MF Olk-Ol 1/2020 Schůze MS Olomouc 15. 1.

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů místního sdružení.

Moderátoři: PKS Olomoucký kraj, Administrativní tým - OlK, Krajsti predsedajici, PMS Olomouc

Pravidla fóra
  • Na tomto fóru se vyhlašují závazná hlasování místního fóra. Hlasovat mohou pouze členové místního sdružení.
    • Na tomto fóru se vyhlašují závazná hlasování místního fóra. Hlasovat mohou pouze členové místního sdružení.
    • Do tohoto fóra vidí a přispívají členové místního sdružení a jeho registrovaní příznivci (Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra).
    • Moderátorem tohoto fóra je místní předsednictvo.
  • Do tohoto fóra vidí a přispívají členové místního sdružení a jeho registrovaní příznivci (Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra).
  • Moderátorem tohoto fóra je místní předsednictvo.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Hynek.Melichar
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 300
Registrován: 24 led 2018, 11:13
Profese: odborný asistent na FF UP
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 309 poděkování
Dostal poděkování: 646 poděkování

MF Olk-Ol 1/2020 Schůze MS Olomouc 15. 1.

Příspěvek od Hynek.Melichar »

Vážené a milé olomoucké pirátstvo,

věřím, že jste ještě všichni plni dojmů z úžasného víkendového CF v Ově, nicméně nastal čas, abychom se poprvé v letošním roce potkali i na úrovni olomouckého místího sdružení. A to v novém formátu, tedy každou třetí středu v měsíci.



Vyhlašuji tedy veřejnou schůzi MS Olomouc na středu 15. 1. od 18:00 v Picolu.

Dle dohody z minulé schůze se nadále budeme ve stálém bodě "lokální témata" věnovat vždy jednomu hlavnímu tématu. S ohledem na nedávné vánoční svátky a teprve pomalu se rozbíhající nový "politický" rok i skutečnost, že další zastupitelstvo (březnové) je ještě v nedohlednu, volím na středeční schůzi téma "Reflexe Vánočních trhů". 23. 1. bych se měl zúčastnit schůzky zástupců zastupitelských klubů s náměstkyní Záleskou, jejímž tématem bude právě reflexe proběhlých vánočních trhů a nová smlouva na jejich provozování. Letošní trhy byly totiž poslední dle aktuálně platné smlouvy. Budu tedy rád za vaše hodnocení trhů a návrhy na zlepšení.

Návrh programu:
1. Kontrola úkolů z minula
2. Reflexe Celostátního fóra 2020 v Ostravě
3. Fungování, kompetence a organizace MS
4. Report zastupitelského klubu
5. Lokální témata - Vánoční trhy
6. Představení zájemců o členství (budou-li nějací)
7. Přijímání nových členů (bude-li relevantní)
8. Senátní volby 2020 (neveřejný bod)
9. Krajské volby 2020 (neveřejný bod)
10. Různé

Prosím o případné návrhy dalších bodů programu zde ve vlákně.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Hynek.Melichar za příspěvek:
Jan.Bednarik
"But I tried, didn't I? Goddamnit, at least I did that." Randle P. McMurphy, One Flew Over the Cuckoo's Nest

předseda MS Olomouc
předseda zastupitelského klubu Piráti a Starostové Olomouc
člen KMČ 18 Olomouc - západ
Uživatelský avatar
Martin.Elias
Krajský zastupitel
Příspěvky: 446
Registrován: 07 čer 2018, 19:44
Profese: Lékař, doktorand & asistent na LF UP
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 1739 poděkování
Dostal poděkování: 1047 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Schůze MS Olomouc 15. 1.

Příspěvek od Martin.Elias »

Prosím o zařazení bodu "Podpora útulku LOZ Olomouc". Děkuji.
http://www.olomouckyutulek.cz/
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Elias za příspěvky (celkem 3):
Michaela.Nepejchalova, Hynek.Melichar, Lucie.Spacilova

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Zastupitel Olomouckého kraje; 🦄 Prorok totální apokalypsy 2020 Profil na Pirati.cz. PolitiScales Politický kompas.

Stepan.Tracik
Člen KS Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 55
Registrován: 03 pro 2017, 15:07
Profese: KÚ MSK, OŽP
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 186 poděkování
Dostal poděkování: 74 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Schůze MS Olomouc 15. 1.

Příspěvek od Stepan.Tracik »

Když už budeme u toho útulku, prosím o zařazení (a zběžné nastudování) vyhlášky statutárního města Olomouce č. 8/2005, o udržování čistoty a pořádku na území města. Díky
Tito uživatelé poděkovali autorovi Stepan.Tracik za příspěvek:
Hynek.Melichar
"Já věřím ve vše, ale zároveň o všem pochybuji. Když něčemu nerozumím tak věřím."
<<"Tak já vám teda věřím.">>
"A ono je to úplně opačně. "

(P. Dostál + P. Čtvrtníček - Česká soda)
Uživatelský avatar
Milos.Zmeskal
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 976
Registrován: 11 črc 2012, 21:31
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 986 poděkování
Dostal poděkování: 952 poděkování

Re: Schůze MS Olomouc 15. 1.

Příspěvek od Milos.Zmeskal »

Tito uživatelé poděkovali autorovi Milos.Zmeskal za příspěvek:
Michaela.Nepejchalova
"Společnost mě nenávidí a já nenávidím ji. Její pravidla mě omezují, hodlám je porušit." James Cole
XOLK! XOLK! XOLK!

OFFTOPIC
73I 464 9IO
fb.com/milhauzz18
Uživatelský avatar
Michaela.Nepejchalova
Kontrolní komise
Příspěvky: 2431
Registrován: 12 led 2016, 14:28
Profese: sociální pracovnice
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 10864 poděkování
Dostal poděkování: 4883 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Schůze MS Olomouc 15. 1.

Příspěvek od Michaela.Nepejchalova »

Omlouvám se ze schůze, jsem doma na antibiotikach :(

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

správce FB a Twitteru MRT Návykové chování
What mind-bogglingly pathetic and emotionally stunting little rules they make up. - Graham Chapman
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing. - Edmund Burke

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2789
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7199 poděkování

Re: Schůze MS Olomouc 15. 1.

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Zápis:
Schůze MS Olomouc, středa 15.1.2020 od 18:00 v Picolu

Přítomní: Jan Bednařík, Hynek Melichar, Marek Valko, Miloš Zmeškal, Jan Rakovský, Viktor Tichák, Vítězslav Řepka, Vlastimil Bednařík, Tomáš Svoboda, Martin Morong, Štěpán Tračík, Daniel Halamíček, Petr Bartoněk, Zdeněk Žák, Vojtěch Pikal
Hosté: Jan Chladnuch, Richard Pánek, Zdeněk Denda, pan Štěpánek, Martin Konečný, Radek Eliáš, Patrik Fojt, Nela Chudová

Předsedá: Hynek Melichar
Zapisuje: Jan Bednařík

Schůze začala: 18:00

Program:

1. Kontrola úkolů z minula
2. Veřejnost – pan Chladnuch (HCO) a pánové Štěpánek a KOnečný z Černovíra (ubytovna)
3. Reflexe Celostátního fóra 2020 v Ostravě
4. Fungování, kompetence a organizace MS
5. Report zastupitelského klubu
6. Lokální témata - Vánoční trhy
7.Podpora útulku LOZ Olomouc (Martin Morong)
8. vyhláška statutárního města Olomouce č. 8/2005, o udržování čistoty a pořádku na území města (Štěpán Tračík)
9. Představení zájemců o členství - MÁME ZÁJEMCE – Richard Pánek
10. Přijímání nových členů (bude-li relevantní)
11. Senátní volby 2020 (neveřejný bod)
12. Krajské volby 2020 (neveřejný bod)
13. Různé


1. Kontrola úkolů z minula

Hynek: témata splněna
Viktor: návod na vytvoření reportu hotov
Miloš: úkol trvá


2. Veřejnost

Štěpánek: Problém, staví nám za domy ubytovnu. V černovíře. Půl roku se snažíme o zastavení realizace. Tato stavba se nerealizuje dle schválené projektové dokumentace. Staví se bytový dům pod zástěrkou polyfunkčního domu, který stavět lze. Mělo jít o komerční nemovitost s čtyřmi služebními byty. Nebylo řešeno s lidmi v okolí, kterých se to týká. Podali jsme petici. Investor chce docílit stavby ubytovny s malometrážními byty pro potřebné. Bylo nestandardně zahájeno dodatečné řízení. Nevhodné umístění, bez nutných parkovacích míst, v průmyslové zástavbě. Bytový dům není v souladu s územním plánem. Nejsou splněny podmínky pro stavbu bytového domu, které jsou přísnější než pro polyfunkční dům. Nepříznivé podmínky pro bydlení v okolí. Chybí stanoviska úřadů, jako hluková studie, které jsou podmínkou stavebního řízení.
Ve zkratce - Od začátku proti nim bojujeme. Náš odpor je do týdne zamítnut. Nevíme co dělat. Žádáme o pomoc či radu.
Svoboda: Máte právníka?
Štěpánek: Máme.
Konečný: Bude se měnit. nejsme účastníky stavebního řízení, tak se s námi nechce nikdo bavit.
Tichák: Na zastupitelstvu to nebylo.
Melichar: Kdo je investor?
Konečný: Firma UHC. Ohlásili to jako polyfunkční dům. Na to dostali povolení. Od začátku staví bytový dům.
Melichar: Stavební úřad nemá problém?
Konečný: Má a nemá.
Svoboda: Bývalý Ekologický právní servis, nyní Frank Bold. Může vám pomoci. Politickou cestou je to na dlouho.
(náhled do dopisu od primátora)
Melichar: Dle dopisu to je prý vše ok.
Konečný: Není, realita je jiná.
Svoboda: Bezdoplatkovou zónu?
Konečný: Dokud se nestane průšvih, tak bude těžké ji zavést.
Řepka: Na koho jste se obrátili?
Štěpánek: Žbánek, Okleštěk, Šabatová, Zeman.
Svoboda: Co říkal Zeman?
Konečný: Že to prověří.
V. Bednařík: Probíhá dodatečné stavební povolení?
Konečný: Ano. Bylo zastaveno díky nám. Do 10 dnů bylo vydané usnesení, kde rozhodnutí o přerušení stavby zrušili.
Morong: Kdo je v územním řízení?
Konečný: V územním řízení jsou majitelé garáží.
Svoboda: Máme zastupitele, ale jsme v opozici. Naše páka je slabá. Pokud to nebude na zastupitelstvu.
Konečný: Máme podezření že probíhá spolupráce se stavebním úřadem.
Rakovský: Zjistit, jestli všechny termíny byly včas.
Konečný: Už jsme i podali trestní oznámení. Bylo postoupeno na hospodářskou kriminálku.
Štěpánek: Od června to řešíme. 30 dní a zamítnutí.
Tichák: Na radě se to probíralo v prosinci. Pokud by Olomouc byla účastníkem řízení tak do toho máme jako zastupitelé co mluvit.
Štěpánek: Dělají to bez města.
Melichar: Co tam tedy vznikne?
Konečný: 18 bytů 1+kk a 3 byty 3+kk. Může to být cca 50 lidí. Auta nikde nezaparkují.
(mapka území s umístěním)
Svoboda: To je Mexico City? Tam nikdo slušný bydlet nepůjde.
Melichar: Zkontaktujte Frank Bold. Budeme to hlídat a jakmile bude Olomouc něco projednávat, tak do toho vstoupíme. Jak se jmenuje ulice?
Štěpánek: Ulice Na Sezníku.

Pan Chladnuch - kauza město HCO

Chladnuch: Já pracuji sám. Piráti se mě nikdy nezeptali proč vystupuji. Podával jsem dvě žádosti na smlouvy o dotaci. Informoval jsem město, že na to budu psát petici. Mluvil jsem s panem Feranecem, Bačákem, Zálešskou. Jsem přesvědčen že mám pravdu. Když by se mi něco stalo, tak petici převezměte.
Omýlám Aquapark od roku 2016. Napsal jsem k tomu 51 stran. A nové stanovisko, které jsem dal paní Kolářové. Nyní to má pan Bačák. Píšu další materiál, který předám i panu Tichákovi. Chci když vystupuji na zastupitelstvu, aby se někdo ozval. Je to beznaděj. Žádal jsem pana Konečného, aby odpověděl na napadení smlouvy o Aquaparku. Podla jsem stížnost že mi nebylo odpovězeno na stížnost na nepravdivé čestné prohlášení.
(předávání materiálů panu Tichákovi)
Protože paní Zálešská se mnou nemluvila, dal jsem ještě jednu žádost k čestnému prohlášení, kvůli dalším nesrovnalostem.
Melichar: Myslím že by bylo dobré vás někdy pozvat na klub. Máte vhled.
Svoboda: Napadla mě jedna věc. Pojďte se stát členem Pirátů.
Chladnuch: Byl jsem člen KSČ.
Svoboda: Jste velká síla, která by nám pomohla. A tím že jste senior, byl byste obrovská posila ve vaší sociální bublině. Zvažte to.
Chladnuch: Kandidoval jsem za Korunu českou a Moravany.
Rakovský: Co jste dělal profesně?
Chladnuch: Násrojář, konstruktér. Pracoval jsem v KSČ. Po revoluci kontrolor kvality.


3. Reflexe Celostátního fóra 2020 v Ostravě

Melichar: Bylo to skvělé. Mám z toho dobrá povcit. Mediální ohlasy jsou skvělé. I ohlasy veřejnosti.


4. Fungování, kompetence a organizace MS

Melcihar: Někdo něco?
(nic)


5. Report zastupitelského klubu

Tichák (sexy hlasem): Přes Vánoce byla pauza. Témata začneme rozjíždět zítra. Předtím byl jen výživný rozpočet, který se probíral na minulé schůzi.


6. Lokální témata - Vánoční trhy

Melichar: Obávám se že nedojde ke změne a bude to mít stjený dodavatel. Jaké máte pocity? Co byste chtěli zlepšit?
Tichák: Je to koncesní smlouva s Olomoucí kulturní. Za 0 Kč pro město i pro firmu. Otázka je, jak to že z toho město nemá nic? Srovnali jsme si s jinými městy. Jinde se to dotuje městem. U nás je dobrá návštěvnost, která to zaplatí. V rámci konsecní smlouvy se napíše vše co město chce a oni to zařídí. Třeba vánoční strom, instalace světel, atd. Ale město nemá co mluvit do kvality punče apod.
Svoboda: Řešili jsme dnes na KMČ střed. Napadlo mě že Vánoční trhy by mohla řešit Flora. Mám to vykopnout?
Melichar: Kdo to zaplatí?
Svoboda: Trhy jsou výdělečné. Zisk asi 70mil.
Tichák: Je třeba skladovat stánky apod.
Svoboda: Dá se pořešit outsourcingem.
Tichák: Otázka je, jestli byly trhy dobré?
Svoboda: Ne. Je to čistá komerce. V Bratislavě nebo jinde to vypadá jinak. Chybí vize a koncepce, jak chceme, aby se Olomouc prezentovala Vánočními trhy. Stanovit kritéria kvality.
Halamíček: Říkáš nesmysly. Olomouc nemůže řešit dodavatele.
Svoboda: Město ne, ale pořadatel.
Halamíček: Nemáš tušení, co to obnáší.
Tračík: Pokud město nemá páky, tak je to špatně. Město by mělo mít koncepci. Návštěvnost je na hraně kapacity. Cílem města by měla být kvalita. Město to nemá zdarma, uklízí město. Co se týče nepořádku tak to dobré jméno nedělá. Město do toho má mluvit a organizovat si to.
Řepka: Bydlím na Dolním náměstí. Nepořádek není až takový. Souhlasím s tím, že by měla být koncepce. Když už sem jezdí zahraniční turisté a lidé z celé ČR, slyším chválu. Chtělo by tomu dát kulturu.
Žák: Hlavně ne aby to dělalo město. Bude to drahé a nebude to lepší. Je to v pohodě akce. Když to porovnám s ostatními městy kde jsem byl, tak je to stejné nebo lepší. Uklízí lidé z Olomouc kulturní.
Tichák: Mají svoje navíc koše. Dle smlouvy musí zajistit úklid. Mohli bychom tlačit na to, aby se otevřela soutěž, ať vyhraje nejlepší. Nevýhoda koncese je, že město si sepíše co chce, a realizátor nemůže vymyslet nic navíc. Kreativních lidí je hodně a může se přihlásit někdo s lepšími nápady. Alespoň zjistíme, jestli není jiná alternativa. Jakákoliv změna hrozí fiaskem. Polovina návštěvníků jezdí za tím co zná každý rok. Provozovatel to dělá ve třech městech. Soutěž může ukázat, jestli je alternativa. Nevidím do vnitřního fungování Flory, jestli by to zvládla.
Svoboda: Flora by byla zadavatel.
Tichák: To ji nepotřebuješ.
Svoboda: Flora ma kulturu a vizi ve výstavnictví.
Melichar: Špatná kvalita kulturního programu. Nelepší se. Disco nesmysly a big beatové pseudo revivaly tam nemusí být. Prodávané zboží se může zlepšit. Zaměřit se na regionální výrobky. Nikoliv import z číny. Minimálně by to mělo jít směrem zlepšení kvality. A taky kvalita punče. Která je pochybná.
Tračík: Jednorázové kelímky.
Zmeškal: Jsou zálohované kelímky, ale neprezentují se.
Rakovský: Záchody nejsou sladěny se zavíračkou.
V. Bednařík: Mají Toi Toi a budky.
Rakovský: Mohou sladit otvíračku i s okolními hospodami. Využít další místa ve městě, trochu to rozmělnit, i do periferie. V městských částech se nic neděje. Zapojit více lokálních umělců a tvůrců. Školy. Vánoční výzdoba města na příjezdových cestách. Termín kluziště by se měl posunout na zimu. Vánoční trhy na Floře byla tragédie.
Melichar: Víc akcí by se mohlo přesunout na Tržnici.
Rakovský: Cílem rozmělnit náměstí.
V. Bednařík: Velký tahoun byly předloni kulturní programy. Kdyby na tržnici bylo další pódium, tak by to pomohlo. Lidi jezdí na muziku a zůstanou na punč.
Tichák: Zaznamenal jsem tři dobré podněty. Ústup od jednorázových kelímků. Posun termínu kluziště. Rozdělit Vánoční věci na náměstí a nevánoční na tržnici.


7.Podpora útulku LOZ Olomouc (Martin Morong)

Morong: Útulek v blízkosti letiště. Dlouhá historie. Nezisková organizace Liga na ochranu zvířat. Hrozí jim že přijdou o podporu města. Když za nimi policie přijde, že tam mají umístit psa, tak město přispívá. Město plánuje výběrko na dodavatele služeb. To může být pro útulek likvidační. Starají se i o staré neosvojitelné psy, které živí a léčí z prostředků od města. Otázka je, proč se teď vypisuje výběrko? Jestli bychom mohli pomoci? Byla by škoda, kdyby zanikli.
Řepka: Jak si představuješ pomoc?
Morong: Zjistit třeba jakou mají smlouvu teď.
Řpeka: Co jiné útulky, které by přišly o pomoc.
Morong: Jiné útulky fungují bez podpory města. Pro tento je to likvidační.
Rakovský: Je v pořáku že se dělá výběrko. Pokud výběrko vyhraje jiný útulek, tak nebudou psy o které by se starali.
Morong: Mají i psy které nemají od města zabavené úředně.
Rakovský: To je jejich hobby.
Morong: CHápu že výběrko je správná věc.
V. Bednařík: Tvrdá spekulace. Nedaleko bude heliport. Kousek dál se staví Villa park. Motivace může být aby útulek zanikl.
Žák: Příklad - stará paní u nás z domu se již nemohla starat o psa. Dala ho do útulku a nemá prostředky se o něj starat.
Rakovský: Problém se netýká jen psů, ale i koček a jiných zvířat, a ztrátů a nálezů, kde jsou i zvířata. Město musí mít nasmlouvané mechanismy jak se o ně starat. Nejde jen o jeden útulek. Probíhá čipování, odpadne část problémů s identifikací.
Zmeškal: Čipy nebudou fungovat, nestane se že by to spolehlivě fungovalo.
Řepka: (opakuje již řečené)
Melichar: Jak jsi se s nimi kontaktoval Martine?
Morong: Kontaktoval jsem je na FB na základě postu.
Rakovský: Záleží jaké jsou možnosti města. Útulek zdaleka znamená náklady na dopravu.
Melichar: Prosím Martina Moronga o zjištění více informací.


8. vyhláška statutárního města Olomouce č. 8/2005, o udržování čistoty a pořádku na území města (Štěpán Tračík)

Tračík: Nevíme kdo vyhlášku znáte a máte psa. V památkové zóně ve všech parcích a vyznačených cyklostezkách musí mít pes vodítko a náhubek. Náhubek není úplně normální, vodítko je legitimní. Vyhláška je z roku 2005. Některé plochy pro volný pohyb psů jsou zvláštní, jiné chybí. Lidi chodí se psy do parku. Ve městě jsem nikdy neviděl psa s vodítkem a náhubkem. Na co je vyhláška, když ji město nevymáhá?
Žák: Z pohledu druhé strany. Už se mi dvakrát stalo, že v parku psy zaútočili na mé děti. Město je pro lidi, je i pro psy. Psi byli navolno. Ve městě by měli být na vodítku. Je to o dodržování zákonů a ctění svobody ostatních.
Rakovský: Novela téhle vyhlášky je v procesu řešení. V komisi jsme to řešili na konci léta. Inicioval jsem nějaké plochy pro psy. Psů je ve městě moc. Působí poměrně rozsáhlé škody a někdy se povyšují nad člověka. Problém jsou malé pokuty ve správním řízení. Policie je málo, i když bude chtít, má relativně malé možnosti s tím něco dělat. Má malou autoritu. Lidi nařízení a zákony ignorují. Přestupkové řízení je zasypané případy, místo řešení se dávají symbolické pokuty 100Kč. Chybí osvěta, např. v Olomouckých listech. Chybí cedule s provozními řády při vstupu do praku. Lidi třeba ani neví že nemohou v praku volně pouštět psy.
J. Bednařík: Vyhláška je pro případ, kdy se něco stane, aby se dalo prokázat že majitel psa ji nedodržel.
Tračík: Mám zkušenost z jiných měst, třeba Havířov, kde podobná platí pro celé město. Vyhláška se nedodržuje. Chci aby se změnila a taky dodržovala.
Řepka: Problém je vymahatelnost. Je moc psů? Myslím že je moc lidí.
Fojt: Je to o osobní zodpovědnosti majitelů. Policie má páky. V případě potřeby zasáhne.
Melichar: Zákon je vždy nedokonalý. Je na policistovi, aby vyhodnotil situaci.
Valko: Více prevence a méně represe.
Morong: Abychom zjistili že pes je neřád, musí někomu ublížit. Vodítko a náhubek je prevence.
Fojt: Je to otázka kontroly psa majitelem. Je potenciálně nebezpečný vždy. Majitel musí vyhodnotit situaci. Košík by měl být na rozhodnutí majitele. Strýc měl velkou psí farmu. Každý pes je nebezpečný. Chovatel psa se musí chovat zodpovědně. Ne všichni majitelé si to uvědomují.
Eliáš: Nestačí zákon? Je třeba vyhláška?
Tračík: Myslím že vyhláška by si zasloužila aktualizaci. Nevědomě jsem porušoval vyhlášku, stejně jako spousta dalších pejskařů.
Viktor: Je třeba přijít s návrhy na změny.
(Štěpán Tračík dostal za úkol vytipovat a sepsat změny.)


9. Představení zájemců o členství - MÁME ZÁJEMCE – Richard Pánek

Richard Pánek: Studuji MU Informatiku. Spolupořádal jsem akce typu zahraní slavnosti. Chci k Pirátů, protože mě přestalo bavit že lidi okolo nadávají. Vím že musím dělat více než lidi okolo. Logický postup je stát se aktivním občanem a třeba vstoupit do strany. A třeba to téma odtabuizovat třeba před staršími občany.

Četl jsi stanovy?
Zběžně
Deminimum ti něco říká?
Ano.
Dává ti to smysl?
Anoj, je to důvod proč Piráti. Nikde nemůže člověk souhlasit se vším. Ale Piráti jsou mi nejbližší. Otevřeností, ekologií, což je můj koníček, zajímám se o ekologii. I IT je moje téma. I z pohledu LGBT komunity se mě to osobně týká.
Jak se na tebe tváří vrstevníci? Proč mladá generace má nezájem o politiku a věci kolem sebe?
Vrstevníci se ptají a začínají se zajímat. Dokáži je v tom ovlivnit.
Chybí výchova a vedení k tomu, že jeden hlas může rozhodnout. Jako třeba teď na CF ve volbě 4. místopředsedy. Spousta mladých si to neuvědomuje a jde třeba ve šlépějích rodičů.
Je nějaké téma, které máš za své?
Hodně ekologie. Chovám kočky. Strýc má minizoo, chová lvy a šelmy. Hodně téma cirkusů a chovatelství. Zajímám se o informatiku. Na MU jsem součástí laboratoře která se zajímá o bezpečnost. Snažím se dostat na pozici analytika kybernetické bezpečnosti. Hodně jsem se poslední dobou zajímal o to, jak funguje a nefujguje školství.
Co bys vytkl Pirátům?
Komuniké Pirátů je ok s mladými lidmi ale chybí navázanost na seniory. Nejsou si schopni uvědomit, že když jim jedna strana nabídne momentální slevy na jízdném, tak jiná jim nabídne budoucnost.
Delší dobu funguji na fóru, vypadá jak z minulého století. Vidím do systému.
Jsi ochoten se prokousat fórem?
Jsem.
Na shcůzích se nepije alkohol, toleruješ to?
Ano.
Dělal jsi si někdy politický kompas?
Vycházel mi liberál.
Schůze MS jsou každou třetí středu v měsíci, budeš to stíhat?
Ano. Mám školu jen pondělí a úterý.
Jak jsi studoval střední a vysokou zároveň?
Vytipovali jsi mě. Byl jsem oficiálně na celoživotním studiu. Teď mi uznali kredity.
Zkoušel jsi se zkontaktovat s Piráty v Brně?
Nezkoušel. Jsem tam omezeně, bližší je mi Olomouc.
Chceš změnit něco v Olomouci?
Z fleku nedokážu říci. Vadí mi neprovázanost systémů.
S čím nesouhlasíš v Pirátském programu?
Z hlavy bych něco nevypíchnul. Jsou vyjádření se kterými bych nesouhlasil, ale z hlavy neřeknu.


Patrik Fojt: Mám firmu Přírodní staviel. Funguji jako protiproud běžného života. Mám 8 dětí, z toho vychovávám dvě romské děti. Jsem cestovatel.

Jak cestuješ s osmi dětmi?
Většinou mám zakázku, naposledy v Malajsii, i s rodinou.
Jaké je tvé téma?
Stavitelství a přírodní materiály.
Nebyl jsi v televizi?
Ano.
Máš blízko k ekologii a souznění s přírodou?
Ano. Hlavně za mě je potřeba odvahy. Moje povaha je dána tím že jdu do všeho po hlavě, proti proudu.
Kolik času a energie můžeš Pirátům věnovat?
S osmi dětmi mnoho času není. Z toho tři malé. Je to složitější. Pokud bude vhodné téma, věnuji tomu maximum možného čsu. je pro mě důležité aby se věci děly.
Jsi z Olomouce?
Jívová, Hraničné Petrovice.
Co ty a internetová kultura?
Jsem starší a počítačům úplně nehovím, ale internet mám. Není to mé téma.
Proč Piráti?
Názory na okolní svět. Dlouhodobě sleduji. Žena je tři roky v procesu přijímání. (poznámka: ztracená přihláška)
Co legalizace?
Jsme lidi, každý je zodpovědný za sebe. Restrikce předem je špatně. Ať si dělá kdo chce co chce, ale když bude průšvih, ať se dá potrestat. Stavme na vlastní osobní zodpovědnosti. Ať si soused pěstuje co chce?
Co kokain nebo heroin?
Nemám s tím problém. To je věc každého. Represe není řešení. Řešení je osvěta a řešit následky.
S čím nesouhlasíš v programu? Seš v pohodě že můžeš slyšet názory se kterými nemusíš souhlasit?
Nevím, nemám program nastudovaný. Názorová konfrontace je úžasná věc a spousta věcí se jí dá vyřešit.
Budeš mít čas se účastnit schůzí?
Mám 8 dětí a chtěl bych, aby vyrůstaly ve státě, na který můžeme být hrdí. Pirátská strana může přispět k tomu, abychom zpět získali národní hrdost.
Myslíš si že se dnes lidé zříkají odpovědnosti a svádí věci na druhé?
Mám tenhle dojem, "že za to může strana, soused, manželka". Tenhle problém se neděje v zaostalých zemých, kde lidi nemají za sebou sociální systém a berličky. Třeba Barmánci jsou "šťastnější" díky tomu že mají málo.
Proč ne KDU a proč Piráti?
Urazím katolíky, ale nemám rád Katolickou církev, která je nejzkorumpovanější v dnešní době. Znám spoustu úžasných katolíků, které ale drtí jejich církev. Boha neodsuzuji, jen církve.
Byl bys ochoten kandidovat v komunále?
Musím se živit, tak podle toho jak by se to dalo skloubit.
Neodjedeš do zahraničí?
Jsem v ČR 5 let. Už jsem zapustil kořeny. Už mě neláká přizpůsobovat se cizincům.


10. Přijímání nových členů (bude-li relevantní)

nic


13. Různé

Pikal: Z webu zmizelo info kdo byl nominován do komisí za jakou stranu.
Tichák: Řešili jsme to. Někteří zástupci tam nechtějí za stranu - mít tam stranu zapsanou.

Pikal: Dostal jsem info že 300tis se bude rozdělovat na okrášlovací aktivity.
Tichák: Myslíš estetizace?
Pikal: Ano.
Tichák: Začalo to tím, že jsme všichni měli v programu participativní rozpočet. Rada se toho lekla. Chtějí to nahradit estetizací.
Melichar: Udělal se projekt za 150tis. Teď to budeme 15 let realizovat.
V. Bednařík: V KMČ uděláme v rámci estetizace věci, které bysme jinak neudělali, třeba na opravu chodníků místo 300tis dáme dvojnásob díky penězům z estetizace.
Tichák: KMČ je téma. Děláme na to systém. Včetně financí. Aby KMČ měla svůj rozpočet, mohla si šetřit, převádět peníze do dalšího roku. Naráží to na odpor úředníků. Tím pádem by se estetizace zrušila. A znovu se udělal participativní rozpočet.
Rakovský: Kdy to bude?
Tichák: Zítra máme schůzi a pokračujeme v práci.
Rakovský: Zápisy by se dávaly někam na web?
Tichák: Ano. I s úkoly z minula apod. Je to ve fázi zadávacího řízení.

Tichák: Výsledek jednání o Černovíře. Na KMČ brutální poprask, přišlo 30 lidí z veřejnosti. Běží řízení o změně stavby před dokončením. Bude ústní jednání 30.1. na místě stavby.

Rakovský: Jaká témata budou pro další schůze? Uděláme si nějaký zásobník? Nebo to bude dle zastupitelstva? Co sebereflexe koaličního programu?
Melichar: Za mě aktuální téma jako teď Vánoční trhy. Zatím jsme nedopilovali model témat. Můžese to nakumulovat.
Rakovský: Máme aktuálně v zastupitelstvu téma které vás trápí?
Tichák: Řeším teď KMČ, to jsou tak dvě jednání týdně. Velké téma je fůze Moravského divadla a Filharmonie. Udělat z toho jednu prestižní příspěvkovku. Bude na mě několik atentátů. Máme situaci která není v evropě nikde.


11. Senátní volby 2020 (neveřejný bod)

(zápis v uzavřeném vláknu na krajském fóru)


12. Krajské volby 2020 (neveřejný bod)

(zápis v uzavřeném vláknu na krajském fóru)


Schůze ukončena ve 22:00

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Zamčeno

Zpět na „Místní fórum Olomouc“