombinaci NZP s prijmem.Idaho píše:
Takže je vidět, že samotný NZP to opravdu zajistit nemůže. Mimochodem, víte, jak špatně jsou placeni ošetřovatelé v pečovatelských domech a léčebnách dlouhodobě nemocných? Hodně špatně, jedná se o jedny z nejhůře placených zaměstnanců z vřejných prostředků. Proč dávat peníze nepracujícím a ne například těmto lidem za důležitou a prospěšnou práci.
- Martin.Shanil
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 7036
- Registrován: 07 dub 2012, 21:03
- Profese: eshop + prodejna
- Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
- Dal poděkování: 9169 poděkování
- Dostal poděkování: 9464 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
ono je docela vhodné brát v potaz už zavedené termíny, jako hranice chudoby.
Osoby ohrožené chudobou jsou ty osoby, jejichž roční vyrovnaný disponibilní příjem je nižší než stanovená hranice chudoby, tedy 60 % ročního národního vyrovnaného mediánového příjmu na spotřební jednotku,“ Hranice příjmové chudoby v roce 2010 činila 111 953 korun za rok (tedy v průměru 9329 korun měsíčně) a v roce 2011 to bylo 113 040 korun za rok (tedy v průměru 9420 korun měsíčně).
„Podle údajů Eurostatu bylo v České republice chudobou ohroženo celkem 9,8 % populace. Z výsledků šetření dále vyplývá, že z celé populace byl v ČR chudobou ohrožen 1 022 000 osob,“ Stejný údaj uvádí ve své Zprávě o stavu lidských práv v ČR za rok 2011 i Český helsinský výbor. „Příjmy pod hranicí životního minima mělo celkem 152 297 domácností, což představuje nárůst o více něž 15 000 domácností (3,6 %),“ je také uvedeno ve zprávě. Od roku 2010 podle Českého helsinského výboru přibylo téměř 86 000 osob žijících v domácnostech s příjmem pod hranicí chudoby. „Míra chudoby vzrostla a nejvíce se dotýká osob žijících v domácnostech nezaměstnaných (ze 41,2 na 46,4 %) a osob žijících v domácnostech se třemi a více závislými dětmi (z 20,9 na 24,5 %). Ačkoli míra chudoby se mírně snížila u neúplných rodin s alespoň jedním závislým dítětem, stále je velmi vysoká (z 37,7 na 36,3 %),“ uvádí zpráva.
Osoby ohrožené chudobou jsou ty osoby, jejichž roční vyrovnaný disponibilní příjem je nižší než stanovená hranice chudoby, tedy 60 % ročního národního vyrovnaného mediánového příjmu na spotřební jednotku,“ Hranice příjmové chudoby v roce 2010 činila 111 953 korun za rok (tedy v průměru 9329 korun měsíčně) a v roce 2011 to bylo 113 040 korun za rok (tedy v průměru 9420 korun měsíčně).
„Podle údajů Eurostatu bylo v České republice chudobou ohroženo celkem 9,8 % populace. Z výsledků šetření dále vyplývá, že z celé populace byl v ČR chudobou ohrožen 1 022 000 osob,“ Stejný údaj uvádí ve své Zprávě o stavu lidských práv v ČR za rok 2011 i Český helsinský výbor. „Příjmy pod hranicí životního minima mělo celkem 152 297 domácností, což představuje nárůst o více něž 15 000 domácností (3,6 %),“ je také uvedeno ve zprávě. Od roku 2010 podle Českého helsinského výboru přibylo téměř 86 000 osob žijících v domácnostech s příjmem pod hranicí chudoby. „Míra chudoby vzrostla a nejvíce se dotýká osob žijících v domácnostech nezaměstnaných (ze 41,2 na 46,4 %) a osob žijících v domácnostech se třemi a více závislými dětmi (z 20,9 na 24,5 %). Ačkoli míra chudoby se mírně snížila u neúplných rodin s alespoň jedním závislým dítětem, stále je velmi vysoká (z 37,7 na 36,3 %),“ uvádí zpráva.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvky (celkem 3):
- mesenger, Frantisek.Navrkal, Stanislav.Stipl
-
Stanislav.Stipl
- Člen KS Královehradecký kraj
- Příspěvky: 2067
- Registrován: 04 úno 2012, 23:32
- Profese: programátor
- Dal poděkování: 1577 poděkování
- Dostal poděkování: 3193 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
Dobrá, takže základní příjem by měl být vyšší, než takto definovaná hranice chudoby?Martin Shanil píše:ono je docela vhodné brát v potaz už zavedené termíny, jako hranice chudoby.
MS: (sakryš edituju omlouvám se spravim to)
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Stanislav.Stipl za příspěvek:
- Petr.Vileta
test
- Martin.Shanil
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 7036
- Registrován: 07 dub 2012, 21:03
- Profese: eshop + prodejna
- Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
- Dal poděkování: 9169 poděkování
- Dostal poděkování: 9464 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Stanislav Stipl píše:Dobrá, takže základní příjem by měl být vyšší, než takto definovaná hranice chudoby?Martin Shanil píše:ono je docela vhodné brát v potaz už zavedené termíny, jako hranice chudoby.
ne
Celé mi to připomíná dilema rodiny ze 70tých let - koupit nebo nekoupit auto. Nejdřív se musíme rozhodnout, že rodina auto potřebuje, pak musím naplánovat jak na něj ušetřit a přitom vzít v úvahu na jaké jsem schopen ušetřit. (tenkrát to na leasing nešlo)
Nyní jsme ve fázi, že jsme rozhodnuti si auto pořídit, Čekají nás následné kroky.
Nemůžeme se dohadovat jestli trabanta (vzp 2000) nebo ferari (vzp 15000), dokud si nenaplánujeme za co a kdy ho koupíme.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvky (celkem 2):
- Frantisek.Navrkal, Stanislav.Stipl
- Petr.Vileta
- Člen KS Plzeňský kraj
- Příspěvky: 31254
- Registrován: 22 črc 2009, 18:12
- Profese: Celkem Spokojený Důchodce
- Bydliště: Plzeň 2
- Dal poděkování: 27893 poděkování
- Dostal poděkování: 23762 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Budeš poslouchat policejní vysílačku a než dojedeš sockou k vraždě ve vsi vzdálené 15 km, tak bude pozítří.Tomas Klapka píše:Auto podle mě není pro nezávislého novináře nutnost.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
-
Stanislav.Stipl
- Člen KS Královehradecký kraj
- Příspěvky: 2067
- Registrován: 04 úno 2012, 23:32
- Profese: programátor
- Dal poděkování: 1577 poděkování
- Dostal poděkování: 3193 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
OK, shodli jsme se, že NZP asi potřebujeme. Byl bych pro pořídit trabanta combi, a pokud se později ukáže, že máme na škodovku, tak trabanta prodat (tady ta analogie trochu kulhá) a koupit škodovku.Martin Shanil píše: Celé mi to připomíná dilema rodiny ze 70tých let - koupit nebo nekoupit auto. Nejdřív se musíme rozhodnout, že rodina auto potřebuje, pak musím naplánovat jak na něj ušetřit a přitom vzít v úvahu na jaké jsem schopen ušetřit. (tenkrát to na leasing nešlo)
Nyní jsme ve fázi, že jsme rozhodnuti si auto pořídit, Čekají nás následné kroky.
Nemůžeme se dohadovat jestli trabanta (vzp 2000) nebo ferari (vzp 15000), dokud si nenaplánujeme za co a kdy ho koupíme.
Ale musíme si uvědomit, že:
1) Na ferrari pravděpodobně nikdy mít nebudeme
2) Trabant je lepší, než chodit pěšky
test
- Tomas.Klapka
- Příspěvky: 1984
- Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
- Profese: discordian pope
- Dal poděkování: 1711 poděkování
- Dostal poděkování: 3362 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
omg, tak pokud chceš dělat novinařinu bez zaměstnání, tak takovýhle zprávy asi dělat nemůžeš. Ale můžeš psát o kultuře, akcích, recenze, cokoliv. Zpravodajství o vraždách asi bude vyžadovat zaměstnaného reportéra u nějakých novin.Petr Vileta píše:Budeš poslouchat policejní vysílačku a než dojedeš sockou k vraždě ve vsi vzdálené 15 km, tak bude pozítří.Tomas Klapka píše:Auto podle mě není pro nezávislého novináře nutnost.A není nic staršího,než včerejší novin(k)y.
To je tak těžký pochopit, co se pod tím důstojným přežitím chápe? střechu nad hlavou, jídlo a oblečení, v zimě teplo, něco na dopravu a další potřebné výdaje + něco málo na víc. Rozhodně ne 3+1 nebo automobil.Stanislav Stipl píše:Zjistím to tak, že se zeptám ostatních. Nejde o číslo, ale o to, co si pod tím pojmem mám představit. Jestli právo na střechu nad hlavou, jídlo a oblečení, nebo vlastní 3+1 na Václaváku pro každého a pandur do každé rodiny.Tomas Klapka píše: A tím, že ti z ankety vypadne číslo, to zjistíš?
- volani.webnode.cz
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 472
- Registrován: 24 srp 2010, 06:20
- Profese: Nezaměstnaný-prekérní práce-PéCévál
- Bydliště: Praha
- Dal poděkování: 442 poděkování
- Dostal poděkování: 408 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Spousta lidí dokáže přežít za 0 Kč i v kapitalismu, nevím jak budete hledat průměr...Tomas Klapka píše: Jaká průměrná částka je potřeba pro přežití a v jaké části republiky?
Možná nějaké testy podobné mučení lidí kolik dní přežijí kdo bez jídla a vystačí si s vodou z louže a jaké zbytky z koše kdo ještě stráví a kdo se z nich už posere
Iniciativa evropských občanů za nepodmíněný základní příjem se na to dívá takto:Stanislav Stipl píše:Zjistím to tak, že se zeptám ostatních. Nejde o číslo, ale o to, co si pod tím pojmem mám představit. Jestli právo na střechu nad hlavou, jídlo a oblečení, nebo vlastní 3+1 na Václaváku pro každého a pandur do každé rodiny.Tomas Klapka píše: A tím, že ti z ankety vypadne číslo, to zjistíš?
post246937.html#p246937
Mimochodem, kdo by mohl jít na stánek tak ať jde. Stále je nedostatek aktivistů (přibývají, ale příliš pomalu..). Jde to ideální místo, na poslouchání stereotypů, předsudků a hlasu ulice a nekonečné debaty a často marné přesvědčování o vlastních pravdách. Ale je tam i sranda..

Ⓐ☮
-
Jana.Syrovatkova
- Člen KS Praha
- Příspěvky: 2827
- Registrován: 04 zář 2009, 14:34
- Profese: finanční specialista
- Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
- Dal poděkování: 567 poděkování
- Dostal poděkování: 2247 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
Odhaduji dobře, že tato iniciativa opravdu prosazuje VZP na úrovni cca 10 000 dnešních Kč (nyní)?volani.webnode.cz píše:Iniciativa evropských občanů za nepodmíněný základní příjem se na to dívá takto:
post246937.html#p246937
BTW jak to podle nich vypadá s VZP, když potom část lidí přestane pracovat a bude pobírat pouze VZP? Nebo to dopočítám matematicky? Protože pokud je 60% mediánu, kde medián = VZP + práce, tak to je fakt super rovnice. Řekněme, že medián je 10 000 z práce a k tomu VZP, tzn. VZP = 0,6*(10000+VZP) -> 0,4 VZP = 6000 -> VZP = 15 000. Tohle fakt už zavání průšvihem a rozhodně to nepovažuji za dobrý model.