Předpis o zřízení KETů

V projektovém inkubátoru zakládá projekty samozvaný projektový manažer založením nového tématu.

Moderátoři: KoKS Jihomoravský kraj, PKS Jihomoravský kraj, Mediální tým - KS Jihomoravský kraj

Pravidla fóra
  • Toto fórum slouží ke koordinaci projektů tvořených v Jihomoravském kraji.
  • Projekt se vytváří založením nového tématu v tomto fóru a zakládající se automaticky stává samozvaným projektovým manažerem.
  • Jako název vlákna vyberte co nejvýstižnější stručný popis projektu.
  • Do prvního příspěvku zakládaného tématu napište rozšířený popis projektu, materiální a personální požadavky, jména současného manažera a jeho týmu a také dobu trvání projektu.
  • Krajské předsednictvo řídí zásadní projekty a zakládá je jako důležité vlákno. Také má pravomoci převzít řízení ostatních projektů nebo je rušit.
Uživatelský avatar
Petr.Springinsfeld
Republikový výbor
Příspěvky: 2028
Registrován: 29 srp 2015, 23:41
Profese: Zastupitel JmK
Bydliště: Brno-střed
Dal poděkování: 2702 poděkování
Dostal poděkování: 3190 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Předpis o zřízení KETů

Příspěvek od Petr.Springinsfeld »

Ahoj,

PKS JmK mě pověřilo vypracováním předpisu, který institucionalizuje KETy v JmK, protože zatím fungují dost neformálně.

Než předložím hotový návrh, chtěl bych ho mít alespoň rámcově prodiskutovaný a dát členské základně možnost se do tvorby předpisu zapojit.

Tady vkládám link na první nástřel předpisu: https://docs.google.com/document/d/1lAM ... sp=sharing

Návrhy změn prosím přímo do dokumentu, diskuzi sem do vlákna:)

Díky všem, kteří se zapojí. OFFTOPICS tím, že bych rád, aby se zapojili někteří aktivní KEToví lidé, takže si je tady v off topicu označím: @Adam.Vyplel @Michal.Svagerka @tom.psota @Radek.Holomcik @Marketa.Tvrda @Eva.Havlova @Jan.Mucka @Marek.Lukas @Monika.Spilkova @Michal.Marciniszyn @Lukas.Mamula @Jiri.Kaderavek @alex.log @Vitezslava.Rosecka @Lukas.Dolezal @Tomas.Kolacny
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Springinsfeld za příspěvky (celkem 7):
Lukas.Dolezal, Adam.Vyplel, Michal.Svagerka, Tomas.Psota, Monika.Spilkova, lubosv, Lukas.Dubec

Petr Springinsfeld
zastupitel Jihomoravského kraje a městské části Brno-střed
608 366 554, petr.springinsfeld@pirati.cz

Uživatelský avatar
Michal.Svagerka
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 348
Registrován: 31 říj 2018, 15:45
Profese: místostarosta města Dubňany
Bydliště: Dubňany
Dal poděkování: 827 poděkování
Dostal poděkování: 462 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpis o zřízení KETů

Příspěvek od Michal.Svagerka »

Peťo, za mě cajk, jasné, stručné, výstižné. Co jsme se bavili v KETech, tak něco takového chybělo. Předpis to dobře ukotvuje. ;-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Svagerka za příspěvek:
Petr.Springinsfeld
  1. místopředseda MS Slovácko a KS JMK
    e-mail: michal.svagerka@seznam.cz
    místostarosta města Dubňany, člen KET JMK Finance, hospodářství, majetek a investice a RT Finance
Uživatelský avatar
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 2456
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: Strategie, projekty, rozvoj
Dal poděkování: 3179 poděkování
Dostal poděkování: 3500 poděkování

Re: Předpis o zřízení KETů

Příspěvek od Antonino.Milicia »

Tři poznámky:
1) O schůzkách KETů by mělo být předem informováno na Fóru.
2) KETy by neměly být podřízeny PKS, ale pokud musí být někomu, tak KF (KETy vznikaly dobrovolnicky, autonomně; tedy by jim volnost a nezávislost slušela více; v hypotetickém případě nějakých excesů může být řešeno KF). Zavádění liniového řízení s takovou mírou podřízenosti je v organizaci Pirátů neobvyklé.
3) Ze stejného důvodů je neobvyklé, aby o složení KET rozhodoval autokraticky garant (z kontextu vyplývá, že jmenovaný PKS). O složení by si měl v týmovém duchu rozhodovat KET sám, stejně tak by si měl i sám KET určit ze svého středu osobu předsedající/administrující/... (označení "garant" není u KET imho vhodné, protože zde se asi nic negarantuje, spíše jde o odbornou podporu KS/MS v daných odborných tématech).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino.Milicia za příspěvky (celkem 2):
Eva.Havlova, Michal.Svagerka

"Tatínek je pirát, ale ten hodný pirát." (Mikeš, 4yo)

Uživatelský avatar
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 2456
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: Strategie, projekty, rozvoj
Dal poděkování: 3179 poděkování
Dostal poděkování: 3500 poděkování

Re: Předpis o zřízení KETů

Příspěvek od Antonino.Milicia »

PS: IMHO úžasně funguje řízení KETu školství: Já Honzův demokratický a sebe neprosazující způsob (ne)vládnutí opravdu obdivuji a dělá mi hroznou radost ho sledovat.

"Tatínek je pirát, ale ten hodný pirát." (Mikeš, 4yo)

Uživatelský avatar
Tomas.Psota
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 45
Registrován: 28 pro 2019, 15:28
Profese: manažer
Dal poděkování: 207 poděkování
Dostal poděkování: 53 poděkování

Re: Předpis o zřízení KETů

Příspěvek od Tomas.Psota »

Díky Peťo za nástřel!

Za mě by měl předpis obsahovat i postup, jak se stát členem KETu, resp. že se musí dotyčný přihlásit (a představit) na Fóru. Souhlasím, že by měl předpis obsahovat i informování o konání KETů (s předstihem a rovněž na Fóru). Asi by se mi líbilo, kdyby byly KETy podřízené KF a KF by jejich složení schvalovalo na návrh garantů, ale zároveň uznávám, že to do budoucna může být zbytečně složité a rád si k tomu vyslechnu názory dalších diskutujících.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Psota za příspěvky (celkem 4):
Lukas.Dolezal, Petr.Springinsfeld, Michal.Svagerka, Antonino.Milicia
Tomáš Psota, tom.psota@post.cz
Uživatelský avatar
Lukas.Dolezal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 2388
Registrován: 28 úno 2019, 14:48
Profese: Politolog, analytik mezinárodních vztahů
Dal poděkování: 4010 poděkování
Dostal poděkování: 3064 poděkování

Re: Předpis o zřízení KETů

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

• Chybí mi tam (ne)možnost rozšiřování nebo slučování KETů.
• IMHO by mělo být přihlíženo k názorům členů KETů, co se týče volby garanta (nebo by si ho/ji rovnou KETy volily samy).
• Určitě by se hodila i funkce zástupce garanta.
• Maximální a minimální počet členů každého KETu.
• Podmínky (jestli vůbec nějaké chceme) pro členství a funkci garanta (vzdělání či praxe v příslušném oboru).
• Podmínky zapojení odborníků OFFTOPIC(a celkově lidí, kteří se nám přihlásí) zvenku, kteří nejsou členy ani RegP. OFFTOPICIMHO v mnoha KETech je toto nutnost.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvky (celkem 4):
Petr.Springinsfeld, Michal.Svagerka, Antonino.Milicia, Lukas.Dubec

Podporuji ██████████████████████████████████████████████████████████████.

Pomoz vytlačit okupanty z Ukrajiny. Слава Україні! Героям і Героїням слава! 🇺🇦 ✌️.

Člen MF Brno, KF Jihomoravský kraj, Zahraničního odboru a Rezortního týmu pro záležitosti Evropské unie, zahraničních věcí a obrany (RT EZO), lukas.dolezal@pirati.cz

Uživatelský avatar
Petr.Springinsfeld
Republikový výbor
Příspěvky: 2028
Registrován: 29 srp 2015, 23:41
Profese: Zastupitel JmK
Bydliště: Brno-střed
Dal poděkování: 2702 poděkování
Dostal poděkování: 3190 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpis o zřízení KETů

Příspěvek od Petr.Springinsfeld »

tom.psota píše: 03 bře 2020, 08:08 Za mě by měl předpis obsahovat i postup, jak se stát členem KETu, resp. že se musí dotyčný přihlásit (a představit) na Fóru.
To už vypadá spíš jako návod než předpis. Návod můžeme pak vyrobit taky, ale tohle nechci do předpisu zapracovávat už kvůli ekonomice textu.
tom.psota píše: 03 bře 2020, 08:08 Souhlasím, že by měl předpis obsahovat i informování o konání KETů (s předstihem a rovněž na Fóru).
Zapracuju.
tom.psota píše: 03 bře 2020, 08:08 Asi by se mi líbilo, kdyby byly KETy podřízené KF a KF by jejich složení schvalovalo na návrh garantů, ale zároveň uznávám, že to do budoucna může být zbytečně složité a rád si k tomu vyslechnu názory dalších diskutujících.
Nadřízenost PKS jsem zakotvil jednak kvůli operativnosti, protože volit každého jednoho garanta přes KF je podle mě zbytečná zátěž pro KF. Vycházel jsem tady analogicky i z toho, že resortní týmy také zřizuje Republikové předsednictvo. Nejdůležitější je ale za mě to, že KETy se zabývají primárně agendou, za kterou nese zodpovědnost právě PKS v kombinaci s volenými zástupci. Tzn. kupříkladu při tvorbě programu pro krajské volby na něm pracují KETy, příslušní čelní kandidáti, částečně i volební výbor, ale za zkompletování a předložení programu nese zodpovědnost PKS.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Springinsfeld za příspěvek:
Tomas.Psota

Petr Springinsfeld
zastupitel Jihomoravského kraje a městské části Brno-střed
608 366 554, petr.springinsfeld@pirati.cz

Uživatelský avatar
Petr.Springinsfeld
Republikový výbor
Příspěvky: 2028
Registrován: 29 srp 2015, 23:41
Profese: Zastupitel JmK
Bydliště: Brno-střed
Dal poděkování: 2702 poděkování
Dostal poděkování: 3190 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpis o zřízení KETů

Příspěvek od Petr.Springinsfeld »

Lukas.Dolezal píše: 03 bře 2020, 09:06 • Chybí mi tam (ne)možnost rozšiřování nebo slučování KETů.
Provádělo by se změnou předpisu.
Lukas.Dolezal píše: 03 bře 2020, 09:06 • IMHO by mělo být přihlíženo k názorům členů KETů, co se týče volby garanta (nebo by si ho/ji rovnou KETy volily samy).
PKS k názorům členů KETu určitě přihlížet bude. Předpis ale musí myslet na situaci, kdy je potřeba "rozjet" nový KET. Tzn. proběhlo by to tak, že PKS někoho jmenuje garantem a tento člověk je pak zodpovědný za sestavení toho týmu. Pokud se ten tým rozroste a začne samostatně fungovat, není problém garanta změnit. Politická odpovědnost za činnost KETů je ale stále na PKS a z toho primárně vycházím.
Lukas.Dolezal píše: 03 bře 2020, 09:06 • Určitě by se hodila i funkce zástupce garanta.
Garant má možnost si jmenovat svého zástupce v souladu se ZaTyS. Explicitně to nezmiňuji kvůli ekonomice textu.
Lukas.Dolezal píše: 03 bře 2020, 09:06 • Maximální a minimální počet členů každého KETu.
Není podle mě potřeba, určuje si garant u každého KETu.
Lukas.Dolezal píše: 03 bře 2020, 09:06 • Podmínky (jestli vůbec nějaké chceme) pro členství a funkci garanta (vzdělání či praxe v příslušném oboru).
Za mě není třeba, u garanta si určuje PKS, u členů KETu garant.
Lukas.Dolezal píše: 03 bře 2020, 09:06 • Podmínky zapojení odborníků OFFTOPIC(a celkově lidí, kteří se nám přihlásí) zvenku, kteří nejsou členy ani RegP. OFFTOPICIMHO v mnoha KETech je toto nutnost.
Není-li to upraveno v předpisu, určuje si to každý KET samostatně a je to tak podle mě dobře.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Springinsfeld za příspěvky (celkem 4):
Lukas.Dolezal, Tomas.Psota, Michal.Svagerka, Lukas.Dubec

Petr Springinsfeld
zastupitel Jihomoravského kraje a městské části Brno-střed
608 366 554, petr.springinsfeld@pirati.cz

Uživatelský avatar
Michal.Svagerka
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 348
Registrován: 31 říj 2018, 15:45
Profese: místostarosta města Dubňany
Bydliště: Dubňany
Dal poděkování: 827 poděkování
Dostal poděkování: 462 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpis o zřízení KETů

Příspěvek od Michal.Svagerka »

Doplnění zveřejnění schůze na fóru souhlas, to tam chybělo. Za mě bych nechal KETy v podřízenosti PKS, protože to je odborná skupina, která za mě spadá pod zodpovědnost PKS. Výhodou je také operativnost zařazení pod PKS. KF kdykoliv dle mého názoru může hlasováním zavázat PKS k nějaké změně vůči KET, pokud se tam vyskytnou problémy. Ale to bych do předpisu nedával, protože dle mého názoru plyne z jiných předpisů, že toto KF může vůči PKS udělat.
Volba garanta může být "ze vnitř KETu", ale dát např. až od 3 členů KET výše, jinak by KET vlastně ani nemohl vzniknout, kdyby na začátku nebyl garant. Navíc se budeme dostávat do problémů, že stejně by např. při rovnosti hlasů při sudém počtu členů KET stejně rozhodovalo PKS.
Proto jsem obecně pro co nejstručnější předpis, čím méně tam toho budeme přidávat a čím jednodušší to bude, tím lépe. Bude pak na naší zodpovědnosti a vyzrálosti, jak s tímto předpisem budeme pracovat. Přílišné šněrování a popisování co nejvíce možných případů, které mohou nastat, by nebylo dobré. Prostě se už musíme chovat jako dospělá politická strana, kde ne všechno je psané a jsou i nepsané hranice, kterých se budeme držet a jak píše Antonino každý KET by si měl ponechat svůj osobitý rys, který mu vtisknou jeho členové.
Z práce ve dvou KETech však jasně vnímám potřebu pro koho a co máme vlastně tvořit. Chápu, že pro kohokoliv, kdo se na nás obrátí, ale KET nemůže bez jakékoliv koordinace vydávat stanoviska nebo dokumenty, které půjdou mimo volenou složku strany.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Svagerka za příspěvky (celkem 3):
Petr.Springinsfeld, Marketa.Tvrda, Lukas.Dubec
  1. místopředseda MS Slovácko a KS JMK
    e-mail: michal.svagerka@seznam.cz
    místostarosta města Dubňany, člen KET JMK Finance, hospodářství, majetek a investice a RT Finance
Uživatelský avatar
Petr.Springinsfeld
Republikový výbor
Příspěvky: 2028
Registrován: 29 srp 2015, 23:41
Profese: Zastupitel JmK
Bydliště: Brno-střed
Dal poděkování: 2702 poděkování
Dostal poděkování: 3190 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpis o zřízení KETů

Příspěvek od Petr.Springinsfeld »

Provedl jsem ještě drobnou úpravu, která dává garantovi možnost přijímat do KETu členy i jinak než jen jeho rozhodnutím - věta "Garant určuje, kdo ze zájemců se stane členem KETu." byla nahrazena větou "Garant určuje způsob, kterým se rozhoduje o přijetí členů do KETu a o jejich vyloučení."

EDIT: Po diskusi s @Marketa.Tvrda jsem přidal ještě povinnost garanta vést aktuální evidenci členů KETu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Springinsfeld za příspěvky (celkem 4):
Lukas.Dolezal, Tomas.Psota, Lukas.Dubec, Michal.Svagerka

Petr Springinsfeld
zastupitel Jihomoravského kraje a městské části Brno-střed
608 366 554, petr.springinsfeld@pirati.cz

Zamčeno

Zpět na „Projektový inkubátor Jihomoravský kraj“