Výzva k transparentnosti financování Milionu chvilek

Místo pro členské podněty, podporu změn stanov, žádosti o nominaci členstvem a návrhy na mimořádný přezkum.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Do tohoto fóra vkládají členové strany písemné návrhy, které chtějí předložit celostátnímu fóru k projednání. Celostátní fórum může projednat například návrhy předpisů, programových dokumentů, návrh na odvolání nebo mimořádně přezkoumat rozhodnutí libovolného orgánu do 14 dnů od jeho právní moci. Dále zde lze sbírat podporu pro projednání návrhů změn stanov nebo pro nominaci (návrh kandidáta) členskou základnou. Více informací naleznete v jednacím řádu.
Podrobný návod
  • U každého podnětu založte zvláštní vlákno s textem návrhu, zdůvodněním a dalšími náležitostmi a anketní otázkou s možnostmi "Pro", "Proti" a "zdržuji se". (Anketa se zadává v záložce "Anketa" pod příspěvkem, u ankety neomezujte trvání, nastavte viditelnost výsledků a možnost změny hlasu.)
  • Členský podnět, který získá aspoň stanovený počet hlasů, rozešle na žádost navrhovatele administrativní odbor všem členům strany v e-mailu jako členskou iniciativu s odkazem na dané vlákno, a to nejpozději do jednoho týdne od žádosti. Stanovený počet hlasů se pro účely tohoto pravidla vypočítá jako odmocnina z počtu členů strany zaokrouhlená nahoru na celé číslo (pro 1020 členů je to 32 hlasů).
  • Celostátní fórum bude svoláno, požádá-li o to nejméně dvě odmocniny počtu členů. (pro 1020 členů je to 64 hlasů) Přičemž nesmí být více členů proti svolání, než pro svolání.
  • Do již svolaného jednání budou začleněny další návrhy, které získaly podporu alespoň odmocniny členů. (Platí i pro návrh kandidáta do funkce volené celostátním fórem.)
Seznam členů naleznete zde. Aktuální počet je vpravo dole.
Představitele strany prosíme, aby návrhy na svolání, informace o rezignacích a další úkony k fóru směřovali do podatelny.

Doporučujeme nastavit si Sledování fóra Členských podnětů.

Podporuji navrženou výzvu k transparentnosti

ano, podporuji
27
36%
ne, nepodporuji
32
43%
zdržuji se
15
20%

Celkem hlasujících: 74 - Celkem hlasů: 74

Katerina.Stojanova
Předseda místního sdružení
Profese: studentka práv
Dal poděkování: 218 poděkování
Dostal poděkování: 653 poděkování

Re: Výzva k transparentnosti financování Milionu chvilek

Příspěvek od Katerina.Stojanova » 16 led 2020, 18:11

Lukas.Lev.Cervinka píše:
16 led 2020, 17:49
Katerina.Stojanova píše:
16 led 2020, 17:15
"Chvilkaři" jsou v první řadě dobrovolnými aktivisty, zástupci občanské veřejnosti. Tak na ně, prosím, taky vyvíjejme případné nátlaky z té občanské, nikoliv politické úrovně.

Myslím, že vzhledem k tomu, co prosazují a jaké projekty realizují, mají demokratickou scénu přečtenou od A-Z a moc dobře ví, jaké hodnoty a principy jednotlivé strany zastávají (včetně naší transparence - spolupracovali s námi v různých obměnách již několikrát).

Opravdu nemáme za potřebí v médiích vypadat jako zrovna jejich kritici, strašně nám to uškodí. Kritizujme transparenci u sebe, otevírejme veřejnosti instituce, ve kterých participujeme, ale nešijme do neziskovek, jakým způsobem mají nakládat se svými financemi. Nemají to jednoduché už teď a pokud lidé shledají, že jejich transparentní účet pro drobné dary je jim málo, věřím, že je s tím sami dostatečně konfontují. Koneckonců, jsou denodenně v hledáčku více, než by asi sami rádi.
Pokud vím, tak moc pod drobnohledem právě nejsou. Již několik lidí tady přiznalo, že vůbec nevěděli, že Milion chvilek má dva účty a jen jeden z nich je transparentní. Koneckonců není divu. Jediné médium, které o tom doposud informovalo je expres.cz. :D

Dobrovolnými aktivisty právě moc již nejsou, když podle všech informací i jejich výroků (důkaz samozřejmě není, jelikož ten je na běžném tajném účtu), jsou lidé z vedení placeni na plný úvazek. A o tom to třeba je. Nazývají se aktivisty a dobrovolníky, ale ve skutečnosti už z toho je placený full-time job. Což je v pořádku, jen to není to, jak se to presentuje.

Stejně tak odmítám argument, že jsou skupiny, lidi, které prostě veřejně kritisovat nelze. To už to s tou demokracií můžeme zabalit.
Myslím, že zejména ANO, SPD a KSČM na nich kritizují vše, co kritizovat jde.

Tím spíš, pokud sami přiznali, že si z příjmů spolku vyplácí mzdu, tak učinili, zdá se, mi poměrně velmi transparentní a upřímný krok, který ovlivnil jejich prezentaci navenek, takže se to zjevně tváří tak, jak se to tvářit má, no.

O tom, že jsou skupiny lidí, které veřejně kritizovat nelze, nic netvrdím - jen bych rozlišovala způsob kritiky a pozici, ze které kritizuji.
Kateřina Stojanová
-
Místopředsedkyně KS ÚsK
Předsedkyně MS Litoměřicko

Michaela.Skokanova
Kontrolní komise
Profese: studentka a sociální pracovnice
Dal poděkování: 4874 poděkování
Dostal poděkování: 1951 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michaela.Skokanova » 16 led 2020, 18:12

Lukas.Lev.Cervinka píše:
16 led 2020, 17:49
Dobrovolnými aktivisty právě moc již nejsou, když podle všech informací i jejich výroků (důkaz samozřejmě není, jelikož ten je na běžném tajném účtu), jsou lidé z vedení placeni na plný úvazek. A o tom to třeba je. Nazývají se aktivisty a dobrovolníky, ale ve skutečnosti už z toho je placený full-time job. Což je v pořádku, jen to není to, jak se to presentuje.
Já to tedy četla na jejich FB už tak před měsícem, takže bych neřekla, že se tají tím, že na zorganizování desítek demonstrací je potřeba pár placených lidi.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michaela.Skokanova za příspěvky (celkem 2):
Ivo.Vlasaty, Michal.Soltys
--- 607 876 737 ---
-------------------------------
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence. - Charles Bukowski

Tomas.Guth.Jarkovsky
Profese: student IT, asistent poslance
Dal poděkování: 90 poděkování
Dostal poděkování: 244 poděkování

Příspěvek od Tomas.Guth.Jarkovsky » 16 led 2020, 18:31

Ahoj, jsem proti.

Transparence je super, ale tohle prostě není jak na to. Tohle je jen způsob, jak udělat nějaké mediální drama a objevit se párkát citovanej ve článcích na zpravodajských webech.

I kdyby Chvilkaři z nějakého vnitřního přesvědčení chtěli být transparentní, tak se vyslechnutím takovéto výzvy střelí do nohy. Snaží se být apolitiční, snaží se být nadstraničntí, snaží se zapůsobit na voliče ANO a lidi v regionech. I kdyby chtěli být transparentní, nikdy nebudou chtít, aby se psalo, že poslouchají Piráty. Mám pocit že mezi podporovateli Milionu Chvilek je má transparence spíše dost malou podporu, takže snažit se vzburcovat davy aby se připojili k naší výzvě nemá smysl. Bylo by asi možné to spíš pojmout jako prosbu spíš než výzvu, ale stejně nevím jak moc to má šanci a přijde mi to spíše zbytečné víření vod.

Jestliže chceme transparenci, nějak s nima rozumně jednejme. Ale něco mi říká, že kdyby oni chtěli transparenci, už ji mají.
Veřejná mediální dramata netvořme.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Guth.Jarkovsky za příspěvky (celkem 6):
Veronika.Murzynova, Michal.Soltys, Jiri.Rezek, Veronika.Kovarova, Lenka.Kozlova, Vojtech.Pikal

Ivo.Vlasaty
Člen KS Jihočeský kraj
Dal poděkování: 7158 poděkování
Dostal poděkování: 2894 poděkování

Příspěvek od Ivo.Vlasaty » 16 led 2020, 18:32

Katerina.Stojanova píše:
16 led 2020, 18:11
Myslím, že zejména ANO, SPD a KSČM na nich kritizují vše, co kritizovat jde.
Ti je kritizují i za to, co nejde a není pravda, a z tábora chvilkařů (včetně mě) je nikdo nebere vážně. Pokud je legitimní problém, případně si zaslouží kritiku, není důvod, proč bychom to neměli říct my, kteří si na transparenci zakládáme. Dokud to byly politické strany a hospodařily s penězi tak, jako MCh, a přitom tvrdily, že jsou transparentní, tak jsme je za to vždy kritizovali. Pokud spolek začal jako transparentní a teď se od toho odklání a nerozmyslí si to, podle mě si to kritiku zaslouží. Tím spíš, že ten spolek nám také mluví do toho, jak máme fungovat, například kvůli ním musíme vysvětlovat, proč se nehrneme do spojení s jinými stranami (což si třeba někteří jednodušší lidé nenechají vysvětlit). Takže nebudu mít černé svědomí, pokud jim to taky přiměřeně a zaslouženě zkomplikujeme. Jediný důvod, proč podnět nepodporuji, je zvolený postup. Není přiměřený.

A od zodpovědného iniciátora podnětu bych čekal reflexi jiných názorů a snahu o konsensuálnější postup...
Ivo Vlasatý
toho času řadový člen :)
ivojr@seznam.cz
733224619

Jan.Bednarik
Republikový výbor
Profese: programátor, konzultant
Dal poděkování: 2313 poděkování
Dostal poděkování: 3118 poděkování

Příspěvek od Jan.Bednarik » 16 led 2020, 18:37

Mě ani tak nejde o to vědět, koho platí Milion chvilek. Ale kdo to celé platí a sponzoruje. Kdo na ten tajný účet posílá peníze.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvky (celkem 7):
Lukas.Lev.Cervinka, SayMyName, Ladislav.Dvorak, Michal.Soltys, Vit.Jurasek, Ales.Jakl, Zdenka.Kupcova
„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen RV • člen TO • emeritní předseda XOLK (6/2018–11/2019) • bývalý místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481

Veronika.Murzynova
Člen KS Moravskoslezský kraj
Profese: Operations manager
Dal poděkování: 587 poděkování
Dostal poděkování: 604 poděkování

Příspěvek od Veronika.Murzynova » 16 led 2020, 19:25

Mám dotaz na autora, @Lukas.Lev.Cervinka , opravdu ti přijde jako adekvátní a přiměřená akce takto úkolovat RP a MO?

Jsi občan, MCH s občany normálně komunikuje, zkoušel už jsi je kvůli tomu kontaktovat sám?
Zastupitelka Magistrátu města Ostravy a Městského obvodu Poruba
Asistentka poslance Ondřeje Polanského

"What doesn't kill you, only makes you.... stranger."

Josef.Spak
Předseda krajského sdružení
Profese: Programátor
Dal poděkování: 1519 poděkování
Dostal poděkování: 925 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josef.Spak » 16 led 2020, 19:32

Martin.Kucera píše:
16 led 2020, 17:10
Georgia.Hejduk píše:
16 led 2020, 17:03
Zdenek Strnad píše:
16 led 2020, 16:33
Zveřejňování platů je možná protiústavní, ale je to rozhodně pirátské. A jestli se vám to nelíbí, tak založím členský podnět, abyste to pochopili i vy.
Jen si ho založte!
Akorát nevím jestli to je dobrá kultura vylučovat členy za názor.
Ale no tak...
1) Zdeněk nemůže založit členský podnět, nejsa členem.
2) A to, co napsal, je zjevná parafráze jistého výroku, který zazněl na sobotním zasedání CF vůči našim europoslancům.
Zajímavé je, že ze stanov a jednacího řádu to vypadá, že členský podnět může podat i registrovaný příznivec, pokud ho podpoří skupina členů.
Čl. 4 odst. 3 Stanov píše:Registrovaní příznivci strany mohou podávat návrhy orgánům strany, ...
§ 34 odst. 1 JdŘ CF píše:Dokud nemá skupinový návrh předepsanou podporu, nazývá se členským podnětem
Aspoň na první pohled, v sedm večer, po dlouhém pracovním dni...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Spak za příspěvek:
Ivo.Vlasaty

Lukas.Lev.Cervinka
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: ústavní právník
Dal poděkování: 277 poděkování
Dostal poděkování: 644 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukas.Lev.Cervinka » 16 led 2020, 20:01

Veronika.Murzynova píše:
16 led 2020, 19:25
Mám dotaz na autora, @Lukas.Lev.Cervinka , opravdu ti přijde jako adekvátní a přiměřená akce takto úkolovat RP a MO?

Jsi občan, MCH s občany normálně komunikuje, zkoušel už jsi je kvůli tomu kontaktovat sám?
Ano, přijde mi adekvátní, že jako člen mám možnost podat členský podnět skrze který CF může úkolovat RP a MO. Koneckonců to není první takovýto podnět.

Ne, nepsal jsem ji. Vycházel jsem z toho, že odpověď mají přímo na svých stránkách v sekci FAQ - část i v příloze odpovědi. FAQ koneckonců slouží jako odpovědi na časté otázky. Tedy bych nebyl první, kdo by se na to ptal a nedostal dané informace.
Přílohy
milion_chvilek_FAQ.png
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Lev.Cervinka za příspěvek:
Rostislav.Reha
Lukáš Lev Červinka
analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky
doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK a na Fakultě ekonomie University Ca' Foscari v Benátkách

Twitter: @CervinkaLev / Facebook: Lukas.L.Cervinka
Email: lukas.lev.cervinka@pirati.cz

Rostislav.Reha
Kontrolní komise
Profese: informatik
Dal poděkování: 5126 poděkování
Dostal poděkování: 5145 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rostislav.Reha » 16 led 2020, 20:05

Cili ten podnet taknejak ztraci smysl. Nechteji byt transparentni.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Rostislav.Reha za příspěvky (celkem 2):
Antonino, Michal.Soltys
Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.

Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 22008 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 16 led 2020, 20:29

Lukas.Lev.Cervinka píše:
16 led 2020, 20:01
Veronika.Murzynova píše:
16 led 2020, 19:25

Ano, přijde mi adekvátní, že jako člen mám možnost podat členský podnět skrze který CF může úkolovat RP a MO. Koneckonců to není první takovýto podnět.

Ne, nepsal jsem ji. Vycházel jsem z toho, že odpověď mají přímo na svých stránkách v sekci FAQ - část i v příloze odpovědi. FAQ koneckonců slouží jako odpovědi na časté otázky. Tedy bych nebyl první, kdo by se na to ptal a nedostal dané informace.
No tak detailněji:
Opravdu ti přijde jako adekvátní rovnou zakládat takovýto členský podnět, místo aby ses prostě zeptal: "Podívejte, chápu proč nechcete zveřejňovat platy a některé výdaje, to máte vysvětleno, ale proč nechcete zveřejňovat ani příjmy určené na dlouhodobou činnost? Pak to nutně vyvolává nejrůznější spekulace." a teprv podle obdržené (nebo neobdržené) odpovědi volil další postup?
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Odpovědět

Zpět na „Členské podněty“