Nominace Václava Židka do republikového výboru

Místo pro členské podněty, podporu změn stanov, žádosti o nominaci členstvem a návrhy na mimořádný přezkum.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Do tohoto fóra vkládají členové strany písemné návrhy, které chtějí předložit celostátnímu fóru k projednání. Celostátní fórum může projednat například návrhy předpisů, programových dokumentů, návrh na odvolání nebo mimořádně přezkoumat rozhodnutí libovolného orgánu do 14 dnů od jeho právní moci. Dále zde lze sbírat podporu pro projednání návrhů změn stanov nebo pro nominaci (návrh kandidáta) členskou základnou. Více informací naleznete v jednacím řádu.
Podrobný návod
  • U každého podnětu založte zvláštní vlákno s textem návrhu, zdůvodněním a dalšími náležitostmi a anketní otázkou s možnostmi "Pro", "Proti" a "zdržuji se". (Anketa se zadává v záložce "Anketa" pod příspěvkem, u ankety neomezujte trvání, nastavte viditelnost výsledků a možnost změny hlasu.)
  • Členský podnět, který získá aspoň stanovený počet hlasů, rozešle na žádost navrhovatele administrativní odbor všem členům strany v e-mailu jako členskou iniciativu s odkazem na dané vlákno, a to nejpozději do jednoho týdne od žádosti. Stanovený počet hlasů se pro účely tohoto pravidla vypočítá jako odmocnina z počtu členů strany zaokrouhlená nahoru na celé číslo (pro 1020 členů je to 32 hlasů).
  • Celostátní fórum bude svoláno, požádá-li o to nejméně dvě odmocniny počtu členů. (pro 1020 členů je to 64 hlasů) Přičemž nesmí být více členů proti svolání, než pro svolání.
  • Do již svolaného jednání budou začleněny další návrhy, které získaly podporu alespoň odmocniny členů. (Platí i pro návrh kandidáta do funkce volené celostátním fórem.)
Seznam členů naleznete zde. Aktuální počet je vpravo dole.
Představitele strany prosíme, aby návrhy na svolání, informace o rezignacích a další úkony k fóru směřovali do podatelny.

Doporučujeme nastavit si Sledování fóra Členských podnětů.

POdporuji nominaci Václava Židka

PRO
60
70%
PROTI
18
21%
ZDRŽUJI SE
8
9%

Celkem hlasujících: 86 - Celkem hlasů: 86

Vaclav.Zidek
Koordinátor krajského sdružení
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 1029 poděkování
Dostal poděkování: 1666 poděkování

Nominace Václava Židka do republikového výboru

Příspěvek od Vaclav.Zidek » 13 led 2020, 20:29

Milé celostátní fórum, ano je to zde opět a opět můžu říct, že mne práce pro stranu jako celek stále volá ;-). Tedy tímto žádám o podporu v nominaci do volby Republikového výboru.

Proč bych ji měl od Vás získat? Nejdříve se trochu představím / připomenu.

V profesním životě mám za sebou poměrně různorodou škálu oborů, vždy jsem říkal a stále to platí, že se rád učím nové věci. Co všechny obory spojovalo, bylo mé pracovní zařazení, které bylo naplněno komunikací dovnitř i ven (support a zákazník), precizní zjišťování potřeb firem či jednotlivců (spolupracovníci, zákazníci), také příprava projektů, dokumentace, kalkulace a v neposlední řadě vedení lidí k realizaci takových úkolů. Později jsem z důvodů časového nasazení a odstěhování na venkov přešel do sféry OSVČ - kde jsem od roku 2012 dodnes. Tedy mám i široké osobní zkušenosti se státní byrokracií :-). Aktuálně hledám práci s flexibilní pracovní dobou - absolvuji pohovory, tedy už brzy nebudu koordinátorem.

Pirátem jsem se stal v dubnu 2018, o členství jsem se ucházel od říjnových voleb 2017 (požádal jsem před vyhlášením výsledků) - kdy po vhození lístku jsem došel k přesvědčení, že důvody volby jsou tak silné, že nemůžu být už jen voličem a příznivcem Pirátů, ale musím se zapojit více do práce strany. Nerad bych jednou litoval, že jsem jen stál opodál a čekal, jak to dopadne. Chci vědět, že jsem se o změnu k lepšímu alespoň pokusil. Ideálně ji pomohl realizovat. Zapojuji se do celostátních aktivit - příprava programu, dopravní KET na celostátní i lokální úrovni, pomoc s přípravou CF akcí, příprava kampaní z pohledu merche a logistiky ...

Za hlavní nosnou myšlenku Pirátského snažení považuji svobodnou informovanou společnost, která se řídí deminimem. Vím, trochu utopie, ale jako cíl to vidím, na kolik se povede splnit je druhá otázka. Ačkoliv se to nezdá tato, teze pro mne v sobě nese několik věcí najednou - opravdu svobodnou volbu, transparenci, aktivismus a to vše podpořeno zdravou základnou v podobě funkční a jasné legislativy. Velmi jsem vděčný za postoje, které vedou k řešení bez nutnosti sbírání bodů. Myslím ochota pracovat i s opozicí na věcném řešení, to je podle mne stěžejní věc pirátství - neválčit v zákopech, ale pracovat na řešení. Pak se na to logicky váže to, co má smysl pro společnost jako celek. A věřím, že tento rozvoj přinesou Piráti a už od svého prvního zapojení, mně zajímá především růst strany jako celku - ve všech koutech této země, ačkoliv je malá, je někdy neskutečně "pestrobarevná".

Jsem týmový hráč a práce pro Piráty mne natolik pohltila, že se stala i koníčkem. Poslední dobou se snažím upnout síly k sebevzdělávání a rozvoji Pirátů. Pravidelně sleduji jednání RV od ledna 2019, kdy jsem byl prvně fyzicky přítomen a od té doby se snažím sledovat minimálně na online přenosu. A sleduji všechny jednání RV na fóru (která nejsou uzavřená).

A proč tedy zrovna RV?
Myslím, že je to velmi potřebný orgán strany, který mne i jen z pohledu člena velmi zaujal svou smysluplnou prací a velmi nestrannými postoji, kde se hledá shoda věcná víc než tendenční. Velmi rád bych byl součástí a svou prací přispěl k rozvoji strany touto cestou.

Chtěl bych se soustředit na tyto cíle:
- vymezit práva a povinnosti placených profesí (členů strany) a zakotvit je jasně do předpisů (aby se už ukončily všechny spory o tom, co je a není čí povinnost a právo v okamžiku, když má nějaký příjem od strany a pročistil se vzduch)
- pomoci s nastavením pravidel tvorby programu ve směru odborníci a resortní týmy smerem na MO, které navrhne podle průzkumu priority. Věřím, že takto můžeme dosáhnout, že budeme v politice věci řešit věcně a zároveň s ohledem na to, kolik a jak lidí daná problematika zasahuje. Výsledek by pak schvalovalo RV nebo CF.
- udržet transparentnost a rovnost členů, s tím i opravdové vedení strany odspodu
- zapojení členské základny do tvorby strategických dokumentů

Doufám, že mne podpoříte a na třetí pokus se stanu zástupcem CF v RV (posledně uniklo o 12 hlasů ve volbě). ;-)

Záměrně jsem nezabíhal do detailů, ať se každý doptá na to, co chce vědět a není nucen to hledat v několika stránkách textu :-)

A ještě opakování je matka moudrosti, nebudu již brzy KoDo - již aktivně hledám jinou práci a PO i PKS UsK o tom ví, že budu končit OFFTOPICsnad již brzy spustí výběrko.

EDIT: upřesnění prvního cíle
Václav Židek

Telefon: 775 198 038, Email: vaclav.zidek@pirati.cz
Facebook: https://www.facebook.com/vaclav.zidek

Jan.Novak
Kontrolní komise
Profese: Politolog, Historik
Dal poděkování: 2302 poděkování
Dostal poděkování: 1854 poděkování

Re: Nominace Václava Židka do republikového výboru

Příspěvek od Jan.Novak » 13 led 2020, 20:33

Nemáš tu anketu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Novak za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Vaclav.Zidek, Michaela.Skokanova

Vaclav.Zidek

Příspěvek od Vaclav.Zidek » 13 led 2020, 20:36

Jan.Novak píše:
13 led 2020, 20:33
Nemáš tu anketu.
Díky, doplněno :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Zidek za příspěvek:
Jan.Novak
Václav Židek

Jakub.Dedek
Profese: Student matematiky
Dal poděkování: 1213 poděkování
Dostal poděkování: 979 poděkování

Příspěvek od Jakub.Dedek » 15 led 2020, 14:49

Vaška v tomto jednoznačně podporuji a myslím si, že je jeden z nejlepších kandidátů do RV. :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Dedek za příspěvky (celkem 2):
Vaclav.Zidek, Eva.Novakova
Dříve vládla ideologie, dnes máme naštěstí data.

Vaclav.Zidek

Příspěvek od Vaclav.Zidek » 16 led 2020, 10:54

Jelikož zatím bez dotazů - přidávám odkaz na minulé nominační vlákno, kde nějaké dotazy a odpovědi jsou.
viewtopic.php?f=822&t=49422

A nebojte se zeptat na další ve vztahu k RV.
Václav Židek

Vaclav.Zidek

Příspěvek od Vaclav.Zidek » 19 led 2020, 21:33

Pro přehlednost připojuji dotaz z hlavního vlákna dovolby.
Dan.Lestina píše:
19 led 2020, 18:24
Měl bych výzvu pro kandidáty:
Zkuste formulovat nějaké pozměňovací návrhy do aktuálně běžících jednání RV. Nebo napište, s jakými podanými (původními nebo alternativními) návrhy souhlasíte.

Jednak si tím ověříte, jestli je to funkce pro vás, jednak si to ověříme my, jednak z vás třeba vypadne něco rozumného, protože je potřeba na ta důležitá jednání víc očí, když současní členové RV aktivitou moc nehýří :-) Rádi vaše návrhy případně zahrneme do hlasování.

OFFTOPIC@Sona.Agnes.Nemeckova , @Daniela.Weissova , @Petra.Smutna , @Vaclav.Zidek , @Michaela.Kleslova , @Lukas.Kolarik , @Michal.Gill , @Dana.Balcarova , @Tomas.Pastircak , @Frantisek.Navrkal , @Jiri.Demel , @Jaroslav.Nemec
Pirátská strategie 2020:
Když člověk vidí počet připomínek a délku dokumentu, složitost diskuze při takovém objemu. Tak bych navrhoval jiný postup, ať se rozdělí strategie na části, které jsou s drobnými výtkami a tu schválil v jedné rozpravě. Zbytek bych rozdělil do kapitol podle zaměření do samostatných rozprav a hlasování. Na konci procesu vše spojil. Tohle je strašně nepřehledné i pro hlasování - tedy kontrolu před hlasováním co bylo a nebylo zapracováno z navržených změn.

Například je k širší diskuzi co je vlastně myšleno tímto "Krajské předsednictvo má zodpovědnost za chod svého sdružení, klub krajských zastupitelů má zodpovědnost za krajskou politiku. " Protože zastupitelé se zavazují "plnit" politiku příslušného krajského fóra - pro příklad, když KF odhlasuje, že chce " podporu housing first", tak to zastupitelé nemůžou hodit přes palubu. Tedy evidentně nezodpovídají za politiku jen sami zastupitelé. Pokud to bylo myšleno, že se zodpovídají KF za své činy, pak jakým způsobem? Odvolat z funkce zastupitele nejdou, bude pak neprosazení "podpory housing first" důvod k vyloučení ze strany? Nebo jak se bude ta zodpovědnost realizovat?

A v tomto případě návrh pro zodpovědnost za soulad s dlouhodobým programem dává větší smysl. Ale stále platí, že by se podle mne mělo definovat, jak se ta zodpovědnost realizuje. Je to důležité definovat, protože politici ve funkcích musí dělat někdy i dynamické rozhodnutí a nemůžou čekat 3 týdny na vyjádření KF.

A například metriky RK a KK - není cílem rozhodovat rychle, ale rozhodovat věcne. Což může být někdy v konfliktu. Složitější případ k rozhodnutí s mnoha zapojenými lidmi nemůže trvat vyšetřit stejnou dobu, jako spor o tom, jestli je nějaké rozhodnutí PKS procesně v pořádku.

Společný pirátský program:
Osobně jsem se účastnil přípravy programu pod vedením Franty Navrkala a dost mne překvapilo, jak se věc změnila a vlastně i časově se protahovala.
Osobně bych navrhoval od začátku postup (zjednodušeně), kdy je nejdříve "dodán" do jednoho dokumetu podnět z krajů, ty pak projdou příslušné expertní / resortní týmy a učešou je do proveditelných bodů (případně proškrtaní nerealizovatelné) a pak z nich vybere priority MO, podle informací co lidé vnímají jako důležité a následně se to dostane k RV.
Některé body mi znějí jako sliby pro formu - například "Podpora široké nabídky vzdělávání." co to vlastně znamená? V bodu se píše "jsme pro svobodnou volbu vzdělávací dráhy dětí,
průběžné vzdělávání dospělých, širokou nabídku a dostupnost vzdělávání - chceme podpořit rozmanitost nabídky podle potřeb regionu". Což mi přijde jako protimluv, tak opravdu širokou nabídku vzdělání (úplnou svobodu volby) nebo podle potřeb regionu?

Věřím, že takto stačí. :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Zidek za příspěvek:
Michaela.Skokanova
Václav Židek

Tomas.Guth.Jarkovsky
Profese: student IT, asistent poslance
Dal poděkování: 90 poděkování
Dostal poděkování: 244 poděkování

Příspěvek od Tomas.Guth.Jarkovsky » 19 led 2020, 23:29

Ahoj,

rád bych tě požádal o vyjádření k tomuto tvému komentáři.
Nějak doufám že to je hodně nepovedený humor.
Přílohy
82344870_611195583039000_9017473142930538496_n.png
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Guth.Jarkovsky za příspěvky (celkem 4):
Adam.Jaros, Michaela.Skokanova, Pavel.Tauer, Vojtech.Pikal

Vaclav.Zidek

Příspěvek od Vaclav.Zidek » 19 led 2020, 23:58

Tomas.Guth.Jarkovsky píše:
19 led 2020, 23:29
Ahoj,

rád bych tě požádal o vyjádření k tomuto tvému komentáři.
Nějak doufám že to je hodně nepovedený humor.
Ahoj, sice nechapu, jak volná diskuze na FB souvisí s tímto, ale ... Kdybych věděl, že to budu muset vysvětlovat, tak rovnou prolinkuju. :-)

Jsou profese, kde kvůli nákladnějšímu studiu se student zavazuje provozovat danou profesí po nějakou dobu pro toho, kdo studium platí. Snad i běžné v západní Evropě, pokud se nepletu. Sepsání smlouvy se zaměstnavatelem o úhradě studijních nákladů za nástup a práci u něj (a k tomu samozřejmě plat).

Formulace v postu návrhu není ideální, to jsem tam psal jinde. Ale z principu to tak mají u nás VŠ vojenské už desítky let. Kdy máš po studiu na výběr, buď odsloužit nějaké roky u armády nebo zaplatit náklady studia a jít profesí vykonávat kamkoliv jinam.

Takto stejně jsem pochopil uvedeny návrh, pokud jej chápeš jinak, bude rád za tvou verzi výkladu.

Jestli jsi z toho pochopil, že jsem pro omezování svobody, tak nikoliv. To jsi pak vyložil zcela odlišné od toho kam jsem směřoval.

EDIT: diskuzi na demozumpe povazujes za politický relevantní? Já to teda tam chápu spíše jako místo light verze supertajne skupiny ... nebo jsem ji zcela nepochopil ...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Zidek za příspěvky (celkem 2):
Zdenek.Zak, Vaclav.Fortik
Václav Židek

Tomas.Guth.Jarkovsky
Profese: student IT, asistent poslance
Dal poděkování: 90 poděkování
Dostal poděkování: 244 poděkování

Příspěvek od Tomas.Guth.Jarkovsky » 20 led 2020, 00:37

Vaclav.Zidek píše:
19 led 2020, 23:58
Ahoj, sice nechapu, jak volná diskuze na FB souvisí s tímto
Vzhledem k tomu že jednou z nemálo důležitých kompetencí RV je příprava a schvalování celostátního programu, přijde mi že probírat programové názory kandidátů je velmi relevantní nehledě na platformu kde jsou.
Vaclav.Zidek píše:
Takto stejně jsem pochopil uvedeny návrh, pokud jej chápeš jinak, bude rád za tvou verzi výkladu.
Chápu to podobně a proto mě zajímá, jestli zastáváš názor, že by to takto bylo dobré (nebo alespoň dávalo smysl) u lékařského vzdělání.
Je možné, že to prostě čtu úplně jinak, než jsi to myslel, a proto se ptám o dovysvětlení.
Vaclav.Zidek píše:
EDIT: diskuzi na demozumpe povazujes za politický relevantní? Já to teda tam chápu spíše jako místo light verze supertajne skupiny ... nebo jsem ji zcela nepochopil ...
Proto prvotně předpokládám, že to byla nadsázka nebo ironie, a ptám se na dojasnění situace.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Guth.Jarkovsky za příspěvky (celkem 3):
Ondrej.Profant, Vojtech.Pikal, Jan.Novak

Vaclav.Zidek

Příspěvek od Vaclav.Zidek » 20 led 2020, 00:57

Tomas.Guth.Jarkovsky píše:
20 led 2020, 00:37
Vaclav.Zidek píše:
Ahoj, sice nechapu, jak volná diskuze na FB souvisí s tímto
Vzhledem k tomu že jednou z nemálo důležitých kompetencí RV je příprava a schvalování celostátního programu, přijde mi že probírat programové názory kandidátů je velmi relevantní nehledě na platformu kde jsou.
Vaclav.Zidek píše:
Chápu to podobně a proto mě zajímá, jestli zastáváš názor, že by to takto bylo dobré (nebo alespoň dávalo smysl) u lékařského vzdělání.
Je možné, že to prostě čtu úplně jinak, než jsi to myslel, a proto se ptám o dovysvětlení.
Vaclav.Zidek píše:
Proto prvotně předpokládám, že to byla nadsázka nebo ironie, a ptám se na dojasnění situace.
Ano, RV schvaluje program. Ale není to o jedinci. "Úlet" jedince kompenzuje hlasování celého orgánu.

Dávalo by to možná smysl, záleží na konkrétních podmínkách. Např. Na vojenské VŠ jsi mohl v roce 1998 po ukončení studia odejít jako Ing. Vykonávat profesí mimo armádu a zaplatit 300 tis nebo deset let sloužit v armádě a pak odejít bez závazku (obdobne to platí dodnes). Z tohoto pohledu jsem to odlehčené okomentoval. Jeden řádek v programovém prohlášení není analýza a tedy říkám ... je to k diskuzi, nemám dost informací, abych hlasoval "pro".

A jen dodám, doktor je studijně velmi nákladná profese a výhledově velmi nedostatková, nedával bych tam omezení "stát" ale zaměstnavatel. Pokud si seženeš sponzora ze soukromého sektoru, tak je to na něm, jak se vypořádáte. Pokud to komplet platí stát, pak by to měla být státní nemocnice. Ale parametry teď střílím od boku.

Kdybys byl u tvorby programu (omluva pokud jsem tě prehlednul) s Frantou Navrkalem, tak tam bys slyšel, že padají nápady, návrhy, následuje diskuze a pak se vyhodnotí. A šíleně nápady rychle odpadnou, protože se řídíme fakty, tedy pokud je to zcela nesmysl, tak ať mi to někdo vyargumentuje a já rád prozřu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Zidek za příspěvky (celkem 6):
Tomas.Guth.Jarkovsky, Jan.Hora, Petr.Vileta, Pavel.Tauer, Frantisek.Navrkal, Zdenek.Zak
Václav Židek

Odpovědět

Zpět na „Členské podněty“