Referendum o českobudějovickém letišti

Moderátoři: Vedoucí centrálních orgánů, Republikové předsednictvo - asistenti, Krajske expertni tymy - vedouci

Odpovědět
Cypra
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 106
Registrován: 10 pro 2018, 20:51
Profese: filosof
Dostal poděkování: 20 poděkování

Referendum o českobudějovickém letišti

Příspěvek od Cypra »

Nad tiskovým stranickým prohlášením (Stanovisko budějovických Pirátů k letišti),jež jsem četl až před nějakým týdnem,se mi vybavují nedávná slova primátorského náměstka Bouzka,že Jihočeské letiště není akciovkou německého typu jako Teplárna. Obě městské společnosti totiž mají být akciovkami: v Česku nepanuje německé právo a žádná německá společnost není akcionářem teplárny. Teplárna má sice jednoho "akcionáře",narozdíl od Letiště,ale i tak jde o akciovky jen dle jména. Městské firmičky slouží možná a především k tomu,aby byly rozdávány prebendy některým vybraným činitelům. Jenže Teplárna je aspoň výdělečná...

Na zastupitelstvu (asi květnovém) také padlo (od lídra ODS i člena komunistického klubu),že Kraj vlastní pozemky na letišti,což také ukazuje na kvaziakciovku. Majetek vložený do obchodní společnosti už totiž není majetkem zakladatele (akcionáře),ale té korporace. Pokud je tu snad smlouva,že (některé) pozemky letiště jeden akcionář letišti pronajímá,pak jde o nesmyslné,ale účelové,obcházení starého i nového zákona. Nu a nefunkční Dozorčí rada už ukazuje na podvodnost celé korporace Jihočeské letiště a.s. To že v Letišti město i kraj mají stejný 50% podíl je rovněž podivné a neobvyklé. A to že přesto při paritě nestačí schůzka primátora a hejtman(ky)a, coby valné hromady je tristní. Vlastně Kraj z pozice silnějšího blokuje vůli fakticky slabšího Města...To mám za významnější než peníze marně protékané hangáry...

Letiště už mělo být dávno předmětem krajského referenda,pokud do oné společnosti nehodlá strategicky vstoupit stát či pražské letiště. Nelze pomíjet,že právě Letišti Václava Havla by mělo českobudějovické nějak (vážně) konkurovat,nepočítaje to v Horním Rakousku a Bavorsku,tedy na centrální (i evropské) úrovni jsou kladeny překážky rozvoji i financování. Budoucnost dopravy na jihu Čech má patřit železnici,ale nemůže být vítané,že i dálnic(ím)i. V tom se stranickým stanoviskem spíše nesouhlasím... Jen se asi našla nouzová náhrada toho,že si někdo nepřeje rozvoj letiště na jihu Čech. Podnikatelsko-politická lobby prohrává možná letiště,ale získala (špatně trasovanou) dálnici (D3). Bez ohledu nato,zda naše krajské letiště splní parametry mezinárodního provozu,což vzhledem k povaze (mírně) nakloněné startovací dráhy bych měl za podezřelé,tak mám vážné pochyby,že my jako Piráti referendum vyvoláme. A ještě více mne děsí,že Piráti přistupují na Potěmkinovy vesnice městských kvaziobchodních společností. Pirátská strana by si měla ujasnit svůj přístup k Obecnímu zřízení a navazujícímu obchodnímu právu .

Krajské volby se blíží,takže čas na vyvolání referenda se krátí...
Uživatelský avatar
Dan.Lestina
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2674
Registrován: 01 zář 2013, 22:18
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 3687 poděkování
Dostal poděkování: 3788 poděkování

Re: Referendum o českobudějovickém letišti

Příspěvek od Dan.Lestina »

Cypra píše: 25 zář 2019, 15:25 Letiště už mělo být dávno předmětem krajského referenda
To považuji za zajímavou myšlenku, ale bojím se, že my nemáme nástroje ani kapacitu toto do voleb udělat. Ale mohli bychom to dát do programu k uskutečnění při některých dalších volbách. @Pavel Maule
A ještě více mne děsí,že Piráti přistupují na Potěmkinovy vesnice městských kvaziobchodních společností.
Nemyslím, že k tomu nějaké stanovisko máme.

@Josef.Spak , máš práva toto uklidit do fóra dopravního KETu...?

Nerad se hlásím k nějakým proudům, ale i proto rozhodně podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Josef.Spak
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 1106
Registrován: 24 zář 2017, 23:50
Profese: Programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 1833 poděkování
Dostal poděkování: 1111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Referendum o českobudějovickém letišti

Příspěvek od Josef.Spak »

Přesunuto, v původním fóru jsem nechal odkaz.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Spak za příspěvek:
Dan.Lestina
Odpovědět

Zpět na „Doprava a infrastruktura“