Srovnání myšlenek dle otázek

V tomto fóru se představují příznivci Pirátů, kteří se chtějí stát členy.

Moderátoři: Personální odbor - celý, PKS Pardubický kraj, KoKS Pardubický kraj

Pravidla fóra
V tomto vlákně se prosím ostatním členům stručně představte:
  1. Představení vložíte kliknutím na ikonu Obrázek, která se zobrazuje, pokud jste přihlášeni.
  2. Do předmětu napište svoje jméno a příjmení.
  3. V textu se nám prosím stručně představte a napište nám, co vás vede k zájmu o členství v Pirátech. Budeme rádi, když nám zároveň řeknete, jak byste se chtěli do činnosti strany zapojit a jaké máte zájmy, schopnosti a dovednosti.
Krajské předsednictvo vás bude informovat o nejbližší schůzi v tomto tématu nebo jiným vhodným způsobem.
Členství vznikne, jakmile na schůzi podáte písemnou přihlášku, budete přijati předsednictvem a zaplatíte členský příspěvek na transparentní bankovní účet (podrobnosti).
Odpovědět
Matesowicz
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3
Registrován: 25 črc 2012, 19:26
Profese: řidič Zdravotní dopravní služby
Dostal poděkování: 4 poděkování

Srovnání myšlenek dle otázek

Příspěvek od Matesowicz »

1) Která partaj Vám byla nejsympatičtější než jste se dozvěděl/a o Pirátech? Proč Piráti?

Před Piráty jsem byl voličem monarchistů a následně Strany Zelených. Piráti jsou jediná strana, z jejíž fungování mám pocit, že stát jako instituce by mohla mít smysl. Není nikdo tak uživatelsky přístupný jako Piráti a nemyslím tím teď jen otevřenost strany na internetu. Je to i pocit z jednotlivých členů v diskusích, které jsem měl možnost doposud sledovat. Takže pokud se chci dozvědět informace z politické scény a oblasti řízení našeho státu, pak sleduju, čtu a poslouchám pirátské politiky. Jistěže se snažím sledovat i ostatní strany, pro nějaký můj obraz, ale není v mých silách to vždy vydržet… O obsahu pirátského programu ani nemluvím, jsem s ním téměř zajedno…

2) Četl/a jste program Pirátů do PS 2017? Který bod Vám přijde nejdůležitější a se kterým nesouhlasíte?

Vybrat jeden nejdůležitější bod není pro mne tak úplně jednoduché :) určitě to je informatika, digitalizace a s ní související rychlost, nezávislost a volný čas. Kvalitní a funkční veřejná správa. A jako bývalý sociální pracovník považuji za důležité i body Práce a sociální věci. S čím nesouhlasím? Spíš co mi chybí (nebo to nevidím), je téma Kamióny ze silnic na koleje, přeplněná města auty, … Možná je to těžké dát jako bod programu, ale jedná se mi o oblast participace jednotlivce na životě druhých, na životě komunity. Dle mého se tomu říká ohleduplnost, solidarita, vnímavost, účast ...

Větší zaměření výroby v České republice na robotiku (roboti pro sociální služby, kolaborativní roboti…). Zejména oblast robotizace sociálních služeb by mohla být poměrně zajímavá a jistě by podnítila i participaci většiny obyvatel naší země. Jsem řidičem převozní sanity a často vídávám vyčerpané rodinné příslušníky pečující o imobilní osobu. Jakkoliv je pěkné, že je možné si zaplatit terénní službu, která s dotyčným pomůže. Jenže stokilového dlouhodobě ležícího pacienta terénní sestra těžko obrátí nebo si strhne záda. Jak by bylo výtečné mít dostupného neúnavného a silného robota na pomoc…

3) Jaký je Váš názor na svobodu Internetu? Chápete obsah pojmů jako např. blokování stránek, síťová neutralita, šifrování, digitální podepisování, kryptoměny, apod.?

Jako dospělý člověk se cítím sám odpovědný za to, jak a do jaké míry se na internetu budu pohybovat, co si budu a nebudu zjišťovat. Jako dospělý a myslící člověk od internetu i do budoucna očekávám naprostou svobodu rozhodování, omezenou pouze mým rozumem, mou potřebou. Vlastně i v otázce uvedené pojmy mi onu svobodu svým způsobem definují: volný pohyb, bezpečí, soukromí, volný čas, nezávislost. Rozhodně jsem proti jakékoliv „vyšší“ moci, která mě bude mít potřebu z vlastního rozhodnutí „chránit“ formou vyhlášek, zákonů apod.

Kryptoměnám popravdě vůbec nerozumím. Vnímám je nicméně jako možná přitažlivou alternativu či opozici klasicky zavedeným měnám. Možná by bylo rozumné měnu, peníze a jejich roli nějak přehodnotit. Stáhnout je z piedestalu falešné duchovní modly současné společnosti a nechat je maximálně v roli praktického pomocníka.

4) Víte, co je to všeobecný základní příjem? Jak se k němu stavíte a z čeho by se měl financovat?

Věřím, že tuším co tento pojem znamená. Stavím se k němu pozitivně.

Především bychom jako lidské společenství měli pochopit, že jsme chtěli průmyslovou revolucí dosáhnout toho, aby za nás pracovali stroje. A teď, když za nás pracují, tak nevíme co s tou situací dělat.

V ideální formě by měli ti, co stroje obsluhují poskytovat část svého platu těm, za které ty stroje pracují. Je to možná naivní vize komunitní solidarity, která by však v případě zlepšující se prosperity republiky, nemusela být až tak nereálná. A pročtu-li si pirátský program, tak možnosti jak k prosperitě skutečně dojít jsou. Jistě by se v rámci tématu nepodmíněného příjmu dalo mluvit i o ziscích (resp. jakéhosi zdanění) státních firem, bank, dále majitelů velkých částí výrobních prostředků apod. Zejména pak co se týká zisků z odvedené práce robotů.

Mimo vlastní nepodmíněný příjem bych příspěvky obrovských firem na podporu vzdělávání a dalších potřebných aktivit, sociálních služeb, podpora robotizace, kvalitní architektury veřejného prostoru apod. Možná by se povedlo tímto všeobecným příjmem nasměrovat aspoň část lidí k výše uvedeným oblastem. Oproštění od obav o základní přežití, by se tito mohli věnovat participaci a rozvoji právě v těch oblastech: vzdělávat se a rozšiřovat své obzory, pomáhat, přemýšlet, nebýt lhostejný k okolí…

5) Co si myslíte o migraci do ČR?

Pokud tu někdo chce žít, ať k tomu má jakýkoliv důvod, pak můžu být rád, že si někdo mou zem k životu vybral. Je totiž pravděpodobné, že k ní bude mít lepší vztah, než mnohý místní. Navíc jsme ve středu Evropy a pokud se nepletu, tak už od středověku bylo naše území křižovatkou, žili tu Arabové, Židé, přicházeli lidé ze západu, východu, jihu i severu. Migrace je snad stará jako lidstvo samo a z historie myslím víme, že nás může především obohatit…

Globálně a jednoduše vzato: planeta patří nám všem včetně zdrojů, míst k žití či přítomnosti zajímavých lidských společenství… V přímé konfrontaci s odlišnými kulturami posílit vlastní kulturu a náš vlastní způsob života. Migrace nám tuto konfrontaci přinést může a lze ji brát pozitivně a nebát se ji ...

6) Jak se stavíte k otázce rovnoprávnosti partnerského soužití gay a lesbických párů a možnosti adopce dětí takovými páry?

Rozhodně naprostý souhlas a plná podpora k zrovnoprávnění. Nemám sebemenší důvod s tím nesouhlasit. Vzhledem k tomu, že mám gay, resp. lesbické páry mezi přáteli, nelze mít ani jinou odpověď.

7) Co si myslíte o autorském zákonu a společnostech OSA nebo Intergram?

Popravdě jsem se autorským zákonem, resp. činností OSA nijak podrobně nezabýval. Pokud jsem potřeboval použít nějaké umělecké dílo, pak jsem pokud to bylo možné, komunikoval přímo s autorem. Bylo to zároveň přínosné i pro mne, resp. pro mou konkrétní činnost. Co jsem však zaregistroval je tentende rozšiřování činnosti OSA, zejména pak platby za prázdná média a to výhledově i za mobilní telefony. Výhled možná do extrému může být i ten, pokud půjde uložit hudba do rychlovarné konvice, pak OSA zpoplatní i tu. Pokud jsem registroval, tak OSA vybere za rok cca 915 000 Kč, co s nimi dělá, kolik toho spotřebuje na svou činnost a kolik se fakticky dostane k umělcům netuším. Chápu, že autoři mohou potřebovat podobné služby ochrany a administrovanému příjmu. Jistě by však mohlo této potřebě pomoci vytvoření konkurenčních možností. Jistě by se v tomto smyslu našla konkurenční transparentní agentura, která vyjde autorům smysluplně vstříc a bude pro ně skutečně pracovat a ne hledat nové a nové zdroje zdanění. Celkově jsem pro to, aby si umělec, autor, mohl nakládat se svým dílem svobodně tak, jak uzná za vhodné.

8) Jaké vnímáte největší problémy v otázce zahraniční politiky? Co si myslíš o EU, o NATO o anexi Krymu nebo o režimu KLDR?

Na tuhle otázku úplně přesně odpověď neznám, protože moc netuším jaká vlastně je, čerpám-li z vyjádření většiny politiků. Vnímám to jako neurčité řeči a čekání na to „co jako ostatní“. Jakoby chyběla akce, pokud by ji bylo potřeba. To je možná ten největší problém naší zahraniční politiky. Ale i tady vnímám Piráty a jejich přístup jako cestu jisté progresivity a nebojácnosti.

K NATO mě napadá aktuálně jen to, že se z ní stala obrovská organizace, která sice nejspíš nějak funguje, ale zcela jistě je z mého pohledu poněkud rozvolněnou stavbou, kterou je potřeba nejspíš trochu přestavět k poněkud odlišné funkci, než k jaké byla zakládána… EU mám běžně spojenou s množstvím neuvěřitelně velkých dotací v částkách, které si ani neumím představit. EU se mi občas jeví jako něco co je obaleno velmi drahou administrativou, která produkuje věci typu GPDR a podobně… Vím z historie, že nic nevznikne a nefunguje ze dne na den. Jistě i z EU může vyrůst smysluplný transparentní útvar, když se bude dobře prořezávat …

KLDR je z mého pohledu určitě pečlivě zavřená neblahá truhla plná nejspíš hladových, ale poslušných lidí. Neznám dějiny Korejského poloostrova, netuším co se může skutečně stát, když by se ta truhla Kimovou rukou otevřela. Věřím, že by se svět spojil a Kima smázl. Ovšem čekal by nás nejspíš těžký úkol naučit znovu severní Korejce žít, nejspíš nebudou okolnímu světu rozumět. Myslím, že nerozumí ani svým bratrům v Jižní Koreji, pokud mají možnost se s nimi setkat. To je úkol, který mám s KLDR do budoucna spojený – naučit Severní Korejce znovu žít na naší planetě.

Ohledně Krymu je anexe špatně. Snad se Putin cítí jako imperátor, navždy rozmnožitel Matky Rusi. Ovšem je 21. století a nikoliv 19. kdy Rusko o Krym válčilo s Anglií a Tureckem. Měl by se smířit s tím, že zabírání cizích území je prostě minulostí… Jsem přesvědčen, že bojové střety či válečné stavy v Evropě bychom měli naprosto striktně eliminovat. Evropa si v uplynulých historických období zaválčila nadmíru. Na druhou stranu je nutné napsat, že z laického mého pohledu si Ruská federace z diplomatických a ekonomických kroků nic nedělá…

Armáda v dlouhé linii dějin podporuje rozvoj technologií apod. A také stojí obrovské částky peněz. Pokud by se NATO nějakým způsobem mělo měnit, pak jistě s větší otevřeností k civilnímu nevojenskému sektoru. Peníze, které armáda utrácí, spotřebovává, pocházejí z civilu a větší otevřeností k nearmádním oblastem, může tento stále zvyšující se dluh vůči civilům splácet. Například skvělý bojový robot se může stejně jako na bojišti, pohybovat i v sociální oblasti (samozřejmě obrazně řečené a po úpravách de facto :-)) …


9) Jaký je Váš názor na legalizaci drog? Lze legalizovat všechny drogy, nebo jenom některé?

Začnu tím praktickým, po čem jsme v drogových službách, kde jsem nějaký ten rok pracoval, toužili a toužíme: aplikační místnosti. Příklady dobré praxe k dispozici jsou, třeba v Berlíně, kde jsme tehdy s naším terénním programem byli mrknout a jen jsme záviděli… s dobrými a přísně dodržovanými pravidly kvaliní materiál z rukou lékaře místo špinavé pouliční drogy… Tady v této věci mám jasno a věřím, že spoustu drogových zařízení a organizací zabývající se drogově závislými to rozhodně přivítá. Z dalších drogových témat, bych chtěl zmínit terénní testování zejména tanečních drog, neb většina zákazníků může koupit životanebezpečného zajíce v pytli. Co se týká legalizace lehkých drog, především marihuany: jistě je lepší koupit v kamenném obchodě kvalitní zboží než na ulici „něco“. Ano i pro pěstitele pro osobní potřebu či potřebu blízké okolní komunity. Nicméně z čeho může být obava je, že by se toho mohli chopit nadnárodní firmy a zaplavit trh a příjem zdanit mimo ČR :) ovšem v této oblasti se neorientuji, takže pojďme se raději bavit o aplikačních místnostech :)

10) Kdo všechno by dle Vás měl zveřejňovat svá daňová přiznání, které instituce by měly zveřejňovat výši odměn svých zaměstnanců?

Státní a samosprávné instituce a státní firmy zcela jistě, neb by mohlo být vidět, kolik dalších peněz by mohlo jít na financování všeobecného základního příjmu… I drobná kapka daně z minimálního platu může jít na milionovou odměnu 34. ředitele odboru ministerstva… a to rozhodně není spravedlivé, natož správné!

11) Co vnímáte osobně jako největší prioritu, kterou byste se z pozice člena Pirátů snažil/a prosadit?

Aktuálně a akutně jako řidič sanitky vidím prioritu v obrovském množství aut, zejména těch parkujících na místech, kde se nesmí a to jak ve městech jako takových, tak i ve zdravotnických zařízení. Bydlím a pracuji v Ústí nad Orlicí a ve zdejší nemocnici se mi zdá snad největší koncentrace aut v místě. V současné době je to běžný jev, jenže když v zimě potřebujete vyložit či naložit pacienta na lehátku, pak je to v tu chvíli priorita nejvyšší. Jistě bych v této odpovědi nechtěl pominout výše uvedené aplikační místnosti a v rámci toho nahuštěného motorismu jistě i veřejná doprava prioritně zdarma…
Tito uživatelé poděkovali autorovi Matesowicz za příspěvek:
V__
Uživatelský avatar
Daniel.Lebduska
Místní předsednictvo
Příspěvky: 435
Registrován: 27 říj 2013, 10:54
Profese: Výkonný ředitel, marketér
Bydliště: Chrudim
Dal poděkování: 221 poděkování
Dostal poděkování: 486 poděkování

Re: Srovnání myšlenek dle otázek

Příspěvek od Daniel.Lebduska »

@Matesowicz Díky moc předem za odpovědi.

Pamatuji si, že jsme byli už před docela dlouhou dobou v kontaktu. Bohužel teď nemůžeme udělat žádnou schůzi, abychom se potkali f2f. Podle tvého příspěvku předpokládám, že se chceš přihlásit o členství, je to tak?

A ještě prosím Martine, odkud jsi?
V naléhavých případech mne zastihnete na: +420 775 544 666
Uživatelský avatar
Ondrej.Cesik
Člen KS Pardubický kraj
Příspěvky: 995
Registrován: 15 črc 2012, 18:37
Profese: programator
Dal poděkování: 114 poděkování
Dostal poděkování: 287 poděkování

Re: Srovnání myšlenek dle otázek

Příspěvek od Ondrej.Cesik »

Ahoj,
Matesowicz to mi něco říká. Ten se nám hlásil. viewtopic.php?f=443&t=35231&p=475838#p475838
Asi lepší odpovědi na otázky přesunout do staršího vlákna a oživit ho.
Budovatel o kousek lepšího světa.
Odpovědět

Zpět na „Zájemci o členství Pardubický kraj“