Všeobecný základní přijem

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět

Měl by být nepodmíněný základní příjem diskutován jako komponenta Pirátského programu?

Ano
529
76%
Ne
135
19%
Nevím
34
5%
 
Celkem hlasujících: 234 - Celkem hlasů: 698

Stanislav.Stipl
Člen KS Královehradecký kraj
Příspěvky: 2067
Registrován: 04 úno 2012, 23:32
Profese: programátor
Dal poděkování: 1577 poděkování
Dostal poděkování: 3193 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Stanislav.Stipl »

Tomas Klapka píše: A tím, že ti z ankety vypadne číslo, to zjistíš?
Zjistím to tak, že se zeptám ostatních. Nejde o číslo, ale o to, co si pod tím pojmem mám představit. Jestli právo na střechu nad hlavou, jídlo a oblečení, nebo vlastní 3+1 na Václaváku pro každého a pandur do každé rodiny.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Stanislav.Stipl za příspěvek:
Petr.Vileta

test

mesenger
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 28
Registrován: 01 srp 2012, 22:47
Profese: IT specialista
Dal poděkování: 125 poděkování
Dostal poděkování: 60 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od mesenger »

Idaho píše:
Takže je vidět, že samotný NZP to opravdu zajistit nemůže. Mimochodem, víte, jak špatně jsou placeni ošetřovatelé v pečovatelských domech a léčebnách dlouhodobě nemocných? Hodně špatně, jedná se o jedny z nejhůře placených zaměstnanců z vřejných prostředků. Proč dávat peníze nepracujícím a ne například těmto lidem za důležitou a prospěšnou práci.
Podle mne tyto lidi by z NZP meli benefit taky. Zavisi jak by se to presne nastavilo, ale zamer je ten aby lidi v tyhle spatne placenych pozicich zacali vydelavat vic, kombinaci NZP s prijmem.
Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Shanil »

ono je docela vhodné brát v potaz už zavedené termíny, jako hranice chudoby.

Osoby ohrožené chudobou jsou ty osoby, jejichž roční vyrovnaný disponibilní příjem je nižší než stanovená hranice chudoby, tedy 60 % ročního národního vyrovnaného mediánového příjmu na spotřební jednotku,“ Hranice příjmové chudoby v roce 2010 činila 111 953 korun za rok (tedy v průměru 9329 korun měsíčně) a v roce 2011 to bylo 113 040 korun za rok (tedy v průměru 9420 korun měsíčně).
„Podle údajů Eurostatu bylo v České republice chudobou ohroženo celkem 9,8 % populace. Z výsledků šetření dále vyplývá, že z celé populace byl v ČR chudobou ohrožen 1 022 000 osob,“ Stejný údaj uvádí ve své Zprávě o stavu lidských práv v ČR za rok 2011 i Český helsinský výbor. „Příjmy pod hranicí životního minima mělo celkem 152 297 domácností, což představuje nárůst o více něž 15 000 domácností (3,6 %),“ je také uvedeno ve zprávě. Od roku 2010 podle Českého helsinského výboru přibylo téměř 86 000 osob žijících v domácnostech s příjmem pod hranicí chudoby. „Míra chudoby vzrostla a nejvíce se dotýká osob žijících v domácnostech nezaměstnaných (ze 41,2 na 46,4 %) a osob žijících v domácnostech se třemi a více závislými dětmi (z 20,9 na 24,5 %). Ačkoli míra chudoby se mírně snížila u neúplných rodin s alespoň jedním závislým dítětem, stále je velmi vysoká (z 37,7 na 36,3 %),“ uvádí zpráva.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvky (celkem 3):
mesenger, Frantisek.Navrkal, Stanislav.Stipl
Stanislav.Stipl
Člen KS Královehradecký kraj
Příspěvky: 2067
Registrován: 04 úno 2012, 23:32
Profese: programátor
Dal poděkování: 1577 poděkování
Dostal poděkování: 3193 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Stanislav.Stipl »

Martin Shanil píše:ono je docela vhodné brát v potaz už zavedené termíny, jako hranice chudoby.
Dobrá, takže základní příjem by měl být vyšší, než takto definovaná hranice chudoby?

MS: (sakryš edituju omlouvám se spravim to)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Stanislav.Stipl za příspěvek:
Petr.Vileta

test

Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Shanil »

Stanislav Stipl píše:
Martin Shanil píše:ono je docela vhodné brát v potaz už zavedené termíny, jako hranice chudoby.
Dobrá, takže základní příjem by měl být vyšší, než takto definovaná hranice chudoby?


ne :) takto pokládaná otázka je zjednodušování. Je potřeba posbírat fakta a možnosti.

Celé mi to připomíná dilema rodiny ze 70tých let - koupit nebo nekoupit auto. Nejdřív se musíme rozhodnout, že rodina auto potřebuje, pak musím naplánovat jak na něj ušetřit a přitom vzít v úvahu na jaké jsem schopen ušetřit. (tenkrát to na leasing nešlo)
Nyní jsme ve fázi, že jsme rozhodnuti si auto pořídit, Čekají nás následné kroky.
Nemůžeme se dohadovat jestli trabanta (vzp 2000) nebo ferari (vzp 15000), dokud si nenaplánujeme za co a kdy ho koupíme.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvky (celkem 2):
Frantisek.Navrkal, Stanislav.Stipl
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Petr.Vileta »

Tomas Klapka píše:Auto podle mě není pro nezávislého novináře nutnost.
Budeš poslouchat policejní vysílačku a než dojedeš sockou k vraždě ve vsi vzdálené 15 km, tak bude pozítří. :lol: A není nic staršího,než včerejší novin(k)y. :D
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Stanislav.Stipl
Člen KS Královehradecký kraj
Příspěvky: 2067
Registrován: 04 úno 2012, 23:32
Profese: programátor
Dal poděkování: 1577 poděkování
Dostal poděkování: 3193 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Stanislav.Stipl »

Martin Shanil píše: Celé mi to připomíná dilema rodiny ze 70tých let - koupit nebo nekoupit auto. Nejdřív se musíme rozhodnout, že rodina auto potřebuje, pak musím naplánovat jak na něj ušetřit a přitom vzít v úvahu na jaké jsem schopen ušetřit. (tenkrát to na leasing nešlo)
Nyní jsme ve fázi, že jsme rozhodnuti si auto pořídit, Čekají nás následné kroky.
Nemůžeme se dohadovat jestli trabanta (vzp 2000) nebo ferari (vzp 15000), dokud si nenaplánujeme za co a kdy ho koupíme.
OK, shodli jsme se, že NZP asi potřebujeme. Byl bych pro pořídit trabanta combi, a pokud se později ukáže, že máme na škodovku, tak trabanta prodat (tady ta analogie trochu kulhá) a koupit škodovku.
Ale musíme si uvědomit, že:
1) Na ferrari pravděpodobně nikdy mít nebudeme
2) Trabant je lepší, než chodit pěšky

test

Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Příspěvky: 1984
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1711 poděkování
Dostal poděkování: 3362 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Tomas.Klapka »

Petr Vileta píše:
Tomas Klapka píše:Auto podle mě není pro nezávislého novináře nutnost.
Budeš poslouchat policejní vysílačku a než dojedeš sockou k vraždě ve vsi vzdálené 15 km, tak bude pozítří. :lol: A není nic staršího,než včerejší novin(k)y. :D
omg, tak pokud chceš dělat novinařinu bez zaměstnání, tak takovýhle zprávy asi dělat nemůžeš. Ale můžeš psát o kultuře, akcích, recenze, cokoliv. Zpravodajství o vraždách asi bude vyžadovat zaměstnaného reportéra u nějakých novin.
Stanislav Stipl píše:
Tomas Klapka píše: A tím, že ti z ankety vypadne číslo, to zjistíš?
Zjistím to tak, že se zeptám ostatních. Nejde o číslo, ale o to, co si pod tím pojmem mám představit. Jestli právo na střechu nad hlavou, jídlo a oblečení, nebo vlastní 3+1 na Václaváku pro každého a pandur do každé rodiny.
To je tak těžký pochopit, co se pod tím důstojným přežitím chápe? střechu nad hlavou, jídlo a oblečení, v zimě teplo, něco na dopravu a další potřebné výdaje + něco málo na víc. Rozhodně ne 3+1 nebo automobil.
Uživatelský avatar
volani.webnode.cz
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 472
Registrován: 24 srp 2010, 06:20
Profese: Nezaměstnaný-prekérní práce-PéCévál
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 442 poděkování
Dostal poděkování: 408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od volani.webnode.cz »

Tomas Klapka píše: Jaká průměrná částka je potřeba pro přežití a v jaké části republiky?
Spousta lidí dokáže přežít za 0 Kč i v kapitalismu, nevím jak budete hledat průměr...
Možná nějaké testy podobné mučení lidí kolik dní přežijí kdo bez jídla a vystačí si s vodou z louže a jaké zbytky z koše kdo ještě stráví a kdo se z nich už posere :D
Stanislav Stipl píše:
Tomas Klapka píše: A tím, že ti z ankety vypadne číslo, to zjistíš?
Zjistím to tak, že se zeptám ostatních. Nejde o číslo, ale o to, co si pod tím pojmem mám představit. Jestli právo na střechu nad hlavou, jídlo a oblečení, nebo vlastní 3+1 na Václaváku pro každého a pandur do každé rodiny.
Iniciativa evropských občanů za nepodmíněný základní příjem se na to dívá takto:
post246937.html#p246937

Mimochodem, kdo by mohl jít na stánek tak ať jde. Stále je nedostatek aktivistů (přibývají, ale příliš pomalu..). Jde to ideální místo, na poslouchání stereotypů, předsudků a hlasu ulice a nekonečné debaty a často marné přesvědčování o vlastních pravdách. Ale je tam i sranda.. :)

OFFTOPIC[quote="Stanislav Stipl"][quote="Martin Shanil"]
Celé mi to připomíná dilema rodiny ze 70tých let - koupit nebo nekoupit auto. Nejdřív se musíme rozhodnout, že rodina auto potřebuje, pak musím naplánovat jak na něj ušetřit a přitom vzít v úvahu na jaké jsem schopen ušetřit. (tenkrát to na leasing nešlo)
Nyní jsme ve fázi, že jsme rozhodnuti si auto pořídit, Čekají nás následné kroky.
Nemůžeme se dohadovat jestli trabanta (vzp 2000) nebo ferari (vzp 15000), dokud si nenaplánujeme za co a kdy ho koupíme.[/quote]
OK, shodli jsme se, že NZP asi potřebujeme. Byl bych pro pořídit trabanta combi, a pokud se později ukáže, že máme na škodovku, tak trabanta prodat (tady ta analogie trochu kulhá) a koupit škodovku.
Ale musíme si uvědomit, že:
1) Na ferrari pravděpodobně nikdy mít nebudeme
2) Trabant je lepší, než chodit pěšky[/quote]
Já nejsem odpůrce trabantu, ale myslím si, že někdy je lepší chodit pěšky nebo používat MHD či vlak :D
Otázka co člověk potřebuje a co opravdu potřebuje...
Já nejsem přesvědčen o tom, že nezbytně potřebuje jídlo (breathariáni) nebo život (k čemu je armádě nepotřebných lidí život, že? - vzhůru do budování likvidačních táborů :lol: )
Ale jisté je, že chce spoustu blbostí pro drobné potěšení a pěstování závilostí.. :)
Ale konzumní společnost není třeba podle Hausera základem kapitalismu, ale je jím protestantská etika práce...
http://youtu.be/cTeD0cwLXSY
http://videafilosofie.webnode.cz/news/k ... -detstvi-/
Ⓐ☮
Jana.Syrovatkova
Člen KS Praha
Příspěvky: 2827
Registrován: 04 zář 2009, 14:34
Profese: finanční specialista
Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
Dal poděkování: 567 poděkování
Dostal poděkování: 2247 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Jana.Syrovatkova »

volani.webnode.cz píše:Iniciativa evropských občanů za nepodmíněný základní příjem se na to dívá takto:
post246937.html#p246937
Odhaduji dobře, že tato iniciativa opravdu prosazuje VZP na úrovni cca 10 000 dnešních Kč (nyní)?

BTW jak to podle nich vypadá s VZP, když potom část lidí přestane pracovat a bude pobírat pouze VZP? Nebo to dopočítám matematicky? Protože pokud je 60% mediánu, kde medián = VZP + práce, tak to je fakt super rovnice. Řekněme, že medián je 10 000 z práce a k tomu VZP, tzn. VZP = 0,6*(10000+VZP) -> 0,4 VZP = 6000 -> VZP = 15 000. Tohle fakt už zavání průšvihem a rozhodně to nepovažuji za dobrý model.
Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“