Nominace Františka Navrkala do dovolby republikového výboru

Místo pro členské podněty, podporu změn stanov, žádosti o nominaci členstvem a návrhy na mimořádný přezkum.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Do tohoto fóra vkládají členové strany písemné návrhy, které chtějí předložit celostátnímu fóru k projednání. Celostátní fórum může projednat například návrhy předpisů, programových dokumentů, návrh na odvolání nebo mimořádně přezkoumat rozhodnutí libovolného orgánu do 14 dnů od jeho právní moci. Dále zde lze sbírat podporu pro projednání návrhů změn stanov nebo pro nominaci (návrh kandidáta) členskou základnou. Více informací naleznete v jednacím řádu.
Podrobný návod
  • U každého podnětu založte zvláštní vlákno s textem návrhu, zdůvodněním a dalšími náležitostmi a anketní otázkou s možnostmi "Pro", "Proti" a "zdržuji se". (Anketa se zadává v záložce "Anketa" pod příspěvkem, u ankety neomezujte trvání, nastavte viditelnost výsledků a možnost změny hlasu.)
  • Členský podnět, který získá aspoň stanovený počet hlasů, rozešle na žádost navrhovatele administrativní odbor všem členům strany v e-mailu jako členskou iniciativu s odkazem na dané vlákno, a to nejpozději do jednoho týdne od žádosti. Stanovený počet hlasů se pro účely tohoto pravidla vypočítá jako odmocnina z počtu členů strany zaokrouhlená nahoru na celé číslo (pro 1020 členů je to 32 hlasů).
  • Celostátní fórum bude svoláno, požádá-li o to nejméně dvě odmocniny počtu členů. (pro 1020 členů je to 64 hlasů) Přičemž nesmí být více členů proti svolání, než pro svolání.
  • Do již svolaného jednání budou začleněny další návrhy, které získaly podporu alespoň odmocniny členů. (Platí i pro návrh kandidáta do funkce volené celostátním fórem.)
Seznam členů naleznete zde. Aktuální počet je vpravo dole.
Představitele strany prosíme, aby návrhy na svolání, informace o rezignacích a další úkony k fóru směřovali do podatelny.

Doporučujeme nastavit si Sledování fóra Členských podnětů.
Odpovědět

Podporujete nominaci Františka Navrkala do probíhající doplňující volby RV?

Ano
39
85%
Ne
6
13%
Zdržuji se
1
2%
 
Celkem hlasujících: 46 - Celkem hlasů: 46

Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 4456
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 8905 poděkování
Dostal poděkování: 5071 poděkování

Nominace Františka Navrkala do dovolby republikového výboru

Příspěvek od Frantisek.Navrkal » 15 led 2020, 15:30

Ahoj.

Už jsem kandidoval v poslední doplňující volbě, kde jsem dostal podporu od více než 40 % hlasujících, takže si myslím, že má smysl to zkusit i po tak krátké době znovu. Prosím vás tímto o podporu své kandidatury do nyní probíhající doplňující volby.

Nominační/Kandidátská řeč:
Způsobilost k výkonu funkce

Svůj životopis zde psát nebudu; můžete si jej přečíst na wiki a pokud vás zajímá moje profesní historie, tak na LinkedIn. Jenom bych zdůraznil, že by pro mě členství v republikovém výboru nebylo nic nového, neboť jsem v něm skoro 3 roky působil mezi listopadem 2013 a říjnem 2016.

Dále bych ke svým kvalifikacím pro funkci zmínil to, že jsem se intenzivně podílel na přípravě předpisů jako současný jednací řád celostátního fóra, pravidla hospodaření, rozpočtová pravidla nebo organizační řád; od svého odchodu z republikového výboru jsem jako předseda krajského sdružení už opakovaně sestavoval jeho rozpočet. Dále jsem vedl společně s Františkem Kopřivou přípravu společného programu pro krajské volby v roce 2016 a vedl jsem také editorský tým pro krajské volby v roce 2020; no a díky svému působení v Poslanecké sněmovně jsem i získal zkušenosti s prosazováním programu ve veřejné funkci.

Způsob výkonu funkce

Vzhledem k tomu, že už nejsem člen krajského předsednictva, tak se mi uvolnil čas, který mohu věnovat právě činnosti republikového výboru. Myslím, že budu moci být aktivním členem, který přispěje k hledání shody a skutečných řešení.

Jsou 3 zásadní priority, které teď vnímám, a to:
  • vytvoření vzorového jednacího řádu pro oblastní fóra,
  • aktualizace a zpřesnění volebního řádu,
  • revize fungování kontrolní komise jako proaktivního týmu (což je spíše o tvorbě konceptu, ale bude to možná taky potřebovat úpravu předpisů).
Taky mi nedělá problém předsedat jednáním (jak online, tak na zasedání) a celkově jsem zběhlý ve stranické byrokracii.

Q&A (z poslední doplňující volby)

Našel jsem všemožné otázky na stávající kandidáty, tak se je zde pokusím zodpovědět.

V čem vidíš svůj největší potencionální přínos pro RV?

Jsem ve straně už přes 7 let a z toho jsem většinu času strávil v různých orgánech volených CF. Prošel jsem si jak stranickou legislativou, tak i exekutivou a justicí. Snad tedy dokážu vnímat stranu jako systém a instituci a vnímat trendy v ní a celkově myslet dlouhodobě.

Jaký máš pohled na rozsah a počet předpisů v rámci strany, podporuješ přijímaní dalších předpisů?

No samozřejmě nechci, aby se z našich předpisů stala nepřehledná džungle, ale čas od času se objeví něco, co by asi bylo dobré upravit - třeba ta výběrová řízení.

Většina legislativní práce by ovšem měla spočívat v různých opravách a koncepčních změnách věcí, co nefungují, nebo fungují špatně.

Kde vidíš pozici vedoucích odborů PS? Navazuji na anketu od M. Fejrenčíka – úředníci nebo politici. Domníváš se, a proč, že by vedoucí odboru měli být nadále voleni přímo?

No toto asi dostatečně vystihl v příslušném vlákně DFW. Myslím, že bychom maximálně měli uvažovat o úpravách organizačního řádu ve smyslu co má a nemá být ve výlučné pravomoci odborů a na co má mít rozhodující vliv RP. Možná by taky šlo místo odborů mít komise, tedy kolektivní orgány. Ale jako rozhodně bych ve straně nerad centralizoval všechnu celostátní exekutivní moc do rukou RP.

Evropská unie – hlubší integrace, stávající stav, nebo vystoupení? A co euro – přijmout, nepřijmout a kdy?

Dle mého obecně hlubší integrace, protože jen tak obstojíme v dnešním světě velmocí. EU je nyní ekonomická velmoc, ale politická nejednota nás oslabuje.

Co se týká eura, tak to bych klidně přijal. Dle mého současný stav jen komplikuje mezinárodní obchod a cestovní ruch. Mít vlastní monetární politiku dle mého nenese nyní nějaká zásadní pozitiva.

NATO – zůstat členem, nebo vystoupit a proč? Jak to toho zapadá tvůj pohled na evropskou armádu a na vztahy s USA a Ruskem.

Jako na vystupování to asi není, ale stejně nyní považuji NATO za dost dysfunkční spolek zemí. Dle mého bychom se měli jako EU v obranné politice osamostatnit, protože na to máme. Evropská armáda mi v tomto přijde jako skvělý prostředek.

S USA i RF bychom se samozřejmě měli snažit udržovat dobré vztahy, ale musíme být i dostatečně sebevědomí se k těmto státům kriticky vyhranit, když dělají něco, s čím hodnotově nesouhlasíme, případně to jde tvrdě proti evropským zájmům.

Kde vidíš hranici mezi ochranou životního prostředí a zelenou tyranií? Podporuješ třeba zákaz dieselových aut, zákaz vjezdu aut do centra měst, mýtný systém ve městech, rozparcelování měst na samostatné subčástí pomocí dílčích neprovázaných parkovacích zón?

To je strašně složitá otázka, na kterou asi nedokážu komplexně odpovědět, ale snižování (nebo spíš netto eliminace) emisí skleníkových plynů, aby naše planeta zůstala obyvatelná, je prostě nutnost.

Parkovací zóny nejsou úplně dobré řešení. A plošně bych zatím diesely nezakazoval. Zajímavý systém ohledně kontroly dopravy ve městě má třeba Singapur. Určitě jde najít příklady dobré praxe, ale v tomto mám fakt povrchní znalosti.

Politický kompas

Sice mi to přijde jako přílišně simplistický clustering a některé ty otázky v tom testu jsou fakt na pěst, ale stejně jsem se tomu podrobil a skončil podobně jako ten bájný Peroutkův článek někde vlevo dole.

Posty, kandidatury a zdroje peněz

post politický (poslanec, zastupitel, ...): poslanec
post v komisích (komunální, krajské, ...)? ne
post odborný (asistent poslance, resortní tým, ...)? člen RT EZO a RT Spravedlnost
post v Pirátech na celostátní úrovni (RV, RP, odbory, komise, ...)? člen ZO
post v Pirátech na úrovni kraje? ne
post v Pirátech na úrovni MS? předseda MS Děčín (ale mandát konči v lednu 2020)

v průběhu mandátu RV, hodláš kandidovat?:

do krajských voleb? Ano, v Ústeckém kraji, ale jen jako výplň.
do senátních voleb? ne
do sněmovních voleb? Ano, za Ústecký kraj.
do krajského předsednictva? Spíše ne.
do předsednictva MS? Ano, MS Děčín.
do RP, KK, RK? ne
do vedení odboru? ne

Placen jsem toliko jako poslanec Parlamentu ČR.

Jak často chodíte/budete chodit na fórum?

Téměř denně chodím i budu.

Kolik času denně jste ochotni této pozici věnovat?

V průměru tak 30 minut asi. Počítám s tím, že to bude hodně nárazové (předsedání jednání, zasedání, příprava návrhu a tak).

Požadavky na ministry

Dle mého nakonec prošlo rozumné znění. Hlasoval bych v souladu s tím, jak to dopadlo.

Souhlas s tezí, že kde to lze, měl by RV přijímat a navrhovat spíše předpisy od nichž se lze odchýlit, nebo které se uplatní pouze neschválí-li si příslušný tým předpis vlastní (typ Zásady týmové spolupráce).

Třeba, kdyby si nějaké oblastní sdružení změnilo pravidla hospodaření, tak by pak pro něj nefungovalo Piroplacení. Taky by to asi vedlo ke zmatkům, protože by člen z jednoho oblastního sdružení nechápal procesy ve sdružení jiném. Nevím. Jako dost možná by se pro tento princip našlo širší uplatnění, ale moc mě teď nic nenapadá.

Jak volím do RV v našem dvoukolovém systému

No skutečně v prvním kole dávám hlas všem pro mne přijatelným kandidátům. V RV má být široké zastoupení názorů, tak mi spíš jde o nějaký můj předpoklad, že daný kandidát bude umět rozumně diskutovat a podílet se na činnosti RV než silná názorová shoda. V posledním hlasování jsem dal svůj hlas cca půlce kandidátů.

1. Považuješ stávající soustavu pirátských vnitřních předpisů za srozumitelnou a konzistentní? Pokud ne, co a jak bys zlepšil?

Konzistentní, co já vím, je; jinak bych na nekonzistence poukazoval. Možná se někdy úplně nepodařilo zvolit správné pojmy a něco může být matoucí. Myslím, že možné deficity srozumitelnosti samotného právního textu lze kompenzovat různými návody a diagramy postupů. Ale obecně si nemyslím, že by toto byl nějaký zásadní problém.

2. Jirka Kadeřávek varuje před průnikem nekompatibilních hnutí a politických aktivit do pirátského kmene.
a) Jaká témata považuješ za 'core business' Pirátů?

Za skutečný core bych považoval poslání a programové cíle dle čl. 2 stanov. Možná bych ještě dodal, že se snažíme prosazovat racionální politiku založenou na vědeckém poznání a datech, ale to je spíš nějaká zásada než oblast.

b) A která naopak vidíš jako ne až tak úplně kmenová?

Tak logicky vše ostatní.

3. Jaký máš názor na tzv. inkluzivní vzdělávání? Je v souladu s programovými cíli Pirátů?

No je to nějaký směr v systému vzdělávání. Co se týká programu, tak si myslím, že otázka, jestli je inkluze směr správný, nebo ne, je k současnému programu v oblasti vzdělávání dost ortogonální. Náš program spíš míří na aktualizaci obsahu výuky a institucionální organizaci škol, ne jak mají školy přistupovat k nějakým atypickým studentům.

Dle mého by bylo lepší spíš nechat školám větší volnost v tom, jak chtějí fungovat. Myslím, že hlavní problém s inkluzí byl, že to bylo shora dosti necitlivě a nekompetentně tlačené řešení.

4. Souhlasíš s popřením právního principu presumpce neviny úpravami antidiskriminačního zákona v tom smyslu, že by nařčený subjekt byl povinen dokázat, že on neporušil zásady rovného zacházení? Proč ano/ne?

V případě onoho zákona nejde o žádné popření principu presumpce neviny. Jinak samozřejmě tento právní princip považuji za jedním ze základů trestního práva a nic bych na něm neměnil.

5. Jsi pro zavedení tzv. bankovní daně?

Ideálně bychom se měli obejít bez sektorových daní. Ale určitě bychom měli méně danit lidskou práci a spotřebu a více výnosy z kapitálu. Je to jak víc sociálně citlivé, tak v podstatě nutnost vzhledem k postupující automatizaci.

6. Výchozím stanoviskem Pirátů k migraci bylo pomáhat lidem prchajícím z míst válečných ohnisek, měli bychom se tohoto stanoviska držet anebo akceptovat i kvótní příjem ekonomických migrantů?
OFFTOPICPoznámka:
RV pracuje na novele stanoviska k migraci; pracovní materiál m.j. propaguje 'řízenou legální migraci' jako 'krok k získání kontroly a nastolení práva ve věcech migrační politiky'.
V ČR je však legální migrace formou zaměstnávání cizinců již ošetřena zákonem č. 435/2004 Sb. O zaměstnanosti, který zevrubně řeší zaměstnávání cizinců poptávaných podle kvalifikačních kritérií tuzemskými zaměstnavateli. Kvótní ekonomická migrace však do tohoto rámce nepatří a zatímco řízená legální migrace formou zaměstnávání kvalifikovaných cizinců pomáhá řešit dočasný nedostatek pracovních sil určitých profesí na trhu práce, kvótní ekonomická migrace v mnoha případech přináší dlouhodobou zátěž státního rozpočtu závazkem obligatorních sociálních dávek.


O žádném plánu zahrnujícím kvótní příjem ekonomických migrantů nevím. Jinak jsem byl jedním z proponentů v současnosti platného stanoviska.

7. Koho považuješ za akceptovatelného koaličního partnera Pirátů?

Pokud jde o předvolební koalice, tak tam z vůbec nějak relevantních stran snad jen Zelení a STAN. Co se týká koalic povolebních, tak by měla vždy řešit povolební strategie pro dané volby. Určitě jsou některé strany nepřijatelné (např. KSČM, SPD), ale jinak je to často o konkrétních lidech třeba v dané obci.

Rád zodpovím další možné dotazy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 7):
Vladimir.Vlach, Romana.Korosi, Jan.Novak, Petr.Rysler, Tomas.Trcka, Daniela.Weissova, Petra.Smutna
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil

Odpovědět

Zpět na „Členské podněty“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů