Předběžná otázka #26432 - Soulad s předpisy nadřízeného týmu

Rozhodčí komise rozhoduje ve stranických sporech, vydává předběžná opatření, rozhoduje o omezení práv člena za porušení předpisů a o jeho vyloučení, rozhoduje o platnosti právních aktů, odpovídá na předběžné otázky.

Moderátor: Komise - rozhodci

Pravidla fóra
Odpovědět
Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Příspěvky: 943
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Farmář, ochrana přírody
Bydliště: Počítky 3, 591 01
Dal poděkování: 2124 poděkování
Dostal poděkování: 1935 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Předběžná otázka #26432 - Soulad s předpisy nadřízeného týmu

Příspěvek od Milan.Dadourek » 14 úno 2020, 19:59

Vážení členové RK,
se souhlasem předsedy zahajuji rozpravu ve věci https://redmine.pirati.cz/issues/26432? ... e_id=26388

Následuje návrh znění odpovědi RK:

1) Může MS, které vyvíjí činnost v rámci KS a je mu podřízeno, vydat vlastní Jednací řád, který není v souladu s Jednacím řádem KS?
2) Může MS, které vyvíjí činnost v rámci KS a je mu podřízeno, vydat vlastní Jednací řád, který není v souladu s Jednacím řádem KS v odůvodněném případě?
3) Může KS, které nevyvíjí činnost v rámci CF, ale je mu podřízeno, vydat vlastní Jednací řád, který není v souladu s Jednacím řádem CF?
4) Může KS, které nevyvíjí činnost v rámci CF, ale je mu podřízeno, vydat vlastní Jednací řád, který není v souladu s Jednacím řádem CF v odůvodněném případě?
5) Může KS vydat Jednací řád závazný i pro MS, které vyvíjí činnost v rámci daného KS a je mu podřízeno?
6) Může KS vydat Jednací řád závazný i pro MS, které vyvíjí činnost v rámci daného KS a je mu podřízeno v odůvodněném případě?
7) Může oblastní AO, který nevyvíjí činnost v rámci celostátního AO, ale je mu podřízen, vydat vyhlášku, která není v souladu s vyhláškou vydanou celostátním AO?
8) Jak se ve výše uvedených případech (pokud jsou možné) řeší kolize?
MF může vydat vlastní jednací řád bez ohledu na jednací řád KF. Stejně tak KF může vydat vlastní jednací řád nezávislý na jednacím řádu CF. KF ani PKS nejsou oprávněny vydat jednací řád závazný pro orgány MS.
Oblastní AO je podřízen celostátnímu AO a v rámci své činnosti je vázán vyhláškami vydanými celostátním AO. Nemůže vydat vlastní vyhlášku/pravidla, která by byla v rozporu s vyhláškou celostátního AO. Kolize nenastanou, neboť se vždy uplatní norma vyšší právní síly.
Odůvodnění:

I
Odpovědi na otázky 1-6 vyplývají z již řešené věci https://redmine.pirati.cz/issues/26350 (Platnost jednacího řádu KF pro MF) a částečně též https://redmine.pirati.cz/issues/15539 (Jednací řád krajského fóra). K uvedeným otázkám RK pouze dodává, že ani KS ani MS nejsou orgány a nemají jednací řády. Proto bylo v kontextu otázek uvažováno o KF a MF. Ač je KF nadřízené MF, nemá pravomoc vydat jednací řád pro MF (ani částečný), neboť čl. 6 odst. 1 Stanov výslovně tuto kompetenci svěřuje každému jednotlivému orgánu samostatně. KF by tedy jednalo mimo své kompetence.
I bez tohoto výslovného ustanovení Stanov by byl vztah mezi jednacími řády KF a MF stejný, neboť jednací řád z podstaty není obecně závazným předpisem, nýbrž jde o vnitřní pravidla daného orgánu. Pravomoc schvalovat si vlastní jednací řád je mj. projevem samosprávy oblastních sdružení, kterou dále akcentuje čl. 6 odst. 2 Stanov. Výše uvedené platí obdobně pro vztah JdŘ CF a jednacích řádů KF. CF ovlivňuje jednání KF a MF pouze prostřednictvím pravidel zakotvených ve Stanovách – viz https://redmine.pirati.cz/issues/15539, ačkoliv představitelné by bylo i využití oprávnění CF dle čl. 8 odst. 6 písm. (b) Stanov.

II
Vztah mezi oblastním AO a celostátním AO se v plné míře řídí Organizačním řádem (neboť ten mimo jiné plní roli statutu AO). Odpověď na otázku poskytuje §5 odst. 2 OŘ. Pravidla vydaná oblastním AO musí být v souladu s pravidly (vyhláškou) vydanými nadřízeným týmem (zde celostátním AO).

III
Kolizi v daném případě prakticky vylučuje pravidlo přednosti normy vyšší právní síly (lex superior derogat legi inferiori). Nesouladné ustanovení pravidel podřízeného orgánu se tak neuplatní a aplikováno bude ustanovení pravidel vydaných nadřízeným orgánem. V tázaném případě vyhláška celostátního AO znemožní užití případného rozporného ustanovení pravidel vydaných oblastním AO. Na okraj poznamenáváme, že vyhláška AO je regulací činností svěřených AO. Má tedy charakter vnitřního pokynu odboru, nikoliv obecně závazného předpisu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvek:
Petr.Springinsfeld
"Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo." Vlasta Burian --- Mocné omezujte první! --- Profil --- Na FB mě nenajdete.

Uživatelský avatar
Petr.Springinsfeld
Předseda rozhodčí komise
Příspěvky: 774
Registrován: 29 srp 2015, 23:41
Profese: Student práva
Bydliště: Brno-střed
Dal poděkování: 1201 poděkování
Dostal poděkování: 1069 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předběžná otázka #26432 - Soulad s předpisy nadřízeného týmu

Příspěvek od Petr.Springinsfeld » 16 úno 2020, 16:35

Ahoj, za mě super, jen bych se zaměřil na tu část o kolizi. Jde mi jen o drobnost - kolize v případě nesouladu vyhlášky oblastního AO s vyhláškou centrálního AO nastane, ale je vyřešena zmíněným pravidlem lex superior derogat legi inferioiri - proto se těmto pravidlům říká kolizní pravidla.
Petr Springinsfeld
předseda rozhodčí komise a 3. místopředseda KS JmK
608 366 554, petr.springinsfeld@pirati.cz

Odpovědět

Zpět na „Rozhodčí komise“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů