Anketa o roli vedoucích odborů

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Toto fórum slouží k anketám, kdy je potřeba orientačně zjistit převažující názory na nějakou oblast mezi členstvem (např. pokud přijde dotaz zvenku). Hlasovat zde mohou pouze členové.
Pro členské iniciativy v rámci celostátního fóra slouží Členské podněty.
Odpovědět

Považujete vedoucí odborů za úředníky, nebo za politiky?

Úředníky
87
53%
Politiky
41
25%
Nemám jasný názor
37
22%

Celkem hlasujících: 165 - Celkem hlasů: 165

Jan.Hrebicek
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: manažer
Dal poděkování: 56 poděkování
Dostal poděkování: 104 poděkování

Re: Anketa o roli vedoucích odborů

Příspěvek od Jan.Hrebicek » 04 lis 2019, 23:33

Martin.Kucera píše:
04 lis 2019, 22:18
Jan.Hrebicek píše:
04 lis 2019, 22:14
Zadání zaměstnavatele si ve své funkci mohl dát sám sobě.
Nemohl, protože poptávka na vytvoření finanční aplikace nemůže vzejít od vedoucího TO, ale těch, co za finance nějakým způsobem odpovídají (tedy vedoucího FO, RP a RV).
Slovíčkaření, poptávku si dát sám sobě nemohl, zadání si potom na základě analýzy vytvořit sám mohl.

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 23548 poděkování
Dostal poděkování: 19841 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 04 lis 2019, 23:44

Jan.Hrebicek píše:
04 lis 2019, 23:33
Martin.Kucera píše:
04 lis 2019, 22:18
Jan.Hrebicek píše:
04 lis 2019, 22:14
Zadání zaměstnavatele si ve své funkci mohl dát sám sobě.
Nemohl, protože poptávka na vytvoření finanční aplikace nemůže vzejít od vedoucího TO, ale těch, co za finance nějakým způsobem odpovídají (tedy vedoucího FO, RP a RV).
Slovíčkaření, poptávku si dát sám sobě nemohl, zadání si potom na základě analýzy vytvořit sám mohl.
Ani to ne, protože vedoucí TO nezná přesně požadavky FO, tvůrců rozpočtů, účetních, atd.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Jenda
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: Product Manager
Dal poděkování: 266 poděkování
Dostal poděkování: 71 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jenda » 09 lis 2019, 16:30

Vážení přátelé,

v první řadě bych rád poděkoval za vznik tohoto tématu, ačkoliv podle mně špatně uvedenému, různým způsobem vykladatelnému. (Mikuláš to později specifikoval - to klidně mohlo být už na začátku).

V druhé řadě bych rád upozornil na dobré pravidlo držet se tématu a v rámci komunikace být pokud možno stručný a věcný. Představte si člena, RegP, nebo náhodného čitatele, který prochází 18 stran komentářů, ne vždy se věnující tématu a občas zacházejících do takových detailu, kde většina čitatelů nemá adekvátní přehled a nedovede si věc zasadit do souvislostí. Tedy zjednodušeně - někdo to po mně bude číst a má být jasné, co si myslím nebo navrhuji:) Sice jsem sám trochu OFFTOPICOFF, ale myslím, že by můj návrh, dotažený dál, mohl drtivou většinu problémů zde diskutovaných vyřešit.

Asi mne pár lidí bude nemít rádo, pár lidí možná bude souhlasit, ale co takhle se inspirovat v zahraničí třeba na ministerstvech v UK, což jsme ve velmi zředěné podobě převzali i do naší úpravy, a mít v Pirátech profesionálního tajemníka, který bude funkci vykonávat v jiném cyklu, než nejužší vedení Pirátů, který bude dbát na profesionální personální a organizační strategii, a který bude odpovědný třeba jen CF?

Je nutné definovat:
1) Jaké odbory jsou součástí standardní infrastruktury (namátkou mně napadají oblasti jako finance, personalistika, technologie, právo), tyto lidi by vybíral, kontroloval, udržoval, úkoloval, odměňoval... tajemník Pirátů.

2) jaké odbory jsou součástí primárně politické (volební, marketing, program) a tam by si podržely kontrolu, dosazování, odměňování... politické orgány Pirátů a jim by také podléhaly, jako je tomu dosud.

Jaké problémy by to řešilo?

Při prozkoumávání fór, topiců, hlasování... shledávám, že se stáváme děsivě technokratickou silou. Spoustu času trávíme nad naprosto precizním formulováním JAK, a to do těch nejhlubších detailů, a zcela se vytrácí nebo minimalizuje diskuze o tom CO nebo PROČ. To, co bude Piráty posouvat dál není diskuze nad tím, jak všechno co nejprecizněji ztechnizovat a byrokratizovat, ale jaké myšlenky a proč chceme prosazovat. Úloha oddělené profesionální správy umožní politikům dělat politiku, bavit se s lidmi, přemýšlet, přicházet s řešeními a nápady, a ne se zcela realizovat jen v technikáliích a byrokratizaci.

Toto je na extrémně detailní, promyšlenou a osobní diskuzi, která se jen těžko dá udělat neosobně na fóru, ale vyřešení tohoto tématu má šanci posunout Piráty dál a přinést téhle zemi ještě něco víc, a proto jsou tady :), ne utrácet nepřeberné množství energie nad byrokratickými a technokratickými procesy.

Jsem si vědom toho, že Piráti vznikli a jsou stále stranou vysoce dobrovolnickou, interaktivní. Myslím, že lze skloubit profesionalitu v byrokracii a technice a tuto dobrovolnickou činnost a entusiasmus, díky kterému jsou dnes Piráti tam, kde jsou, a díky čemuž jsou vnímáni jako jiná síla, než často prohnilé a zkostnatělé strany jiné.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jenda za příspěvky (celkem 4):
Michal.Novak, Vojtech.Pikal, Mikulas.Ferjencik, Milus.Kotisova

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 09 lis 2019, 21:25

Jenda píše:
09 lis 2019, 16:30
Asi mne pár lidí bude nemít rádo, pár lidí možná bude souhlasit, ale co takhle se inspirovat v zahraničí třeba na ministerstvech v UK, což jsme ve velmi zředěné podobě převzali i do naší úpravy, a mít v Pirátech profesionálního tajemníka, který bude funkci vykonávat v jiném cyklu, než nejužší vedení Pirátů, který bude dbát na profesionální personální a organizační strategii, a který bude odpovědný třeba jen CF?
Já mám trochu obavy, aby to nedopadlo jako v tom UK seriálu, ovšem bez humoru.
Přílohy
jistepaneministre.jpg
jistepaneministre.jpg (10.48 KiB) Zobrazeno 112 x
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Jenda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jenda » 09 lis 2019, 21:55

Petr.Vileta píše:
09 lis 2019, 21:25
...
Já mám trochu obavy, aby to nedopadlo jako v tom UK seriálu, ovšem bez humoru.
Věřte mi, že i nedokonale fungující systém nepolitické administrativy je tisíckrát lepší, než aby si každá politická reprezentace klidně co půl roku s sebou přiváděla své kámoše, brášky, a tyto brášky používala jako svou prodlouženou ruku k výkonu naprosto čehokoliv ;)

K tomu naprosto perfektnímu seriálu - i tam je vidět, že sir Humphrey vytáhl Jima Hackera ze spousty průšvihů ;)

Edit: Ještě bych dodal, že britská nedotknutelnost těchto tajemníků taky vyplývá ze služebního zákona a definitivy, která se samozřejmě na případného pirátského tajemníka vztahovat asi úplně nemůže. To by mělo pomoci předejít nešvarům, které jsou třeba viditelné v JPM a JPP :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jenda za příspěvek:
Vojtech.Pikal

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 09 lis 2019, 22:18

Jestli koukáme na stejný seriál, tak já tam naopak vidím, že Sir Humphrey mnohokrát ministra zmanipuloval tak, že z jeho politického záměru udělal pravý opak. Už si nevzpomenu na konkrétní epizodu, ale například z nápadu snížit daně udělal jejich zvýšení. Tohle bych vážně nerad.

No a pokud jde o kámoše, tak sice největší počet hlasů má Praha, ale nemyslím, že to jsou všichni "jeden gang". Takže pokud volí celé CF, tak snad "vodění kámošů" moc nehrozí. Já bych prostě nerad došel k tomu, že stranu bude řídit RP a odbory budou pouze poslouchat příkazy. Jako absurdní exces uvedu dávný případ, který se snad už nikdy nebude opakovat, kdy předseda strany "mírně pod vlivem" vydal příkaz vedoucímu TO, aby vypnul fórum (protože tam zase probíhala nějaké lokální bitva). Tehdejší vedoucí TO zareagoval jako "úředník", poslechl a vypnul to. Dnešní volený vedoucí TO by se (doufám) vzepřel. Proto chi, aby se vedoucí odborů i nadále volili.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 4):
Marek.Necada, Ondrej.Kalis, Vit.Jurasek, Ivan Sirko

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 20633 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 09 lis 2019, 22:30

Já bych jen připomněl že už přece existuje kancelář strany a její vedoucí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Jan.Bednarik, Petr.Vileta, Vojtech.Pikal, Lucie.Spacilova
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Jenda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jenda » 09 lis 2019, 23:24

Petr.Vileta píše:
09 lis 2019, 22:18
...Tohle bych vážně nerad....
... Proto chci, aby se vedoucí odborů i nadále volili.
JPP je komediální seriál. Bylo by dobré jej tak brát :)

Volený vedoucí není žádnou zárukou toho, že vedoucí nepodlehne tlaku. Spíše naopak vedoucí, který strukturálně nepodléhá politickému vedení a je to profík, spíše taková osoba bude odolná a méně vydíratelná.
Martin.Kucera píše:
09 lis 2019, 22:30
Já bych jen připomněl že už přece existuje kancelář strany a její vedoucí.
To je sice fajn, ovšem k modelu, který jsem popisoval, to má značně daleko :)

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 09 lis 2019, 23:33

Jenda píše:
09 lis 2019, 23:24
Petr.Vileta píše:
09 lis 2019, 22:18
...Tohle bych vážně nerad....
... Proto chci, aby se vedoucí odborů i nadále volili.
JPP je komediální seriál. Bylo by dobré jej tak brát :)
Komediální nebo satirický? To je trochu rozdíl. ;) Ostatně i MonthyPythonovské Ministerstvo švihlé chůze popisovalo problematiku evropských dotací celkem přesně, ačkoliv to vypadalo jako humorná scénka.

Lucie.Spacilova
Místní předsednictvo
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 125 poděkování

Příspěvek od Lucie.Spacilova » 10 lis 2019, 21:59

Za sebe mám a z praxe jednu myšlenku. Každý odbor by měl fungovat ideálně v tříčlenném týmu. Stejně jako předsednictva. Zamezilo by se tak tomu, že jeden člověk bude přetěžován a bude mít pocit, že nesmí zklamat a jet za hranicí možností. A bude mít zastupnost, tedy i pravidelné volno. Protože členů přibývá a i když zůstává agenda stejná, práce prostě přibývá.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lucie.Spacilova za příspěvky (celkem 7):
Jan.Bednarik, Michal.Novak, Jana.Skopalikova, Dalibor.Zahora, Ivan Sirko, Dominika.Michailidu, Milus.Kotisova
Tajemství úspěchu v životě není dělat, co se nám líbí, ale nalézt zalíbení v tom, co děláme."
T.A.Edison

Odpovědět

Zpět na „Členské ankety“