Všeobecný základní přijem

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět

Měl by být nepodmíněný základní příjem diskutován jako komponenta Pirátského programu?

Ano
529
76%
Ne
135
19%
Nevím
34
5%
 
Celkem hlasujících: 234 - Celkem hlasů: 698

Uživatelský avatar
volani.webnode.cz
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 472
Registrován: 24 srp 2010, 06:20
Profese: Nezaměstnaný-prekérní práce-PéCévál
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 442 poděkování
Dostal poděkování: 408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od volani.webnode.cz »

Jana Syrovatkova píše:
Waseihou píše:Protože i lidé s minimální mzdou bude mít najednou základní příjem a jejich příjmy stoupnou díky práci kterou vykonávají, tak majitelé bytů začnou zvedat nájem protože i ti nejchudší najednou budou moci dovolit zaplatit o něco víc aniž by museli na ulici.
Ale ti nejchudší si již nyní mohou zažádat o příslušnou dávku a peníze dostanou. Podle VZP by ji nedostali. Takže pro ty nejchudší nepracující s dostatečně ostrými lokty by možná v konečném důsledku VZP byl nižší než co dostanou (bez práce jen za běhání po úřadech a přesvědčování úředníků) nyní.
Existenční minimum je tuším 2300 Kč...
Myslíš že je to momentálně vyšší než 10 000- 12 000 Kč (to je částka o které se pokud vím momentálně uvažuje nejvíce).
Ⓐ☮
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Člen KS Praha
Příspěvky: 3931
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2772 poděkování
Dostal poděkování: 6461 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Michael.Polak »

http://news.slashdot.org/story/13/09/25 ... al-reserve

je fakt, že pokud se peníze vydělávají takhle, tak skutečně diskuze o nalezení způsobu financování VZP začíná být lehce bezpředmětná :-/
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 4):
Petr.Vileta, Petr.Nemecek, mesenger, Frantisek.Navrkal
604 282398 | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista
Jana.Syrovatkova
Člen KS Praha
Příspěvky: 2827
Registrován: 04 zář 2009, 14:34
Profese: finanční specialista
Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
Dal poděkování: 567 poděkování
Dostal poděkování: 2247 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Jana.Syrovatkova »

volani.webnode.cz píše:
Jana Syrovatkova píše:Ale ti nejchudší si již nyní mohou zažádat o příslušnou dávku a peníze dostanou. Podle VZP by ji nedostali. Takže pro ty nejchudší nepracující s dostatečně ostrými lokty by možná v konečném důsledku VZP byl nižší než co dostanou (bez práce jen za běhání po úřadech a přesvědčování úředníků) nyní.
Existenční minimum je tuším 2300 Kč...
Myslíš že je to momentálně vyšší než 10 000- 12 000 Kč (to je částka o které se pokud vím momentálně uvažuje nejvíce).
Podívej se do vláken, kde se diskutuje o vyši částky - nejvíce hlasů má "co nejnižší, blížící se životnímu minimu" a v přímém hlasování o částce je medián 4000 Kč.

Vezmu-li existenční minimum (které mimochodem nemůže být použito pro děti) + dávky v hmotné nouzi (úřad koupí pračku, lednici...) + příspěvek na bydlení od státu, může se nyní jedinec dostat i výš, než jsou ty zmíněné 4000, o kterých se v rámci VZP hovoří. A má to svou logiku - nyní dostanou příspěvky ti, co mají ostré lokty a ti, co "si to umí zařídit", pak by je dostali všichni, i ti, co na ně nyní nárok nemají a musí se pořádně snažit, aby si VYDĚLALI alespoň na to existenční minimum někde po brigádách. A za to platíme byrokratický aparát.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana.Syrovatkova za příspěvek:
Frantisek.Navrkal
mesenger
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 28
Registrován: 01 srp 2012, 22:47
Profese: IT specialista
Dal poděkování: 125 poděkování
Dostal poděkování: 60 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od mesenger »

Clanek tykajici se protiargumentu jak "nejaka prace porad bude..." a jak staci poslat domu cizince.

Nová éra. Z Globusu i odjinud začínají mizet pokladní

http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/na ... ?id=791210
Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 6953
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10833 poděkování
Dostal poděkování: 11395 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ivo.Vasicek »

mesenger píše:Clanek tykajici se protiargumentu jak "nejaka prace porad bude..." a jak staci poslat domu cizince.

Nová éra. Z Globusu i odjinud začínají mizet pokladní

http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/na ... ?id=791210
To je jen špička ledovce, v GLOBUSU jede 100% EDI včetně plné integrace s ERP. To znamená, že probíhá neustále on-line inventura. Vedení nastavuje minimální zásoby a systém sám objednává (bez lidí) na druhé straně (např. NESTLÉ, taky náš klient) jsou stále častěji přijímány a potvrzovány objednávky taky automaticky (PMS), když zboží přijede do globusu, pracovník na příjmu, provede scan čtečkou a zcela automaticky proběhne potvrzení dodávky, fakturace, příkazy k úhradě (případně se do toho automaticky zapojí faktoring ERSTE). Už jim to běží cca 3/4 roku a propustili většinu účetních a nákupčích, všechno to dělá SW automaticky. Dnes už takto propojujeme IS 1200 firem (cca 2000 nemá plnou integraci). Obecně se nyní šíří trend přechodu na EDI a důsledkem je nepotřebnost účetních, kteří vystavují a likvidují faktury.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vasicek za příspěvky (celkem 4):
Katerina.Marketa.Matouskova, Frantisek.Navrkal, Martin.Shanil, volani.webnode.cz
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)
mesenger
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 28
Registrován: 01 srp 2012, 22:47
Profese: IT specialista
Dal poděkování: 125 poděkování
Dostal poděkování: 60 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od mesenger »

Dekuji za doplneni, tyhle detaily jsem doposud neznal. To jen hezky zapada do mozaiky. Akurat s temi pokladnimi je to vic pro lidi videt, to ze tam postupne zacnou mizet je tak hmatatelne ukazkou toho kam smerujeme :-)
Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Příspěvky: 1984
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1711 poděkování
Dostal poděkování: 3362 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Tomas.Klapka »

Koukám, že se tu založili dvě ankety na stanovení výše ZP. Podle mě se jen rozmělňuje diskuze na jiná místa na fóru.

Částka je už dávno definována, a to tím, že má být pro přežití plus něco málo navíc. To všechno se odvíjí od toho, jak si definujeme částku pro přežití a jak si definujeme to něco málo navíc. Nechápu, co na tom chcete hlasovat.

Nejdříve bychom si měli zodpovědět otázky:
Jaká průměrná částka je potřeba pro přežití a v jaké části republiky? Jak z toho určit výši pro celou ČR?
Co navíc kromě přežití může člověk potřebovat, aby se mohl realizovat jako dobrovolník, umělec, ošetřovatel, rodič, politik, novinář...? A kolik to tak může stát, aby se to dalo provozovat?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Klapka za příspěvky (celkem 2):
Roman.Kucera, Ivo.Vasicek
Idaho
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 448
Registrován: 06 lis 2012, 15:02
Profese: právník
Dal poděkování: 64 poděkování
Dostal poděkování: 723 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Idaho »

Tomas Klapka píše:Koukám, že se tu založili dvě ankety na stanovení výše ZP. Podle mě se jen rozmělňuje diskuze na jiná místa na fóru.

Částka je už dávno definována, a to tím, že má být pro přežití plus něco málo navíc. To všechno se odvíjí od toho, jak si definujeme částku pro přežití a jak si definujeme to něco málo navíc. Nechápu, co na tom chcete hlasovat.

Nejdříve bychom si měli zodpovědět otázky:
Jaká průměrná částka je potřeba pro přežití a v jaké části republiky? Jak z toho určit výši pro celou ČR?
Co navíc kromě přežití může člověk potřebovat, aby se mohl realizovat jako dobrovolník, umělec, ošetřovatel, rodič, politik, novinář...? A kolik to tak může stát, aby se to dalo provozovat?
:D A právě jste narazil na jádro problému. V rámci ČR je to různé. Nejednotná výše by vedla k podvodům s trvalým pobytem - tj. nutnost kontroly, administrativy, kterou by měl NZP odbourat.

Co bych potřeboval jako umělec? Alespoň jednu dovolenou za rok u moře a jednu na lyžích, abych měl inspiraci. A taky možná nějakou tu exotiku pro získání tvůrčího nadhledu.

Jako novinář? Asi bych potřeboval mobil, počítač, foťák, auto a náklady na benzín.

Takže je vidět, že samotný NZP to opravdu zajistit nemůže. Mimochodem, víte, jak špatně jsou placeni ošetřovatelé v pečovatelských domech a léčebnách dlouhodobě nemocných? Hodně špatně, jedná se o jedny z nejhůře placených zaměstnanců z vřejných prostředků. Proč dávat peníze nepracujícím a ne například těmto lidem za důležitou a prospěšnou práci.

Abych jen nekritizoval. Ve své podstatě souhlasím s Ivo Vašíčkem, že v systému mezi lidmi peníze chybí. Jen se nechodneme v tom, jak je tam dostat. Já tvrdím, že je to omezením zdanění práce a ideálně i DPH, což by asi rozpočet neunesl. NZP k snížení zdanění vést z principu nemůže. Zvyšování automatizace je fakt, ale nelze proti tomu bojovat rozbíjením strojů ani tím, že nově nepotřebné profese zcela přestanou pracovat a bude je živit ten zbytek. Dokud u nás nejsou tak pěkně udržovaná města a venkov, jak v Rakousku, tak zde práce evidentně je a je lepší po lidech chtít tuto práci, než je platit za nic.
Stanislav.Stipl
Člen KS Královehradecký kraj
Příspěvky: 2067
Registrován: 04 úno 2012, 23:32
Profese: programátor
Dal poděkování: 1577 poděkování
Dostal poděkování: 3193 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Stanislav.Stipl »

Tomas Klapka píše:Koukám, že se tu založili dvě ankety na stanovení výše ZP. Podle mě se jen rozmělňuje diskuze na jiná místa na fóru.

Částka je už dávno definována, a to tím, že má být pro přežití plus něco málo navíc. To všechno se odvíjí od toho, jak si definujeme částku pro přežití a jak si definujeme to něco málo navíc. Nechápu, co na tom chcete hlasovat.

Nejdříve bychom si měli zodpovědět otázky:
Jaká průměrná částka je potřeba pro přežití a v jaké části republiky? Jak z toho určit výši pro celou ČR?
Co navíc kromě přežití může člověk potřebovat, aby se mohl realizovat jako dobrovolník, umělec, ošetřovatel, rodič, politik, novinář...? A kolik to tak může stát, aby se to dalo provozovat?
Není to hlasování, ale anketa. Částka definovaná není. Co je to přežití a co je proboha to něco navíc? (které v programu není) Na to právě chci najít odpověď.

Navíc je zde názor, že částka bude kolísat a nemusí stačit ani na to přežití. Pak je to celé k ničemu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Stanislav.Stipl za příspěvek:
Petr.Vileta

test

Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Příspěvky: 1984
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1711 poděkování
Dostal poděkování: 3362 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Tomas.Klapka »

Idaho píše: :D A právě jste narazil na jádro problému. V rámci ČR je to různé. Nejednotná výše by vedla k podvodům s trvalým pobytem - tj. nutnost kontroly, administrativy, kterou by měl NZP odbourat.
O nejednotné výši tu mluvíš ty. ZP by měl být pro celou ČR stejný. Jestli někdo nemá na to přežit někde, kde je cena bydlení vyšší než si může dovolit, bude se muset přestěhovat někam, kde je levněji a nebo si přivydělat na nájem nějakou brigádkou, když už jinak pracovat nechce. Pro určení té částky je ale potřeba z toho, kolik to kde stojí vycházet.
Idaho píše:Co bych potřeboval jako umělec? Alespoň jednu dovolenou za rok u moře a jednu na lyžích, abych měl inspiraci. A taky možná nějakou tu exotiku pro získání tvůrčího nadhledu.

Jako novinář? Asi bych potřeboval mobil, počítač, foťák, auto a náklady na benzín.
To neznamená, že ZP bude stačit i na tohle všechno. U umělce si spíš představuju, že by si mohl ze ZP koupit hudební nástroj, mikrofon, za nějakou dobu našetřit na levné PC, nebo barvy, štětce a plátno. Rozhodně ne dovolená.
Auto podle mě není pro nezávislého novináře nutnost.
Prostě je potřeba tyhlety potřeby lidí, kteří sice nebudou pracovat, ale budou pro společnost prospěšní nějak definovat.
Idaho píše:Mimochodem, víte, jak špatně jsou placeni ošetřovatelé v pečovatelských domech a léčebnách dlouhodobě nemocných? Hodně špatně, jedná se o jedny z nejhůře placených zaměstnanců z vřejných prostředků. Proč dávat peníze nepracujícím a ne například těmto lidem za důležitou a prospěšnou práci.
nerozumím. Četl jsi vůbec tuhle diskuzi? Mluvil jsem o ošetřování doma, dítěte rodičem, staršího rodiče dětmi, nebo vůbec jakékoliv ošetřování, které teď není placené vůbec. Pokud by byl zaveden ZP, pak nikdo za almužnu makat nebude, takže je velice pravděpodobné, že se zvedne plat i ošetřovatelům v zaměstnáních.
Stanislav Stipl píše:Není to hlasování, ale anketa. Částka definovaná není. Co je to přežití a co je proboha to něco navíc? (které v programu není) Na to právě chci najít odpověď.
A tím, že ti z ankety vypadne číslo, to zjistíš?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Klapka za příspěvky (celkem 2):
Martin.Shanil, Frantisek.Navrkal
Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“