Investice zaměřené na zvýšení bezpečnosti dopravy

Moderátoři: Republikové předsednictvo - asistenti, Vedoucí centrálních orgánů, Krajske expertni tymy - vedouci

Odpovědět
Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1036
Registrován: 28 úno 2018, 10:54
Profese: programátor
Bydliště: Vracov [HO]
Dal poděkování: 2798 poděkování
Dostal poděkování: 1488 poděkování

Investice zaměřené na zvýšení bezpečnosti dopravy

Příspěvek od Zbynek.Janoska »

Ahoj,

cca 1/3 nehod se děje v tzv. shlucích - velmi malých úsecích silnic, které tvoří jen zlomek (1 %) silniční sítě. Tyto shluky (vysoké koncentrace) dopravních nehod lze objektivně identifikovat, existují na to ověřené metody. Shluky jsou často konkrétní nebezpečné zatáčky, mostky, propustky apod. o délce několika desítek metrů, které mohou být "opraveny" například umístěním svodidel, výměnou asfaltu na 200 m vozovky apod.

Rád bych prosadil, aby část peněz jdoucích na opravu infrastruktury z krajského rozpočtu byla vázána na odstraňování těchto míst (bavíme se o silnicích II. a III. třídy v gesci kraje).

Dnes je situace taková, že se často opravují souvislé několikakilometrové úseky silnic, které sice zvýší komfort, ale nemají vliv na bezpečnost. Velmi by se mi líbilo, kdyby například 10 % rozpočtu na infrastrukturu bylo vázáno na tato nebezpečná místa.

Identifikaci rizikových míst lze provádět automaticky na základě policejních dat o nehodovosti, které má PČR k dispozici (ukázka zde pro nehody se zvěří: http://srazenazver.cz/cz/) a krajský úřad tak může v každý libovolný moment mít aktuální seznam rizikových míst, dokonce seřazený podle nebezpečnosti. Ani se nemusí starat o data, protože ta se automaticky budou tahat z policejní databáze.

Myslím, že toto je velmi dobrý příklad toho, jak dělat fact-based politiku a bezpečnost dopravy je u nás dlouhodobě opomíjený problém. Co na to ostatní?
Naposledy upravil(a) Zbynek.Janoska dne 06 lis 2019, 10:30, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvky (celkem 5):
Ondra.kl, Jiri.Kaderavek, Eva.Havlova, Adam.Vyplel, Lukas.Dubec
Uživatelský avatar
Eva.Havlova
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 164
Registrován: 06 lis 2017, 10:50
Profese: majitelka kosmetického salónu
Dal poděkování: 430 poděkování
Dostal poděkování: 191 poděkování

Re: Investice zaměřené na zvýšení bezpečnosti dopravy

Příspěvek od Eva.Havlova »

Měla jsem úplně stejnou myšlenku, když jsem si četla o nebezpečných úsecích dle studie Allianz. Jsem rozhodně pro.
https://znojemsky.denik.cz/nehody/nejri ... 90326.html
Tito uživatelé poděkovali autorovi Eva.Havlova za příspěvek:
Zbynek.Janoska
Odpovědět

Zpět na „Doprava, infrastruktura, územní rozvoj a plánování“