Rovna dan Vs progresivni zdaneni

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Zamčeno

Rovna dan Vs Progresivni zdaneni

Jsem pro rovnou dan
92
48%
Jsem pro progresivni zdaneni
86
45%
Nemam na vec nazor nebo bych rad jine reseni
12
6%

Celkem hlasujících: 24 - Celkem hlasů: 190

Petr Hires
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: OSVC
Dal poděkování: 52 poděkování
Dostal poděkování: 7 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Rovna dan Vs progresivni zdaneni

Příspěvek od Petr Hires » 18 čer 2009, 10:27

CSSD opet vytahla navrh progresivniuho zdaneni s tim, ze pokud se pri podzimnich volbach dostanou k moci tak zavedou progresivni zdaneni.
Tak me zajima, pokud se dostaneme do snemovny, zda bude nas zastupce volit progresivni zdaneni ci rovnou dan.
Co si ja OSOBNE o rovne dani myslim jsem natukl zde: https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... t=70#p7830

Pokud jste priznivci jednoho z reseni (rovna Vs Progresivni) zkuste zde nastinit proc jste prave pro to ktere resni, pripadne pokud se ma neco zmenit tak proc a jak.
It's not our fault. We're just machines, designed to make a genocide.
mail: petr.hires@ceskapiratskastrana.cz
web: Blog | Facebook | G+ | UTFG
tel: +420 722 933 917

next_ghost
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Profese: programátor
Dal poděkování: 1417 poděkování
Dostal poděkování: 4990 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rovna dan Vs progresivni zdaneni

Příspěvek od next_ghost » 18 čer 2009, 10:55

Můj pohled na věc je takový, že když jeden člověk přehazuje vidlemi hnůj a druhý peníze, tak oba dělají v podstatě to samé, ale ten druhý je za to obvykle podstatně líp placený. Proto jsem pro progresivní zdanění zhruba od dvojnásobku průměrné mzdy výš.
Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)

Edicius
Návštěvník – není člen Pirátů

Příspěvek od Edicius » 18 čer 2009, 11:06

Muj nazor na vec je ten, ze to nejde rozhodnout tak ci onak. Oboji ma nejake vyhody ale i nevyhody, v dnesni ekonomicke situaci by byla progresivni dan dalsi hrebicek do rakve nasi ekonomiky, spise by mela byt rovna dan, povzbudi to nebo alespon neodradi male a stredni podnikatele aby vubec chteli podnikat a ty velke to nevyzene do zahranici.

Zde predkladam svuj navrh:
1) jidlo a voda - 5%
2) alkohol a cigarety - 30+%
3) zbytek zdaneni - 10-15%

Anezka Bubenickova
Profese: 0
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování

Příspěvek od Anezka Bubenickova » 18 čer 2009, 11:13

Progresivni dan je podle me hloupost a priserne demotivujici. Nebo jediny rozumny zpusob jak realizovat progresivni dan je nedanit zivotni minimum (Tj clovek ktery vydelava mene nez zivotni minimum neni danen vubec. Cloveku co vydelava neco vic nez zivotni minimum je zdaneno jen to co je pres minimum => clovek ktery ma jen malo vic nez minimum je danen (v pomeru k celkovemu vydelku) jen par procent, zatimco clovek vydelavajici mnohem vic je danen prakticky celou dan)

Jan.Prokop
Člen KS Středočeský kraj
Profese: ITak
Dal poděkování: 249 poděkování
Dostal poděkování: 422 poděkování

Příspěvek od Jan.Prokop » 18 čer 2009, 11:17

Anežka Bubeníčková píše:Progresivni dan je podle me hloupost a priserne demotivujici. Nebo jediny rozumny zpusob jak realizovat progresivni dan je nedanit zivotni minimum (Tj clovek ktery vydelava mene nez zivotni minimum neni danen vubec. Cloveku co vydelava neco vic nez zivotni minimum je zdaneno jen to co je pres minimum => clovek ktery ma jen malo vic nez minimum je danen (v pomeru k celkovemu vydelku) jen par procent, zatimco clovek vydelavajici mnohem vic je danen prakticky celou dan)
imho zivotni minimum je malo, min nedanit minimalni mzdu

Anezka Bubenickova
Profese: 0
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování

Příspěvek od Anezka Bubenickova » 18 čer 2009, 11:23

honcka: Nebo tak. Napsala jsem zivotni minimum, ale myslela jsem spise nejake obecne definovane minimum nez soucasne pravni zivorni minimum.

next_ghost
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Profese: programátor
Dal poděkování: 1417 poděkování
Dostal poděkování: 4990 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od next_ghost » 18 čer 2009, 11:28

Jen tak pro zajímavost jak si vlastně tu progresivní daň představujete, dáme si početní příklad. Pepa Novák má měsíční základ daně (tedy to, co se už opravdu daní) 30 000 Kč v hypotetickém daňovém systému se dvěma sazbami - do 25 000Kč sazba 20%, nad 25 000Kč sazba 35%. Výpočet daně v našem hypotetickém systému funguje stejně jako náš starý systém před zavedením rovné daně. Otázka zní: kolik Pepa zaplatí na daních z měsíčního platu?
a) 10 500Kč
b) 6 750Kč
c) jinou částku (napište jakou)
Naposledy upravil(a) next_ghost dne 18 čer 2009, 11:32, celkem upraveno 1 x.
Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)

KALIK
Příznivec Pirátů – Plzeňský kraj
Profese: pracující
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od KALIK » 18 čer 2009, 11:30

Ono je to těžké. Rovná daň je spravedlivá, progresivní je více sociální. Pro společnost je asi nejlepší určitý kompromis.

kely

Příspěvek od kely » 18 čer 2009, 12:01

Právě například postoj k rovné dani, resp. k progresivní dani by měl být determinován tím, zda se člověk cítí být víc levičák nebo pravičák. Progresivní daň je nespravedlivá a je to populistický výkřik levice. Znamená to, že chcete aby jeden platil víc než druhý, jinými slovy ti co chtějí zdanit progresivně si vlastně myslí, že tak vysoký plat je nespravedlivý. A tak jem třeba z něj ukrojit víc než z malého. Osobně jsem také pro degresi, tedy u nízkopříjmových skupin dát nižší či žádnou daň. Naopak bych nechal lineární odvody ze za zdravotní a sociální pojištění , bez horní hranice. To jsem nějak nepochopil, když rovná tak rovná a všem a ve všem( s výjimkou těch nejnižších, jak jsem řekl). Představte si třeba, vy zastánci progresivní daně, že děláte 12-14 hodin denně a to pořád a tím pádem máte dvakrát víc než kamarád, který ten čas tráví po hospodách. No a pak při výplatě zjistíte, že jeho průměrná hodinová sazba v čistém je mnohem vyšší než vaše. bude vám to připadat správné? Mě ted ne.

Kamil Horky
Profese: IT Manager
Dostal poděkování: 1 poděkování

Příspěvek od Kamil Horky » 18 čer 2009, 12:04

Podle mě kompromis máme teď. Rovná daň v podání ODS není rovná, ale progrese není tak hrozná. Mě se tenhle kompromis celkem líbí, nevím tedy, jak osatní. Na druhou stranu, pokud bude návrh na progresivní daň rozumný, nebál bych se zvýšení progrese vyměnit za reformu autorského zákona. To co hlásá ČSSD teď se mi příliš nezamlouvá (nemám ročně 1,2M takže to není z osobních důvodů). Pokud by měla být nějaká progrese, tak musí vycházet z nějaké analýzy, jaký to bude mít dopad na občany a na státní kasu.

Zamčeno

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“